Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Barokart ile dava açma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2011, 14:02   #1
üye21741

Varsayılan Barokart ile dava açma

Değerli Meslektaşlarım,

Geçmiş dönemde bazı bölgelerde UYAP üzerinden dava açma konusunda adliye hesabının tanımlı olmaması gibi nedenlerle sorun yaşandığı malumunuz. Son dönemde Barokart ile dava açma imkanı da getirildikten sonra bu konuda denemede bulunan var mı? Şimdi benim şehir dışında dava açmam gerekiyor ama sırf dava açmak adına Türkiye'nin bir ucuna gitmeden UYAP üzerinden barokart ile dava açabilir miyim?

Bu konuda tecrübesi olan meslektaşlarımızın değerli görüşlerini bekliyorum.

İyi Çalışmalar,
Old 28-10-2011, 21:36   #2
Av.İlker DOLGUN

Kıymetli meslektaşım, geçen hafta barokart ile ihtiyati haciz başvurusunda bulundum ve dilekçe ile birlikte evrak ve vekaletname suretini elektronik imza ile onaylayarak gönderdim. Akabinde ilgili mahkeme kalemini aradım, dosyayı oluşturduklarını ve hakimin onayına sunduklarını öğrendim. Bir gün sonra çek aslını götürerek kararı aldım ve işlemlere başladım.

İnanması zor gibi gelse de hiçbir sorun yaşamadım ve Uyap/Barokart/E-imzanın uyumu ve adliye personelinin bu uyuma yani teknolojiye ayak uydurması nedeniyle kısa sürede işlerimi bitirdim.

Darısı tüm meslektaşlarımın başına..
Old 14-12-2011, 18:38   #3
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan üye21741
Değerli Meslektaşlarım,

Geçmiş dönemde bazı bölgelerde UYAP üzerinden dava açma konusunda adliye hesabının tanımlı olmaması gibi nedenlerle sorun yaşandığı malumunuz. Son dönemde Barokart ile dava açma imkanı da getirildikten sonra bu konuda denemede bulunan var mı? Şimdi benim şehir dışında dava açmam gerekiyor ama sırf dava açmak adına Türkiye'nin bir ucuna gitmeden UYAP üzerinden barokart ile dava açabilir miyim?

Bu konuda tecrübesi olan meslektaşlarımızın değerli görüşlerini bekliyorum.

İyi Çalışmalar,

Ben bugün Adana'da dava açyım baro kartla. 15 dakikamı falan aldı. Harika bir olanak diye düşünüyorum. Fakat ben dilekçe eklerimi taratmayı beceremediğim için asıllarını kargoladım. SAnıyorum yarın mahkemeye ulaşır. Tavsiye ederim.
Old 28-12-2011, 16:57   #4
Av. Mehmet Salih Kara

dava dilekçesi ve eklerini hangi programda hazırlıyoruz...
iyi çalışmalar..
Old 02-01-2012, 22:18   #5
Av.İlker DOLGUN

Uyap evrak editörü progamında hazırlıyor ve e-imza ile elektronik olarak imzalıyorsunuz. Yada word ortamında hazırlayıp editöre kopyalayarak gerekli düzenlemeleri yapabilir ve kaydedebilirsiniz.
Old 20-03-2012, 11:35   #6
agursoy

Varsayılan Uyap üzerinden dava açtım!

Sayın meslektaşlarım,
Başka bir ilde dava açmam gerekiyordu ve yeni aldığım elektronik imzamla uyap üzerinden bunu yapmaya karar verdim. Dava dilekçemi yazdıktan sonra ha bu gün ha yarın peki şimdi ne nasıl olacak, aman yanlış yapmayayım, harcı nasıl yatıracağım gibi aklımdaki binbir soru ile uzun bir internet araştırmasından sonra biraz el yordamı biraz okuduklarımla davayı açtım. Öncelikle uyap'ın kendi eğitim sayfasında adım adım süreci anlatan bir broşür vs olmaması, bazı baro web sitelerindeki kaynakların da eski olması beni hayli zorladı. Belki ben bulamadım diyeceğim ama artık google arama ile bir bilgiye ulaşamıyorsam zaten o bilgi yok ya da ulaşılmaz demektir. Neyse girizgahı uzatmayalım.
Uyap avukat portalından giriş yapabilmek için e-imzanızın olması gerektiği birinci şart. Barolar Birliği bu konuda güzel bir çalışma yapmış, 99.-TL'ye alabiliyorsunuz. Daha sonra bilgisayarınıza UYAP Evrak Editörü programını yüklemeniz gerekiyor. Dilekçenizi ya evrak editöründe yazın ya da yazdığınız dokümanı "kopyala - yapıştır" şeklinde editör üzerinde tekrar düzenleyin. Pratik olması açısından dilekçeyi direkt editörde yazmanızı tavsiye ederim, ben tekrar şekillendirmek için epeyi uğraştım. Tablo vs var ise dilekçenizde "kopyala - yapıştır" kesinlikle çalışmıyor. Tekrar yazmak durumundasınız. Bu arada tabloda boş alanınız varsa ya içine "boş" yazın ya da öylece bırakın. Sakın boş kutu içine "----" gibi işaretler koymayın. Dilekçenizde düzgün görünüyor ancak uyap üzerinde kayıyor. Dilekçenizi yazdınız. Sıra geldi eklere, eklerinizi *.tiff formatta taramanız gerekiyor. Yine bir ipucu; tararken çözünürlüğü düşük tutun, yüksek çözünürlükte dilekçeye eklenmiyor. Dilekçeniz bittikten sonra devam eden sayfaya "Resim Ekle" seçeneğinden taradığınız belgeleri ekleyebilirsiniz. Vekaletnamede baro pulu meselesi kafamı kurcalıyordu. Okuduğum forumlardan sonra onu da ilk celsede sunarım ya da kargo yaparım gibi düşündüm. Davayı uyap üzerinde açtıktan sonra ilgili mahkeme kalemini aradığımda görüştüğüm kalem çalışanı vekaletnameyi pullu olarak tarayabileceğimi söyledi. Sonra ilk duruşmaya geldiğimde eksiği ikmal edeceğimi belirterek konuyu çözümledik. Sözün özü vekaletnamenize baro pulu yapıştırarak tarayınız. Dava dilekçeniz ekleriyle beraber hazırsa sona yaklaştınız demektir. Dilekçenizi uyap editörün bar kısmındaki kalem işareti ile imzalamanız gerekiyor. (Bu sırada elektronik imzanın bilgisayarınıza takılı olması gerektiğini de hatırlatayım.)İmzalama için biraz bekleyin, şifrenizi girmeniz gereken küçük bir ekran çıkıyor ve en sonunda 3 saat boyunca sistemde olduğunuz yönünde bir mesaj veriyor. Artık uyap editörünü kapatabilirsiniz. (Bundan sonra dilekçe üzerinde değişiklik yapacak olursanız, imza işlemini tekrarlamanız gerekiyor)Uyap avukat protalından giriş yaparak "Dava Açma" sekmesinden "Hukuk" kısmını seçtikten sonra sayfalar sizi kolayca yönlendiriyor. Harcınızı hesapladıktan sonra Barokartınızda söz konusu tutar yoksa kredi kartı ile Barokartınıza para transferi yapabiliyorsunuz. Bu transferi de gerçekleştirdikten sonra uyap editörü ile oluşturduğunuz dava dilekçenizi yüklüyor ve sonra "dava/tevzi aç"ı tıklayarak davanızı açabiliyorsunuz. Hayırlı uğurlu olsun Daha sonra tekrar uyap avukat portalı üzerinden açmış olduğunuz davayı, evrakları, ödeme belgelerini görebilirsiniz. Bu arada davayı açtıktan bir yarım saat sonra ilgili mahkeme kalemini arayarak teyit almanızı tavsiye ederim.
Benim serüvenim bundan ibaret. Umarım size de yardımcı olur.
Kolaylıklar dilerim.

Not: Sekme ya da buton adları birebir örtüşmeyebilir çünkü aklımda kaldığı kadarıyla yazdım. Sistem yavaş olmasa üşenmez uyapı açardım ama biraz ömür törpüsü...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi