Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

başka bir kadın sebebiyle evi terk eden es hk

Konuyu Kilitleyin
Old 07-02-2017, 07:51   #1
Konuk

Varsayılan başka bir kadın sebebiyle evi terk eden es hk

merhaba ,
eşim 1,5 yıl önce başka bir kadınla ilişkisini öğrenmem sonrası evi terk etti giderken birlikte yasadığımız evin kirasını ve masraflarını karşılayacağını 2 çocuğumuzu mağdur etmeyeceğini söylemişti .evi terketmesinin ardından masrafları karşılamamış kiramızı ödememiş ve bizi cok ciddi maddi sıkıntıya sokmuştur .çalıştığı kurumdan aldığı maaş 2,500 tl olmasına karsın bodroda bunu asgari ücret olarak göstermektedir .kendisi boşanma için benim başvurmam konusuda hep ısrar etmekte kendisi mahkemeye başvuruda bulunmamaktadır .1 ay önce kızımız onun evine gitmişti ve hasta olduğunu söyledi kızımın yanına gittim o esnada eimde eve geldi bu eve gelemezsin jangi hakla geliyorsun diyerek bana hakaretlerde bulundu bende kendisine kızımın hastalığı için geldiğimi ayrıca nikahlı karısı olduğumu beyan ettim bunu üzerine kendisi boğazıma sarılıp beni öldürmeye teşebbüste bulundu kızım beni kurtardı bu olay sonrası dr dan rapor aldm ilgili makamlara başvurdum ama hiç bir şey yapılmadı kızım da bende pisikolojik sıkıntılar yasadık kızım ruhsal problemler yasıyor ben hem maddi hem manevi sıkıntılar yasıyorum .nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmalıyım bilemiyorum .yol gösterip yardım ederseniz cok sevinirim.
Old 07-02-2017, 15:20   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Hiç boşanma talebiniz olmadan;

Kendiniz ve çocuğunuz için TEDBİR nafakası davası açabilirsiniz. Bu davada eşinizin evi haksız sebeple terk ettiğini, başkasıyla ilişkisi olduğunu ve sizlerin ihtiyaçları ile ilgilenmediğini kanıtlamanız gerekecektir. Tüm harcamalarınızı da dikkate alarak belgelendirebildiklerinizi belgelendirerek vs.. nafaka miktarının belirlenmesinde mahkemeye yardımcı olmaya çalışınız.

Eğer boşanmaya karar verirseniz de boşanma davası açabilirsiniz.

Bu davanın içinde de çocuğunuzun velayetinin kendinize verilmesini, çocuğnuuz ve kendiniz için nafakaya hükmedilmesini ve boşanmaya karar verilip kesinleşmesi halinde yoksulluk ve iştirak nafakası olarak devamını ayrıca Maddi Tazminat ve ayrıca Manevi Tazminat talep edebilirsiniz.

Doktor raporunuzu ve iddia ettiğiniz tüm hususlarla ilgili tanıklarınızı ve her tür delili mahkemeye sunmanız yararlı olur.

Şikayetinizle ilgili gerekli soruşturma mutlaka yürütülüyordur. Siz de akıbetini şikayetinizi alan yerden ve savcılıktan öğrenebilirsiniz. Sizi yönlendireceklerdir. 6284 sayılı yasa gereği eşinizin size ve çocuğunuza şiddet uygulamaması, evinize ve bulunduğunuz yere yaklaşmaması için tedbir kararları alınmasını isteyebilirsiniz. Bu talebinizi başvurduğunuz ilgili makamlara iletebilirsiniz.

Halen oturmakta olduğunuz evden sizin ve çocuğunuzun yararlanması için de tedbir kararı verilmesini yine mahkemeden talep edebilirsiniz.

Eşinizin gelirinin daha yüksek olduğunu yine her türlü delil ve tanıkla kanıtlayabilirsiniz.

Bu davalardan birini açmaya karar vermeniz halinde bulunduğunuz yer barosundan kendinize ücretsiz bir atanması için yazılı başvurabilirsiniz.

Yeniden şiddet görmeniz halinde yine Savcılığa, karakola veya en yakın aile mahkemesine başvurabilirsiniz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi