Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

83.5 Ortalama İle Yatay Geçiş Şansım Nedir?

Yanıt
Old 25-06-2010, 21:48   #1
Hakra

Varsayılan 83.5 Ortalama ile geçiş şansım Nedir?

1. sınıf ortalamam 83.5, Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakultesi Öğrencisiyim Türkiye'de Devlet Üniversitelerine yatay geçiş imkanım var mı? Ayrıca Türkiye'de herhangi bir vakıf universitesine geçiş yapacak olursam hangisini tavsiye edersiniz?
Old 26-06-2010, 14:48   #2
AV. AHMET ERTAŞ

Sayın Hakra, ortalamanız yüksek. Fakat başvurduğunuz üniversitesinin yatay geçiş kontenjanına bağlı olarak başvurunuz olumlu sonuçlanabilir. Başka bir ifade ile, başvurduğunuz üniversiteye sizden yüksek ortalama ile müracaat eden kimse olmamalı. Bu koşulları düşünerek her üniversiteye başvurabilirsiniz. Vakıf üniversiteleriyle ilgili bilgim yok.
Old 26-06-2010, 15:48   #3
Aslı Aydın

Merhaba
Anladığım kadarıyla bu sene 2. sınıfa geçeceksiniz, 1. sınıf ortalamanızı verdiğinize göre.
Devlet üniversiteleri hakkında bir yorum yapmam mümkün değil zira kendim de vakıf üniversitesinde okumaktayım. Vakıf üniversitesi olarak kendi üniversitemi yani Bilkent Üniversitesi'ni tavsiye edebilirim size içtenlikle. Bunun yanında bildiğim kadarıyla Ankara'da Başkent Üniversitesi ve İstanbul'da Yeditepe Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi de hukuk alanında başarılı olan vakıf üniversitelerinden. Koç Üniversitesi'ni söylemememin nedeni ise öğretimim tamamıyla İngilizce olması. Türk Hukuku'nun İngilizce okutulması konusuna hala sıcak bakamıyorum maalesef.
Devlet üniversiteleri konusunda dediğim gibi yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Kolay gelsin.
Old 03-07-2010, 06:34   #4
Av.Egemen A.

Alıntı:
Yazan Firebolt
Merhaba
Anladığım kadarıyla bu sene 2. sınıfa geçeceksiniz, 1. sınıf ortalamanızı verdiğinize göre.
Devlet üniversiteleri hakkında bir yorum yapmam mümkün değil zira kendim de vakıf üniversitesinde okumaktayım. Vakıf üniversitesi olarak kendi üniversitemi yani Bilkent Üniversitesi'ni tavsiye edebilirim size içtenlikle. Bunun yanında bildiğim kadarıyla Ankara'da Başkent Üniversitesi ve İstanbul'da Yeditepe Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi de hukuk alanında başarılı olan vakıf üniversitelerinden. Koç Üniversitesi'ni söylemememin nedeni ise öğretimim tamamıyla İngilizce olması. Türk Hukuku'nun İngilizce okutulması konusuna hala sıcak bakamıyorum maalesef.
Devlet üniversiteleri konusunda dediğim gibi yorum yapmam doğru olmayacaktır.

Kolay gelsin.

Merhabalar

Dediklerinize tamamen katılıyorum vakıf üniversiteleri konusunda sadece bir noktayı düzeltmek istedim.Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi de aynen Bahçeşehir veyahut Bilkent gibi Türkçe eğitim verip bazı dersleri ingilizce olarak vermektedir.Aksinin zaten mümkünatı yoktur.

Saygılarımla
Old 04-07-2010, 12:51   #5
Aslı Aydın

Alıntı:
Yazan olric
Merhabalar

Dediklerinize tamamen katılıyorum vakıf üniversiteleri konusunda sadece bir noktayı düzeltmek istedim.Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi de aynen Bahçeşehir veyahut Bilkent gibi Türkçe eğitim verip bazı dersleri ingilizce olarak vermektedir.Aksinin zaten mümkünatı yoktur.

Saygılarımla

Bilgilendirmeniz için teşekkürler. İlk baktığımda sanki Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin tüm dersleri İngilizce olarak verdiğini gördüğümü sanmıştım ve etrafımda da bunun aksini belirten hiç kimse olmadığı için bu şekilde düşünmeye devam etmiştim açıkçası. Fakat sizin bu uyarınızdan sonra tekrar baktım ki yanlış biliyormuşum. Tekrar teşekkürler.
Old 09-07-2010, 19:20   #6
üye25928

85 yüzlük sistemde kaç oluyor bilmiyorum. Ama ortalamanız 3.60 ın üzerindeyse şansınız vardır, bu arada üniversitelere yatay geçiş için başvuru yaparken bir miktar para alınıyormuş, bu sebepten dolayı da pek fazla yere aynı anda başvurmuyor öğrenciler diye duyuyorum. Umarım istediğiniz gibi yatay geçiş yapabilirsiniz.
Old 10-07-2010, 01:16   #7
kamaci

Sayın Hakra,
Arkadaşım ortalaman gayet yüksekmiş türkiye devlet üniversitelerinden istediğin hepsine başvuru yapabilirsin hukuk fakülteleri arasında pek yatay geçiş deneyen olmadığı bu ortalama için şansın çok yüksek sen geçmek istediğin üniversitelerle yazışmaya başla ki gecikmeden başlaman lazım bunun için. Telefonla bu konu hakkında bilgi alman çok zor sadece seni yazışma adresine yönlendirebilirler. Sen başvurunu yap zaten başvuru şartlarını ve gereken bilgileri öğreneceksin şuan tam olarak hatırlayamadığım için gereken belgeleri sayamıyorum. Yatay geçiş başvurularını fakültede oluşturulan kurul inceleyip hakkında karar vericek eğer kabul edilirsen orda gördüğün dersler geçiş yaptığın üniversitenin derslerine denklik sağlarsa mahsup edilecek ve sen bu işlemlerden sonra harcını yatırım yeni üniversitende öğrenime başlayacaksın. Ankara düşünürsen eğer Ankara Üniversitesine başvuru şansını dene geçen sene bir arkadaşım seninle yakın bir ortalamayla geçti. Ankara üniversitelerinden Gazi Üniversitesini de deneyebilirsin..

Ortalama gerekli evet ama asıl önemli olan başvuru sayısı şansını kaçırmadan dene derim.

şimdiden bol şans..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi