Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Birden fazla takibe karşı istirdat davası için tek dava??

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-08-2011, 16:30   #1
predator6334

Önemli Birden fazla takibe karşı istirdat davası için tek dava??

Merhabalar üstadlarım.
şöyle bir sorunum var:
elimde kambiyo senetlerine mahsus takip yoluyla açılmış bir kısım icra takibi var ve bunlara karşı istirdat davası açmak istiyoruz. (davacısı ve davalısı aynı olacak)
1. soru : tüm takiplere karşı karşı tek bir dilekçe ile istirdat davası açabilirmiyiz? yoksa her takip için istirdat davası ayrı mı açılmalı ve sonradan birleştirme mi istenmeli?
2. soru : eğer birinci soruya cevap evetse: bir kısım takip başka bir yargı çevresinde yapılmış, fakat bu takipler de bazı sebeplerle diğer takiplerle direk alakalı ve birbirlerinin sonucunu etkiler mahiyette. farklı yargı çevrelerindeki bu takipleri için istirdatları da bu tek dava dilekçemizle açabilirmiyiz?
yargıtay kararları ve internetten araştırma yaptım doyurucu bir bilgiye ulaşamadım lütfen yardım.
iyi çalışmalar.
Old 26-08-2011, 16:37   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için...

Sayın Av.Ahmet Küçük,

Taraflar arasında sözleşme var mı?

Saygılar
Old 26-08-2011, 17:01   #4
Av. Hulusi Metin

Keşideci:?
Lehtar:?
Ciranta:?

Keşideci-Lehtar arasında ?
Temel borç ilişkisi
Old 26-08-2011, 17:13   #5
Av. Caner Arıcı

Ayrı ayrı açmanız gerekir kanaatindeyim; zira her biri için ayrı ayrı harç ödenmesi gereklidir (sadece başvuru harcı dahi olsa!!)..

İİK MD 72/8 : Menfi tesbit ve istirdat davaları, takibi yapan icra dairesinin bulunduğu yer mahkemesinde açılabileceği gibi, davalının yerleşim yeri mahkemesinde de açılabilir.

Maddeye göre davaları davalının ikametgahında aççarsınız ve birleştirme talep edebrsiniz! Ancak birleştirme için sadece tarafların aynı olması yetmeyecek, aralarında hukuki irtibat bulunması da aranacaktır!!..
Old 26-08-2011, 17:33   #6
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Ayrı ayrı açmanız gerekir kanaatindeyim; zira her biri için ayrı ayrı harç ödenmesi gereklidir (sadece başvuru harcı dahi olsa!!)..

Sayın Arıcı,

Takiplerin toplamı üzerinden harç yatırılarak, tek dava açılsa..?

Yetki Konusunda : Genel hüküm / Özel hüküm...

Saygılarımla
Old 26-08-2011, 17:41   #7
Av. Caner Arıcı

Sayın Üstadım; her dava için nisbi harcın yanında ayrıca "başvuru harcı" da alınması gerekli olduğundan böyle bir kanıya varıyorum!!..

Daha önce tek dilekçe ile hem babanın hem de annenin mirasçılık belgesi talep edildiğinde, "ayrı ayrı açılmaları gerektiği, zira ayrı ayrı harca tabi oldukları" gerekçesiyle karşılaştım... Kanımca da bu, en azından Harçlar Kanunu açısından doğru bir gerekçe!!...
Old 26-08-2011, 17:45   #8
predator6334

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Keşideci:?
Lehtar:?
Ciranta:?

Keşideci-Lehtar arasında ?
Temel borç ilişkisi
esas borcun ödenmesiyle ilgili bir sözleşme var fakat taraflar arasındaki sözleşme hususunu benim sorumla nasıl ilintilendirdiniz onu biraz açarmısınız?
Old 26-08-2011, 17:45   #9
Av. Hulusi Metin

Sayın Arıcı,

Soru bağlamında... Tek davacı...

Saygılar
Old 26-08-2011, 17:47   #10
predator6334

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Sayın Üstadım; her dava için nisbi harcın yanında ayrıca "başvuru harcı" da alınması gerekli olduğundan böyle bir kanıya varıyorum!!..

Daha önce tek dilekçe ile hem babanın hem de annenin mirasçılık belgesi talep edildiğinde, "ayrı ayrı açılmaları gerektiği, zira ayrı ayrı harca tabi oldukları" gerekçesiyle karşılaştım... Kanımca da bu, en azından Harçlar Kanunu açısından doğru bir gerekçe!!...

peki tek dilekçeyle dava açılıp eksik harçlar tamamlattırılamaz mı?yani tek sorun harçlarda mı üstadım?
Old 26-08-2011, 18:07   #11
Av. Hulusi Metin

Sayın Av.Ahmet Küçük,

Sayın Arıcı sorunuza cevaben yasal seçenekleri bilginize sundu.

Ben de taraflar arasında bir sözleşme var ise, sözleşmede belirlenmiş olabilecek yere dikkatinizi çekmek istemiştim.

Saygılar
Old 26-08-2011, 18:07   #12
Av. Caner Arıcı

Emin değilim; sadece -vesaret ilamı talebindeki durumdan da sonuç çıkartarak- kanaatimdir, ve de bu şekilde olması gereklidir diye düşünüyorum!!...

Eğer ki tek dava açarsanız tabiki de harçlar sonradan tamamlattırılabilir!..

Bu arada tek dava açmanız halinde mahkeme -benim düşündüğüm gibi- ayrı açılması gerektiği kanaatinde olsa dahi, en kötü ihtimalle tefrik kararı verir! diye düşünüyorum...
Old 26-08-2011, 18:18   #13
Av. Caner Arıcı

"Görev" hususunu belirtmeyi unuttuk sanırım!! Her bir icra dosyasındaki dava değerine göre görevli mahkeme değişebilecektir!! Bu durumda?????
Old 27-08-2011, 06:50   #14
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Av.Ahmet Küçük
Alıntı:
elimde kambiyo senetlerine mahsus takip yoluyla açılmış bir kısım icra takibi var ve bunlara karşı istirdat davası açmak istiyoruz. (davacısı ve davalısı aynı olacak)

Alıntı:
...esas borcun ödenmesiyle ilgili bir sözleşme var...

Yasa hükmü (İİK.m.72/7.fıkra):

Takibe itiraz etmemiş veya itirazının kaldırılmış olması yüzünden borçlu olmadığı bir parayı tamamen ödemek mecburiyetinde kalan şahıs, ödediği tarihten itibaren bir sene içinde, umumi hükümler dairesinde mahkemeye başvurarak paranın geriye alınmasını istiyebilir.

Sayın Av.Ahmet Küçük,

1.Ortada "esas borcun ödenmesiyle ilgili bir sözleşme var" ise istirdat gerekçesi nedir.?

2.Takip konusu kambiyo senetleri,bu sözleşme gereğince verilmiş değil mi?

Sayın Arıcı,

"esas borcun ödenmesiyle ilgili bir sözleşme..." olduğu beyan edildiğine göre;
--koşulları var ise--- Sözleşmedeki bedel üzerinden,sözleşmede belirlenmiş olması gereken yerde, Menfi Tespit ve ödenmiş miktarların da istirdatının talep edilebileceği görüşündeyim.

Saygılarımla
Old 03-09-2011, 10:53   #15
predator6334

syn metin, işin esası çok uzun ve kaırışık olduğu için sözleşmenin detaylarına girmedim.

yalnız dün yeni HMK yı okudum md.110 zaten bizim sorumuzu cevaplıyormuş.yeni bir madde bakmanızı öneririm.şurda yürürlüğe girmesine az bir şey kaldı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi