Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kanun Önünde Eşitlik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-07-2012, 10:38   #1
Gemici

Varsayılan Kanun Önünde Eşitlik

Anayasanın 10. maddesi herkesin kanun önünde eşit olduğunu vurgular.
Bu eşitlik ilkesine dayanarak bir THS Üyesi Meslektaşların Soruları bölümüne yazdığı bir mesajda, Bu esnada yoldan geçmekte olan araç şoförlerinin %90 ının emniyet kemerinin takmadığını gözlemledim ve memura görevini yapmasını ve kemer takmayan şoförleri gösterdim.(http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=75940 ), diyerek sadece kendisine ceza yazılmasının, diğerlerine yazılnamasının, eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtmekte ve cezaya itiraz etmektedir.

Sayın Admin: Not 1: Sorunuzu esasen forumdan kaldırmam gerekirdi, ancak benim işlemimden önce yanıt verenler olduğu için, onların emeğine saygısızlık olmaması açısından yazışmalara kapatmak zorunda kaldım. diyerek forumu tartışmaya kapatmış.

Olayı hukuki bakımdan üzerinde tartışılılacak nitelikte bulduğum için konuyu bu alanda tartışmaya açmak istiyorum.

Anayasaının 10.cu Maddesindeki eşitlik ilkesi ne anlama gelmektedir.
Herkes kemer takmazken, kemer takmayanlardan birisini yakalaıyıp ceza kesmek, herkes yanlış park ederken, yanlış park edenlerden herhangi birisine ceza kesmek veya arabasını çektirmek eşitlik ilkesi ile bağdaşır mı?
Kısacası: Haksız olan haksızlıkta kanun önünde eşitlik ilkesine dayanabilir mi?

Saygılarımla
Old 27-07-2012, 11:04   #2
Admin

Kanunun ceza verilmesini gerektirdiği bir eylem için "herkesin yapıyor" olması cezayı ortadan kaldıracak bir durum veya eylemi kabul edilebilir kılacak bir mazeret değildir. Mücadele verilmesi gereken konu kanunun uygulandığı kişinin cezasını iptal etmeye çalışmak değil, kanunun uygulanmadığı kişilere ceza verilmesini temin etmek (veya inanmıyorsanız, doğrudan kanunun kaldırılması için çalışmak) olmalıdır.

Eğer bir suçu/kabahati işleyenlerin kanunun uygulanmadığı kişileri eylemleri için mazeret kabul etmesinin önünü açarsanız, örneğin faili meçhul cinayetlerin/hırsızlıkların vs. de sayısı artınca, bu suçları işlerken yakalanlara da "eşitlik gereği" ceza veremezsiniz. Böyle bir eşitlik anlayışı, bence hukuk sisteminin topyekün ortadan kaldırılmasından başka bir sonuca ulaşmaz.

Not: Bu konu içinde tartışalacak olan Sayın Gemici'nin altını çizdiği husustur, THS yönetiminin link verilen konu ile ilgili kararı forum kuralların 6. maddesi gereğince tartışmaya açık değildir.
Old 27-07-2012, 12:42   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Gördüğü ve elinin ulaşabildiği; kanuna, hukuka aykırı eylem karşısında tamamen kişinin ve toplumun yararına olan kuralı uygulamamak kabul edilemez.

Diğerlerini yakalayamamak, mücadele etmenin önüne geçemez.

Kurala uymayana ceza kesilmesi eşitsizlik değildir. Bile bile ceza kesmemek eşitsizliktir. Görmezden gelmek haksızlıktır. Milyonlarca olasılık içinde haklı bir uygulamaya maruz kalmak da bence şanstır.

Saygılarımla,
Old 27-07-2012, 22:03   #4
Gemici

Kural herkesin yasalara uymasıdır; yasalara uygun davranışta bulunmayanlar cezalandırılır. Bunun adı herkesin kanun önünde eşit olmasıdır. Kanun hükümlerinin herkese aynı şekilde uygulanmasıdır.

Veee hukuk devletinde, hukuka saygısı olan herkes kanuna aykırı davranışlarda bulunanların bir müeyyide ile karşılaşacağını bekler; bunun adı hukuka güvendir.

Kendisi ile birlikte, bir, birkaç veya sayısız kişinin hukuka aykırı davranışta bulunduğunu gören, ama sadece kendisi cazalandırılan ve cezalandırmada eşitlik olmadığını gören kişinin hukuka saygısı ve güveni kalır mı peki? Birinin cezalandırıldığını, diğerinin hiçbir yaptırıma uğramaksızın paçasını kurtardığını gören halkın hukuka güveni kalır mı?

Saygılarımla
Old 28-07-2012, 09:13   #5
Av.Can

Elbette sadece kendisine ceza verilip başkasına verilmemesi hukuka güveni sarsacaktır. Ancak bu durumun eşitlik ilkesiyle hiç bir ilgisinin olmadığını düşünüyorum. İlkokuldan bu yana "ama o da yaptı banane" şeklinde ürettiğimiz bahaneler yasanın bize uygulanmamasını isteme anlamına gelmektedir. Bunun sonu gelmez her suç işleyen kişi başka suç işleyenler cezalandırılmadı diye cezasını iptal ettirirse kimseye ceza verilemez. Suç ve cezaların şahsiliği ilkesi gereğince de herkes kendi yaptığından sorumludur. Polisin diğerlerine ceza kesmemesi ise polis için görevi ihmal suçunu oluşturabilir.

Olması gereken öncelikle kişinin kendi hatasını kabul edip suç işleyen memur varsa onu şikayet etmektir.
Old 17-08-2012, 13:39   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Gemici
Anayasanın 10. maddesi herkesin kanun önünde eşit olduğunu vurgular.
Bu eşitlik ilkesine dayanarak bir THS Üyesi Meslektaşların Soruları bölümüne yazdığı bir mesajda, Bu esnada yoldan geçmekte olan araç şoförlerinin %90 ının emniyet kemerinin takmadığını gözlemledim ve memura görevini yapmasını ve kemer takmayan şoförleri gösterdim.(http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=75940 ), diyerek sadece kendisine ceza yazılmasının, diğerlerine yazılnamasının, eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtmekte ve cezaya itiraz etmektedir.

Sayın Admin: Not 1: Sorunuzu esasen forumdan kaldırmam gerekirdi, ancak benim işlemimden önce yanıt verenler olduğu için, onların emeğine saygısızlık olmaması açısından yazışmalara kapatmak zorunda kaldım. diyerek forumu tartışmaya kapatmış.

Olayı hukuki bakımdan üzerinde tartışılılacak nitelikte bulduğum için konuyu bu alanda tartışmaya açmak istiyorum.

Anayasaının 10.cu Maddesindeki eşitlik ilkesi ne anlama gelmektedir.
Herkes kemer takmazken, kemer takmayanlardan birisini yakalaıyıp ceza kesmek, herkes yanlış park ederken, yanlış park edenlerden herhangi birisine ceza kesmek veya arabasını çektirmek eşitlik ilkesi ile bağdaşır mı?
Kısacası: Haksız olan haksızlıkta kanun önünde eşitlik ilkesine dayanabilir mi?

Saygılarımla

Burada, anayasal eşitlik ilkesi (yasalar önünde eşitlik) açısından en önemli husus yasalar karşısında herkesin "ceza verilebilir durumda" bulunmasıdır. Ceza verilebilir durumda olan herkese ceza verilememesinin, ulaşılamamasının eşitlik ilkesi ile ilgili olmadığını düşünmekteyim.
Saygılar.
Old 17-08-2012, 13:54   #7
suskun_juliette

Kişi, sıkça ihlal edilen bir yasadan dolayı yaptırımla karşılaştığında bu işlemin iptaline olanak sağlayan haklılık koşuluna sahip değildir. Anayasada hükme bağlanarak korunan eşitlik ilkesinin bu konuya uygulanabileceğini sanmıyorum, yalnızca bu bağlamda polisin görevini ihmal ettiği sonucuna varılabilir. Yaptırımın ortadan kaldırılması mümkün görünmemektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi