Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

zina davası ve tanıkların çelişkili beyanları

Konuyu Kilitleyin
Old 24-03-2018, 09:29   #1
Konuk

Varsayılan zina davası ve tanıkların çelişkili beyanları

Merhaba, eşime kaşrı açtığım boşanma davasında tanık bildirme aşamasında eşimin birlikte olduğu kadının kardeşini ve eşimin kardeşini tanık olarak gösterdiler. her iki tanığın ifadelerini aynen yazıyorum.
>>eşimin birlikte olduğu kadının kardeşinin beyanı: ben davalının birlikte olduğu .... nun abisi olurum. tarafların daha önceki durumalrı hakkında bilgim ve görgüm yok. kardeşimle davalı 2015 yılı aralık ayında görücü usulu tanıştılar ve 2016 ocak ayında imam nikahı ile evlendiler ve birde çocukları oldu. halen birlikteler. ben davalının boşanmış olduğunu biliyordum, kardeşimde davalının boşanmış olduğunu biliyordu.
>>Diğer tanık eşimin kardeşinin beyanı: taraflar uzun süredir ayrı yaşıyorlar, davalı benim kardeşim olur. 2015 aralık aynda dayım aracılığı ile tanıştılar ve 2016 ocak ayında imam nikahı ile evlendiler. halen birlikte yaşıyorlar birde çocukları oldu. kardeşim daha önce açılan boşanma davasının temyize gittiğini bilmiyordu bu yüzden imam nikahı kıydı. dedi.

Bunun üzerine bizede bu tanığa şu soruyı yönelttik. diğer tanık (yani eşimin birlikte olduğu kişinin kardeşi) kardeşim davalının boşanmış olduğunu bilmediklerini yani kardeşinin evli olduğunu gizlediğini söylüyorlar bu durumda bilginiz nedir diye sorulmasını talep ettik. tanık, hayır .... kardeşimin boşanma sürecinde ıolduğunu biliyordu ve bu durumu kabul ederek evlendi. dedi.

Burada soracağım sorular.
1 tanık kardeşim davalının boşanmış olduğunu biliyordu bizde öyle biliyorduk demekte ancak 2. tanık hayır biliyorlardı ve durumu kabul ederek imam nikahı kıydılar demiştir. burada bir çelişki var . 2. tanık kardeşim daha önceki davanın temyize gittiğini bilmiyordu bundan dolayı imam nikahı kıydı derken aynı zamanda diğer kişinin boşanma sürecinde olduğunu bildiğini ve durumu kabullenerek evlendiğini belirtmektedr. buda ikinci çelişki ve kendi ifadesi içinde çelişki.

bilindiği üzere tanıklara yalan tanıklığın cezası hatırlatılıyor. burada yalan tanıklık olduğu çok açık ama tabiki hukuki olarakta çok açıkmı bilemediğim için sizlere sorma ihtiyacı duydum. bu tanıkların yalan beyanlarına karşın naısl bir yol izlemeliyim. aile mahkemesinde tanık beyanlarına karşın beyan sunarken durumun res en savcılığa bildirilmesini talep edebilirmiyim? yada sizleirn önerisi nedir.
şimdiden teşekkürler. (tanık beyanları talimatla alındığından farklı zamanlarda alınmış ve 2. tanığa 1. tanığın beyanı sorulmuştur.)
Old 26-03-2018, 12:38   #2
Av. Hatun Olguner

tanıkların olayla ilgili bilgileri farklı olabilir. beyanlarındaki çelişki bundan kaynaklı olabilir. Bu nedenle yalan tanıklıktan şikayet etmeniz gerektiğini düşünmüyorum. Kaldı ki bu beyanlarının hükme etki etmeyeceği,zinadan kaynaklı bir çocuk dünyaya geldiğine göre tanık beyanlarının hükme esas tek unsur olmayacağı açıktır. bu nedenle yalan tanıklık suçu da oluşmaz kanısındayım...
Old 26-03-2018, 12:44   #3
Konuk

2. tanık.

kardeşim boşanma davasının temyize gittiğini bilmiyordu demekte ve aynı zamanda kardeşimin evlendiği kişi boşanma sürecinde olduğunu biliyordu ve durumu kabullenerek evlendiler demekte. kendi beyanının çelişmeside bizim sorduğumuz sorudan kaynaklı oldu. yani çalışmadığı yerden geldi soru ve kendi beyanı içinde çelişkiye düştü.

bu durumu nasıl değerlendirisiniz
Old 26-03-2018, 15:33   #4
Av. Hatun Olguner

Siz tanık beyanlarındaki çelişkiyi açıklayan bir dilekçeyi mahkemeye verebilirsiniz. Eşinizin imam nikahlısının kardeşi kardeşinin boşanma davasının temyizde olduğunu bilmediğini söyledikten sonra boşanma davasının sürdüğünü bildiğini ve bu durumu kabul ederek imam nikahı kıydırdığını açıklamış. Boşanma davasının temyizde olduğunu gerçekten bilmiyor olabilir. Davanın sürdüğünü bilmek ayrı temyizde olduğunu bilmek ayrı şeylerdir. Kaldı ki bu çelişki hükmün esasını etkileyecek bir çelişki değildir. Zina zaten sabit. Tanık ifadelerine de gerek yok...Yukarıdaki cevabım değişmez...Yalan tanıklık suçunun oluşması için bu tanıklığa dayalı olarak hatalı hüküm kurulması gerekir...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi