Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ŞİKAYETÇİ OLMADAN DARP RAPORU ALABİLİR MİYİM? Boşanma halinde tüm haklarım?

Konuyu Kilitleyin
Old 09-07-2013, 13:08   #1
Konuk

Varsayılan Şikayetçi OLmadan Darp Raporu Alabilir Miyim? Boşanma halinde tüm haklarım?

Merhaba;
Eşimle 5 yıldır süren sorunlu bir evliliğimiz var. 1 yaşında da bir çocuğumuz. Evlendiğimiz yıldan beri eşim bana karşı sürekli aşağılama, eleştirme, kötüleme, beğenmeme şeklinde psikolojik şiddet uyguluyor. Son dönemlerde bu şiddet fiziksel boyuta vardı. Son tartışmamızda vücudumda büyük morluklar oluşturacak darplara maruz kaldım. Yapabileceklerinden korktuğumdan şikayetçi olamadım. Ancak her duruma karşı elimde bir tespit bulunsun istiyorum. Şikayetçi olmadan nasıl bu raporu edinebilirim?

İkinci sorum; birlikte 10 yıl geri ödemeli kredi çekerek bir ev aldık. Ev seneye teslim edilecek bize. Ev ve borç benim adıma. Bu kredi borcundan onu mesul tutabilir miyim?

Üçüncü sorum ise şu; Ünv.mezunu, özel sektörde iyi maaşla çalışan bir kadınım. Buna rağmen nafaka, çocuk nafakası, tazminat vs. alabilir miyim?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 10-07-2013, 22:05   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
Şikayetçi olmadan nasıl bu raporu edinebilirim?

Hastaneye başvurduğunuzda tarafınıza adli tıbbi rapor/darp raporu düzenlenmesini istediğinizde hekim işlenen bir suç sonucu oluşan tıbbi bilgileri raporda belirtir ve hastane kolluğuna haber verir.İhbar onun yasal yükümlülüğüdür.

Bu nedenle rapor isteminin varlığında kolluğa durum intikal edecektir.

Şikayet hakkınızı kullanmak istemiyor fakat tıbbi bulgularınızın kayıt altına alınmasını istiyorsanız bu talebinizi hekime bildirmeniz halinde bulgularınız dosyaya kaydedilecek fakat adli rapor hazırlanmayacaktır.

Başvuru tarihi ve protokol bilgilerinizi not alabilir sonraki tarihte bu bilgileri açmayı düşündüğünüz boşanma davasında delil olarak ileri sürebilirsiniz.

Bu arada şiddetin izlerini yakın ve güvendiğiniz kişilerle paylaşmak daha ileride size tanıklık bakımından yardımcı olacaktır.

Şiddetin daha büyük şiddete davetiye çıkardığını,şiddet uygulayana hayır denmediği sürece eylemlerin devam ettiğini akılda tutarak ;

Aile Mahkemesine başvurarak eşinizin eylemlerinin yasaklanmasını gerekirse evden uzaklaştırılmasını isteme olanağınız bulunmaktadır.

Koruma kararı süresince nafaka kararı verilmesi de olanaklar içindedir.

Alıntı:
İkinci sorum; birlikte 10 yıl geri ödemeli kredi çekerek bir ev aldık. Ev seneye teslim edilecek bize. Ev ve borç benim adıma. Bu kredi borcundan onu mesul tutabilir miyim?

Ev ve borç sizindir ve krediden eşinizi sorumlu tutma olanağı bulunmamaktadır.Üstelik ilerde boşanma davası açılacak olur ise dava tarihine kadarki sürede ödediğiniz kredinin yarısı eşiniz tarafından katılım alacağı olarak sizden istenebilir.( ödemeler çalışma karşılığı elde ettiğiniz gelir ile yapılıyorsa)

Alıntı:
Üçüncü sorum ise şu; Ünv.mezunu, özel sektörde iyi maaşla çalışan bir kadınım. Buna rağmen nafaka, çocuk nafakası, tazminat vs. alabilir miyim?

Tazminat, boşanmaya yol açan olaylardaki kusurlara bağlıdır.Boşanmakla mevcut ve beklenen haklarınızdaki kayıplar için maddi,kişilik haklarınıza saldırılar nedeniyle manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Dava sırasında sizinle beraber yaşayan çocuğunuz ve koşulları varsa kendiniz için tedbir nafakası isteyebilirsiniz.

Boşanma sonrasında yoksulluğa düşme nedeni ile yoksulluk nafakası talep edilebilir.İyi bir gelirle çalıştığınızı belirtmiş olduğunuzdan lehinize yoksulluk nafakası hükmedilmesi beklenmemelidir.

Sizin mali durumunuz ne olursa olsun boşanma sonrasında yanınızda bulunan çocuklar için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 11-07-2013, 11:55   #3
Konuk

Sn.Habibe Yılmaz Kayar;

Öncelikle vermiş olduğunuz cevaplar ve ilginiz için teşekkür ederim.

Ancak kafama takılan netleştirmek istediğim konu için tekrardan yardımlarınızı rica edeceğim.

Yeni alınan ev ile ilgili sorum; evlendikten sonra edinilen mallar (kimin adına olursa olsun) ortak diye biliyorum. Bu durumda ev ve borç benim nasıl oluyor? Yani bu evden eşimin bir hakkı doğmuyor mu? Hakkı doğuyorsa borcundan da mesul olması gerekmez mi? Bu konuyu biraz daha açabilirseniz çok memnun olacağım.

Şimdiden teşekkürler.
Old 11-07-2013, 15:06   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
Yeni alınan ev ile ilgili sorum; evlendikten sonra edinilen mallar (kimin adına olursa olsun) ortak diye biliyorum. Bu durumda ev ve borç benim nasıl oluyor? Yani bu evden eşimin bir hakkı doğmuyor mu? Hakkı doğuyorsa borcundan da mesul olması gerekmez mi? Bu konuyu biraz daha açabilirseniz çok memnun olacağım.

Evlilik birliği içinde alınan mallar ortak değildir.Mal kiminse yine onundur.Yine evlilik birliğinde oluşan borçta kiminse borçlu da odur.

Bildiğiniz gibi 1 Ocak 2002 de yürürlüğe giren Yeni Medeni Kanun gereğince evlilikte sözleşme yapılmadığı sürece taraflar kendiliğinden edinilmiş mallara katılma rejimine tabidir.

Bunun anlamı:
Siz evinizi evliyken aldınız ve bir kısım kredileri de evlilik içinde ödediniz.Bu ödediğiniz krediyi çalışarak kazandığınız paradan ödemiş iseniz bu kazan edinilmiş maldır.Dolayısı ile bu para bankada tutulmamış ve krediye harcanmış ise ödendiği miktar kadar edinilmiş mal sayılacaktır.

Örneğin:
Evi 100 TL kredi çekerek aldınız. Boşanma davası açılana kadar 20 TL krediyi maaşınızdan (edinilmiş mal)ödediniz. Bu aşamada boşanma davası açtınız.Dava tarihinde mal rejimi sona ermiştir.

Bu aşamadan sonra ödediğiniz krediler artık edinilmiş mal sayılmayacaktır.Yani gelecek zamanda 80 TL kredi ödemeniz sizin kişisel malınızdır.

Boşanmaya karar verilir ise eşiniz mal rejimi tasfiyesi davası açabilir ve ödediğiniz 20 Tl kredinin 1/2 sini yani 10 TL sini katılım alacağı olarak talep ve dava edebilir.

Bu davanın kabul edildiğini varsayarsak siz bu borcu nasıl isterseniz öyle ödersiniz.İster bunun için kredi çekersiniz istersenz başka kaynaktan temin edersiniz.

Gördüğünüz gibi evin tapusuna ilişkin bir işlem ve yükümlülük ve dahi eşinizin eve ortaklığı söz konusu değildir.

Mal rejimine ilişkin bilgiler karmaşık ve teknik detaylar içermektedir.

Bir avukata doğrudan başvurarak daha detaylı bilgi edinmeniz yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi