Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Online Hukuki danışma ücreti

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 3,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-12-2010, 19:06   #1
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Online Hukuki danışma ücreti

Yeni Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=56355) de online danışma ücretini belirlenmemiş.

Oysa uzun zamandır telefon, e-posta, MSN vb. ile danışma hizmeti verilebiliyor.

Tarifenin danışma ücretleri ile ilgili hükümleri aşağıda yazılıdır:

Alıntı:
1. Büroda sözlü danışma (ilk bir saate kadar) 155,00 TL
takip eden her saat için 80,00 TL
2. Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma (ilk bir saate kadar) 300,00 TL
takip eden her saat için 155,00 TL
3. Yazılı danışma için 300,00 TL

Tarifenin 19 maddesi ise şöyle:
Alıntı:
Tarifede yazılı olmayan işlerde ücret

MADDE 19 – (1) Tarifede yazılı olmayan hukuki yardımlar için, işin niteliği göz önünde tutularak, Tarifedeki benzeri işlere göre ücret belirlenir.

Peki; telefon, e-posta, MSN vb. ile verilen danışma hizmeti bunlardan hangisine benziyor dersiniz?
Old 08-12-2010, 12:30   #2
Av. Srt

Telefon sözlü danışmaya, e posta ve msn yazılı danışmaya benziyor tabii çağrı üzerine msn e girip bilgi veriyorsanız ya da görüntülü konuşuyorsanız iş değişebilir
Old 08-12-2010, 12:37   #3
Av.Barış

uygulanabilirse köşe olduk desenize

bence tarifede yazılı olmayan hertürlü danışma buna giryor. Msn,Facebook e-mail,telefon vs
Old 08-12-2010, 13:15   #4
Av.Cengiz Aladağ

Konuyu araştırırken bazı meslektaşlarımızın internet sitelerinde, e-posta ile danışma hizmetini ücretsiz ya da 30-TL, 100-TL gibi tutarlar karşılığı verdiklerinin yazılı olduğunu gördüm.
Old 08-12-2010, 13:27   #5
Av. Srt

İnternette vs. çoğunlukla ücretsiz olduğu gibi biz bürodaki danışmalarda dahi ücret almakta zorlanıyoruz açıkçası...
Old 09-12-2010, 16:57   #6
pallanco

Önemli olanın, bilgi veren avukata nasıl ulaşıldığı değil, bilgi veren avukatın o sırada nerede olduğu ve bilgiyi ne şekilde verdiği sanırım... Yani, telefonla bilgiyi ben ofisimden veriyorsam 1. md'ye; telefonla bilgiyi evimden veya büro dışında herhangi biryerden veriyorsam 2. md'ye; msn ya da e-posta ile bilgiyi nereden verirsem vereyim yazılı bilgi verme olduğu için 3. md'ye girer bence
Old 15-12-2010, 12:56   #7
hciyiltepe

Varsayılan Teorİ

Teoride güzel bir tartışma konusu... Ancak kaç meslektaş arkadaşımız büroda dahi olsa danışma ücreti alabiliyor ki internet üzerinden danışma ücreti alınabilsin... Kanımca teorik bir tartışmanın ötesine geçmeyecek bir konu...
Old 15-12-2010, 12:59   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hciyiltepe
Teoride güzel bir tartışma konusu... Ancak kaç meslektaş arkadaşımız büroda dahi olsa danışma ücreti alabiliyor ki internet üzerinden danışma ücreti alınabilsin... Kanımca teorik bir tartışmanın ötesine geçmeyecek bir konu...

Size öyle geliyor olmasın?
Old 15-12-2010, 14:36   #9
hciyiltepe

Varsayılan ?

Gerçekçi olalım Sayın ALADAĞ, Bu site danışma ücreti alınamadığına dair konu ve konu başlıkları ile dolu... isterseniz site içeriğine bir göz atın... gerçek böyle... ister kabul edelim ister etmeyelim...
Old 15-12-2010, 14:59   #11
Av.AAO

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Size öyle geliyor olmasın?

Bana da öyle geliyor Sn. Aladağ. Danışma ücreti doktora, psikiyatr'a gidilince verileceği bilinerek gidiliyor. Avukatlık bürosuna girildiğinde ise tersi geçerli kanısı mevcut ülkemde...Bunun ile ilgili bir anket yapılmış mıydı daha önce?
Old 15-12-2010, 15:23   #12
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hciyiltepe
Gerçekçi olalım Sayın ALADAĞ, Bu site danışma ücreti alınamadığına dair konu ve konu başlıkları ile dolu... isterseniz site içeriğine bir göz atın... gerçek böyle... ister kabul edelim ister etmeyelim...

Siz bu konuyu önemsiz buluyorsanız; tartışmaya katılmazsınız, olur biter.
Old 15-12-2010, 16:36   #13
Admin

Sayın hciyiltepe,
Alıntı:
Yazan hciyiltepe
Teoride güzel bir tartışma konusu... Ancak kaç meslektaş arkadaşımız büroda dahi olsa danışma ücreti alabiliyor ki internet üzerinden danışma ücreti alınabilsin...
Kendi adıma bu tartışma konusunun oldukça önemli olduğuna ve gelecekte daha da önemli hale geleceğine inanıyorum. Konu günde 3 tane site ziyaretçisine ancak ulaşan binlerce av.tr sitesi sahibi meslektaşımıza çok teorik gelebilir ancak profesyonel online hukuki danışma konusunun bundan çok daha derinde kökleri var ve yakın zamanda bazı kişilerin "internette ektiği tohumlar" filizlenmeye başladıkça bu konunun oldukça gündeme geleceğine, hatta TBB'nin bir düzenleme yapmak zorunda kalacağına ben kendi adıma eminim.

Online hukuki danışma denilince lütfen sadece av.tr sitenize "bize eposta ile danışmak istiyorsanız önce aşağıdaki hesap numaramıza X-TL yatırıp, sonra mesajınızı gönderin" şeklinde bir ibare koymayı hayal etmeyiniz. Evet bu ibareden sonra hesabınıza para yatırılmasını birkaç asır bekleyebileceğinize ben de katılıyorum. Ancak online hukuki danışma konusunda internet hayal gücü olanlara çok fazla imkanlar sunabilir ve bunları kullanmaya başlayanlar da benim kulağıma geliyor.

Bu konuda site örneği verip kimseyi gücendirmek ya da yanıt hakkı doğurmak istemiyorum ama Türk Hukuk Sitesini farazi bir senaryoda kobay yapıp şu örneği vereyim: THS her gün 60.000 tekil ziyaretçi alıyor ve bunların en az 50.000'i hukukla ilgili bir sorusuna yanıt bulmak isteyen hukukçu olmayan ziyaretçiler. Site üyeliğimiz onlara kapalı, siteye üye olamıyorlar, iletişim sayfamızda kocaman ve kırmızı yazılmış "Lütfen site yönetimine hukuki soru göndermeyiniz!" ibaresi var, sorularını oradan da yöneltemiyorlar ve THS ile maceraları bu noktada çoğu kez bitiyor. THS bir banka ile anlaşma yapsa ve kredi kartı ile internet üzerinden ödeme sistemi kursa, daha sonra bunu bir danışma formuna bağlasa ve ödeme yoluyla soru kabul etse, sizce ne olur? Ben tahminimi söyleyeyim: Vergi rekortmenleri listesine girer! Böyle bir uygulamayı THS hiçbir zaman yapmaz, zira bizim duruşumuza, ilkelerimize ve hedeflerimize ters. Peki sizce binlerce ziyaretçi alan her site aynı duruşa sahip mi?

Keza bugün için b
inlerce ziyaretçiye sadece büyük portallar ulaşıyorsa da, birkaç yıl sonra av.tr siteleri de bu ziyaretçi sayılarına erişebilir. Google'a girip "hukuki danışma" yazdığınızda bugün için ilk sırada karşınıza bizim forum alanlarımızdan bu konu çıkıyor. Bu konunun bu terimle 1 numara çıkmasında bizim hiç dahlimiz yok, böyle bir çabamız HİÇ olmadı, bizim pozisyonumuz hiçbir çalışmaya dayalı değil. Ancak bir terimde google'da 1 numara çıkmak için yapılabilecek teknik çalışmalar var ve bir süre sonra bir av.tr sitesinin bu çalışmaları yapıp, bizim üstümüze çıkacağına ben eminim. Neden mi, çünkü içeriği son derece zayıf ve sadece 3 yanıt içeren bu konumuz sadece "hukuki danışma" arandığında Google'da 1 numara çıktığı için bugün itibariyle 21.409 ziyaretçiye ulaşmış da ondan! Bu terimi arayan 21.409 ziyaretçiyi bir av.tr sitesi çekmeyi başarırsa halen kimseden para alamayacağına mı inanırsınız? Bir süre sonra bunu yapmayı "akıl edecek" bir av.tr sitesi çıkacaktır, o zaman onlara sorarız.

Dolayısıyla online hukuki danışmaya bir de bu açılardan bakılması gerektiğini düşünüyorum. X'in Y'nin av.tr siteleri için günde aldıkları 2-3 ziyaretçi ile online profesyonel danışma teorik bir konu olabilir, ancak internetin evlerimize giriş hızı düşünüldüğünde, yakın bir zamanda, hatta belki de şimdi bile, online hukuki danışmayı ciddi bir gelir kaynağı haline dönüştürecek potansiyele sahip azımsanmayacak kadar platform var. Bu sadece keşfedilmeyi bekleyen (hatta bazılarının yavaş yavaş ayak basmaya başladığı) yeni Amerika'dır ve bence "Teksas" olmaması için de şimdiden (geç bile kalmış olabiliriz) tartışılmaya başlanmalıdır.

Old 15-12-2010, 16:56   #14
Avukat Tekin

Bu önemli bir konu. Baronun online hukuki danışmanlık gibi hizmetleri artık asgari ücret tarifesine geçirmesi gerekir. Gerekir ama yetmez. İnternette yapılabilecekler gerçekten hayal dünyamızla sınırlı. Baronun, hukukun online kullanımı ile ilgili alanlarda daha öngörülü olması ve doğması muhtemel yasa boşluklarını fark edip buna göre çalışmalar yapması lazım.
Admine katılıyorum. Yakın zamanda bu işle profesyonelce ilgilenen, kaliteli içeriğe sahip hukuk siteleri artacak ve bu işten ciddi gelir elde edeceklerdir. Bu tür oluşumların önündeki en büyük engel ise bilişim hukuku, vergi hukuku, avukatlık hukuku gibi ilgili mevzuatların bu gelişmeleri geriden takip ediyor olmasıdır. İhtimaldir ki sistem önce birkaç kurban alacak ve sonra yavaş yavaş oturacaktır.
Gelecek reel alemde değil, sanal alemdedir
Old 15-12-2010, 17:41   #15
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hciyiltepe
Not: Alıntılanan mesaj silindiği için, alıntıdan da kaldırdım. (C.A.)

Sayın hciyiltepe,
Sizin bu konuya mesaj yazmanız beni rahatsız etmiyor. Tam tersine, yukarıdaki mesajlarınıza (ve sildiğiniz ya da site yönetimince silinen mesajınınıza) göre siz bu konuyu önemsiz buluyorsunuz ya da konunun açılmasından rahatsızlık duyuyorsunuz. Üstelik, ilk mesajda sorduğum soru ile ilgili yazdığınız bir görüşünüz yok ki, farklı olsun ve rahatsızlık versin.
Belki siz serbest avukatlık yapmıyor olabilirsiniz, eğer öyle ise bu nedenle size konu önemsiz ya da sadece teoride kalacak gibi gelebilir. Sayın Admin'in de açıkladığı gibi son derece önemli bir konudur aslında.
Üstelik konu tarafımdan "Hukuk Sohbetleri" bölümünde açılmıştır. İsteyen sohbete katılabilir, istemeyen, önemsiz gören katılmaz.
Old 15-12-2010, 18:11   #16
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Siz bu konuyu önemsiz buluyorsanız; tartışmaya katılmazsınız, olur biter.

Sayın Aladağ, ben burada meslektaşımın ne demek istediğini çok iyi anlıyorum, sizin de anladığınıza eminim. Burada bahsettiği durum günümüzün gerçekleri ve bunu söylerken konunun saçma olduğunu ima etmediğini -ya da önemsizliğini- siz de çok iyi biliyorsunuzdur.

Ben de kendisi gibi düşünüyorum. Günümüzde saat başına danışmanlık ücreti alan avukat yok denecek kadar az. Bence de mevcut durum tersine çevirilmelidir.

İnsanlar doktora gittiklerinde verdikleri parayı helal ediyor aama avukata gittiklerinde para vermek gereksiz hatta "zul" görülüyor taraflarından. Çünkü onlara somut, elle tutulur birşey vermiyoruz nazarlarında.

Bütün İStanbul Barosu avukatları -örneğin- saat başına danışmanlık ücreti alsa müvekkilinden ve bu kooşullar dışında çalışmasa, gittikleri her avukat bu ücreti talep etse, yavaş yavaş insanlarda "avukatlar bu şekilde çalışır; onlara para ödemek en doğal şeydir" düşüncesi uyandırılsa halbu ki ne güzel olur değil mi?
Old 15-12-2010, 19:22   #17
Avukat Tekin

Konuyla direk değil ama mantık olarak ilgili olduğunu düşündüğüm bir şey de şu: Bildiğiniz gibi UYAP sistemi üzerinden dosyalarımızla ilgili birçok bilgiye ulaşabiliyoruz. Örneğin duruşma tarihini öğrenebiliyoruz ve duruşma zabıtlarından çıktı alabiliyoruz. Bu sebeple uygulamada yavaş yavaş mazeret dilekçelerine pul ekleme zorunluluğu kalkmalı. Eğer mazeret beyan eden taraf bu dilekçesinde yeni duruşma gününü UYAP'tan öğreneceğini yazmış ise (ben genelde yazıyorum) ayrıca pul eklemesini istemek pek de hakkaniyetli ve gerekli olmayacaktır.
Old 15-12-2010, 19:59   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Admin

Ben tahminimi söyleyeyim: Vergi rekortmenleri listesine girer! Böyle bir uygulamayı THS hiçbir zaman yapmaz, zira bizim duruşumuza, ilkelerimize ve hedeflerimize ters.

[/color]

Sayın Admin,

Yeri burası değil aslında ama yeri geldiği için affınıza sığınarak bir kez daha yazmak zorunda hissediyorum.

Vergi rekortmeni olmak gibi ulvi bir görevi reddetmemek lazım gelir!

THS site sahibi olarak siz, kendi şahsınız veyahut yakınlarınız adına THS'den gelir elde etmemek gibi çoğu faninin asla yapamayacağı bir davranışı sergiliyor ve bu konuda (bence biraz da aşırı) olarak titiz davranıyorsunuz. Bunu hepimiz biliyoruz. Sizin bu tavrınızı saygıyla karşılıyoruz. Bunu yapacak insan sayısı iyimser bir oranla bence bindebir oranından fazla olamaz.

Ancak, Dünya'da insanın önüne her gün önemli fırsatlar çıkmıyor, çıkmaz da. THS, Türk hukuku ve hukukçuları için çok önemli bir fırsattır. THS'nin istenirse çok kolay şekilde elde edebileceği muhtemel gelirleri, şahsınıza veya yakınlarınıza kullanmayabilirsiniz ama Türk Hukuku yararına kullandırtmama hakkına bence (hukukçu olmanız nedeniyle) sahip değilsiniz.

THS Hukuk Derneği için bunu yapmalısınız diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 15-12-2010, 20:04   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Yeni Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi (http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=56355) de online danışma ücretini belirlenmemiş.

Peki; telefon, e-posta, MSN vb. ile verilen danışma hizmeti bunlardan hangisine benziyor dersiniz?

Cengiz Bey

Ben de, e-posta, telefon ve msn vs. gibi yollarla sağlanan danışma hizmeti ücretinin 19. madde kapsamında değerlendirilmesi gerekir, düşüncesindeyim.

Saygılarımla.
Old 16-12-2010, 08:09   #20
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Sayın Aladağ, ben burada meslektaşımın ne demek istediğini çok iyi anlıyorum, sizin de anladığınıza eminim. Burada bahsettiği durum günümüzün gerçekleri ve bunu söylerken konunun saçma olduğunu ima etmediğini -ya da önemsizliğini- siz de çok iyi biliyorsunuzdur.

Ben de kendisi gibi düşünüyorum. Günümüzde saat başına danışmanlık ücreti alan avukat yok denecek kadar az. Bence de mevcut durum tersine çevirilmelidir.

İnsanlar doktora gittiklerinde verdikleri parayı helal ediyor aama avukata gittiklerinde para vermek gereksiz hatta "zul" görülüyor taraflarından. Çünkü onlara somut, elle tutulur birşey vermiyoruz nazarlarında.

Bütün İStanbul Barosu avukatları -örneğin- saat başına danışmanlık ücreti alsa müvekkilinden ve bu kooşullar dışında çalışmasa, gittikleri her avukat bu ücreti talep etse, yavaş yavaş insanlarda "avukatlar bu şekilde çalışır; onlara para ödemek en doğal şeydir" düşüncesi uyandırılsa halbu ki ne güzel olur değil mi?

Sayın meslektaşım,
"Soruyu, danışma ücreti alabilenler için soruyorum" diyeyim de artık bu tartışmanın gerekliliği/gereksizliği, teorik ya da pratik olup olmadığı konusu kapansın, tartışmamıza dönebilelim. Üstelik siz de "mevcut durum tersine çevirilmelidir" diyorsunuz, bizim de farklı birşey dediğimiz yok; keşke her avukat meslek kurallarına uygun davransa ve danışma ücreti istese.
Old 16-12-2010, 08:19   #21
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Cengiz Bey

Ben de, e-posta, telefon ve msn vs. gibi yollarla sağlanan danışma hizmeti ücretinin 19. madde kapsamında değerlendirilmesi gerekir, düşüncesindeyim.

Saygılarımla.

19. maddenin uygulanacağında hemfikiriz. Ama 19. madde uygulanırken internet üzerinden (e-posta, MSN vb) ve telefonla danışma türlerinin hangisine hangi ücretin (sözlü danışma-yazılı danışma) uygulanması gerektiğini soruyorum.
Bu soruyu Baroma da yazılı olarak sormuştum; dilekçemi verirken Baro Başkanımız arkadaşım Av.Cevdet Bekler ile konu üzerine sohbet etmiştik. Meslektaşımın görüşü şöyle (bana da mantıklı geldi):
- Eğer avukat, hukuki görüşünü bir rapor şeklinde internet üzerinden ulaştırıyorsa (e-posta,MSN vb yolla ulaştırmasının bir önemi yok), bu bir yazılı danışma hizmetidir.
- Ama eğer yine internet üzerinden kısa kısa yazışmalar halinde, sohbet şeklinde danışma hizmeti veriliyorsa, bu da sözlü danışmaya benzemektedir.
- Telefonla danışma ise her türlü sözlü danışmaya benzemektedir.
Old 16-12-2010, 11:26   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
19. maddenin uygulanacağında hemfikiriz. Ama 19. madde uygulanırken internet üzerinden (e-posta, MSN vb) ve telefonla danışma türlerinin hangisine hangi ücretin (sözlü danışma-yazılı danışma) uygulanması gerektiğini soruyorum.
Bu soruyu Baroma da yazılı olarak sormuştum; dilekçemi verirken Baro Başkanımız arkadaşım Av.Cevdet Bekler ile konu üzerine sohbet etmiştik. Meslektaşımın görüşü şöyle (bana da mantıklı geldi):
- Eğer avukat, hukuki görüşünü bir rapor şeklinde internet üzerinden ulaştırıyorsa (e-posta,MSN vb yolla ulaştırmasının bir önemi yok), bu bir yazılı danışma hizmetidir.
- Ama eğer yine internet üzerinden kısa kısa yazışmalar halinde, sohbet şeklinde danışma hizmeti veriliyorsa, bu da sözlü danışmaya benzemektedir.
- Telefonla danışma ise her türlü sözlü danışmaya benzemektedir.

Aslında bu olayın da; hazır olanlar arasında icap ile hazır olmayanlar arasındaki icap hükümleri gibi, "hazır olanlar arasında danışma"; ve "hazır olmayanlar arasında danışma" şeklinde ayrı ayrı ele alınması gerekir, diye düşünüyorum.
Old 16-12-2010, 16:00   #23
Admin

Sayın Dikici'nin de benzetmesinden hareketle danışan ile avukatı "hazır olan" kabul edeceğiniz durumlardaki iletişim için "sözlü danışma", diğerleri için "yazılı danışma" metodunu benimsemek gerekir diye düşünüyorum.

Elektronik iletişimde tarafların ne zaman "hazırlar arası" kabul edileceği noktasında da bu şerhteki "iletişimin yüz yüze yapıldığı bir iletişimdekine yakın hızda karşılıklı fikir ve irade teatisini sağlayabildiği ve bu anlamda “göreceli olarak akıcı bir sohbet” ortamının gereklerini yerine getiren teknolojiler" kavramı esas alınabilir.

Buna göre eposta yazılı, telefon sözlü danışma kapsamına girecektir. MSN gibi hızlı mesaj sistemleri ise prensip olarak (iki tarafta online'nsa) sözlü danışma sayılacaksa da, bir tarafın internette bağlı olmadan diğer tarafın mesajını gönderdiği hallerde yazılı danışma kapsamında değerlendirilebilir.

Bu noktaya kadar bir sorun çıkacağı görüşünde değilim, asıl hukuki düğüm karma metotların kullanımında ortaya çıkabilir: Örneğin danışanın sorusunun yarısının eposta ile cevaplanıp, diğer yarısı için MSN'de chat yapılması gibi.

Ama bu durumda da sorunun yarısını yazıhanenizde geldiğinde yanıtlayıp, yarısını öğle yemeğinden sonra siz onun bürosuna giderek yanıtladığınızda ne yapıyorsanız aynısını yapabilirsiniz kanaatindeyim.
Old 16-12-2010, 16:29   #24
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Ben, danışma ücretlerinin belirlenmesinde göz önünde bulundurulan kriterlerden yola çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Neden büromuzda sözlü danışma, yazılı danışmadan (ilk 2 saate kadar ) daha az bir meblağı içermektedir? Burada önemli olanın "karşı tarafa sağlanan fayda" olduğu kanaatindeyim.

Yazılı olarak karşı tarafa verdiğimiz danışma hizmetinin, karşı tarafın her an ulaşımına, başvurusuna amade olmasının sağladığı fayda düşünülerek bir değerlendirme yapılabilir mi acaba?

Saygılar...
Old 16-12-2010, 16:47   #25
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Yazılı olarak karşı tarafa verdiğimiz danışma hizmetinin, karşı tarafın her an ulaşımına, başvurusuna amade olmasının sağladığı fayda düşünülerek bir değerlendirme yapılabilir mi acaba?
Sayın Av.Nevra Öksüz'e katılıyorum:

"Söz uçar, yazı kalır. "

MSN'deki sohbet kaydedilerek daha sonra defalarca okunabildiğine göre yazılı danışmadan farkı bulunmamaktadır.

Bu nedenle internet üzerinde kayıt edilebilen her danışma karşılıklı konuşma biçiminde de olsa yazılı danışma olarak kabul edilmeli görüşündeyim.

Saygılarımla
Old 16-12-2010, 17:04   #26
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
MSN'deki sohbet kaydedilerek daha sonra defalarca okunabildiğine göre yazılı danışmadan farkı bulunmamaktadır.
Sözlü danışma sırasında görüşme ses kaydına alındığında da yazılı danışma ücreti mi keseceğiz?

Danışma ücretleri arasındaki farklar belirlenirken danışına sağladığı yarardan ziyade, danışılanın verdiği/harcadığı emeğin kriter kabul edildiği görüşündeyim. Nitekim büroda sözlü danışma ile çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma arasında da danışan açısından yarar farkı yok ama ücretleri farklı, zira danışılan ekstra bir çaba sarfediyor.
Old 16-12-2010, 17:19   #27
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Admin
Sözlü danışma sırasında görüşme ses kaydına alındığında da yazılı danışma ücreti mi keseceğiz?(1)

Danışma ücretleri arasındaki farklar belirlenirken danışına sağladığı yarardan ziyade, danışılanın verdiği/harcadığı emeğin kriter kabul edildiği (2) görüşündeyim. Nitekim büroda sözlü danışma ile çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma arasında da danışan açısından yarar farkı yok ama ücretleri farklı, zira danışılan ekstra bir çaba sarfediyor.

(1) Konuyu tamamen sözleşmenin kurulması kriterlerine dayandırmamız halinde (ki belirttiğiniz husus, beyanın "varması" konusunda çokça verilen bir örnektir ) isabetli sonuçlara varabilmemiz çok da mümkün olmayabilir (diye düşünüyorum )

(2) Büronuzda verdiğiniz 1 saatlik sözlü danışma hizmeti ile yazılı danışma hizmeti için harcadığınız emeği, azlık/çokluk kıyaslamasına tabi tutmanız mümkün müdür?

Saygılar...
Old 20-12-2010, 11:54   #28
Avukat Tekin

Hukuk bu yüzden güzel işte. Basit gibi görünen "sözlü danışma", "yazılı danışma" kavramları bile bakış açısına göre çok ciddi karmaşa yaratabiliyor. işin asıl ilginci ise bu yorumların hepsinde bir tutarlılık var gibi görünüyor.
Bu sorunda aradaki farkı anlamak için bir tip soru ve tip cevap baz alıp aradaki farka bakmak gerekir diye düşünüyorum. Harfi harfine birbirinin aynı olan bir sözlü cevap ile bir yazılı cevabı baz alırsak yazılı cevapta, sözlü cevapta olan tüm bilgi yer almakla birlikte ayrıca bu beyanın yazıya dökülmesi için harcanan ek emek vardır. Yani matematik deyimiyle; [Yazılı olan "kapsar" sözlü olanı].
Old 11-01-2011, 01:46   #30
BOZDOGAN

Bana lütfen birisi danışma ile para kazanmanın yolunu öğretsin. Gerçekten rica ediyorum bunu! Bedel konusu gündeme gelince neden milletimiz geri çekiliyor?
Şahsi kanaatim bu konunun teoride kalacak olmasıdır. Belki büroda sözlü danışmadan daha sağlıklı olabilir. En azından ücretsiz sistem açılmaz ve böylelikle sisteme giren kişiler tıpkı doktorlarda olduğu gibi parasız bilgi alamayacaklarını bilirler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi