Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

bir avukatın yanında staj yaparken avukata dava getirmek

Yanıt
Old 06-09-2014, 13:09   #1
Av. EKO

Varsayılan bir avukatın yanında staj yaparken avukata dava getirmek

Böyle durumlarda ne yapılması gerekir.Yani diyelim ki büyük bir dava?
Old 06-09-2014, 22:01   #2
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Soru nedir tam olarak açıklamasanız iyi olur. Durun ben biraz tahmin edeyim. Stajyer avukata dava getirecek (yani aracı olacak) stajyerin bu gelen davada alınacak vekalet ücretinde bir hakkı olabilir mi? Diyorsunuz galiba. Anladığım bu ise cevabı; hukuken hiç bir hak talebi olamaz diyorum.
Old 07-09-2014, 06:09   #3
Av. EKO

Sorum tam olarak şu şekilde.Bir stajyer bir avukatın yanında staja başlıyor diyelim ve çevresi çok geniş,iyi davalar buluyor.Ama benim sorduğum şey hukuken bir hakkı var ya da yok mu değil.Bu tarz durumlarda avukatla anlaşılıyor mu yani çevrenizde bu tarz durumlar oldğunda nasıl bir yol izleniyor.
Old 07-09-2014, 20:31   #4
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Çevremizde bu durumlarda ne şekilde davranılıyor sorusuna buradan net cevap veremem. Ama Türk Hukuk Sitesi kuralları gereğince vereceğim cevap şudur; stajyer kendisine gelen işleri belli bir bedel karşılığında avukata yönlendiremez. Eğer bu sekilde davranırsa 1136 sayılı Avukatlık Kanunu uyarınca hapis cezası ile yargılanır. Konu ile ilgilihttp://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=29696
Old 08-09-2014, 16:33   #5
suskun_juliette

Bu halde stajyer avukat, yanında çalıştığı avukatın komisyoncusu olur ki; bu da disiplin suçudur.

Stajyer avukatın dosyada vekil sıfatıyla hareket etmesi mümkün olmayacağından dolayısıyla ortak olunacak bir vekalet ücretinden bahsedilemez.

Yapanlar vardır muhakkak. Ama yapılıyor olması meşruluk kazandırmaz.

Stajyerken büro açıp başkasının vekaletiyle iş görenler var da bunu yapmayan mı olacak?
Old 03-10-2014, 12:04   #6
azorka

Staja başlamak için yaptığım bir görüşmede avukat hanım büronun şartlarını anlatırken büroya dava getirirsem aldığı vekalet ücretinin %5 ini bana vereceğini taahhüt etmişti. Ama onunla çalışmadığımdan fiili durumu bilmiyorum.
Old 02-02-2015, 16:34   #7
üye47177

Eşim staj döneminde böyle bir durum yaşadı, eğer yanında çalıştığınız avukat insaflı ise doğan vekalet ücretinden belirli bir yüzde veriyor, yanında çalıştığınız avukatı az çok tanırsınız. Ama tavsiyem stajınızın bitmesini bekleyip ruhsatnamenizi aldıktan sonra siz alın bu işi, eğer halen o avukatın yanında çalışıyorsanız vekalet ücretinin bir kısmını alırsınız, ama stajyerken vermeyebilir, zira vermezse isteyemezsiniz kaldı ki çoğu avukat vermiyor.Eğer size daha önceden bu konuda bir şey söylemişse yani getirdiğin davanın belli bir yüzdesini alırsın gibi o zaman zaten alırsınız.Eğer unutmuş gibi yaparsa konuştuğunuz yüzde verme işini hatırlatın Sorunuza beklediğiniz cevabı verebilmişimdir umarım.
Old 11-02-2015, 10:53   #8
Av. EKO

YETERİNCE BİLGİ SAHİBİ OLDUM ÇOK TEŞEKKÜRLER......

SONUÇ : Stajını bir bitir be yavrum ondan sonra parayı düşün...
Old 20-04-2015, 15:02   #9
Av.EErdem

Benim staj arkadaşlarımdan biri; akrabalarının ortaklığın giderilmesi davası için yanında staj yaptığı avukat adına vekalet almıştı. Avukat; stajın son altı ayında Sulh Hukuk davalarını takip edebileceğini söyleyerek stajyerine yetki belgesi düzenlemiş,kendisinin mesul olduğu vergiler dahil olmak üzere bir kuruş dahi de almamıştı. İcra Mahkemeleri ve Sulh Mahkemelerinde stajyerin yetki belgesi ile duruşmalara girmesi mümkün. Bu nedenle ikinci altı aylık dönem için avukattan yetki belgesi istenerek bu davalar açılıp takip edilebilir diye düşünüyorum. Belki avukatın mağdur olmaması için sorumlu olduğu vergiler de kendisine ödenebilir. Bunun dışında stajyer olarak tek başına takibi mümkün olmayan işlerin alınması, saygıdeğer meslektaşlarımın da belirttiği üzere suç olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi