Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Ödeme Emrine İtiraz

Old 24-12-2006, 14:25   #1
imperium

Varsayılan Ödeme Emrine İtiraz

Alacaklı adi sende dayanarak borclusuna genel haciz yolu ile takip yapıyor ve borclu ödeme emrine 7 gün içinde imzayı atarken temyiz kudretinin yerinde olmadıgı itirazında bulunuyor. İtiraz takibi durduracagından alacaklı bu durumda ne yapabilir?
Ben burada borclunun itirazının imzaya itiraz olmadıgı kanısındayım bu yüzden geçiçi kaldırma isteyemeyecek ayrıca durumu kanunun aradıgı belgelerden biriyle de ispat edemeyecegi için itirazın kesin kaldırılmasını da isteyemez geriye genel mahkemede itirazın iptali davası acmak ya da menfi tespit davası acmak kalıyor. Bilen biri aydınlatırsa cok yardımcı olacak yarın sabah vizem var şimdiden teşekkürler.
Old 24-12-2006, 19:10   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sn.imperium,
İlamsız takipte, takibi borçlusunun itirazı ile durdurulan alacaklı niye menfi tespit davası açsın ki? Alacaklının genel mahkemede itirazın iptali davası açması, yargılama sonrası alacağı iptal hükmü ile takibin devamını sağlaması gerekir. (Bir de, haksız ve kötüniyetli itiraz nedeniyle inkar tazminatı ister).Başarılar..
Old 24-12-2006, 21:49   #3
Seyda

Haklısınız imperium,burdaki itiraz borca itirazdır.Bu durumda eğer alacaklının elinde m.68'deki belgelerden biri varsa itirazın iptali davasını açmakta veya itirazın kesin kaldırılmasını istemekte serbesttir.Sorunuzda adi senet demişsiniz.Bu senet imzası borçlu tarafından ikrar edilmiş bir senet değilse alacaklı ancak itirazın iptali davası açabilir.Bu dava sonunda verilen hüküm maddi anlamda kesin hüküm teşkil eder.Yani alacaklı bu davayı kazanırsa artık borçu menfi tesbit veya istirdat davası açamaz.(bknz.Baki Kuru syf.184) sınavınızda başarılar
Old 25-12-2006, 00:43   #4
imperium

Sn.Seyda tşk ederim ben de daha sonra Kuru 202vd da buldum sorumun cevabımı Ayrıca bi derse 2 pratik dışında girmeden yaklaşık 180 okuyup hazmetmeye calışınca menfi tespit davası da cıkıveriyo birden ben de daha sonradan farkettim alakasızlıgını yeni bir çıgır acacagım engin bilgilerimle Her ne kadar sabahlayacak olsamda sınav için teşekkür ederim....

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi