Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir Avukatın Vergi Dairesi Macerası

Yanıt
Old 28-10-2011, 11:32   #31
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bekleseydiniz efenim.
Acaba bu beklemeye değer miydi? Yasal dayanağı olmayan bürokratik işlemlere maruz kalan herkes esasen mağdur konumunda ancak her mağdur aynı zamanda tanık değildir.
Old 28-10-2011, 11:46   #32
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Acaba bu beklemeye değer miydi? Yasal dayanağı olmayan bürokratik işlemlere maruz kalan herkes esasen mağdur konumunda ancak her mağdur aynı zamanda tanık değildir.

Siz asıl 1-2 yıl sonra yaşayacağımız sıkıntıyı düşünün. Hemen her dosyadan az da olsa "gider avansı iadesi" olacak. Vergi Daireleri de iş yükünden sızlanmaya başlayacak. O zaman ne olacak? Bu paranın "bir şekilde" iade edilmemesinin yolları aranacak.

Kehanet: Müvekkilin başkaca vergi borcu varsa oraya mahsup edilecek. Müvekkilin vergi borcu yok da vekilin varsa ona mahsup edilecek. O da mı yok...O dava nedeniyle tahakkuk edecek olan müvekkil vekalet ücreti ile, karşı vekalet ücretinin K.D.V.si kaynakta kesilecek.
Old 28-10-2011, 12:12   #33
Av. Hulusi Metin

Tüm kamusal hizmetler "EVRENSEL HİZMET KANUNU" kapsamına alınacağından... İade falan yapılmayacak! Bu böyle biline
Old 23-11-2011, 12:30   #34
Av. Engin EKİCİ

İdarenin, 24 numaralı mesajda paylaştığım cevabi yazısının ardından Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü-Diğer Vergiler Müdürlüğü'nden gelen cevapta bu defa, ilgili mahkemece Avukat X'e verilen belgenin ibrazı istenmiş. İbraz edilmesiyle gerekli inceleme yapılıp ayrıntılı bilgi verilebilecekmiş!

Avukat X, şimdi de Bilgi Edinme Yasası kapsamında söz konusu mühürlü onaylı belgenin istenmesinin yasal dayanağını mı sorsa, yoksa talep edilen mahkeme yazısını ibraz mı etse?

Şaka şaka, Avukat X belgeyi ibraz edecek ve umarım bir başka birimden gelecek (mesela Hukuk Müşavirliği vs...) yeni yanıtı beklemesini istemeyecekler.

Gerçekten merak ediyorum verilecek nihai yanıtı. Saygılarımla..
Old 23-11-2011, 16:06   #35
YALÇIN ÖNDER

Varsayılan Genel Usul Yasasi

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
İdarenin, 24 numaralı mesajda paylaştığım cevabi yazısının ardından Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü-Diğer Vergiler Müdürlüğü'nden gelen cevapta bu defa, ilgili mahkemece Avukat X'e verilen belgenin ibrazı istenmiş. İbraz edilmesiyle gerekli inceleme yapılıp ayrıntılı bilgi verilebilecekmiş!

Avukat X, şimdi de Bilgi Edinme Yasası kapsamında söz konusu mühürlü onaylı belgenin istenmesinin yasal dayanağını mı sorsa, yoksa talep edilen mahkeme yazısını ibraz mı etse?

Şaka şaka, Avukat X belgeyi ibraz edecek ve umarım bir başka birimden gelecek (mesela Hukuk Müşavirliği vs...) yeni yanıtı beklemesini istemeyecekler.

Gerçekten merak ediyorum verilecek nihai yanıtı. Saygılarımla..

Tüm bunlar da gösteriyor ki, ülkemizin acilen Genel Usul Yasa Tasarının Meclisten yasalaşmasına ihtiyacı vardır.
Old 23-11-2011, 16:37   #36
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
Tüm bunlar da gösteriyor ki, ülkemizin acilen Genel Usul Yasa Tasarının Meclisten yasalaşmasına ihtiyacı vardır.
Evet Sayın ÖNDER kesinlikle, kişiye ya da kuruma özel yasaya değil de kafaya göre içtihat benzeri uygulamalara son verilerek aynı işlem için her kurumda aynı prosedürlerin işlerlik kazanması son derece önemlidir.

Kısacası, "ben falan dairede bu şekilde hallettim, muhabbet ettim, güler yüzümle, sempatik tavırlarımla ilk önce olmaz dediler ama sonra tamam öyle olsun deyip işimi yaptılar ya da bir arkadaş bu şekilde halletmişti siz neden sürüncemede bırakıyorsunuz" şeklindeki mutluluk ya da serzeniş ifade eden uğraşılar son bulmalı! Herkese aynı prosedürler uygulanmalıdır.
Old 23-11-2011, 22:02   #37
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Kehanet: Müvekkilin başkaca vergi borcu varsa oraya mahsup edilecek. Müvekkilin vergi borcu yok da vekilin varsa ona mahsup edilecek. O da mı yok...O dava nedeniyle tahakkuk edecek olan müvekkil vekalet ücreti ile, karşı vekalet ücretinin K.D.V.si kaynakta kesilecek.

İnanın irkildim bu kehanete...
Olur mu olur...
Old 06-12-2011, 11:28   #38
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
İnsan Kaynakları Grup Müdürlüğü
Bilgi Edinme Müdürlüğü

Sayı: B.07.1.GİB.4.34.60.04/4307 01/12/2011
Konu: Harç iadesi hakkında.

Sayın X

İlgi: a) 29/09/2011 tarihli Bilgi Edinme Başvurusu Formunuz.
b) 07/10/2011 tarih ve 3764 sayılı yazımız.
c) 27/10/2011 tarih ve 4016 sayılı yazımız.
d) 28/10/2011 tarihli dilekçeniz.
e) 02/11/2011 tarih ve 4057 sayılı yazımız.
f) 23/11/2011 tarihli dilekçeniz.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 11. maddesinde; “Kurum ve kuruluşlar, başvuru üzerine istenen bilgi veya belgeye erişimi on beş iş günü içinde sağlarlar. Ancak istenen bilgi veya belgenin, başvurulan kurum ve kuruluş içindeki başka bir birimden sağlanması; başvuru ile ilgili olarak bir başka kurum ve kuruluşun görüşünün alınmasının gerekmesi veya başvuru içeriğinin birden fazla kurum ve kuruluşu ilgilendirmesi durumlarında bilgi veya belgeye erişim otuz iş günü içinde sağlanır.” denilmektedir.
Yine, Başkanlığımıza göndermiş olduğunuz ilgi (f) de kayıtlı e-postanız konu hakkında bilgi alınmak üzere 01/12/2011 tarih ve 4306 sayılı yazımız ile Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü-Diğer Vergiler Müdürlüğü’ne gönderilmiş olup, alınan cevabi yazıya istinaden ayrıca tarafınıza bilgi verilecektir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

F. Y. Müdür V.

Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü
Diğer Vergiler Müdürlüğü
Sorduğum soruya "başvuru ile ilgili olarak bir başka kurum ve kuruluşun görüşünün alınmasının gerekmesi veya başvuru içeriğinin birden fazla kurum ve kuruluşu ilgilendirmesi durumlarında" denmek suretiyle bir yanıt daha geldi. "Biz bu işin üstesinden gelemedik" mi demek istiyorlar (Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü'ne sorup yanıt vereceklerdi zaten)bilemedim ama bu kadar basit bir soruya koskoca Vergi Dairesi Başkanlığı'nın derhal verebileceği bir yanıtın olmamasıyla, haklılığımız şimdiden tescillenmiş oldu.
Old 07-12-2011, 09:19   #39
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
3. Avukat x söz konusu yönetmeliğin harç iadesine ilişkin düzenlemesinden haberdar değildi

13.No.lu ileti...

Bence "Mea Culpa"... Denilmeli
Old 07-12-2011, 09:21   #40
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
13.No.lu ileti...

Bence "Mea Culpa"... Denilmeli
Peşinen hatamı kabul etmiştim ama "bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp" diyeceğim, bu defa da avukatın kanunu bilmemesi mazeret sayılmaz diyeceksiniz.
Old 17-12-2011, 13:26   #42
Av. Engin EKİCİ

Aradan geçen bu kadar zaman sonra verilen son yanıt:
Alıntı:

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İnsan Kaynakları Grup Müdürlüğü
Bilgi Edinme Müdürlüğü

Sayı : B.07.1.GİB.4.34.60.04/4532 16/12/2011
Konu:

Sayın: X

İlgi : 23/11/2011 tarihli dilekçeniz

İlgide kayıtlı yazınızda bahsetmiş olduğunuz konu hakkında Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğünden gelen cevabi yazıda;
“Bilindiği üzere, Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliğinin 409'uncu maddesinde, genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinde bütçe gelirlerinden yapılacak ret ve iadelerin Bakanlıkça (Gelir İdaresi Başkanlığı) belirlenecek usul ve esaslara göre vergi dairelerinde düzeltme fişi düzenlenmek suretiyle yapılacağı belirtilmiştir.
Konu ile ilgili 2006/7 Seri No.lu Uygulama İç Genelgesinde, ilgili kanunlarında veya bu kanunlarla ilgili olarak çıkarılan genel tebliğ ve genelgelerde fazla veya yersiz tahsil edilen vergi, harç ve benzeri mali yükümlülüklerin ret ve iadesi ile ilgili düzenleme bulunmaması halinde bunlardan yapılacak ret ve iadelerde düzeltme fişi/düzeltme ve iade belgesi ile birlikte;

- Tahsilinde alındı verilen paraların kısmen veya tamamen geri verilmesi durumunda, alındının aslı veya vergi dairesince onaylanmış örneği,
- Daire ve kurumlarca sorumlu sıfatıyla mükellef adına yatırılan paraların iadesinde, daire veya kurumun yatırılan paralara ait bilgileri içeren yazısı,
- Ret ve iade konusu işlemin iptal edilmesi veya işlemden vazgeçilmesi nedenleriyle vergiyi doğuran olayın ortadan kalkmış olması durumunda hataya, işlemin iptaline, işlemden vazgeçildiğine ilişkin olarak ibraz edilen belgelerin muhasebe işlem fişine bağlanacağı belirtilmiştir.

Diğer taraftan, Otomasyonlu Vergi Daireleri İşlem Yönergesinin Düzeltme Fişlerinin Alınması Üzerine Yapılacak İşlemler ve Muhasebeleştirilmesi başlıklı 278'inci maddesinde; "B- Nakden İadeyi Gerektiren Düzeltme Fişlerinin Alınması Üzerine Yapılacak İşlemler:

7- Mükellefe nakden iade yapılırken; ... tahsilatın tamamının iade edilmesi halinde, mükelleften alınacak tahsil belgesinin aslı, bulunmadığı takdirde vergi dairesince usulüne uygun olarak onaylanmış fotokopisi veya örneği, tahakkuk müzekkeresi ve verile emrine bağlanır. " denilmektedir.

Ayrıca, Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinin "Ödemenin kimlere yapılacağı" başlıklı 8'inci maddesinde; "Ödeme; gerçek kişilerde alacaklıya veya duruma göre vekiline, velisine, vasisine veya mutemedine; alacaklının ölümü halinde varislere; tüzel kişilerde ise kanuni temsilcilerine veya bunların tayin ettikleri vekillere; kayyım tayinini gerektiren durumlarda kayyıma yapılır.
Ödemenin yapılacağı kişi aşağıda belirtilen belgelere göre tespit edilir:
a) Vekillere yapılacak ödemelerde, vekilin alacaklı adına tahsile yetkili olduğuna
ilişkin noterce düzenlenmiş vekaletname aslı veya bunun noterce onaylanmış örneği.

e) Tüzel kişilerin alacaklarının kanuni temsilcilerine ödenmesinde, noterce onaylı imza sirküleri ile ilgilinin tahsile yetkili olduğunu gösteren belge; bunların tayin ettikleri vekillere yapılacak ödemelerde ise, sadece noterce düzenlenmiş vekaletname,

l) Alacakların hak sahiplerinin banka hesaplarına aktarılması suretiyle ödenmesinde,
alacaklının harcama birimince onaylanmış yazılı talebi (Hak sahipleri tarafindan düzenlenen fatura üzerinde alacaklının banka hesap numarasının yer alması halinde ayrıca yazılı talepleri aranmaz.) " aranılacağı belirtilmiştir.
Bu itibarla, fazla veya yersiz tahsil edilen yargı harcı iadelerinde; muhasebe yetkilisi mutemedi alındısının aslı, bulunmadığı takdirde onaylanmış örneği, ilgili mahkemenin yazısı ve mahkeme kararının bir örneği, iadenin yapılacağı banka adı, şube kodu ile İBAN numarasının yer aldığı dilekçe ayrıca vekillere yapılacak ödemelerde vekaletname aslı veya noterce onaylanmış örneğinin düzeltmeye dayanak teşkil etmek üzere istenilmesi gerekmektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Feride YAHŞİ
Müdür V.
Bilhassa 7. maddeye baktığımızda kısaca şunu demiş oluyor idare: Senden vekaletname aslını ya da noterden onaylanmış örneğini talep etmemişiz, daha ne istiyorsun? Sanki mahkemece verilen harç iadesine ilişkin belgede vekilin ismi yazmıyormuş gibi..
Old 17-12-2011, 13:31   #43
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=31834
Paylaştığınız linkteki yazıda vurgulanan en önemli yer bence "Genel Gerekçe" başlığı altında yer verilen
Alıntı:
...Anayasanın 5 inci maddesinde de, kişilerin temel hak ve hürriyetlerinin önündeki siyasal, ekonomik ve sosyal engellerin kaldırılması Devletin temel amaç ve görevleri arasında sayılmıştır...
ifadesi. Zira hakların kullanılması noktasında bürokratik engellerin, siyasal, ekonomik ve sosyal engellerle birlikte değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim.
Old 04-02-2012, 03:39   #44
umutlaw

Sizinki bir sey mi ustad vallahi cok sansliymissiniz.
Iki yil once bir gayrimenkul alimindan vazgecilir, pesinen odenen harc yaklasik 1000 TL. para iadesi istenilir, tapu defterdarliga defterdarlik tapuya yine tapu belediyeye ve sonra is cozulemeyince tapu kadastroya yazi yazilsin postaya kendiniz verin is cozulur deniilir, tabi hemen islemlere baslanir, tapu kadastroya giden posta ertesi gun ulasir ulasmasina ancak sorun surdaki tam 7 ay sonra kayda gecer, ben hala olayin sokundayim nasil oldu diye : ) tabi 7 ay sonra tekrar tapu, tekrar defterdarlik ve en son olay tartiismalara yol acar, her yere sikayet dilekcesi yaziliyor ancak sorun su ki para kimde kimsenin haberi yok : ) birde ne olsun meger tapu kadastro 7 ay sonra kayda gecen dilekcenin cevabini bir ay sonra vermis odemenin kime yapilmasi gerektigi belirtilmis, daireden cep telefonu aranamadigi icin bize ulasilmamis, adres satin alma vaadiyle satisa kadar gidilip iptal edilen gayriimenkulun bulundugu yer olarak belirlenmis (asil dilekcede dogru adres varmis bakmaya tenezzul edilmemis) sonra bir zarf gonderiilmis ancak tabi o adreste biz olmadigimiz icin zarf geri gelmis, kisi bulunamamistir para tekrar maliyeye iade edilmis : ) evetttttt ve ben parami tam 14 ay sonra alabildim ustelik firca yedim aslada sesimi cikarmadim tabi ki haksizim meger ben mektubu elden ankaraya goturmeliymisim neden postaya vermisim : )
Old 27-03-2013, 15:32   #45
Av.Duygu Işık Behrem

Değerli meslektaşlarım,

Harç iadesi alınırken mutlaka gerekçeli karar aslı ile mi gitmek gerekiyor? Yani kararın Mahkemece 'aslı gibidir' şeklinde onayladığı sureti ile -suret harcını tamamlayıp- gitmemiz halinde ödeme yapılmıyor mu?

Bir de durumu daha da zora sokmak için vekaletname de istiyorlar mı? Yoksa harç iadesine ilişkin yazıdaki "şu kişiye ödeme yapılması" şeklindeki talimat yeterli oluyor mu?

Adeta dava hazırlığı yapar gibi THS kanalı ile 'nasıl harç iade alınır?' araştırması yapıyorum. Bu nasıl iştir arkadaş!!!
Old 27-03-2013, 15:53   #46
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Değerli meslektaşlarım,

Harç iadesi alınırken mutlaka gerekçeli karar aslı ile mi gitmek gerekiyor? Yani kararın Mahkemece 'aslı gibidir' şeklinde onayladığı sureti ile -suret harcını tamamlayıp- gitmemiz halinde ödeme yapılmıyor mu?

Bir de durumu daha da zora sokmak için vekaletname de istiyorlar mı? Yoksa harç iadesine ilişkin yazıdaki "şu kişiye ödeme yapılması" şeklindeki talimat yeterli oluyor mu?

Adeta dava hazırlığı yapar gibi THS kanalı ile 'nasıl harç iade alınır?' araştırması yapıyorum. Bu nasıl iştir arkadaş!!!
Sayın Meslektaşım;

Çok yakın zamanda sadece mahkemece hazırlanan harç iadesine ilişkin müzekkere ve vekaletname fotokopisi ile harç iadesi aldım.
Old 28-03-2013, 14:50   #47
aak

Benimde vergi dairesinden almam gereken bir harç iadesi var.Adli yardımdan aldığım bir dosya için.Müvekkil uğraşmasın diye ben alayım onlara iade edeyim dedim.Müdür Bey önce dilekçeyle başvurun dedi.Dilekçeyle başvurdum.Artık vergi dairesi ödüyor haftaya gelin size evrakları vereyim dedi.Dün gittim,evrakları aldım.Bir de sizdeki imzalı gerekçeli kararı ekleyin dedi.Dün işlerim yoğundu.Bugün de Benim gözüm vergi dairesine gitmeyi kesmemişti.Bu formu okuduktan sonra artık hiç kesmez.Ahh keşke yazılanları merak etmeseydim.Ne yapacağım şimdi?
Old 28-03-2013, 14:55   #48
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan aak
Benimde vergi dairesinden almam gereken bir harç iadesi var.Adli yardımdan aldığım bir dosya için.Müvekkil uğraşmasın diye ben alayım onlara iade edeyim dedim.Müdür Bey önce dilekçeyle başvurun dedi.Dilekçeyle başvurdum.Artık vergi dairesi ödüyor haftaya gelin size evrakları vereyim dedi.Dün gittim,evrakları aldım.Bir de sizdeki imzalı gerekçeli kararı ekleyin dedi.Dün işlerim yoğundu.Bugün de Benim gözüm vergi dairesine gitmeyi kesmemişti.Bu formu okuduktan sonra artık hiç kesmez.Ahh keşke yazılanları merak etmeseydim.Ne yapacağım şimdi?
Uygulamada, -yukarıda yazılanları okuduğunuza ve hayatın, mesleğin içinde olduğunuza göre bilirsiniz- aynı kurumun farklı yerdeki dairelerinde yasal olmayan/keyfi farklılıklar var ya, işte o farklılıkların lehinize olmasını dileyip gidin vergi dairesine..
Old 04-04-2013, 15:14   #49
Avukat Tekin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Kehanet gerçekleşti. Harç iadesi artık eziyet halini almaya başladı. Siz tüm evrakı eksiksiz sunsanız da -özellikle yüksek miktarlı iadelerde- artık mahkemeden aldğınız harç iade yazısına da güvenmeyip önce o mahkemeye bu harç iadesi yazısını gerçekten sen mi düzenledin yoksa bu avukat sahte evrak mı düzenledi diye soruyorlar. Sonra iade dosyası incelemeye alınıyor. Müvekkilin vergi borcu varsa içinden kesiliyor ve sonra geriye bir şey kalırsa kalan kısım hesaba yatırılıyor. Erzurum'dan bir harç iadesini almam üç ayı geçti.
Old 04-04-2013, 17:41   #50
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat Tekin
Kehanet gerçekleşti. Harç iadesi artık eziyet halini almaya başladı. Siz tüm evrakı eksiksiz sunsanız da -özellikle yüksek miktarlı iadelerde- artık mahkemeden aldğınız harç iade yazısına da güvenmeyip önce o mahkemeye bu harç iadesi yazısını gerçekten sen mi düzenledin yoksa bu avukat sahte evrak mı düzenledi diye soruyorlar. Sonra iade dosyası incelemeye alınıyor. Müvekkilin vergi borcu varsa içinden kesiliyor ve sonra geriye bir şey kalırsa kalan kısım hesaba yatırılıyor. Erzurum'dan bir harç iadesini almam üç ayı geçti.

Bu huyumu sevmiyorum. Ne zaman olumsuz bir kehanette bulunsam, gerçekleşiyor. Oysa yıllardır "sayısal loto bir gün bana çıkacak" diye kehanette bulunurum. Bir kere bile çıkmadı.
Old 05-04-2013, 16:03   #51
MALİKA

Mutsuz HarÇ İadesİ

1-)İcra dosyasında 3. şahıs x bankasından haczedilen paranın icra dosyasına gönderilmesi 2 müzekkere ile 1 ay sürer. (Neymiş efendim ilk müzekkerede icranın banka hesap numarası yokmuş, halbuki hergün aynı icra dairesine bir çok kez para gönderiyorlar)
2-)Nihayet 1 ay sonra para dosyadadır. Müvekkile sevinçle haber verilir. Dosya incelenir. İcra Müdürüne sıkı sıkı tembih edilir. "Aman müdürüm bu dosyada daha önce tahsil edilen paradan tüm harçlar alınmıştır, atlanmasın" ricasında bulunulur.
3-)İcra Müdürü reddiyatı yapması için katibine verir. Ancak harç kısmını hiç hatırlatmaz.
4-)Katip harçların hepsini de keserek reddiyatı hazırlar.
5-)Reddiyat bankaya, harçlar Vergi Dairesine ve Cezaevine gönderilir.
6-)Avukat coşkuyla gelir adliyeye, parasını almak için.
7-)Avukat dosyasına bakar. Allahım!!! harçların hepsi kesilmiş gitmemesi gereken yerlere gitmiş.
8-)"Harç kesilmeyecekti müdür bey, niye kestiniz". Müdür: Pardon, yazıp geri isteyeceğiz" der.
9-)Neyse hiç olmazsa ana parayı alırız akşama diye düşünürken, para hesaba bir türlü girmez. Banka aranır. Cevap: Avukatın soyadı yanlış yazılmış reddiyata. İcra Müdürlüğüne iade ettik düzeltsinler diye.
10-)Harçların iadesi için yazılar alınır, ekinde reddiyat, harç makbuzu, takip talebi ile birlikte Vergi Dairesine gidilir.
11-)Vergi memuru: "Vekaletinizi ekleyin, harçlandırın, şu formu doldurun getirin", der.
12-)Ofise gelinir, vekalet alınır, harçlandırılır, form doldurulur, ertesi gün yeniden Vergi Dairesine gidilir.
13-)Vergi memuru: "İcra Müdürlüğü bize ne zaman harç listesini gönderirse o zaman parayı hesabınıza yatırırız, bu işlem yaklaşık 1 ay sürer der".
Müdüre mi kızayım, katibe mi bilemedim
Old 17-04-2013, 00:27   #52
Av. İlhan SALBAŞ

Davaci x tarafindan yuklu miktarda muvekkil y ye actigi dava reddolur. vekalet ucreti icin x in harc iadesine haciz konulmasi icin icradan mahkemeye yazi goturulur. kanunda harc iadesinin yalnizca davaciya iade edilecegi gibi bir gerekce ile harca haciz reddolunur. x ile y barisir. x inde vekaletini aliriz ve ayni dosyada x ib vekaletini ibraz ederek harc iadesini talep ederiz bakalim kabul olacakmi. azimle. harci almaya calisiyorum
Old 17-04-2013, 09:49   #53
av_yaseminceylan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bu huyumu sevmiyorum. Ne zaman olumsuz bir kehanette bulunsam, gerçekleşiyor. Oysa yıllardır "sayısal loto bir gün bana çıkacak" diye kehanette bulunurum. Bir kere bile çıkmadı.

Bunun neresi olumsuz Suat Bey?
Ya da çıkarsa parayı nerede kullanacağınızı mı konuşsak önce?
Old 17-04-2013, 11:46   #54
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av_yaseminceylan
Bunun neresi olumsuz Suat Bey?
Ya da çıkarsa parayı nerede kullanacağınızı mı konuşsak önce?

Çıkarsa Kanarya Adaları'ndan ararım sizi.
Old 18-04-2013, 13:36   #55
aak

Bugün nihayet duruşmam erken bitince maliyeyi bir ziyaret edeyim dedim.Sora sora harç iadesi için gitmem gereken bölümü buldum.Memur beye durumu anlattım.Artık elden harç iadesi yapılmadığını, banka hesabımına paranın yatırılacağını söyledi.Matbu bir dilekçe vardı.Eksiksiz doldurun dedi.Hangi banka,hangi şube, IBAN no ......falan filan.Aman eksiksiz olsun diye sıkı sıkı tembihledi sağolsun.Neyse ben IBAN numaram yazan ajandamı yanıma almamışım. Büroyla yoğun bir telefon trafiği yaşadık.Sonunda dilekçeyi doldurdum.Bugün olmaz ama birkaç gün içinde para hesabınıza yatar dedi memur bey.
Bu arada başka bir memureyle küçük bir sorun yaşadık.Daha doğrusu o beni kendine sorun etti.Ben sessiz kaldım.Niye sessiz kaldım bilmem.Oysa annannem hep derdi ki:Haddini bilmeyene haddini bildirmek,öksüze ipek kaftan giydirmekten evladır.Ama ben sustum.Şimdi niye sustum diye kendime kızıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi