Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddet görmek istemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2010, 10:34   #1
konuk

Mutsuz şiddet görmek istemiyorum

ben daha öncede yazdım size 26 yasındayım 4 yasında cocugum var ve hamileyim devamlı olarak esımden siddet görüyorum gözlerimin önü morarık kimsenin yanına cıkamıyorum hastaneye gıttım esımden sikayetci oldum rapor verdılermı bılmıyorum cocugum babasının yanında kaldı onu cok özledım arayıp sesını dahı duyamıyorum canım cok yanıyo her sıddet belkı unutulur ama benım cocugumdan ayrı olusum unutulamaz ayırdılar cocugumdan benı nasıl alabılırım 27 aralık 2009 da kavga ettık ve aılemın yanındayım sımdı esım daima aılesını dınlıyor evıyle alakası yok onların koyunları var onlarla ugrasıyor hep.evımızın altına bakkal actık gerektıgı kadar bıle bakkalda kalmıyor ben aılesıyle cocuk yuzunden tartısıp küsmüştüm esım aılesıne laf getıttırmez onlarla küstügümde esımde benımle küser duygusal ve fiziksel olarak siddete bas vurur.aılesı yuzunden dedıkodu yaptıkları için gecen sene bu zamanlar yıne eşim beni dövmüştü ve ben yıne küs olarak kızımla beraber aılemın yanına gelmıstım ama sıkayetcı olmadım esımden.bır daha yapmayacagına söz vermıştı kızımında gıdelım deyısıyle gerı barıstık ama yıne aynı davrandılar ve hamıle oldugum için benı gıdemez dıye daha cok siddet yaptıcocugum orada.biz daha önce izmirde kalıyorduk ıkısene oldu aılesının yanına tasınalı ılk sene aılesının yanında kaldık anlasamayınca esyalarımızı koydugumuz eve gırdık ama oradada buldular bızı.erkek kardesımde esınden ayrılmıstı ve cocuguda ortada kaldı bende aynı seyler olmasını ıstemıyordum cocuklarımın oratada kalmaması için ugrastım cok cektım .baskalarının söyleyeceklerı yuzunden huzursuzum erkek kardesı ayrıldı bu nıye ayrıl dı demezlermı ya cocugum.kım bılır kackez ane anne dıye gözlerı yaslı uyuya kaldı yavrum.esım kendı aılesıne söz gecıremez en kücük kız kardesıne dahı sinirlense bısey yapamaz ama sıddetı bana ve couguma uygular.bir hafta oldum gelelı hastaneye jandarma cagırdılar sıkayetcı oldugum için bana nasıl oldu dıye sorup arastırdılar.esımıde jandarma ifadesını almıs söyleyecek tek yalan benı kardesıyle babası tehdıt ettı dövünce demıs.herkes vardı orada nasıl tehdıt edılebılır.aılem yok öyle bısey demısler nolur yardım edın sıddet görmek vede hakaret işitmek artık istemiyorum ailesiylede yanyana gelmek istemiyorum.cocugumu istiyorum.mahkememı olacak sımdı ne zaman cagırırlar bızı ne sorarlar bana yardım edın allaha emanet olun
Old 02-01-2010, 17:12   #2
av.araf

Sayın Katılımcı
Eşiniz tarafından uygulanan şiddet ile alakalı yapmış olduğunuz başvuru neticesinde jandarmada vermiş olduğunuz ifadeler, beyanlar savcılığa gönderilir.Savcılık ceza davası konusunda bir karar vereceği gibi 4320 sayılı kanun gereğince tedbir uygulanmasına yer olup olmadığının karara bağlanması için Aile Mahkemesine de bildirimde bulunur.Mahkeme bu durumu ivedilikle inceleyerek, delil durumuna göre tedbir kararına hükmeder.

Aynı zamanda siz de aile mahkemesine başvuruda bulunarak tedbir kararı talep etme hakkına sahipsiniz.Bu konuda bir avukattan hukuki yardım alabileceğiniz gibi ekonomik durmunuzun uygun olmaması halinde bulunduğunuz il barosuna başvurarak tarafınıza bir avukat tayinini talep edebilirsiniz.

Mahkemece verilecek tedbir kararı, şiddet uygulayan eşin
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.
gibi tedbirlerin tamamına ya da bir kaçına hükmedeceği gibi müşterek çocukların geçici velayetlerinin tarafınıza verilmesine, size ve çocuklarınıza tedbir nafakası ödenmesine, müşterek konutunuzun uzaklaştırma süresince tarafınıza tahsisine de karar verebilir.

Eşiniz tarafından söz konusu tedbir kararına uyulmaması halinde savcılık tarafından hakkında ceza davası açılmak üzere iddianame hazırlanır.
Old 02-01-2010, 17:16   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz hakkında şikayette bulunmuşsunuz. Raporunuzu da almışsınız.

***Bundan sonra Savcılık'a eşiniz hakkında 4320 sayılı yasa tedbir kararlarının alınmasını istediğinizi bildiren bir talepte de bulunabilirsiniz. Ya da en yakın aile mahkemesinden masrafsız-harçsız kendiniz dava açarak bu tedbirlerin verilmesini isteyebilirsiniz.

Çocuklarınızın velayetlerini de burada talep edebilirsiniz.
Alıntı:
Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."

***Öte yandan bir başka hukuki yol, aşağıdaki medeni kanun hükmü gereğince, çocuğunuzun velayetinin tarafınıza verilmesi ve nafaka taleplerini içeren bir dava açabilirsiniz.

III. Birlikte yaşamaya ara verilmesi
Madde 197 - Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.

Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.

Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

***Bunun haricinde de açacağınız bir boşanma davası içinde ÖNCELİKLE çocuğunuzun velayetinin tarafınınza tevdiini ve çocuğunuz ve kendiniz için nafaka isteyebilirsiniz.

Ve devamında, boşanma isteminiz ve maddi ve manevi tazminat talepleriniz yer alacaktır.

***Mahkemelerce çocuğunuzun velayetinin size verilmesinden sonra, çocuk tesilmine veya ara karara ilişkin İCRA takip işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Sayın Katılımcı,

Haklarınız ve hukuki yolları yukarıdaki gibidir.

Avukat fiili desteği olmaz ise, hak kaybına uğramanız mümkündür.

Bizlerin buradan daha fazla yardımcı olabilmemiz imkansızdır.

Yoksululğunuzu belgelemeniz halinde, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilecektir.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi