Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aile konutundan çıkarılmak ile tehdit edilmek .

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-03-2012, 10:19   #1
Konuk

Varsayılan aile konutundan çıkarılmak ile tehdit edilmek .

Ben 5 yıllık evli bir bayanım. Özel bir bankada çalışmaktayım. Eşim ise öğretmen. Ayrı yaşıyoruz. Eşimin lojmanında oturuyoruz. Bir de dört yaşında bir kızımız var. Eşim birkaç ay elektrik ve su faturalarını ödedikten sonra evle ilgili hiçbir faturayı ödemediği gibi, ayrıca lojmanın kışın oldukça yüklü gelen aidatını da ödemiyor. Evin geçimi ve çocuğun giderlerine de hiçbir şekilde katkısı yoktur. Kendisi ayrıca özel bir dershanede de çalışıyor. İyi geliri var. Lakin iş nafakaya gelince bir sürü gider ve borç çıkartıyor.Dava açsam bile Nafakayı çok az alabileceğimi söylüyor.İki aylık birikmiş lojman aidatını ödeyemedim. Ödenmezse lojmandan çıkartılacağını söyletti bana.
Daha önce ise bir arkadaşımın arkadaşı olan bir avukat onun kurumuna lojmanın aile konutu olduğuna dair bir yazı göndermişti.
Kendisi beni lojmandan çıkartabilirmi ? Nafaka davası açmayı istiyorum ama birçok gider ve borç gösterdiği için zaten çok cüzzi bir rakam verilmesinden korkuyorum. Ama böyle de olmuyor . Çocuğum dışında bana da nafaka bağlanabilirmi ? Normalde resmi olarak kanıtlanan geliri benden çok yüksek. ?
Lojman aidatını ödemelimiyim ? Bu durumlar ileride açılabilecek bir boşanma davasında onun açısından bir kusur teşkil eder mi ?
Old 05-03-2012, 17:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin haksız olarak ayrı yaşadığını kanıtlayarak nafaka davası açabilirsiniz.

III. Birlikte yaşamaya ara verilmesi
MADDE 197. Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.
Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.

Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

İlgili kanun maddesi yukarıdadır. Çocuğunuz dışında, siz de diğer eşin evin giderlerine yapması gereken katkının belirlenmesi için adınıza nafaka kalebinde bulunabilirsiniz.

Hükmedilebilecek nafakaların tahsili icra takibi ile yapılır. Nafaka ödememek SUÇTUR. Nafaka miktarlarının tayininde, davalının gerçek gelir ve mal varlığı önemli rol oynar.

Lojman giderleri ile ilgili eşinize yapılmış ihtarlar olabilir. Çalıştığı kurumdan bilgi alabilirsiniz. Sizin ödemek zorunda kalmanız halinde elbette, eşiniz aleyhine delildir. Lojmanın aile konutu olarak belirlenmiş olması da lehinizedir. Ancak, kirası, giderleri vs.. ödenmelidir. Nafaka ile ilgili açtığınız davada yina TMK. 197 gereğince, evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuğunuzun yararlanmasına ilişikin tedbir kararı verilmesini de isteyebilirsiniz.

Davanızı bir avukat yardımı ile takip ediniz. Yazılı veya sözlü doğrudan destek alırsanız hak kaybına uğramazsınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi