Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK Alacakları

Yanıt
Old 23-05-2007, 11:59   #181
göçebe

tasdik zorunluluğunun kalkması sadece İstanbul barosu için mi uygulanmaktadır yoksa bakanlığın onay zorunluluğunun tüm barolar için kalkdığına dair bir bildirimi var mıdır Bu konuda bakanlık tarafından İstanbul barosuna yazılı bir bildirimde bulunulduysa bunu yayımlarsanız sevinirim çünkü hala daha bir çok baroda onay zorunluluğu devam etmektedir
Old 23-05-2007, 13:20   #182
NURHANOKURÖZCAN

Mutsuz damga vergisi binde 6 mı binde 7,5 mu?

Damga vergisi binde 6 mı binde 7,5 mu?Ayrıca bu damga vergisi hangi miktar üzerinden uygulanıyor,brütten mi ,kdv'siz miktara mı,kdvsiz ve stopajsız miktara mı ...Bunları ben hazırlayacağım için öğrenmem gerek.Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
Old 23-05-2007, 15:14   #183
aqua

CMK AVUKATLARI MAİL GRUBU (cmkavukatlari@googlegroups.com)

Bizler toplumsal sorunların ve çözümsüzlüklerin temelinde örgütsüzlük olduğunu kabul eden bir grup CMK avukatı olarak CMK bünyesinde gerçekleştirilen müdafi ve vekil atamalarında yaşanılan problemlerin çözümünün CMK avukatlarının örgütlenmesinde olduğu bilinciyle bir mail grubu kurmaya karar verdik.

İnternet ortamını abartıp hayallere kapılmadan, ama internetin sağladığı faydaları da görmezden gelmeyerek CMK uygulamasında yer alan avukatların ve dolayısıyla da sanık ve müştekilerin yaşadığı sorunların çözümünde bir mail grubu oluşturmanın basit ama faydalı bir örgütlülük yaratacağını düşünüyoruz.

Bugün yaşadığımız sorunların geçmişteki bölge toplantıları sayesinde sahip olduğumuz örgütlülük döneminde asla bu şekilde yaşanmayacağını düşünüyoruz.

Yani binlerce CMK avukatının örgütlü olması halinde yaşanan hak gasplarına karşı birlikte tavır alabilmenin; sadece mağdur olan, hakları gasp edilen değil aktif bir şekilde tavır alan, çıkarlarını koruyabilen bir taraf olabilmenin mümkün olduğunu kabul ediyoruz.

Bu anlamda geçmişte gerçekleştirilen bölge toplantılarının, bölge sorumluları toplantılarının ve genel toplantıların zorunlu olduğunu kabul etmekle birlikte kısa vadede bu örgütlülüğe ulaşmanın zor olduğu inancıyla basit ama etkili olabilecek bir örgütlenme alanı olan mail grubunu kuruyoruz.

Bu grup aynı zamanda haber alma, deneyim paylaşma, mevzuattaki gelişmeleri takip etme, yaşanılan sorunları öğrenme ve aktif tavır alabilmenin bir aracı olabilir düşüncesindeyiz.

Mail grubu, bu grubu kuranların, teknik işleri gören kişilerin değil, gruba üye olan tüm avukatların (stajyer avukatlar dahil) grubu olacaktır.

Grupta sansürsüz bir şekilde tüm üyeler görüşlerini, önerilerini sunabilecektir.

Mail grubu belirli bir görüşe sahip olan, belirli bir grup üyesi olan avukatların değil tüm CMK avukatlarının ve CMK avukatlığı yapmasa da bu alandaki sorunlarla ilgilenen tüm avukatların grubu olacaktır. Zira grup CMK avukatlarının ve CMK bünyesinde avukat yardımından faydalanan tüm sanık ve müştekilerin haklarını korumayı hedeflemektedir.

Bu anlamıyla mesleki çıkarlarını ve insan haklarının bir parçası olan sanık ve müşteki haklarını savunan her avukat grupta kendini ifade edebilmelidir.

Bu gruba her katılım örgütlülüğümüzü geliştirecek, zengin deneyimlerin, düşüncelerin paylaşılmasını sağlayacak, sorunlara aktif müdahalenin önünü açacaktır.

Hayalci değiliz ama barolara ya da barolar birliğine bağlı kalmadan mesleki çıkarlarımız, sanık ve/veya müşteki hakları zarar gördüğünde geniş boykotlar düzenleyebilmenin hayalini de kurmaktan kendimizi alamıyoruz.

Gerekli olduğuna inandığımız CMK avukatlarının örgütlenmesinin ilk adımını bu mail grubuyla yaratalım. Engellenen bölge toplantılarımızı, genel toplantılarımızı asla yüzyüze gelmenin, canlı tartışmanın yerini alamayacağını bilerek ve almasını da hedeflemeden şimdilik bu ağ üzerinden yapalım.

Bu ağ aracılığıyla yeniden yan yana, yüz yüze bir araya gelmenin koşullarını oluşturalım.

Mesleki haklarımızı, sanık ve müşteki haklarını ve insan haklarını savunmanın yeni ve mütevazı bir aracını yaratalım.

Av. Metin FİLORİNALI – Av. İpek KADİRHAN – Av. Sevgi KALAN –

Av. Nermin KAPLAN – Av. Zeynep KAYA - Av. Tamer ÖZKAN –

Av. F. Ahmet TAMER

e-mail adresine mesaj gönderen arkadaşlar üye yapılır
Old 23-05-2007, 23:05   #184
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan göçebe
tasdik zorunluluğunun kalkması sadece İstanbul barosu için mi uygulanmaktadır yoksa bakanlığın onay zorunluluğunun tüm barolar için kalkdığına dair bir bildirimi var mıdır Bu konuda bakanlık tarafından İstanbul barosuna yazılı bir bildirimde bulunulduysa bunu yayımlarsanız sevinirim çünkü hala daha bir çok baroda onay zorunluluğu devam etmektedir

19.12.2006 öncesi için onay zorunluluğu yok. Ama yazı da yok.. Sorun çıkaran Savcılık olursa, Müsteşar bilmemkim aranacakmış. Sorun çıkarılmaması gerektiği söylenecekmiş. 19.12.2006 sonrası için ise onay zorunluluğu devam ediyor. Böyle bir devlet işleyişi işte..

Alıntı:
Yazan NURHANOKURÖZCAN

Damga vergisi binde 6 mı binde 7,5 mu?Ayrıca bu damga vergisi hangi miktar üzerinden uygulanıyor,brütten mi ,kdv'siz miktara mı,kdvsiz ve stopajsız miktara mı ...Bunları ben hazırlayacağım için öğrenmem gerek.Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
Oran binde 6 ancak makbuzda gösterilmeyip, tahsilat anında kesilecekmiş. Matrahın (Tarife Bedeli/1,18) binde 6 ile çarpılması ile bulunuyor.
Old 30-05-2007, 16:30   #185
avonder

ya türkiyede herşeyin suyu çıktığı gibi cmknın da suyu çıktı.yasa çıkmadan pan zehiri çıkıyor.siyasi otoriteler yargıya yatırım yapmıyor.erkler ayrılığı,erkler kavgasına dönüşmüş.meslek birliğimiz gücünün farkında diil...ve hakim savcı egemenliğinde yargı sistemi.
Old 02-06-2007, 12:23   #186
aqua

İstanbul Barosun'da CMK evrakları şu an staj eğitim merkezinde olup Baronun sitesinden internet üzerinden randevu alanarak hazırlanıp,makbuz kesilmektedir.Geçen ay kesilen makbuz ve evraklar Cumhuriyet Savcılıklarına teslim edilmiş olup ödemeler konusunda bir tarih verilmemiştir.
Old 04-06-2007, 14:17   #187
Av.Bülent AKÇADAĞ

Varsayılan CMK Alacakları

Bugün CMK listesine yazıldım. artık bende şu hemen herkesi ilgilendiren sorunlarla iç içe olacağım.

Umarım ödeme sistemi en kısa zamanda düzene girer (sanmıyorum ama) mağdur olan arkadaşların mağduriyetleri giderilir. kendim için diyorsan namerdim
Old 05-06-2007, 17:31   #188
Av.EErdem

sorunlar dünyasına hoşgeldiniz sayın Akçadağ.
Old 05-06-2007, 17:35   #189
uSaRe01

Alıntı:
Yazan AkçadaĞ

Bugün CMK listesine yazıldım. artık bende şu hemen herkesi ilgilendiren sorunlarla iç içe olacağım.

Umarım ödeme sistemi en kısa zamanda düzene girer (sanmıyorum ama) mağdur olan arkadaşların mağduriyetleri giderilir. kendim için diyorsan namerdim

Köylüler arasında bir tabir vardır. Devlette alacağın olsun yeter ki. Bir gün ödenir elbet.Devlette paran kalmaz. Siz yapın görevinizi sayın meslektaşım. Belki emekli olduğunuzda biriken CMK alacaklarınız emekli ikramiyesi niyetine ödenir. Devlette alacağınız kalmaz
Old 06-06-2007, 10:19   #190
göçebe

19 aralık öncesi birikmiş alacaklarını alabilen meslektaşlar var mıdır adliyelerde durum nedir ödenek hususunda problem mevcutmudur cmk da son durum nedir bilgisi olan var mı
Old 06-06-2007, 11:39   #191
av.selahattin07

Selam, ben hala "alıntı yapma özürlü olduğum için" buraya tekrar yazmak zorunda kalıyorum. Köylülerin tabiri belki doğrudur. Devlette alacağın olsun yeter ki. orda kalmaz. birgün mutlaka ödenir. Ödenir ödenmesine de önceliği devlet belirler. Nasıl mı? Önce dış borçlar, daha doğrusu BİTMEK BİLMEYEN FAİZİ Ödenir, Ben devletin dışardan aldığı borca faiz ödemesini kredi kartı mağdurlarına benzetiyorum. Faizi öde öde, ana paradan hiç bir şey düşmesin. Bu arada borcu veren ülkelerin yaşam sevisenin neden bu kadar yüksek olduğunu, kişi başına düşen milli gelirin ve refah payının bunlarla ilişkisi var mıdır? bunu da bilmem. Devlet (doğrusu iktidar:gelmiş-geçmiş belki gelecek iktidar da) memurundan zorunlu tasarruf kesintisi yapar. Bir dünya para nereye gider? Nerde harcanır? Bilinmez. Sonra biri gelir bak yıllardır ödenmeyen ZTK'nizi ödedim. der Memurum nasıl sevinir. Kaybettiği eşeğini bulan adam misali. Eşek halbuki hep ona aitti. biri geldi elinden aldı. Daha kesilen ve ödenmeyen bir sürü para, akibeti hala belli değildir ne olacağı? Ama devlet mutlaka öder. devlette paran kalmaz. Bu tür konular formda tartışılması yasak olan konulardı galiba ama kendimi tutamadım. ,cmk alacaklarını da devlet ne zaman keyfi olursa öder. Bu arada biz kendi alacağımızı almakta bu kadar zorlanırken, başkalarının alacağını nasıl alacağız diye de bir soru geliyor aklıma. Boşa mı konuşuyoruz? Deve'nin neresini düzelteceksin?
Old 06-06-2007, 14:56   #192
ayselari

Sn. göçebe; Aydın müdafilerinin 19 aralık öncesi alacakalrını aldıklarını iltti arkadaşlarım. Ama İzmir olarak biz henüz alabilene rastlamadık.Üstelik 4 hafta oldu kestirdikleri makbuzların da vergilerinin ödenmesi zamanı geldi.
Bizde bir de stopaj sorunu olduğu söyleniyor. Ödemelerin devamı gelecek diye geçen mayıs ayında makbuz kesen arkadaşlarımızın stopajları ödenmediği için hesaba haciz konduğu söyleniyor..Ama Baro ne yalanlıyor ne de kabul ediyor. Açıklama yapan yok. Üç haftadır "haftaya" alınacak deniyor. Yanmışız ki ne yanmışız. İzmir olarak rekor kıracağız galiba..
Old 12-06-2007, 11:22   #193
Av.Aynur26

Sayın meslektaşlarım, sarf kararını alabilmek başlı başına bir sorun, birde karara çıkmış dosyalarda ceza hakimi sarf kararını tahsil kabiliyeti olmadığındandolayı vermiyor ve talebi bu gerekçe ile reddediyor.Bir üst mahkemeye itiraz ettik, sonuç ne olacak bakalım merakla bekliyorum.
Old 12-06-2007, 13:59   #194
üye8180

Bazı meslektaşlarım 19 Aralık 2006 tarihi ile sarf kararının kaldırıldığı tarih olan 21 Mayıs 2007 tarihleri arasında yapılan hazırlık/esas CMK görevlendirmeleri için savcılık ve mahkemelerden sarf kararı talep etmeleri gerektiğini zannediyorlar. Bu yanlış. Sarf kararı bu tarihler arasındaki görevlendirmeler bakımından da kaldırılmıştır. Bilgilerinize, aşağıdaki yönetmelik maddesiyle birlikte sunuyorum.
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Geçici Madde 1 - (1) 19/12/2006 tarihi ile bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih arasında Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilmiş müdafi veya vekillere ilişkin hususlarda da bu Yönetmelik hükümleri ile 2007 yılı Tarifesi uygulanır.

(2) (Değişik fıkra: 21/05/2007 - 26528 S. R.G. Yön./4. md.)(*) Birinci fıkrada belirtilen döneme ilişkin olarak barolar tarafından hazırlanan ayrıntılı ödeme listeleri ve eki belgelerin Cumhuriyet başsavcılığına teslim edilmesi üzerine ödeme emri belgeleri gecikmeksizin düzenlenir.
Sarf kararı talep etmeyiniz. Bu arada meslektaşlarımız bizim halimiz nice olacak? Mayıs ayında CMK için makbuz kestim. Dün muhasebecim geldi. 600 YTL. KDV çıkmış. Kendisine ' Makbuz kestim ama ödeme almadım ' deyince şok geçirdi. 'Para almadıysan niye makbuz kestin' dedi. ' Makbuz ödemenin ön koşulu' dedim. Bir türlü anlamadı. Hala paralardan haber yok. Bir keşmekeştir gidiyor.
Old 13-06-2007, 11:19   #196
Av.Barış

10 mayısta işlemleri tamamlayıp makbuz kesen diyarbakır barosundaki 3. avukattım. bugun itibariyle 13. sırada makbuzunu kesen avukat arkadaşım ödemesini aldı fakat ben hala alamadım.rezalet diz boyu.maliye niye böyle bir düzensizlik yaptığını açıklayamıyor.şu işi sıraya koymak bu kadar mı zor.ben işlemlerimi erken yaptığıma sevinirken ödemeyi iişlemleri geç yapan arkadaşlar alıyor. adaletin içinde bu kadar adaletsizlik olurmu size soruyorum?
Old 18-06-2007, 06:09   #197
Deniz İpek

)))) boyle olacagı bellı nede olsa Turkıyede yasıyoruz..herseye hazırlıklı olmak lazım
Old 21-06-2007, 10:14   #198
uye8490

Alıntı:
21 MAYIS 2007 TARİHLİ 26528 SAYILI RESMİ GAZETE’DE YAYINLANAN DEĞİŞİKLİKLERİ DE KAPSAYAN CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE MÜDAFİ VE VEKİLLERİN GÖREVLENDİRİLMELERİ İLE YAPILACAK ÖDEMELERİN USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine müdafi veya vekillerin görevlendirilmeleri ile bu kişilere yapılacak ödemelere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince müdafi veya vekil görevlendirilmesi ile bu kişilere yapılacak ödemeleri kapsar.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 150, 234 ve 239 uncu maddeleri ile 23/3/2005 tarihli ve 5320 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 13 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte yer alan;

a) Baro: Hukukî yardımın yapılacağı yerin bağlı bulunduğu baroyu,

b) Kovuşturma: İddianamenin kabulüyle başlayıp hükmün kesinleşmesine kadar geçen evreyi,

c) Soruşturma: Yetkili mercilerce suç şüphesinin öğrenilmesinden; kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilen hâllerde bu kararın kesinleşmesine, kamu davası açılan hâllerde ise iddianamenin kabulüne kadar geçen evreyi,

ç) Tarife: Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 13 üncü maddesi gereğince Türkiye Barolar Birliğinin görüşü alınarak her yıl Adalet ve Maliye Bakanlıklarınca hazırlanan ve müdafi veya vekillere ödenecek meblâğları gösteren tarifeyi,

d) Ücret: (Değişik:RG-21/05/2007-26528) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekile Tarife gereğince ödenecek meblâğ ile 10/2/1954 tarihli ve 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümleri uyarınca mutat olan taşıta göre gerçek masraf üzerinden yapılan zorunlu yol giderlerini, acele ve zorunlu hâllerde ise, bu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde sayılan mercilerin kabûlü üzerine mutat taşıt dışındaki araçlarla yapılan zorunlu yol giderlerini,

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

Müdafi veya Vekillere İlişkin Hükümler

Müdafi veya vekillerin görevlendirilmesi

MADDE 5 – (1) Şüpheli veya sanıktan kendisine bir müdafi seçmesi istenir. Müdafi seçebilecek durumda olmadığını beyan ederse, görevlendirilecek müdafie yapılacak ödemelerin yargılama giderlerinden sayılacağı ve mahkûmiyeti hâlinde kendisinden tahsil edileceği hususu hatırlatılarak talep ettiği takdirde barodan bir müdafi görevlendirmesi istenir.

(2) Şüpheli veya sanık; çocuk, kendisini savunamayacak derecede malûl veya sağır ve dilsiz ise ya da hakkında alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren bir suçtan dolayı soruşturma ya da kovuşturma yapılıyorsa istemi aranmaksızın barodan bir müdafi görevlendirmesi istenir. Ancak bunun için şüpheli veya sanığın müdafiinin olmaması şarttır.

(3) İkinci fıkrada sayılan hâllerde kovuşturma aşamasında sanığa iddianamenin tebliği için çıkarılan çağrı kâğıdına ayrıca "tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde müdafii bulunup bulunmadığını bildirmesi, bildirimde bulunmadığı takdirde barodan bir müdafi görevlendirmesinin isteneceği, görevlendirilen müdafie ödenecek ücretin yargılama giderlerinden sayılacağı ve mahkûmiyeti hâlinde kendisinden tahsil edileceği" hususunu hatırlatan meşruhat verilir. Sanığın tutuklu olması hâlinde Ceza Muhakemesi Kanununun 176 ncı maddesinin üçüncü fıkrası gereğince yapılan işlemler sırasında yukarıda belirtilen meşruhat hatırlatılır. Sanık tarafından bildirimde bulunulmadığı, tebligat yapılamadığı veya tutuklu sanığın müdafii olmadığını bildirmesi hâlinde duruşma günü beklenmeksizin barodan bir müdafi görevlendirmesi istenir.

(4) Vekili bulunmayan mağdur, şikâyetçi veya katılanın talep etmesi hâlinde, barodan bir vekil görevlendirmesi istenir.

(5) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince mağdur veya suçtan zarar gören için zorunlu olarak vekil görevlendirilmesi gereken hâllerde istemi aranmaksızın barodan bir vekil görevlendirmesi istenir. Ancak bunun için mağdur veya suçtan zarar görenin vekilinin olmaması şarttır.

(6) Müdafi veya vekil görevlendirilmesi; soruşturma evresinde ifadeyi alan merci veya sorguyu yapan hâkim, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından barodan talep edilir.

Görevlendirme esasları

MADDE 6 – (1) Soruşturma evresinde görev yapan müdafi veya vekil, engel bulunmadığı takdirde kovuşturma evresinde de öncelikle görevlendirilir.

(2) Soruşturma veya kovuşturma makamlarınca aralarında menfaat çatışması bulunduğu bildirilmediği takdirde birden fazla şüpheli, sanık, mağdur, şikâyetçi, suçtan zarar gören veya katılan için aynı müdafi veya vekil görevlendirilebilir.

(3) Baro tarafından müdafi veya vekil olarak atanan avukat, haklı mazereti hâlinde görevlendirilmesine ilişkin yazıya dayanarak başka bir avukata yetki verebilir.

(4) Müdafi veya vekilin mesleği bırakması ya da kanunî engellerle davadan çekilmesi hâlinde, baro tarafından yeni bir müdafi veya vekil görevlendirilir.

(5) Dosyada görevli müdafi veya vekilin, istinaf veya temyiz kanun yolu muhakemesinde yapılacak duruşmaya katılmayacağını bildirmesi durumunda, zorunlu müdafi veya vekil gerektiren hâllerde görevlendirme, kanun yolu incelemesini yapacak mahkeme tarafından o yer barosundan istenir.

(6) Müdafi veya vekil, soruşturma evresinde ya da duruşmada hazır bulunmaz veya vakitsiz olarak duruşmadan çekilir veya görevini yerine getirmekten kaçınırsa, Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkeme derhal başka bir müdafi veya vekil görevlendirilmesi için gerekli işlemi yapar.

Görevin sona ermesi

MADDE 7 – (1) Müdafi veya vekilin görevi;

a) Soruşturma evresinde; kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kesinleşmesi, yetkisizlik veya görevsizlik kararı, kamu davası açılması hâlinde ise iddianamenin kabulü kararı verilmesi,

b) Kovuşturma evresinde; yargılamanın yapıldığı il veya ilçe dışında yargılamayı gerektirir görevsizlik veya yetkisizlik kararı, esasa ilişkin hükmün kesinleşmesi ya da davanın nakline karar verilmesi,

c) Müdafi, vekil veya kendisine müdafi ya da vekil görevlendirilen kişinin ölmesi,

ç) Kişinin kendisine bir müdafi veya vekil seçmesi,

hâllerinde sona erer.

(2) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen müdafi veya vekil azledilemez.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Ödeme Usul ve Esasları

Ücret

MADDE 8 – (1) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekile Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinden ayrık olarak hazırlanacak "Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin Tarife" gereğince ödenecek meblâğ Adalet Bakanlığı bütçesinde bu amaçla ayrılan ödenekten karşılanır.

(2) Müdafi veya vekilin görevi gereği yaptığı zorunlu yol giderleri ayrıca ödenir.

(3) Müdafi veya vekile Tarife gereğince ödenen meblâğ ile zorunlu yol giderleri yargılama giderlerinden sayılır.

Tarife

MADDE 9 – (1) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekile ödenecek meblâğ, Türkiye Barolar Birliğinin görüşü de alınmak suretiyle Adalet ve Maliye Bakanlıkları tarafından her yıl Aralık ayında hazırlanan ve 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere düzenlenen Tarifede gösterilir. Tarife ayrıca Resmî Gazete’de yayımlanır.

Ödemeye ilişkin esaslar

MADDE 10 – (1) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince görevlendirilen müdafi veya vekile soruşturma ve kovuşturma evreleri için ayrı ayrı olmak üzere Tarifede belirlenen ücret ödenir.

(2) Soruşturma evresinde kolluk görevlileri, Cumhuriyet savcısı ve mahkeme huzurunda yapılan ifade alma veya sorgu için farklı avukatların görevlendirilmesi hâlinde tek bir ücret ödenir ve bu ücret görevli avukatlara katkıları oranında paylaştırılır.

(3) Aynı soruşturma veya kovuşturma evresinde bir kişi için aynı avukata birden fazla ücret ödenmez.

(4) Aralarında menfaat çatışması bulunmayan birden fazla şüpheli, sanık, mağdur, şikâyetçi, suçtan zarar gören veya katılan için görevlendirilen aynı müdafi ya da vekile bu kişilerin her biri için ayrı, ancak en fazla on kişi ücreti ödenir.

(5) Yetki belgesi ile görevlendirilen avukata ayrıca ücret ödenmez.

(6) Müdafi veya vekil olarak görevlendirilen avukatın mesleği bırakması ya da kanunî engellerle davadan çekilmesi hâlinde baro tarafından yeniden görevlendirilen müdafi veya vekile de Tarifede yazılı ücret ödenir.

(7) Bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde belirtilen görevsizlik ile yetkisizlik veya davanın nakli sebebiyle müdafilik ya da vekillik görevinin sona ermesi hâllerinde Tarifede yazılı ücret ödenir.

(8) Kovuşturma evresinde görevsizlik kararı verilerek dosyanın yargılamanın yapıldığı il veya ilçe içindeki üst dereceli mahkemeye gönderilmesi hâlinde Tarifede yazılı ücretler arasındaki fark ilâveten ödenir.

(9) Kişinin kendisine bir müdafi veya vekil seçmesi nedeniyle görevi sona eren müdafi ya da vekile Tarifede yazılı ücret ödenir.

(10) Cumhuriyet savcılığı veya mahkemenin talebi üzerine istinabe işlemi sırasında görevlendirilen müdafi veya vekile Tarifede yazılı ücretin yarısı ödenir.

(11) (Değişik:RG-21/05/2007-26528) Müdafi veya vekillik ücretinin belirlenmesinde ücrete hak kazanılan hukukî yardımın yapıldığı tarihte yürürlükte bulunan Tarife esas alınır.

Ücretin ödenme usulü

MADDE 11 – (Değişik:RG-21/05/2007-26528)

(1) Müdafi veya vekil; soruşturma evresinde ifade alma ve sorguya, kovuşturma evresinde ise bir oturuma katılmakla Tarifede belirlenen meblâğı almaya hak kazanır.

(2) Zorunlu yol giderlerine de buna ilişkin belge, gider pusulası veya avukatın rayice uygun yazılı beyanı üzerine hak kazanılır.

(3) Müdafi veya vekilin; görevlendirme yazısı, katıldığı soruşturma veya kovuşturma evresine ilişkin tutanağın onaylı örneği, evrakın çok sayıda olması hâlinde ilk ve son sayfası ve varsa yapmış olduğu zorunlu yol giderlerine ilişkin belge, gider pusulası veya rayice uygun yazılı beyanı ile serbest meslek makbuzunu baroya vermesi üzerine, baro tarafından bu Yönetmelik ve Tarife hükümlerine göre gerekli incelemeler yapılıp hukukî yardımın yapıldığı Cumhuriyet başsavcılığı veya mahkemelere göre gruplandırılmış ayrıntılı ödeme listeleri geliş tarihi esas alınmak suretiyle en geç on gün içinde hazırlanır ve ekindeki dayanak belgeler ile birlikte soruşturma veya kovuşturmanın yapıldığı yer Cumhuriyet başsavcılığına teslim edilir.

(4) Müdafi veya vekil sigortalı olarak çalışmakta ise yanında çalıştığı avukatın, avukatlık bürosu ya da avukatlık ortaklığı şeklinde çalışmakta ise büro veya ortaklığın serbest meslek makbuzunu kullanır.

(5) Cumhuriyet başsavcılığınca listeler ve ekindeki dayanak belgeler incelendikten sonra, müdafi veya vekile ödenmesi gereken Tarifede yazılı meblağ ile varsa zorunlu yol giderlerini de kapsayan toplam ücret, ödeme emri belgesiyle serbest meslek makbuzunu düzenleyenin bildireceği banka hesabına ödenir ve yapılan ödemeler yargılama giderlerinin hesabında dikkate alınmak üzere soruşturma ya da kovuşturma dosyalarına bildirilir.

(6) Ödeme emri belgeleri, soruşturma veya kovuşturmanın yapıldığı yer Cumhuriyet başsavcılığınca gecikmeksizin düzenlenir.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Geçici ve Son Hükümler

Yürürlük tarihinden öncesine ilişkin uygulama

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 19/12/2006 tarihi ile bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih arasında Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilmiş müdafi veya vekillere ilişkin hususlarda da bu Yönetmelik hükümleri ile 2007 yılı Tarifesi uygulanır.

(2) (Değişik:RG-21/05/2007-26528) Birinci fıkrada belirtilen döneme ilişkin olarak barolar tarafından hazırlanan ayrıntılı ödeme listeleri ve eki belgelerin Cumhuriyet başsavcılığına teslim edilmesi üzerine ödeme emri belgeleri gecikmeksizin düzenlenir.

Yürürlük

MADDE 12 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 13 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazetenin

Tarihi Sayısı
02/03/2007
26450

Yönetmelikte Değişiklik Yapan Düzenlemelerin Yayımlandığı Resmî Gazetenin

Tarihi Sayısı
1-
21/05/2007
26528
TBB Web sitesinden alıntıdır.
Old 21-06-2007, 19:36   #199
aqua

İstanbul'da 19.12.2007 öncesine ait ödemeler başladı. Kartal,K.Çekmece,Üsküdar,Beykoz,Adalar,DGM (Hazırlıkları)bugün itibarıyla ödeyen bölgeler.Bakırköy,Eyüp'te sorunlar devam ediyor.Beyoğlu sorunu bugün çözüldü.İstanbul Başsavcılığı evrakları 18.de ödemek üzere gönderdi.Görüşmek dileğiyle...
Old 25-06-2007, 13:13   #200
Av.Sinan İnel

Varsayılan 19.12.2006 SONRASI CMK alacaklarımız

Sayın meslektaşım, 19.12.2006 öncesi CMK görevlendirmelerine ait alacaklar
için için mayıs 2007 de makbuz kesen meslektaşlarımıza ödemeler yapıldı,
yapılıyor.İşin sevindirici tarafı, hizmete ilişkin masrafların eski rayic
bedeller üzerinden ödenmiş olmasıdır.Bu kazanımı, hepimiz masrafta birliği
sağlayarak ve toplu bir tavır koymak suretiyle gerçekleştirdik.Artık önceki
alacaklarımız belirli bir sisteme oturmuş bulunuyor.Ödenek sorunları
gündeme gelmez ise eski alacaklarımız yönünden sorun yok.

Şu an asıl sorun, yeni yönetmelik döneminde ifa edilen görevlendirmelere
ilişkin alacaklarımızın tahsili sorunudur.Artık önceki alacaklarımızın
tahsili usülüne benzer bir düzenleme söz konusudur.Yani: evraklarımızı
baroya vereceğiz ve baro evrakları c. başsavcılıklarına gönderecek ve c.
savcılıklarınca ödemeler yapılacaktır.

Ancak; öncelik, eski alacakların tahsiline tanınmaktadır ve baromuz sadece eski evraklara işlem yapmaktadır.Mayıs ve haziran aylarında makbuz kesme işlemi yapıldıysa da daha birçok meslektaşımızın işlem görmemiş yüklüce
evrağı bulunmaktadır.Bu evrakların eritilmesi için LÜTFEN ÇEVRENİZDE
ULAŞABİLDİĞİNİZ MESLEKTAŞLARIMIZI ESKİ ALACAKLARINI TAHSİL AMACIYLA MAKBUZ KESMEYE YÖNLENDİRİNİZ.

Tüm eski (19.12.2006 öncesi) alacaklarımız için ödemeye yönelik işlemleri
yaptıktan sonra yine çok gecikmiş bulunan 19.12.2006 sonrası
alacaklarımızın tahsili amacıyla ödemeye yönelik işlemlere ancak
başlanabilinecektir.Bu süreç ne kadar ötelenir ise yeni döneme ait
alacaklar en az o kadar ötelenecektir.BU MESAJI DİĞER MESLEKTAŞLARIMIZA DA İLETİNİZ.Saygılarımla...
Av Sinan İNEL.0.533.390 70 70
Old 26-06-2007, 00:01   #201
aqua

Bugün KDV ödemelerinde son gün,birçok ilçede CMK ücretleri hala yatırılmadı.K.Çekmece Savcılığı bundan sonra avukatlardan vergi dairesine borcu olmadığına dair yazı getirmelerini istiyor.İstanbul Barosu Yönetimine göre herşey güllük gülistanlık...
Old 26-06-2007, 17:28   #202
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan CMK Alacakları

köylülerin yeterki devlette alacağınız olsun gibi bir lafınbı söylemişsiniz.

Benim aklıma başka bir laf geldi:

Devlet alacağına kartal, vereceğine kargadır. Alacağı için parçalar, vereceğine gak der sırtını döner.

Saygılar
Old 26-06-2007, 18:19   #203
aqua

Bugün 26 Haziran 2007 Adalar,Kartal,Üsküdar,Kadıköy,Eyüp,DGM,K.Çekmece öğrendiğimiz kadarıyla paraları yattı.İstanbul Muhakamat Müdürlüğü ödeme yapılacak avukatların vergi dairelerine yazı yazdırıp varsa vergi borçlarının kesildikten sonra gelecek yazı üzerine ödeme yapacağını söylüyor,K.Çekmece Savcılığı bundan sonraki ödemelerinde avukatlardan vergi borcu yoktur yazısı istiyor.
Baro Başkanıda sitemizde 26.na kadar paraların yatacağını söylüyor.
Birçok arkadaş KDV'leri ya cebinden yatırdı yada borçlandı.Devletin faizi işlemeğe başladı.14 aylık alacağımız hala duruyor,barolardan ses yok bizden ise hiç ses yok.
Old 27-06-2007, 11:35   #204
Av.Baran Karadağ

yeni avukatım paraya en çok ihtiyacım olan dönemdeyim ama ödeme yok..
Old 27-06-2007, 11:40   #205
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Karadağ,

Paraya kimin ihtiyacı yokki aynı sıkıntıları yaşıyoruz emin olabilirsiniz. artık tek temennimiz devletimizin biz Avukatların hakettiği ödemeleri yapmasıdır. ( "hak" derken bir görevlendirmede harcanan efor ile verilen ücret karşılaştırılmasından söz etmiyorum, edersem büyük bir gaf olacaktır)
Old 27-06-2007, 19:22   #206
aqua

Sevgili Arkadaşlar,

CMK Sorunları için 28 Haziran 2007 saat 16:00'da İstanbul Barosunda Buluşuyoruz
Old 01-07-2007, 11:49   #207
aqua

28.06.2007 Perşembe günü saat 16.00'da İstanbul Barosu'nda yaklaşık 30 cmk
avukatı olarak bir araya geldik.

Baro'da buluştuğumuzda yönetim kurulu toplantı halindeydi.

Başkan Kazım Kolcuoğlu yurtdışında bulunduğundan toplantıya Mehmet Durakoğlu
başkanlık yapıyordu. Bir süre bekleyişin ardından Mehmet Durakoğlu görüşme
için yanımıza geldi.

CMK avukatları toplantıda esas olarak baronun cmk sorununda etkili bir tavır
alamadığını dile getirdi. Bunun yanısıra Barolar Birliği'nin cmk
avukatlığına olumsuz bakışının yaşanılan olumsuzluklarda önemli bir paya
sahip olduğu da dile getirildi.

İstanbul Barosu'na yöneltilen eleştirilerin temelinde yasal düzenlemelerle
zayıflatılan müdafilik ve vekillik sisteminin savunulmasında baronun yeterli
etkinlikte bir mücadele vermediği yer aldı. Yasalar, genelgeler ve
yönetmeliklerdeki olumsuzluklara karşı fiili ve meşru bir mücadelenin mümkün
olduğu ancak baronun pasif kaldığı dile getirildi. Boykot eyleminin 18 yaş
altı için uygulanmaması, eylemin erken bitirilmesi, planlanan yürüyüşün
yapılmaması da eleştiriler arasındaydı.

Mehmet Durakoğlu ise görüşmede başta boykot olmak üzere yapılan eylemin tek
sahibinin İstanbul Barosu olmadığını, eylemin 61 ilin barosu ve Barolar
Birliği ile birlikte yapıldığını, eylemin son zamanlarında gerek kimi
baroların gerekse de özellikle İstanbul dışı avukatların eylem kırıcı bir
noktaya geldiklerini ifade etti. Mehmet Durakoğlu İstanbul Barosu'nun Adalet
Bakanlığı ve 5560 sayılı yasanın hazırlanması sürecinde de meclis
komisyonlarıyla yapılan görüşmelerde etkin tavır aldığını, kimi noktalarda
Barolar Birliği ile ters düştüklerini belirterek, baronun ısrarlı ve kimi
anlarda sert biçimde cmk müdafiliğini savunduğunu anlattı.

Bazı bölgelerde müdafi ve vekil ücretlerinin halen ödenmemiş olduğu, bu
yönde girişimlerde bulunulması gerektiği yönündeki beyanlarımıza karşı
Durakoğlu baro olarak ve şahsen İstanbul'daki ilgili savcılarla birlikte
toplantılar yaptıklarını, mal müdürlükleri ve defterdarlıkla ilişkiye
geçtiklerini, gerek ücretlerin ödenmesi, gerekse de masrafların kısılmaması
yönünde ilgilileri ikna ettiklerini belirtti.

Vergi borcu olan avukatların ücretlerinden bu borcun mahsup edildiği ve buna
karşı bir tavır geliştirmemiz gerektiği yönündeki taleplerimize yönelik ise
kesinleşmiş vergi borçlarının mahsup edilmesinin genelgeden kaynaklı olduğu,
kişilerin vergi borcu bulunması ve bu kişilere 1.000.- YTL'den fazla ödeme
yapılması durumunda mal müdürlüklerinin vergi borçlarını alacaklardan mahsup
etmelerinin genelgeden kaynaklı olduğu tarafımıza anlatıldı.

CMK avukatları ise yasa ve genelgelere rağmen mücadelenin koşullarının var
olduğunu, etkin bir mücadele ile yasa ve genelgelere rağmen geri adım
attırılmasının mümkün olduğunu tekrarladı.

Kesinleşmemiş vergi borçlarının bile mahsup edildiği yönündeki
yakınmalarımıza karşılık ise Durakoğlu kendisine mal müdürlüklerince böyle
bir durumun olmadığı yönünde bilgi verildiğini ama konuyu yine araştıracağnı
söyledi.

CMK avukatları olarak en büyük eleştirilerimizden biri ise bölge
toplantılarının kaldırılmasıyla örgütlülüğümüzün dağıtılması ve pasifize
edilmemiz oldu. Baronun yapmış olduğu işlerin kitle ile buluşmayan dar kadro
çalışması olduğu, bugüne kadar yapılan çeşitli kurumlarla görüşme, anlayış
oluşturma, eylem kararları alma gibi etkinliklerin cmk avukatları ile
birlikte gerçekleştirilmiş olması halinde daha güçlü bir karşı çıkışın
mümkün olabileceği belirtilerek baronun cmk avukatlarından kopuk olduğu
çeşitli arkadaşlarca dile getirildi.

Mehmet Durakoğlu da konuşmasında bölge toplantılarının kaldırılmış olmasının
bir hata olduğunu kabul etti. Bu durumun yapılan işin kalitesini
düşürdüğünü, kimi avukatların cmk avukatlığına basit bir çalışma ve ekonomik
bir kaynak olarak baktığını bunun da toplantıların kaldırılmış olmasından
kaynaklandığını Durakoğlu da teslim etti. Durakoğlu adli tatil sonrası Eylül
ayından itibaren toplantıların yeniden zorunlu olacağını belirtti.

Somut konulardan biri de devletin kendi alacağına faiz isterken cmk
ücretlerinin ödenmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala faiz talep
edilmemesi oldu. Durakoğlu bu konuda baronun öncülük yapabileceğini
söylemesine rağmen somut bir sonuca varamadık.

Mümkün olduğunca objektif olmaya gayret eden haber diliyle yaklaşık bir
buçuk saat süren toplantı bu şekilde geçti.

Eksiklerimize rağmen CMK sistemindeki sorunlara avukatların duyarsız
olmadığı, bazen de fazla sert biçimde İstanbul Barosu'na bir kez daha
anlatılmış oldu. Sorunlar ve çözüm önerileri bir grup cmk avukatı tarafından
dile getirildi.

Örgütlülüğümüzün ve ısrarımızın sürmesi halinde etkili çalışmalar
yapabileceğimiz bence bu görüşmemizle birlikte bir kez daha gösterilmiş
oldu.

Bu yazı cmk avukatları mail grubu üyesi F.Ahmet Tamer tarafından yazılmıştır.
Old 10-07-2007, 21:38   #208
aqua

CMK Avukatları ;Haziran Ayı Ödemelerinin Hızlandırılması,19.12.2006 sonrası doğan ödemeler ve 5560 Sayılı Yasa ile ilgili sorunları tartışmak için toplanıyoruz.

Toplantı Yeri : Baro Han, Ada Müzik Alt Katı
Tarih : 13.07.2007
Saat : 18:00
Old 26-07-2007, 22:04   #209
aqua

CMK MÜDAFİLİĞİ VE VEKİLLİĞİ
GÖREVLENDİRMELERİNDE
YAŞANAN SORUNLARI TARTIŞMAK ÜZERE
3 AĞUSTOS CUMA 2007’de
SAAT 17.30’da
BARO HAN ADA CAFE’NİN ALTINDAKİ SALONDA
T O P L A N I Y O R U Z

GÜNDEM :
- CMK Avukatlarının Birlikteliğinin Sağlanması
- Ücret ve diğer haklarımızın kısıtlanmasına karşı mücadele yöntemleri
- Zorunlu müdafiliğin kapsamının daraltılması, müdafi atamalarının etkinleştirilmesi başta olmak üzere sanık ve mağdur haklarını kısıtlayan yasal düzenlemelere karşı yapılabilecekler
- CMK müdafilik ve vekilliğindeki çalışma niteliğinin yükseltilmesi
- Ve diğer öneriler

İSTANBUL BAROSU CMK AVUKATLARI
Old 09-11-2007, 15:27   #210
yefe

Varsayılan Cmk Ödemelerİ

19.12.2006 Dan önceki görevler için İzmir Barosu bizlere sms çekerek raporlarımızı teslim etmemiz gerektiğini ve savcılığa liste verileceğini ilan etti. Tüm müdafiiller raporlarını eksiksiz vermek üzere telaşa kapıldık ama ödemelerin yine 2008 ortalarına sarkacağı söylentileri de dolaşmıyor değil...İzmir den konu ile ilgili bilgisi oolan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.
kolay gelsin herkese Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi