Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adi ortaklıkta hisse devri ve ortak alınması

Yanıt
Old 31-03-2006, 13:02   #1
Nurullah Layık

Kitap adi ortaklıkta hisse devri ve ortak alınması

4 ortak bir adi şti kurmuşlardır bunlardan yönetici ortak hissesinin belli kısmını 3.bir şahsa noter senediyle devretmiştir.diger ortakların burada alan kısıye mi yoksa yönetici ortaga mı dava acmaları gerekır?ya da diger ortaklar kime karşı ne davası acmalılar...saygılarımla cevaplarınızı bekliyorum...
Old 31-03-2006, 14:38   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Ne konuda dava açmak istiyorsunuz? eğer hisse devrinin geçersizliğini dile getirmek istiyorsanız Borçlar Kanunu 532. maddesine dayanabilirsiniz.

İdare yetkisi olan kişinin diğer ortakların rızasını almadan hissesini devretmesi geçersizdir. Temsil yetkili ortak, diğer ortaklara karşı Borçlar kanunu 530 dairesinde vekil gibi sorumlu olup, hesap işleri ile ilgili bir sıkıntınız varsa bu maddeye dayanarak da hareket edebilirsiniz.

Adi şirketlere ilişkin hükümler BK.520 ve devamında ayrıntılı olarak düzenlenmiş olmakla aradığınız her şeyi orada bulmanız da mümkündür.

Selamlar.
Old 01-04-2006, 17:21   #3
Nurullah Layık

teşekkürler mehmet bey...yönetici ortak diğer ortakların iznini almadan kendi hissesinin bir kısmını 3. bir şahsa devretmiştir.normalde adi ortaklıkta iştirak halinde mülkiyet kuralları geçerli olmasına rağmen bu arkadaşımız galiba müşterek mülkiyet hükümlerine dayanarak bu hissesini devretmiş.fakat bana göre bu geçersiz. tabi bk 532. madde gerei de bu sadece devrettiği kişi ve devreden arasında hüküm ifade eder.bana göre açılması gereken dava ortaklığın feshi ve tasfiye davasıdır fakat bu husumet yönetici ortağa mı yoksa adi şirkete karşı mı yöneltilmeli?ayrıca şirket devam ettirilmek istense bu yönetici ortağın şirketten çıkarılması mümkün olabilir mi? saygılar...
Old 03-04-2006, 09:39   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Nurullah bey,

1) BK.532'ye göre hisse devri diğerlerinin rızası olmadıkça geçersizdir. Sizin olayınızda da rızanın olmaıdğı açıktır ve geçersizlik söz konusudur.

2)Ben sizin öğrenci oluşunuzu da gözeterek özeellikle BK.520 ve sonrası hükümleri okumanızı ve buna göre çıkarımda bulunmanızı önermiştim. Araştırıp sonucu bulmanız gerekirdi.

Buna rağmen ben size yine de anahtarı vereyim:

a) Adi ortaklığın tüzel kişiliği yoktur. Dolayısıyla adi şirkete karşı dava açamazsınız. adi şirketi ortaklar dayanışmalı olarak temsil ederler. (Kural)

b) BK.524' ü okusaydınız görürdünüz ki adi şirkette kararlar sözleşmede aksi kararlaştırılmadıkça OYBİRLİĞİ ile verilir. Dolayısıyla ortaklıktan çıkarmak için karar yetersayısı mümkün değildir.

Bu noktada yapılabilecek şeyler; Ya anlaşarak hissesini devretmek isteyenden (diğer ortaklarca) hissesi alınacaktır.Ya da haklı nedenle feshe gidilecektir.

Ben yine de size şunu öneriyorum. Konuyu tekrar tekrar okuyup, araştırın. Çünkü, BK.520 vd. da düzenlenen adi ortaklık hükümleri çok önemlidir. TTK'da hüküm olmayan hallerde tüm şirketler için bu adi şirket hükümleri caridir.

Kolay gelsin, başarılar...
Old 14-11-2007, 16:20   #5
Av. Srt

ortaklık sözleşmesi yapılarak bir gazete ortak olarak kuruluyor. genel yayın yönetmeni ve yazı işleri müdürü olan ortak değil, diğer ortak gazetenin sahibi olarak görünüyor. aslında paylar yarı yarıya . yapılan bu sözleşme geçerli bir sözleşme midir ? ortaklardan biri diğerini hangi şekilde ortaklık dışında bırakabilir ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi