Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2012, 09:13   #1
Konuk

Varsayılan ne yapabilirim?

Ben 6 aylık evliyim. Eşimle nişanlandıktan beri hep tartıştık. Kendisi çok dengesiz hareketler sergiliyordu. Bir kaç kez beni tartakladı sonra aileler araya girdi bir şans daha verdim. Sonra yine bana şiddet uyguladı hemen polise gittim rapor aldım şikayetçi oldum. Evlilikteki tüm suçun eşimde olduğuna dair akrabam olmayan hatta eşimin tanıdığı olan bir aile dostumuz var beni polise de o götürmüştü zaten onu şahit gösterebilir miyim mahkeme de? Eşim düğün de takılan altınların hepsini sattı acaba düğün videosunda tüm görüntüler var delil olarak gösterip yarısını isteyebilir miyim? Ben dava açıp masraf yapacağım bu masraflrın bedelini eşimden mahkeme de isteyebilir miyim? Ceza davası açabilir miyim? Manevi tazminat davası nedir peki onu açabilir miyim?
Old 08-03-2012, 10:38   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Şiddet gördüğünüzü, eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu olduğunu ispatlamanız halinde boşanma kararı verilebilecektir. Doktor raporu, tanık beyanları, savcılık soruşturması, telefon dökümleri, mektup gibi her tür delilden yararlanabilirsiniz. Yaşanılan geçimsizliğe ilişkin görgüye dayalı bilgileri olan, en yakın akrabalarınız dahil, arkadaş, komşu herkesi tanık olarak dinletebilirsiniz.

Düğünde takılan takılar sizin şahsi malınızdır. Evlilik birliği içinde eşiniz tarafından bozdurulduğunu kanıtlamanız halinde aynen iade veya bedellerinin faizi ile tarafınıza ödenmesine karar verilebilecektir. Bu takıları eşinize bağışlamadığnız müddetçe tamamını geri alma hakkına sahipsiniz. Belirttiğim gibi altınların onun tarafından bozulduğunu veya onun tasarrufuna verildiğini ispat etmeniz şarttır. Takıların varlığı ve miktarları ile ilgili düğün videosu, fotoğraflar elbette ki yararlananılabilecek delillerdir.

Mahkeme masrafları davada haksız çıkan taraf üzerinde bırakılır. Hükümle birlikte icra yolu ile tahsil edebilirsiniz.

Ceza davası için şikayetçi olmuşsunuz zaten ilgili dava açılacaktır. Başka suç teşkil eden eylemleri varsa tekrar Savcılığa şikayetçi olmanız mümkündür.

Ayrıca görmüş olduğunuz şiddet nedeniyle aile mahkemesinden eşinizin size ve yaşadığınız yere yaklaşmaması, şiddete yönelik eylemlerine son vermesi gibi tedbir kararlarının alınmasını talep edebiliriniz.

Boşanma davanızın içinde, nafaka ve maddi ve manevi tazminat da isteyebilirsiniz.

Maddi tazminat, boşanma ile mevcut ve ilerdeki desteğiniziden mahrum kalacağınız için verilirler. Manevi tazminat da, kişilik haklarınızın zarara uğraması sebebiyle verilirler. Şiddet, aldatılma, hakaret vs..

Maddi ve manevi tazminat aynı boşanma dosyası içinde istenebilir ayrı açılmasına gerek yoktur.

Nafaka da dava tarihinden itibaren tedbir olarak, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra da yoksulluk nafakası olarak devam etmesi biçiminde istenmelidir.

Sayın Katılımcı,

Haklarınız oldukça çeşitlidir. Hak kaybına uğramamak, boş yere masraf yapmamak ve zaman kaybetmemek için davanızı bir avukat ile birlikte takip ediniz.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosuna ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurabilirsiniz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi