Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin borcunu, bekarken aldığım evi satarak kapattık, boşanınca geri alabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 22-12-2009, 20:34   #1
Konuk

Önemli Eşimin borcunu, bekarken aldığım evi satarak kapattık, boşanınca geri alabilir miyim?

2006 yılında ikimizde 2.evliliğimizi yaptık.Kamuda çalışıyorum.Kocam çalıştığım bölgede ticaret yaptı ve borçlandık.Alacaklılar kocam kayıplara karışınca beni rahatsız ettiler bende mecburen kendime ve çocuğuma zarar gelmesin diye lanet olsun dedim bekarken aldığım evi sattım borç para buldum ve borçları kapattık.Sonra eşim geri geldi bana hep evimi geri alacağını söyledi bana...tam beraber bişeyler yapmaya çalışıyorduk ki bu sefer eşim şehir dışındayken yakalandı ve başka borçları yüzünden hapise atıldı.
Kendine ait ev ve dükkanları vardı ama bunlara istimlak gelmediği için tapularının olmadığını söylemişti;halbuki bunların tapuları varmış ve bunları icra gelmesin diye kız kardeşinin üzerine geçirmiş(diğer görümcemden öğrendim)
Tüm bunları öğrenince şok geçirdim kendimi kullanılmış ve aldatılmış hissettim,güvenim kalmadı.
Boşanmak istiyorum ama pisi pisine giden evimden de hakkımı geri almak istiyorum.Şahitlerle ispatlarsam alabilirmiyim.Başka da bi şey istemiyorum kurtulmak istiyorum o kan emiciden.Bana bilgi verirseniz çok sevinirim.Çok mağdurum hem benim hemde çocuğumun(İlk eşimden olan)hakkına tecavüz etti.Lütfen cevap yazın...
Old 23-12-2009, 11:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin borçlarını kapatmak için kişisel malınız olan evinizi doğal olarak,satış yaptığınız kişisen isteyemezsiniz.

Olsa olsa evin bedelinden borç için ödenen kısmı kadar eşinizden talep edebilirsiniz.
Eşiniz için yaptığınız ödemeyi alacak davası açarak talep edebilirsiniz. Evliliğin devam ediyor olması bu davanın açılmasına engel değildir.

Ya da dilerseniz boşanma davası açarak ve harcını ödeyerek maddi tazminat olarak da isteyebilirsiniz.

Her iki davada da ödemeleri yaptığınızı yasal delillerle ispat etmek yükümlülüğünüz bulunmaktadır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 26-12-2009, 01:26   #3
Konuk

Mutsuz elimde yasal delil yok

Elimde evin satıştan sonra tüm parasının borca gittiğini ispatlayacak yasal delilim yok fakat eşim bu durumu inkar etmiyor...aile fertleri ve akrabaların birçoğu bu durumu biliyor.Eşim kendi hatalarından dolayı bu evin satıldığını kabul etse bile herhangi bir hak talebim olamaz mı?
Old 26-12-2009, 11:04   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin yargılama sırasında bu parayı sizin ödediğinizi kabul etmesi davanın da kabulü anlamına gelecektir.

Bir avukattan hukuki destek almanız uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi