Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tehiri icra haksız ek mehil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-08-2011, 17:32   #1
aryyel

Varsayılan tehiri icra haksız ek mehil

Arkadaşlar acil bi sorum var yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkürler aradım sitede ama sorumun cevabını bulamadım bu yüzden yeni konu açıyorum

İşyeri ihtiyacı nedeniyle tahliye davası açtık tahliyeye karar verildi fakat temyiz ettiler.Tehir-i icra için 90 gün mehil aldılar.90 günlük mehil sonunda kararı getiremediler ve ertesi gün icrayla birlikte tahliye için gittik ve icra müdürü 1 hafta süre verdi boşaltmaları için .Karşı taraf ogün ek mehil istedi ve icra müdürü ek mehili ogün vermedi.Ellerindeki süreyle yargıtaya geldiler süre bitiminden 2 gün sonra ve eski mehili daha o gün işleme koymaya çalıştılar yani daha önce mehil gönderilmemiş dosyaya avukatları atlamış, unutmuş bilemiyorum yargıtay tabiki mehilin süresi geçtiği için vermedi ama aynı gün icrada 30 günlük ek mehil aldılar ve ertesi gün tehir-i icrayı dosyaya sundular.Bizde icra memur muamelesini şikayet ettik .Sorum şu sizce ek mehilin iptal şansı nedir ve bununla ilgili elnizde bir yargıtay kararı varmı...

1-90 günlük süre içinde ek mehil talebi yok
2-İlk mehil süresinde yargıtaya ibraz edilmemiş bile
3- Tahliye için gidip süre veren icra müdürü ertesi gün mehil için ek süre vermiş.Bu durum hukuka uygunmu tehiri icra müessesi bu kadar keyfimi .
4-İcra hukuk mahkemesinin işlemi iptal etme durumu olurmu biz davayı açtık .Kaybedersek temyiz edicem

Leyhe yargıtay kararı bulabilirsem dosyaya hemen yarın ibraz edicem.Bu şahsi bi davamız bu yüzden sizlerden acil yorumlarınızı bekliyorum çok teşekkürler
Old 21-08-2011, 21:13   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan aryyel
Arkadaşlar acil bi sorum var yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkürler aradım sitede ama sorumun cevabını bulamadım bu yüzden yeni konu açıyorum

İşyeri ihtiyacı nedeniyle tahliye davası açtık tahliyeye karar verildi fakat temyiz ettiler.Tehir-i icra için 90 gün mehil aldılar.90 günlük mehil sonunda kararı getiremediler ve ertesi gün icrayla birlikte tahliye için gittik ve icra müdürü 1 hafta süre verdi boşaltmaları için .Karşı taraf ogün ek mehil istedi ve icra müdürü ek mehili ogün vermedi.Ellerindeki süreyle yargıtaya geldiler süre bitiminden 2 gün sonra ve eski mehili daha o gün işleme koymaya çalıştılar yani daha önce mehil gönderilmemiş dosyaya avukatları atlamış, unutmuş bilemiyorum yargıtay tabiki mehilin süresi geçtiği için vermedi ama aynı gün icrada 30 günlük ek mehil aldılar ve ertesi gün tehir-i icrayı dosyaya sundular.Bizde icra memur muamelesini şikayet ettik .Sorum şu sizce ek mehilin iptal şansı nedir ve bununla ilgili elnizde bir yargıtay kararı varmı...

1-90 günlük süre içinde ek mehil talebi yok
2-İlk mehil süresinde yargıtaya ibraz edilmemiş bile
3- Tahliye için gidip süre veren icra müdürü ertesi gün mehil için ek süre vermiş.Bu durum hukuka uygunmu tehiri icra müessesi bu kadar keyfimi .
4-İcra hukuk mahkemesinin işlemi iptal etme durumu olurmu biz davayı açtık .Kaybedersek temyiz edicem

Leyhe yargıtay kararı bulabilirsem dosyaya hemen yarın ibraz edicem.Bu şahsi bi davamız bu yüzden sizlerden acil yorumlarınızı bekliyorum çok teşekkürler

Sayın meslektaşım,

Verilen ilk mehilde tehir-i icra kararı getirilememesine borçlunun sebep olup olmadığı takdir olunarak, "zaruret haline binaen" ek mehil verilebilinir. Anlatımınızdan bir zaruret hali olduğu sonucuna ulaşamadım.

İcra müdürünün, somut dosyadaki takdir hakkı, İİK.m.36/1-son cümleye göre şikayet mevzuu edilebilir.

Saygılar.
Old 21-08-2011, 21:40   #3
aryyel

cevabınız için çok teşekkürler .evet ilgili maddeye göre zaruret halinde ek süre verilebilir denmiş fakat zaruret hali ucu açık bir kavram .Bizim olayımızda karşı taraf tamamen keyfi olarak 90 gün boyunca mehili dosyaya ibraz etmemiş.süreyi geçirmiş .90 gün içinde ek süre talebindede bulunulmamış.cevap için tekrar teşekkür ederim
Old 22-08-2011, 10:03   #4
aryyel

Sayın meslektaşlar yorumlarınızı bekliyorum.Daha önce benzer durum yaşayanlar vardır diye umut ediyorum
Old 22-08-2011, 16:00   #5
icra20

Tehiri icra kararı getirilmemesi nedeniyle icra müdürü tahliyeye gittiğine göre bundan sonra yapılacak bir işlem kalmamıştır. Ek mehil verilmemesi lazım. Şikayet sonucunu bekliyorum.
Old 22-08-2011, 18:50   #6
aryyel

cevap için çok teşekkürler.umudum şikayetin kabul edilmesi yönünde.red çıkarsa temyiz edicem.Temyizden olumlu sonuç alıcağımı düşünüyorum ama umarım gerek kalmaz.
Old 02-09-2011, 09:37   #7
aryyel

sayın meslektaşlar tehiri icrayı ek sürede sundukları için icra mahkemesi davanın konusuz kaldığına karar vermiş.yani aleyhimize çıktı.ben temyiz etmek istiyorum.temyiz etsem sonuç alabilirmiyim.birde belkide asıl dosyadan daha uzun sürecek karar veremedim.biz aynı gün tahliye edebilecekken sırf iyiniyetimizden çilingirle vs... gitmedik tahliyeye ve süre verdik.ama işte iyiniyetli olmamak gerekiyomuş.Birde nasıl konusuz kalıyo gerçekten anlamadım icra mahkemesinin vereceği karar ek mehilin haklı olup olmadığı yönünde idi .ben gerçekten anlamıyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi