Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

alman eşimden boşanmak için hangi ülke hukuku daha uygun?

Konuyu Kilitleyin
Old 17-08-2011, 09:48   #1
Konuk

Varsayılan alman eşimden boşanmak için hangi ülke hukuku daha uygun?

Türk vatandaşıyım ve 2005 senesinde bir almanla evlendim ve Almanyaya yerleştim. Mutlu bir evliliğimiz vardı ve 2010 Ocak ayında bir oğlumuz oldu. Ancak doğumun hemen sonrasında eşim artık beni sevmediğini söyledi ve akabinde eşimin beni senelerdir aldattığını öğrendim. 2010 Ekim ayında 8 aylık oğlumla Türkiye'ye yerleştim. Eşim oğlunu görmek için arada bir gidip geliyor ancak ortada resmi bir boşanma girişimi yok. Ben altı ayda bir Almanya' ya giriş çışık yapıyorum ve ikamet adresim halen eşimle oturduğum almaya adresim gözüküyor. Oğlum zaten çift vatndaş. Türkiyede ise 2010Ekim ayından beri ikamet adresim belli ve Mart 2011 den beri ssk ya bağlı çalışıyorum.Eşim dün bana boşanma sürecini başlatmak için Mayıs ayında avukata dilekçe verdiğini söyledi.Bir sene dolunca ne yapacağımıza bakacakmış. Ben ona defalarca Türkiyede anlaşmalı boşanmayı teklif ettim. Almanyadan başka bir yerde boşanmam diyor. Yüksek ihtimalle Ekim ayını bekliyor ve boşanma işlemlerine başlayacak. Aramızda noter huzurunda yapılmış Gütertrennung anlaşması var. Oğlumuzun benimle Türkiyede yaşamasına şimdilik karşı değil. Maddi durumu gayet yerinde ve evlilik anlaşmamız olduğu için gayet mutlu. Ama benimde ayaklarım üzerinde kalabilmem için ve oğlumu iyi yetiştirmek için belli bir maddiyata ihtiyacım var. Sorum şu:Hangi ülke şartlarında boşanmak benim için daha avantajlı olur.Almanyada açacağı davaya razı gelsem, evlilik anlaşmasından dolayı mahkeme bana benim olanın dışında birşey verir mi? Oğlum için nafaka verir mi? Zina için maddi tazminat verir mi? Oğlumuzun velayetini verir mi? Türkiye'de dava açarsam anlaşmalı olmayacağı için süre çok uzar m? Türkiye benim çıkarlarımı daha iyi korur mu? Sırf süre uzamasın diye Almanyada anlaşmalı boşanmaya tamam dersem, oğlumu elimden alrlar mı? Avukat masrafları çok pahalı olur nasıl öderim? Ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. Manevi yıkımdan sonra artık hiç gücüm kalmadı, bu iş bir an önce ve tertemiz nerede biter, lütfen bana yardımcı olunuz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 17-08-2011, 16:31   #2
üye31284

Sayın katılımcı;

Boşanma davanız Türkiye' de görülse dahi sizin şartlarınızda, kural olarak, Alman hukuku uygulanacaktır.

Davanın Almanya' da açılması süre ve masraf açısından lehinizedir. Yurtdışı tebligat masrafları hayli yüksek tutmakta ve tebligat işlemleri çok uzun sürmektedir.

Almanya' da da adli yardım müessesi bulunmaktadır, konsolosluktan detayları öğrenerek, ücretsiz avukatlık desteği için başvurabilirsiniz.

Şartlar oluşmuşsa, sözleşmeye rağmen tazminat ve çocuğunuz için nafaka almanız mümkündür. Çocuğunuzun yaşı da gözetildiğinde, aleyhinize sebepler yoksa velayeti de alabilirsiniz.

Ancak, yurtdışında gerçekleştirilen bir boşanmanın Türkiye' de geçerli olabilmesi için, yabancı mahkeme kararının Türkiye' de tanınması gerekecektir.

Türk kökenli bir Alman hukuku avukatına başvurmanız menfaatinizedir.
Old 17-08-2011, 21:26   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Türk vatandaşıyım ve 2005 senesinde bir almanla evlendim ve Almanyaya yerleştim. Mutlu bir evliliğimiz vardı ve 2010 Ocak ayında bir oğlumuz oldu. Ancak doğumun hemen sonrasında eşim artık beni sevmediğini söyledi ve akabinde eşimin beni senelerdir aldattığını öğrendim. 2010 Ekim ayında 8 aylık oğlumla Türkiye'ye yerleştim. Eşim oğlunu görmek için arada bir gidip geliyor ancak ortada resmi bir boşanma girişimi yok. Ben altı ayda bir Almanya' ya giriş çışık yapıyorum ve ikamet adresim halen eşimle oturduğum almaya adresim gözüküyor. Oğlum zaten çift vatndaş. Türkiyede ise 2010Ekim ayından beri ikamet adresim belli ve Mart 2011 den beri ssk ya bağlı çalışıyorum.Eşim dün bana boşanma sürecini başlatmak için Mayıs ayında avukata dilekçe verdiğini söyledi.Bir sene dolunca ne yapacağımıza bakacakmış. Ben ona defalarca Türkiyede anlaşmalı boşanmayı teklif ettim. Almanyadan başka bir yerde boşanmam diyor. Yüksek ihtimalle Ekim ayını bekliyor ve boşanma işlemlerine başlayacak. Aramızda noter huzurunda yapılmış Gütertrennung anlaşması var. Oğlumuzun benimle Türkiyede yaşamasına şimdilik karşı değil. Maddi durumu gayet yerinde ve evlilik anlaşmamız olduğu için gayet mutlu. Ama benimde ayaklarım üzerinde kalabilmem için ve oğlumu iyi yetiştirmek için belli bir maddiyata ihtiyacım var. Sorum şu:Hangi ülke şartlarında boşanmak benim için daha avantajlı olur.Almanyada açacağı davaya razı gelsem, evlilik anlaşmasından dolayı mahkeme bana benim olanın dışında birşey verir mi? Oğlum için nafaka verir mi? Zina için maddi tazminat verir mi? Oğlumuzun velayetini verir mi? Türkiye'de dava açarsam anlaşmalı olmayacağı için süre çok uzar m? Türkiye benim çıkarlarımı daha iyi korur mu? Sırf süre uzamasın diye Almanyada anlaşmalı boşanmaya tamam dersem, oğlumu elimden alrlar mı? Avukat masrafları çok pahalı olur nasıl öderim? Ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. Manevi yıkımdan sonra artık hiç gücüm kalmadı, bu iş bir an önce ve tertemiz nerede biter, lütfen bana yardımcı olunuz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Konuk,
Almanya'da oturma müsaadesi olan birçok yabancının düştüğü bir yanlışlığa düşüyorsunuz. Altı ayda bir Almanya'ya giriş çıkış yapmanız oturma müsaadenizin geçerliliğini kaybatmesini önlemez. Yabancı olarak Almanya'da oturma müsaadesi olanların senenin yarıdan fazlasını, kısaca belirtmek gerekirse altı aydan fazlasını Almanya'da geçirmeleri mecburiyeti var.
Senenin yarıdan fazlasını Türkiye'de geçirdiğinizi yabancılar polisi fark etmediği sürece herhangi bir sakınca yok. Farkına vardıkları andan itibaren sizi Almanya'dan atmaya çalışırlar. Buna ek olarak eşiniz benimle yaşamıyor derse ve beraberce yaşamış olduğunuz evden kaydınızı sildirirse, zaten ortadan kalkmış olan(altı aydan fazla Türkiye'de kaldığınız için) oturma müsaadenizin yenilenme olanakları da ortdan kalkmış olur.

Saygılarımla
Old 18-08-2011, 09:43   #4
Konuk

Peki alman bir çocuğumun olması benim bu hakkı elimde tutmama yetmez mi? veya ben bu oturum hakkını, hazır eşimle aynı evde yaşıyor gözüküyorken, temelli yaşama iznine çevirebilir miyim? Son sorum boşandıktan sonra ne olacak? İkamet adresimi değiştirmek zorundayım, oturum iznimi kaybedersem ve bebeğim günün birinde bir şekilde babasıyla yaşamak zorunda kalırsa, ben almanya ya giriş yapamayacakmıyım? Böyle özel durumlar için annelere tanınmış kanuni bir hak yok mu?
Old 18-08-2011, 10:25   #5
Konuk

Sayın gemici,

mesajınız üzerine yaptığım araştırma sonucu benim Niederlassungserlaubnis aldığımı öğrendim. Yani oturum izni sonucunda yerleşim hakkımı almış bulunmaktayım. Bahsettiğiniz olumsuzluklar bu şartlar altında da geçerli midir? Türkiye de ikamet ediyor olmam, bu hakkımı elimden almalarına sebep olur mu acaba?

Eşimden almanya'da ayrılmam bu hakkımı iptal etmelerine sebep olur mu?

CAcil cevaplarınız ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 18-08-2011, 22:52   #6
Gemici

Sayın Konuk,
evlilik devam ettiği sürece altı aydan fazla süre ile Almanya dışında kalsanız bile fazla korkulacak bir durum yok.
Problemler ayrı yaşadığınız veya boşandığınız zaman başlıyor.

Almanya'da temelli yaşama hakkı ancak Alman vatandaşları için var. Yabancılar hangi statüye tabi olurlarsa olsunlar, Almanya'yı geçici olmayan bir süre için terk ettiklerinde veya uzun süre Almanya dışında kaldıklarında oturma müsaadeleri geçerliliğini kaybeder. Almanya'yı geçici olmayan bir süre için (temelli olarak) terketmeye örnek olarak, Almanya'dan kaydınızın silinmiş olması, bir konutunuzun olmaması gösterilebilir. Benim görüşüme göre hem Türkiye'de sigortalı olarak çalışmak, hem de Almanya'da oturma müsaadesinin olması bir arada olması zor olan bir durum. İlk mesajımda da belirttiğim gibi, yabancılar polisi farkına varmadığı için uzun süre Almanya dışında kaldıkları için oturma müsaadesi hukuken geçerli olmayan ama fiilen Almanya'da yaşayan birçok kişi var.

Almanya'da boşanmanız Sizin için daha faydalı olur düşüncesindeyim. Çocuğunuza nafaka bağlanması konusunda fazla zorluk çekmezsiniz çünkü. Sizin nafaka alıp almıyacağınız gelirinize bağlı.

Durumunuza uyan bilgileri ve nasıl davranmanız gerektiğini boşanma ve aile hukuku dallarında çalışan ve bilgi sahibi olan bir avukattan öğrenebilirsiniz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi