Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Uyap Sorgulama Harcı

Yanıt
Old 15-03-2011, 14:15   #1
Av.İlker DOLGUN

Mutsuz Uyap Sorgulama Harcı

Takibin kesinleşmesi üzerine; borçlu adına kayıtlı araçların kayden haczi, malvarlığı sorgulaması yapılarak taşınmaz bilgilerinin, Sgk sorgulaması yapılarak çalışma bilgilerinin tespiti istemimiz İcra Müdürü tarafından “Her Bir sorgulama için 1,20.-TL. suret harcı dosyaya yatırılmadığı” gerekçesiyle reddedilmiştir.

Sorgulama = Suret Harcı; Buda nereden çıktı şimdi, ne sureti? Suret istemiyorum, sorgulama talep ediyorum şeklindeki sözlü itirazlarımız üzerine İcra Müdürü yılların verdiği birikim, engin deneyim ve tecrübelerine! dayanarak şu açıklamada bulunmuştur. Her bir sorgulama sonucunda olumlu ya da olumsuz çıktı alınmakta ve dosyasına takılmaktadır, işte bu çıktılar için suret harcı alınmaktadır. Başka türlü bu sorgulama taleplerinin üstesinden gelinememektedir!

Suret harcı = Çıktı (Yazdırma) parası! Yani Uyap Har(a)cı !!

Bu durum nedendir bilinmez, aklıma Deli Dumrul’ u getirdi. Hani Deli Dumrul’ un bir çayın üzerine köprü yaptırıp, geçenden 30 akçe geçmek istemeyenden döve döve (dayak parasını da ekleyerek) 40 akçe alması hikayesini..

Konuyu şikayetle mahkemeye taşımayı düşünüyorum ama öncesinde meslektaşlarımla paylaşmak, bilgi ve görüşlerinize başvurmak istedim. Benzer bir uygulama ile karşılaşan, konu hakkında karar alan varmıdır?
Old 15-03-2011, 14:21   #2
Burak Ülker

suret zaten kelime anlamı itibariyle "örnek"tir,fotokopi işlerinde,aslı gibidir yaptırmak istediğimizde kullanıyoruz suret harcını.uyaptan sorgu da yapmayacaksa ne işe yarayacak bu icra dairesi?sorgulama taleplerinin üstesinden gelinememesi avukatın ya da alacaklının sorunu mu?zaten takibi başlatırken "başvurma harcı" vermiyor muyuz peki icra dairesi bu işleri yapmayacaksa başvuru harcını ne için verdik?
şikayet etmenizi çok haklı ve mecburi buluyorum..
saygılarımla..
Old 15-03-2011, 14:29   #3
Av. Göztepeli

daha neler artık, daha önce böyle bir uygulamayla hiç karşılaşmadım.. şikayet ettiğiniz takdirde lehinize sonuç alabileceğinizi düşünüyorum.
Old 15-03-2011, 15:15   #4
tiryakim

Bir yaşıma daha girdim valla ne bu böyle yaa .
Old 15-03-2011, 22:35   #5
wellan

Bence şikayetnizin yanında emsal oluşturması açısından Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü'ne hitaben bir dilekçe yazıp bu konuda izahat vermesini talep ediniz.Harçalar Kanunu 3 sayılı tarifeye göre suret harçlarının ne zaman alınacağı belirli olduğu için yüksek ihtimalle ilgili kurum harç alınmaması yönünde görüş bildirecektir.Gelen dilekçe cevabını icra dosyasına emsal oluşturması için koyunuz.Böylelikle icra müdürü ile aranız düzelmiş,tatlıya bağlanmış olur
Old 17-03-2011, 17:39   #6
Av.Arzu Erkan

Böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım, sayın wellan'ın dediği gibi yapabilirsiniz, en azından mahkemeye müracaat etmeden sonuç alabilirsiniz belki. Kolay gelsin.
Old 17-03-2011, 18:43   #7
Av.Fatih Davran

bence bir de sözkonusu keyfi ve dayanaksız tutumu adalet bakanlığı'na da bildirin..
Old 17-03-2011, 18:47   #8
GECE

YOK artık....avukat kolay para kazanıyor ya, isteyen isteyene....
Old 17-03-2011, 20:44   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Takibin kesinleşmesi üzerine; borçlu adına kayıtlı araçların kayden haczi, malvarlığı sorgulaması yapılarak taşınmaz bilgilerinin, Sgk sorgulaması yapılarak çalışma bilgilerinin tespiti istemimiz İcra Müdürü tarafından Her Bir sorgulama için 1,20.-TL. suret harcı dosyaya yatırılmadığı gerekçesiyle reddedilmiştir.

Sorgulama = Suret Harcı; Buda nereden çıktı şimdi, ne sureti? Suret istemiyorum, sorgulama talep ediyorum şeklindeki sözlü itirazlarımız üzerine İcra Müdürü yılların verdiği birikim, engin deneyim ve tecrübelerine! dayanarak şu açıklamada bulunmuştur. Her bir sorgulama sonucunda olumlu ya da olumsuz çıktı alınmakta ve dosyasına takılmaktadır, işte bu çıktılar için suret harcı alınmaktadır. Başka türlü bu sorgulama taleplerinin üstesinden gelinememektedir!

Bu durum nedendir bilinmez, aklıma Deli Dumrul u getirdi. Hani Deli Dumrul un bir çayın üzerine köprü yaptırıp, geçenden 30 akçe geçmek istemeyenden döve döve (dayak parasını da ekleyerek) 40 akçe alması hikayesini..

Konuyu şikayetle mahkemeye taşımayı düşünüyorum ama öncesinde meslektaşlarımla paylaşmak, bilgi ve görüşlerinize başvurmak istedim. Benzer bir uygulama ile karşılaşan, konu hakkında karar alan varmıdır?

Hem komik hem suç. Talebinizin reddine dair karar yazılı olarak verildiyse, İcra Mahkemesi ve Cumhuriyet Savcılığı'na vereceğiniz dilekçelere eklemek üzere SURET HARCINI ÖDEYİP o sayfanın onaylı en az iki suretini alın. Sonra seyreyleyin gümbürtüyü.
Old 17-03-2011, 20:50   #10
Burak Ülker

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Hem komik hem suç. Talebinizin reddine dair karar yazılı olarak verildiyse, İcra Mahkemesi ve Cumhuriyet Savcılığı'na vereceğiniz dilekçelere eklemek üzere SURET HARCINI ÖDEYİP o sayfanın onaylı en az iki suretini alın. Sonra seyreyleyin gümbürtüyü.

Icra Mahkemesine ve Cumhuriyet Savciligi`na verilecek dilekceye eklenecek bu suretler icin suret harci kestirmek kesin olarak gerekli midir?zira icra mudurunun `asli gibidir` yapacagini pek sanmiyorum ve bu gerekli midir ustadimdan ogrenmek istiyorum.
saygilarimla
Old 17-03-2011, 22:04   #11
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sanırım Türkiye'de bazı şeyler yanlış anlaşılıyor! Adalet hizmetini en kolay ulaşılabilir, hızlı, tarafsız ve "meccani" olarak sunmak devletin en temel görevlerinden olması gerekirken her fırsatta muhterem resmi makamlarımızın "tamamen duygusal"(!) olduğu kadar da aman diyeyim aşkı platonik kalırsa maalesef "böyle kardeşim işine gelirse" asık yüzünü hissetmek işten değil!

Ama bizler zamanında Yargısal içtihatların nasıl kontorlü "satılmasına" gereken tepkimizi koyamadıysak (ki şimdi de pek fark yok), adaletin teknolojiyle zorlama evliliğinde de (UYAP, sms bilgi sistemi vb..) beşi bir yerdemizi hazırlamadan mutlu çiftlerin yanına yaklaşmamız ayıp kaçar

Ah bir de ulusal yargı ağında balık olsam !
Old 18-03-2011, 00:09   #12
BALDIRAN

Sn.burak ÜLKER. Sanırım Sn.Cengiz ALADAĞ şunu söylemek istiyor. Sorgulama talebinizin suret harcı yatırılmadığı için red edildiğine dair icra müdürü kararından iki suret /fotokopi alın,bu suretlerin suret harcını yatırın ve savcılığa/mahkemeye vereceğiniz dilekçeye ekleyin.Kanımca bunu da delillerin sonradan ortadan kaybolması endişesi taşıdığı için söylüyor ki bende tamamen katılıyor ve böyle davranılmasını kesinlikle gerekli buluyorum. Saygılar
Old 18-03-2011, 12:05   #13
simurganka

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN

Bırakın suret harcı diye bir saçmalığı bizim icra dairelerinde araç yakalama için gerekli masraf bile yatırılmıyor.İcra müdürleri araç yakalandığında gerekirse masraf yatırın, araç yakalanmıyor sonra harcı tekrar çekiyorsunuz herkese ek iş diyor ve böylece gereksiz iş yükünden her iki taraf da kurtuluyor. Usule aykırı belki ama usule uyunca da iş yükü artıyor.
Old 18-03-2011, 15:11   #14
hakikiavukat

Mutlu Bakanlığın Cevabı

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.03.0.HİG.0.00.00.03-045.02[01]-47-2010/3766/24614 20/09/2010
Konu : UYAP'tan alınan çıktılardan harç alınması

.........................CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

Mahkeme Yönetimi Projesi kapsamında Konya Adliyesine yapılan çalışma ziyaretinde Bakanlığımız yetkililerine intikal ettirilen bilgilerden; avukatlar tarafından UYAP sistemi üzerinden dava dosyalarından suret istendiğinde, suret harcı ödenip ödenmeyeceği konusunda uyuşmazlıklar yaşandığı anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere, suret harçları 492 sayılı Harçlar Kanununa ekli (I) Sayılı Tarifenin D) Diğer yargı harçları (Müşterek kısım) - I.Suret harçları başlığı altında düzenlenmiş olup, düzenlemede, tasdikli fotokopiler dahil ilâmın her sayfasının suretinden ve mahkeme ve merci zabıtnameleri ile diğer evrakın beher sayfasının suretlerinden harç alınacağı öngörülmüştür.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca yayımlanan "Damga Vergisi Kanunu uygulamasında nüsha ve suret ayrımı " konulu 19 nolu sirkülerde de nüsha ve suretin tanımları yapılmış olup suretin, aslında bulunan ibarelerin aynısını taşıyan, fakat aslında bulunan imzaları taşımayıp aslına uygun olduğuna ilişkin onaylayanın imzasını veya kaşesini ihtiva eden kâğıtları ifade ettiği belirtilmiştir.

Diğer taraftan, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca yürütülen çalışmalar sonucu oluşturulan "Avukat Bilgi Sistemi (Avukat Portalı)" ve "Vatandaş Bilgi Sistemi Vatandaş Portalı" ile avukatlara ve vatandaşlara internet üzerinden on-line yargı hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Bu kapsamda avukatlar internet üzerinden yetkileri dahilinde sistemdeki vekâleti bulunan dava dosyalarını (vekâleti bulunmayan dava dosyalarını da ilgili hâkiminden onay alarak) inceleyebilmekte, bu dosyalardan örnek alabilmekte ve on-line harç ödeyebilmektedirler. Vatandaşlar ise avukatların faydalandığı söz konusu imkanlardan sınırlı şekilde faydalanmakta iken 2009 yılı Ocak ayında UYAP Vatandaş Portalına e-imza ile erişim çalışmalarının tamamlanması sonucu vatandaşlara da UYAP Vatandaş Portalına bağlanarak dava açabilme, harç ödeyebilme, yetkileri dahilinde sistemdeki dava dosyalarını inceleyebilme, dava dosyalarına evrak katabilme ve bu dosyalardan örnek alabilme imkanları sağlanmıştır.

Avukatlar ve vatandaşların Portala bağlanarak UYAP üzerinden örnek alma imkanının yanı sıra, doğrudan mahkeme kalemlerine başvurarak dava dosyalarındaki duruşma zabıtları veya kararların UYAP'tan alınacak çıktılarını talep etmeleri de mümkün bulunmaktadır.

Bu itibarla, vatandaşların veya avukatların dosyadan duruşma zabtı ve karar örneği istemeleri durumunda, sadece UYAP çıktısının alınması ve aslına uygunluğunun onaylanmaması halinde alınan belge fotokopi niteliğinde sayılacağından suret harcı alınmasına gerek bulunmadığı, ancak aslına uygunluğunun görevli memurca imzalanıp mühürlenmesi durumunda 492 sayılı Harçlar Kanununa ekli I sayılı Tarifede düzenlenen suret harçlarının alınması gerektiği düşünülmekle birlikte, konunun yargıya intikal etmesi halinde yargı mercilerince verilecek kararların esas alınması gerektiği kuşkuzdur.

Bilgi edinilmesini, keyfiyetin yargı çevrenizdeki Cumhuriyet başsavcılıkları ile icra ve iflâs müdürlüklerine, bilgileri bakımından mahkemelere duyurulmasını rica ederim.

Ayhan TOSUN
Hâkim
Bakan a.
Genel Müdür
Old 18-03-2011, 15:32   #15
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
Icra Mahkemesine ve Cumhuriyet Savciligi`na verilecek dilekceye eklenecek bu suretler icin suret harci kestirmek kesin olarak gerekli midir?zira icra mudurunun `asli gibidir` yapacagini pek sanmiyorum ve bu gerekli midir ustadimdan ogrenmek istiyorum.
saygilarimla

Önerimi yaparken iki amacım vardı:
1- Tamamen yanlış bu kararın onaylı suretini almak istediğinizde İcra Müdürü'nün tehlikenin farkına vararak hatasından dönmesi.
2-
Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Sn.burak ÜLKER. Sanırım Sn.Cengiz ALADAĞ şunu söylemek istiyor. Sorgulama talebinizin suret harcı yatırılmadığı için red edildiğine dair icra müdürü kararından iki suret /fotokopi alın,bu suretlerin suret harcını yatırın ve savcılığa/mahkemeye vereceğiniz dilekçeye ekleyin.Kanımca bunu da delillerin sonradan ortadan kaybolması endişesi taşıdığı için söylüyor ki bende tamamen katılıyor ve böyle davranılmasını kesinlikle gerekli buluyorum. Saygılar
Old 29-03-2011, 13:41   #16
İcra 39

Sayın Burak Ülker
Mesajınızı okudum anacak içeriğine sadece gülüyorum Çünkü uygulamada böyle bir şey yok Acaba İcra Müdürü arkadaşla aranızda bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanan bir sorun olabilirmi diye düşünüyorum Çünkü öyle bir harcın tahsil kabiliyeti olmadığı gibi bugüne kadar böyle bir işlem yapan İcra müdürü tanımıyorum doğrusu: yinede şikayet işini en sona bırakıp tekrar görüşün derim
Saygılarımla
Old 30-03-2011, 07:51   #17
Av. Asena

Bu nasıl bir mantıktır? Hadi Tapu'da sorgulama yapılmasına ve sorgulamanın neticesinde verilecek örnek için (mahkemeden/icradan yazı olsa dahi elden takiplilerde istiyorlar burda) 50 küsur lira yatırmaya alıştık da icra müdürlüğünde yapılan sorgulamada da ayıp değil mi? Alt tarafı sorgulama ve imzalı suret isteme. Bir yanlışlık olduğunu söyleyin lütfen..
Old 31-03-2011, 11:02   #18
Av.PUDY

kesinlikle sayın meslektaşım WELLANın söylediğine katılıyorum Adalet bakanlığına bir dilekçe yazıp emsal bir kararı dosyanıza koymanız kesin sonuç getirecektir.
Old 31-03-2011, 23:24   #19
Av.Ömer Faruk

İcra Dairelerinin her gün yeni bir uygulama ile karşımıza çıkmasının bir sonu yok yakında her bir talep için de(her talep yeni bir başvuru mahiyetindedir diyerek) başvurma harcı alırlarsa şaşırmayın...
Old 14-04-2011, 17:21   #21
kapbana

İcra Müdürünü tebrik ediyorum...

"Sorgulama sonucunda hacze kabil malvarlığı tespit edilemez ise suret harcını geri almak kaydıyla" diyerek talebinizi açın derim.

Tapuda yaptığımıız işlemler sonuçta netice alınacak işlemler değil midir? Mantığımın bir köşesinde yerini bulur o halde..

Ama icra dairesinde işlem yapmak balık avlamaya benzer; madem suret harcı yatırmalıyım, sorgulamada kayıt çıkmaz ise paramı geri alırım diyerek talebinizi açın bakalım ne olacak
Old 15-04-2011, 15:29   #22
mulin

cmk avukatları için de cmk ücretlerini almamız için duruşma zabıtlarına kalemdeki memur tarafından zabıtlara asli gibir istiyoruz.Bu durumda zaten ücretini alamayan avukatlar için böyle bir zorluk da meydana gelecektir.Çünkü adalet bakanlığının yazısından bu anlaşılıyor.O zaman duruşmalarda hakime e katibe imzala öyle ver diyecez.
Old 15-04-2011, 23:18   #23
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan kapbana
İcra Müdürünü tebrik ediyorum...

"Sorgulama sonucunda hacze kabil malvarlığı tespit edilemez ise suret harcını geri almak kaydıyla" diyerek talebinizi açın derim.

"Kasaya giren para geri çıkmaz" deyip, iade etmezler zaten.

Maliyeden vergi alacaklarımızı aylarca alamıyoruz. Suret harcını hiç iade ederler mi?
Old 15-04-2011, 23:58   #24
ERCÜMENT AŞKIN

Böyle bir uygulamamız yok icra dairelerinin ve avukatların işleri ancak sorgulama ekranlarının avukatlar tarafından kullanılabilmesi halinde azalır.. Eğer avukatlar sorgulama yapabilirlerse hem icra dairelerine gereksiz talep açmazlar, hemde işleri daha çabuk hallolur kanaatindeyim. Herkese iyi çalışmalar.
Old 01-05-2011, 18:06   #25
leventcesme

Tek kelime ile icra müdürünün işgüzarlığı derim ..O zaman TC kimlikten mernisten adres soruyoruz onunda harcını verelim...
Old 04-05-2011, 16:00   #26
bozoli

Uyap sorgusuna suret harcı, tapuda takyidat isteriz suret harcı, cmk görevlendirmesinden atandığımız duruşma tutanağını aslı gibidir yaptırmak isteriz suret harcı, suret harcının ne amaçla alındığı, hangi durumlarda alınması gerektiğine dair Bilgi Edinme hakkımız zedelenmekle birlikte, tapu kayıtları herkese açık olmasına rağmen, her sayfaya suret harcı almaları çok garip üstelik şimdi ceza davalarında temyiz harcı uygulaması da başladı parası olmayan adalet arayamadığı gibi, hürriyeti de kısıtlanacak. Temel hak ve özgürlükler, diğer anayasal haklar sosyal devlet ilkesi filan hepsi boş devlet istediği zaman har(a)cını alır, istediği zaman da özgürlüğünü kısıtlayabiliyor maalesef. Biz dava açsak da her icra dairesinin uygulaması, kanuna bakışı farklı, hatta bazıları MK m. 1 gereğince hakim gibi kendisi kanun koyucu olsaydı nasıl bir kural koyacak idiyse ona göre karar veriyor
Old 07-05-2011, 03:12   #27
Rıdvan KARATAŞ

bu tam anlamıyla saçmalık. bunun yasal bir dayanağı olmadığı gibi esasında "suret harcı"; dosyadan alınan ve imzalanıp mühürlenmek suretiyle "aslı gibidir" yapılan asıl belgenin "örneği" için geçerlidir. bu durumu şikayet etmeniz durumunda lehe karar alacağınız kesindir. fakat icra uygulamasında icra müdür ve memurlarıyla "iyi" geçinmek artık teamül olduğundan meslektaşlar genellikle bu yolu işletmemek taraftarıdırlar. ama unutulmalılıdır ki bu pervasızlığın sebebi de bu teamülden gelmektedir. başarılar
Old 18-05-2011, 08:48   #28
av_suat

Bence ilk yapmanız gereken harcın makbuzu (!) almak( yada bağlı bulunduğunuz barodan bir heyetle tutanak tutmakta olabilir.) , ve derhal bağlı bulunduğu C.savcılığı'na görevini kötüye kullandığı bahsiyle şikayetçi olmak, açılacak ceza dosyasına da gerekli harçları yatırıp müdahil olmak.!!
Old 26-05-2011, 09:06   #29
ABUKAT

Gerçekten komik... Ankara' da şükür böyle bir olayla henüz! karşılaşmadık. Tapu sorgusuna 50-TL alan yerler de varmış... Ben bekliyordum bir arıza çıkarılacağını, ama bu denlisini de beklemiyordum. Bizimkiler şimdilik ( ! )sadece 6 aydan önce açılan taleplere söyleniyorlar Devamı ne olur bilinmez. Kesinlikle şikayet yoluna gidilmeli, ama bunu da buraya yazıyorum ki, ilerleyen zamada bunu da kılıfına uydurmaya çalışacaklardır(
Old 13-06-2011, 17:16   #30
vselek

Sevgili meslektaşım,
İcra müdürü tamamen kendi kendine harçlar kanunu yaratma yoluna gitmiştir. Yaptığı tamamen yanlıştır. O zaman mahkeme hakimleri de verdikleri her duruşma zaptı için bizden harç alsınlar.
İcra müdürü işten kaçmak için böyle bir istemde bulunmuş size!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi