Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Park alindeki Araca Sigortasız Araç Tarafından Çarpılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2010, 16:15   #1
Alper Günay

Varsayılan Park alindeki Araca Sigortasız Araç Tarafından Çarpılması

Müvekkilin park halindeki aracına, sigortasız bir araç tarafından çarpılmıştır.
Bu durumda, hasarı karşılamak için ne yapmamızı tavsiye edersiniz?
Old 30-06-2010, 16:40   #2
CEYLİN

Alıntı:
Yazan Alper Günay
Müvekkilin park halindeki aracına, sigortasız bir araç tarafından çarpılmıştır.
Bu durumda, hasarı karşılamak için ne yapmamızı tavsiye edersiniz?

Sayın Günay;
Sizin öncelikle müvekkilinizin aracını sigortalayan şirkete başvurmanız gerekiyor.(Bu başvuruyu Trafik Ekibince tutulan zabıt tutanağı ve mümkünse hasarı gösterir fotoğraflarla birlikte yapın)
Müvekkilinizin aracına çarpan ve kusurlu olan aracın muhakkak KTK Zorunlu Mali sorumluluk poliçesi vardır,özel sigortası olmasa bile...(KTK Zorunlu Mali Sorumluluk poliçesinin olması yasa gereği).Dolayısıyle sizin aracınızın Sigorta şirketi zararınızı tazmin edecek ve hemen akabinde çarpan aracın KTK Zorunlu Mali Sorumluluk Poliçesini yapan sigorta şirketine rucu edecektir.O sigorta şirketi de kusurlu olduğu için dönüp kendi sigortalısı olan çarpan araç malikine rücu ederek ödediği bedelin tazminini sağlayacaktır.
Ancak siz zararınızı kendi sigorta şirketinizden alıyorsunuz ve sonraki aşamalardan (Rüculardan)haberiniz bile olmuyor..Kolay gelsin
Old 30-06-2010, 17:27   #3
Levent Cirit

Müvekkilinizin kaskosu var ise kaza tespit tutanağı ile birlikte kaskoya başvurun. Kaskosu yok ise (sanırım karşı tarafın Zorunlu trafik sigortası mevcut değil)sigortasız araç malikine dava açarak zararın tazmini yoluna gidin (gecikmeden tespit yaptırmanız da önemli).
Old 01-07-2010, 09:59   #4
AV. COŞKUN ÖZBUDAK

Sayın meslektaşım,
Kusurlu aracın sigortası yok ise siz kusurlu aracın işleteni ve sürücüsünden talepte bulunabilirsiniz. Müvekkilin aracının zorunlu trafik sigortasından talepte bulunamazsınız. Zorunlu trafik sigortası, sigorta ettiği aracın kusuruyla karşı tarafa verdiği zararı, kusuru oranında ve teminat sınırları dahilinde karşılar. Müvekkilinizin aracının kasko sigortası bulunuyor ise ancak bu durumda kasko siortanıza başvurabilirsiniz. Yukarıdaki görüşe katılıyorum. Öncelikle bir tespit kararı alıp, kusurlu aracın işletenine ve sürücüsüne dava açmalısınız.
Old 01-07-2010, 10:52   #5
CEYLİN

Arkadaşlar,
Tespit yaptırarak çarpan aracın maliki yada sürücüsüne doğrudan dava açmak da bir çözüm.Ancak aynı olayın başımdan geçmesi ve bir dönem Sigorta Şirketi genel Müdürlüğünde Rücu Uzmanı-Avukat olarak görev yapmam nedeni ile, en kestirme ve en doğru yolun öncelikle kaza tespit tutanağı ve fotoğrafla birlikte kendi sigorta şirketinize başvurmak olduğunu biliyorum.Kazanın hemen akabinde tutanak ile sigorta şirketinizi haberdar ettiğinizde, kendi eksperlerini size yönlendiriyorlar ve tespiti yaptırıyorlar.Çarpan aracın özel ve ya zorunlu sigortası olup olmadığının hiç bir önemi olmadan; sizin aracınızın PARK halinde iken kazaya uğramasıı nedeni ile sigortanız zararınızı karşılıyor ve akabinde çarpan aracın KTK Zorunlu Mali sorumluluk poliçesine veya özel poliçesi çerçevesinde sigorta şirketine, her ikiside yoksa doğrudan araç maliki ve sürücüsüne rücu ediyor.Önümden geçen yüzlerce dosya sonucu edindiğim tecrübe bu..Tabi yok ben uğraşayım ,davamı kendim açar parayı kendim tahsil ederim derseniz kolay gelsin )
Old 01-07-2010, 10:58   #6
CEYLİN

[quote=AV. COŞKUN ÖZBUDAK]Sayın meslektaşım,
Müvekkilin aracının zorunlu trafik sigortasından talepte bulunamazsınız. Zorunlu trafik sigortası, sigorta ettiği aracın kusuruyla karşı tarafa verdiği zararı, kusuru oranında ve teminat sınırları dahilinde karşılar.

Sayın Meslekdaşım,
Ben, müvekkilinizin veya çarpan aracın zorunlu trafik sigortasından doğrudan talepte bulunabilirsiniz demedim zaten. Önce kendi sigorta şirketinizi haberdar edip, onlardan zararınızı tahsil ediyorsunuz Ardından da sizin şirketiniz karşı tarafın varsa sigorta şirketine (zorunlu veya özel) yoksa doğrudan malike veya sürücüye başvuruyor dedim.
Old 01-07-2010, 11:59   #7
Av. Mehmet Demirezen

Alıntı:
Ben, müvekkilinizin veya çarpan aracın zorunlu trafik sigortasından doğrudan talepte bulunabilirsiniz demedim zaten. Önce kendi sigorta şirketinizi haberdar edip, onlardan zararınızı tahsil ediyorsunuz Ardından da sizin şirketiniz karşı tarafın varsa sigorta şirketine (zorunlu veya özel) yoksa doğrudan malike veya sürücüye başvuruyor dedim.

Sayın Ceylin

Yukarıdaki görüşünüzün çelişki doğurduğunu söylemek istiyorum . Yanlış anladıysam şimdiden özür dilerim.

Anlayışınıza sığınarak aşağıdaki soruyu sormak istiyorum

Sigortalı,Zorunlu Mali Traik poliçesi kapsamında kendi aracında oluşan zararı kendi sigorta şirketinden talep edebilir mi , edemez mi? Neden ?
Old 01-07-2010, 12:36   #8
CEYLİN

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
Sayın Ceylin

Yukarıdaki görüşünüzün çelişki doğurduğunu söylemek istiyorum . Yanlış anladıysam şimdiden özür dilerim.

Anlayışınıza sığınarak aşağıdaki soruyu sormak istiyorum

Sigortalı,Zorunlu Mali Traik poliçesi kapsamında kendi aracında oluşan zararı kendi sigorta şirketinden talep edebilir mi , edemez mi? Neden ?

Estağfurullah.. Ancak görüşümde çelişki yok.Sadece doğru ifade edememiş olabilirim.Zorunlu sigorta (KTK Zorunlu Traik Mali Poliçesi) ile kaskoyu (Özel sigorta) karıştırmamak lazım.Yanıtıma gelince;
Hayır edemez.
KTK Zorunlu Trafik Mali Poliçesinden (Kısaca Trafik poliçesi diyelim), ancak karşı tarafın talebi halinde ve olayda bizim kusurumuz varsa ödeme yapılabilir.Yoksa biz sigortacımıza başvurup, "Benim KTK Zorunlu Trafik Mali Poliçemden bana ödeme yapın "diyemiyorsunuz.
KTK Zorunlu Trafik Mali Poliçelerin limiti yılbaşından itibaren 17.500,00 TL oldu ve ancak olayda sizin kusurunuz varsa ve karşı taraf (ya da sigortacısı) talep ederse ,sizin KTK Zorunlu Trafik Mali Poliçenizden ödeme alabiliyor.
Sigortalı kusuru bulunmadığı takdirde (Ehliyetsiz ve alkollü olmamak şartıyla), aracında meydana gelebilecek her türlü hasarı ,Kaskosunu (yani özel sigortasını) yapan sigortacıdan talep edebilir.
Bu arada ek bilgi; Park halinde veya 2.bir aracın karışmadığı kazalarda da(mesela aracın altını hatalı yerleştirilen bir mazgala çarptınız ve sizin kusurunuz yok) trafik tespiti olmadan, sadece beyanınızla da hasarı özel kaskonuzu yapan şirket ödüyor.(Biliyorsunuz Türkiye'de polisin gelmesi bazen bir ömür sürüyor da..)
Old 01-07-2010, 12:40   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan CEYLİN
Sigortalı kusuru bulunmadığı takdirde (Ehliyetsiz ve alkollü olmamak şartıyla), aracında meydana gelebilecek her türlü hasarı ,Kaskosunu (yani özel sigortasını) yapan sigortacıdan talep edebilir.

Kazaya, alkol kullanmanın yol açtığı ispatlanmadıkça kasko ödeme yapar.
Old 01-07-2010, 13:04   #10
CEYLİN

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Kazaya, alkol kullanmanın yol açtığı ispatlanmadıkça kasko ödeme yapar.

Doğrudur.Çok genel bir bilgiyi paylaşmak istemiştim.Ancak siz önemli bir detayı hatırlattınız.Diğer arkadaşlarım adına Teşekkür ederim..
Old 01-07-2010, 13:15   #11
Av. Mehmet Demirezen

Sayın Ceylin

Cevaplarınızda sigortacının kendi sigorta şirketine ancak kasko sigortası varsa başvurabileceği belirtilmediğinden yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için size bu soruyu sordum.

Teşekkürler
Old 18-09-2010, 10:36   #12
av.hamzaoglu

öncelikle merhaba, sohbeti keyifle izledim herkese teşekkürler. yarı ilgili bir sorum var bu oturumla bağlantılı:

müvekkilimin aracına da park halindeyken başka bir araç çarğıyor. kaza raporları polis tarafından tutuluyor ve sonrasında müvekkilimin aracı kasko tarafından yapılıyor buraya kadar hiçbir sorun yok.

fakat müvekkilin aracı 2010 model ve 3000 km de. aracın hasarı çok fazla. 1 aya yakın serviste kalıyor. pert raporu verilmiyor. müvekkil, aracının kasko taraından yapılmış olmasına rağmen, sıfır olduğu için kazadan önceki ve sonraki piyasa değeri arasında 5.000.-TL fark olduğunu düşünüyor. bu durumda kazaya sebebiyet veren sürüye karşı bir maddi tazminat davası açılabilir mi? şimdiden herkese teşekkür ederim.
Old 18-09-2010, 11:47   #13
Av. Hilal Ceren HATİPOĞLU

Böyle bir zararın olduğu kanıtlandığı sürece maddi tazminat talep edebilir diye düşünüyorum. Zira zarar, kusur, hukuka aykırılık, illiyet bağı gibi haksız fiilden doğan borçların tüm şartları gerçekleşmiş olur. Neticede müvekkilinizin park halindeki aracına kusurlu olarak çarparak zarar vermenin bir haksız fiil olduğu; bu nedenle borç doğduğu ve bu zararın ödenerek tazmin edilebileceği kanaatindeyim.
Old 18-09-2010, 13:12   #14
av.hamzaoglu

teşekkürler ilginiz için. ben de bu şekilde düşünüyorum aslında ama bu şekilde bir uygulama olduğunu sanmıyorum ne yazıkki. o zaman bütün hasarlı kazalarda hasarın giderilmesinin yanında böyle bir tazmin yükü de doğacaktır ve dava sayısı oldukça fazla olacaktır bana göre. buna rağmen ben yine de tazminat davası açacağım
Old 18-09-2010, 14:21   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.hamzaoglu
teşekkürler ilginiz için. ben de bu şekilde düşünüyorum aslında ama bu şekilde bir uygulama olduğunu sanmıyorum ne yazıkki. o zaman bütün hasarlı kazalarda hasarın giderilmesinin yanında böyle bir tazmin yükü de doğacaktır ve dava sayısı oldukça fazla olacaktır bana göre. buna rağmen ben yine de tazminat davası açacağım

Böyle bir uygulama var ve tamamen yasal. Araçtaki "değer kaybı"nı tabii ki isteyeceksiniz. Misal kazadan önce 40.000 TL değer bulacak olan araç, kazadan sonra en az 7-10.000 TL arasında değer kaybedecektir.Anlatımınıza göre araç "pert" aşamasına gelmiş.

Hatta, 1 aylık tamir süresinde, kişinin işine göre kiraladığı araç veya taksi ücretleri de istenmelidir. Daha önce başka bir forumda yazmıştım. Bu iki kalemi dava edip, kazanmıştık.
Old 20-09-2010, 09:33   #16
av.hamzaoglu

Araç pert aşamasında ama pert raporu çıkmamış, bizce kayıp 5.000 TL araç opel corsa çünkü. benim düşüncem 1.000 TL üzerinden davayı açıp b.k. raporundan sonra ıslah etmek. ayrıca bu konuyla alakalı forum aradım ama bulamadım. Dilekçe de belirtmemiz veya değinmemiz gereken ekstra hususlar yoktur umarım. tekrar teşekkür ederim üstad.
Old 20-09-2010, 11:25   #17
ayşegül esin gök ertuğrul

Araçtaki değer kaybına ilişkin maddi tazminat davası açmanız ve kısmi dava açmanızı önenirim.aracınız sigortalı olsa bile araçtaki değer kaybı sigortanız/ya da karşı sigorta şirketi tarafından karşılanmamış ise,çarpmadan önceki haliyle aracınızı satsaydınız aracınız sadece ikinci el olarak değer kaybedecekti,kaza nedeniyle aryrıca değer kaybına uyğramış olacak.Talep edilen tazmini istenecek olan değer budur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi