Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Usulsüz Tebligat Hakkında Şikayette Takibin Durdurulması Talebi

Yanıt
Old 10-06-2019, 14:18   #1
oaykut

Varsayılan Usulsüz Tebligat Hakkında Şikayette Takibin Durdurulması Talebi

Muris müvekkile babasına karşı başlatılan ilamsız icra dosyasından borç muhtırası gönderiliyor. Fakat sözkonusu tebligat apayrı bir adrese tebliğ edilmiş, dolayısıyla usulsüzlük var. Müvekkil bu takipten ancak maaşına haciz konulduktan sonra haberdar oluyor. Bu aşamada icra mahkemesine bulunduğum şikayette,

-Tebliğ tarihinin ıttıla tarihi olarak düzeltilmesi (bu tarihe göre borca itiraz süresi içinde İCRA DAİRESİne borca itirazda ve reddi miras kararı getirmek için süre talebinde bulundum-dosya derdestti)

-İcra müdürlüğüne yapılan itirazımızın süresinde kabul edilerek kabulü,

-Müvekkil aleyhine icra takibinin dayanaktan yoksun olması gerekçesi ile şikayetimiz sonucu DURDURULMASI ve mevcut MAAŞ HACZİNİN KALDIRILMASI (ifade aynen bu şekilde, malesef yoruma açık),

Taleplerinde bulundum. Sonuçta mahkeme tebliğ tarihine ilişkin talebi kabul ederken, BORCA İTİRAZ talebimizi usulden reddetti ve her iki taraf lehine vekalet ücretine hükmetti.

Sorum şu ki;

Bu tip davalarda aynı zamanda mevcut hacizlerin kaldırılması talebinde bulunulabileceğini okudum. Aynı zamanda ıttıla tarihine göre süresinde olan bir borca itirazımız olduğundan, mahkeme kararı neticesinde takibin duracağı aslında doğal bir sonuç. Fakat mahkeme muallak sayılabilecek ifademden (borcun esasına ilişkin dilekçemde herhangi bir ayrıntılı itiraz yok, yalnızca tebligattan bahsettim.) borca itirazda bulunduğum sonucunu çıkardı. Bu durumda istinaf mahkemesine başvurmam halinde sizce sonuç ne olur? İcra dairesine hiçbir itirazımız olmasa bu yorumu daha kolay kabulleneceğim fakat tek bir kelime ile kısmen red kararı aldım (bu da mesleğin cilvesi tabii).

Ayrıca istinafa başvurmam halinde yine red alırsam karşı taraf lehine yeniden vekalet ücreti doğacak değil mi?

Ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim...
Old 10-06-2019, 17:54   #2
Av. Suat

Terditli olarak dava açsanız bile ....
Fikir vermesi bakımından ....

T.C.YARGITAY2. HUKUK DAİRESİE. 2011/17417K. 2012/11201T. 30.4.2012

• TERDİTLİ DAVADA VEKALET ÜCRETİ ( Velayetin Değiştirilmesine İlişkin Talebin Reddedildiği/Kişisel İlişkinin Yeniden Düzenlenmesine Karar Verildiği – Kademeli Talebi Kabul Edildiğinden Davacı Yararına Maktu Vekalet Ücreti Takdir Edileceği/Davalı Yararına Vekalet Ücreti Takdir Edilemeyeceği )
• VEKALET ÜCRETİ ( Terditli Davada Davacının Kademeli Talebi Kabul Edildiğinden Davacı Yararına Karar Tarihinde Yürürlükte Bulunan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Uyarınca Maktu Vekalet Ücretine Hükmedileceği )
• MAKTU VEKALET ÜCRETİ ( Kademeli Davada Davacının Kademeli Talebi Kabul Edildiğinden Davacı Yararına Hükmedileceği – Kısmen Kabul Söz Konusu Olmadığından Davalı Yararına Hükmedilemeyeceği )
1086/m.432/4
1136/m.169

ÖZET : Davacı, kademeli ( terditli ) olarak dava açmış, davacının velayetin değiştirilmesine ilişkin talebi reddedilmiş, ancak kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesine karar verilmiştir. Davanın kısmen kabulü söz konusu değildir. Davacının kademeli talebi kabul edildiğinden davacı yararına karar tarihinde yürürlükte bulunan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi uyarınca maktu vekalet ücreti takdiri gerekirken; davalı yararına vekalet ücreti takdir edilmiş olması hukuka aykırıdır.
Old 10-06-2019, 20:24   #3
oaykut

Teşekkür ederim öncelikle. Yani sizce istinaftan kabul kararı almam olası mıdır? Yoksa mevcut davam kısmen kabul kısmen red kararı verilmesine elverişli midir? Uygulamaya hakim olmadığım için şikayetimde aynı zamanda “takibin durdurulması ve hacizlerin kaldırılması” talebinde de bulunup bulunamayacağımdan emin olamıyorum. Yoksa yalnızca bunların tespitini mi talep etmeliydim ve karar doğru mu?
Old 10-06-2019, 20:59   #4
Av. M. Bahadır Özer

Sayın meslektaşım, mahkemenin usülden red kararının yerinde olduğunu düşünüyorum. Zira usulsüz tebligat şikayetinin kabulü halinde artık ortada geçerli bir tebligat işlemi kalmıyor. Dolayısıyla yeniden bir tebligat yapılıp buna göre bir borca yahut müzakereye itiraz edilmesi gerekiyor.

Kanun yolu bakımından salt sizin itirazlarınızın haksız bulunması karşı taraf lehine vekalet ücretine hükmolunmasına sebep olmaz. Ayrıca karşı tarafın da kanun yoluna başvurmakta haklı olması gerekir. Saygılarımla.
Old 10-06-2019, 21:10   #5
oaykut

Alıntı:
Yazan Av. M. Bahadır Özer
Sayın meslektaşım, mahkemenin usülden red kararının yerinde olduğunu düşünüyorum. Zira usulsüz tebligat şikayetinin kabulü halinde artık ortada geçerli bir tebligat işlemi kalmıyor. Dolayısıyla yeniden bir tebligat yapılıp buna göre bir borca yahut müzakereye itiraz edilmesi gerekiyor.

Kanun yolu bakımından salt sizin itirazlarınızın haksız bulunması karşı taraf lehine vekalet ücretine hükmolunmasına sebep olmaz. Ayrıca karşı tarafın da kanun yoluna başvurmakta haklı olması gerekir. Saygılarımla.

Öncelikle teşekkür ederim yanıtınız için. Fakat aslında şikayet üzerine verilen karar "iptal" değil "muhtıranın tebliği tarihinin ...(öğrenme tarihi) olarak değiştirilmesi". Yani yeni bir tebligat çıkarılmasına sebebiyet veren bir karar değil ve bahsettiğim gibi doğal sonucu takibin gerçekten durması ve hacizlerin kaldırılmasını gerektirmesi... Çünkü dediğim gibi şikayet öncesinde öğrenme tarihinden itibaren 7 gün içinde icra dairesine itirazda bulundum ve süreden reddedildi. Bu nedenle aynı zamanda bahsettiğim taleplerde bulunmuştum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi