Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

emekli maaşındaki haczin kaldırılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2011, 14:01   #1
Av.Şevval

Varsayılan emekli maaşındaki haczin kaldırılması

merhaba

emekli maaşının sgk dışında haczedilemediğini biliyoruz.

Bu gün maaşını almak isteyen müvekkil haciz olduğunu görmüş ve maaşını alamamış.Dosya İstanbul esaslı.

Haczi dosyanın bulunduğu yer İcra Hukuktan mı kaldırmamız gerekiyor.İtirazımızı nereye yapacağımız konusunda yardımlarınızı bekliyorum.
Old 25-02-2011, 14:24   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av.Şevval;

Bulunduğunuz il nöbetçi İcra Hukuk Mahkemesi kanalıyla İstanbul İcra Hukuk Mahkemesi'ne hitaben sunacağınız dilekçe marifetiyle haczin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Saygılarımla..
Old 25-02-2011, 16:49   #3
Av.Serkan Arıcan

Engin Bey' in de dediği gibi muhabere yolu ile açınız. İtiraz davanız o icra müdürlüğüne bakan icra mahkemesinde görülecek. Evrak üzerinden kısa süre içinde verilecek karar ile müvekkiliniz parasını çekebilecektir.

Saygılarımla...
Old 25-02-2011, 16:51   #4
harkan

haczin kaldırılmasını icra dairelerinden de isteyebilirsiniz
Old 25-02-2011, 21:27   #5
tiryakim

Olumlu

Alıntı:
Yazan harkan
haczin kaldırılmasını icra dairelerinden de isteyebilirsiniz

Nasıl Olacak Harkan Meslektaşım ?

İcra dairelerinin yapmış olduğu işlemlerin her türlü şikayet davası icra dairesinin bağlı bulunduğu İcra Hukuk Mahkemesinde açılır.Örnek maaş haczini Samsun İcra dairesi koymuşsa , Maaş Haciz Kaldırma şikayetini Ankara İcra Hukuk Mahkemesin de açamazsın.Samsun İcra Hukuk Mahkemesinde açmanız gerekmektedir
Old 28-02-2011, 11:31   #6
harkan

muharebe ve talimat konusunu detaylı incelemedim, ancak yasal değişiklik sonucu icra daireleri kendiliğinden emekli maaş hacizlerini kaldırıyor artık, önceden icra dairesinin haciz kaldırmaya yetkisi olmadığından icra hukukta dava açılıyordu artık gerek yok, ben bizzat yaptım haciz konulan hesabın emekli maaş hesabı olduğuna dair bankadan belge alıp, icra dairesinden haciz kaldırdım
Old 29-08-2011, 13:10   #7
av.hasaneser

icra dairesinin emekli maaşı üzerindeki haczi şikayet yolu ile kaldırıldığını biliyorum. benim sorum şu. eğer kişi henüz icra takibi yapılmadan sgk ya olan borcu için maaş muvafakatı vermişse onu kaldırmanın bir yolu varmıdır?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi