Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Aile nedir?Aile olabilmek için kaç kişiye ihtiyaç vardır?

Yanıt
Old 16-09-2008, 22:33   #1
Nur Deniz

Varsayılan Aile nedir?Aile olabilmek için kaç kişiye ihtiyaç vardır?

Çoğu kişi önce ailem der.Bu söylemden eş ve çocukları anlıyorum her zaman.
Ama bazen aile kavramını düşünmek için bunların yetmeyeceği düşüncesi ile sormak istiyorum.

Saygılarımla..
Old 17-09-2008, 09:29   #2
Dilge

Ben ilkokulda iken bir tanım vardı. Aile ikiye ayrılır. Çekirdek aile dediğimiz anne-baba ve çocuklardan oluşan bir aile ve çekirdek aileye ilave olarak büyük anne büyük baba hala teyze amca vs. den oluşan geniş aile.
Bana göre aile, insanın kendine yakışanı giymesi gibi bir şey. Hissetmekle ilgili bir şey bence... Kimse kimsenin zorla ailesine dahil olamaz hukuk aksini söylese de...
(Ailemi çok özledim bu arada )
Old 17-09-2008, 13:44   #3
Av. Mehmet Toprak

TDK web sitesine girdim. Aile terimini aradım. Önce bulduğum tanımlara bakalım
1.)aile :Evlilik ve kan bağına, başka deyişle karı-koca, ana-baba-çocuklar, kardeşler vb. arasındaki ilişkilere dayalı olan bir toplum çekirdeği.
İng.: family Fr.: famille
Toplumbilim Terimleri

2.) aile: Erkeğin ve kadının çocuklarıyla oluşturdukları, iş bölümüne dayalı, küçük (çekirdek) ve büyük ya da dar ve geniş aile gibi tipleri olan toplumsal ve ekonomik temel birlik, a. bk. büyük aile, küçük aile.
İng.: family Fr.: famille Alm.: Familie
Budunbilim Terimleri Sözlüğü

3.) büyük aile: Büyükbaba ve büyük anne ile evli oğullarının, bunların karılarının ve çocuklarının birlikte oluşturdukları, aynı zamanda geniş aile diye de adlandırılan toplumsal ve ekonomik birlik.

4.) aile: Canlıların sınıflandırılmasında benzer cinslerin meydana getirdiği grup anlamında kullanılan terim.
İng.: family
Zootekni Terimleri Sözlüğü
5.) aile: Ortak özellikleri olan matematiksel nesneler kümesi. (Örneğin yüzeyler ailesi, operatörler ailesi gibi.)
İng.: family Fr.: famille Alm.: Familie Dgr.: aile
Matematik Terimleri Sözlüğü
6.) aile: Canlı organizmaların sistematik sınıflandırılmasında benzer cinslerin bir araya gelmesiyle oluşan kategori, familya.
Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

Bu tanımlarda yer alan en önemli ortak nokta : benzer ve ortak özelliklere sahip olanların çeşitli gerekçelerle bir araya gelmesi. Bu birliğin temelinde toplumsal ve ekonomik gereklilikler olabiliyor.
Sözlük böyle dese de bana göre bu gereklilikler ortadan kalsa bile devam edebilen birlikler aile olarak tanımlanabilir.
Old 22-09-2008, 13:04   #4
Nur Deniz

Aileyi düşünürken ortak kan bağının dışına (biyolojik açıdan) çıkamadığımızı elimizde bulunan kaynaklarında aynı yöne yönlendirdiğini farkettim.

Sosyal hayatta sıklıkla kullanılan terimdir aile kavramı.

Örneğin THS Ailesi .

Ya da bir kişi diğerini başkasıyla tanıştırırken kardeşim gibi der.Bazen kardeşimden ileri diye sıfatlandırır.

Gözlemlediğim kadarı ile aile olgusunda kişilerin, sayıların, kan bağının çok fazla önemi olmadığını görüyorum.

Bir arada yaşayan insanlar topluluğundan , aynı genleri taşıyanlardan daha farklı bir anlamı olmalıdır.

Aile kavramını sürekli kendini yenileyen,farklı alanlara kayabilen, kişi sınırının olmadığı, hatta kan bağının önemsiz olduğu bir olgu olarak düşünüyorum.

Tıpkı bir canlı gibi.
Old 24-09-2008, 06:50   #5
Gülümse

Ben kendi içinde olan çekişmeleri yüzünden akrabalarımın arasında büyümedim. Ergenlik çağında karşılaştığım yaşlı hanımın aslında anneannem, aile fertlerinin severek arkasına takıldıkları ablaların da aslında teyzem olduğunu sonradan öğrendim.
Bu bana kendi sevdiğim ve anlaşabilidiğim insanlardan aile kurmamı öğretti. Gerçek bazı kuzenlerimle hiç görüşmez sadece tanışırken, derece olarak benden daha uzak olan kuzenimle daha yakın olma özgürlüğüm oldu. Akrabam olayıp da sadece aile dostu olan büyüklerim bir teyze, amca, dayı değerinde hayatımda yerlerini aldılar.

Fakat her bayram bir araya toplanan eşimin aile fertlerine baktığımda bunun hoş bir zenginlik olduğunu, aile sorunları yüzünden hoş bir treni kaçırmış gibi hissettim.
Old 25-09-2008, 21:54   #6
üye25667

Bazıları birçok bedende tek ruh; bazıları da bir bedende birçok ruh taşırlar. Benim ruhumu taşıyan ya da ruhu benim bedenimde olan herkes kan bağım olsun olmasın ailemdir.
Old 04-11-2008, 01:08   #7
Nur Deniz

Aile olabilmek için hiç bir sayının önemi yoktur.

Aile kurmak isteyen tek bir kişi yeterlidir.Kalan üyeleri bir araya toplayıp anlaştırabilense aile reisidir.
Old 04-11-2008, 01:30   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Saygılarımla..

Aile olabilmek için EN AZ iki kişiye ihtiyaç vardır. Tek başına aile olunmaz

Aile, sağlam temelli bir ilişkinin, insanların harcamaları gereken emeğe tanrı tarafından verilmiş avansın eklenmesiyle oluşmuş halidir.

Aile ilişkisini bozmak için hiç bir şey yapmamak yetmez, uğraşmak gerekir. Diğer ilişkilerin aileye benzemesi için ise çok daha fazla uğraşmak gerekir.
Old 04-11-2008, 08:39   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Toprak
TDK web sitesine girdim. Aile terimini aradım. Önce bulduğum tanımlara bakalım
1.)aile :Evlilik ve kan bağına, başka deyişle karı-koca, ana-baba-çocuklar, kardeşler vb. arasındaki ilişkilere dayalı olan bir toplum çekirdeği.
İng.: family Fr.: famille
Toplumbilim Terimleri

2.) aile: Erkeğin ve kadının çocuklarıyla oluşturdukları, iş bölümüne dayalı, küçük (çekirdek) ve büyük ya da dar ve geniş aile gibi tipleri olan toplumsal ve ekonomik temel birlik, a. bk. büyük aile, küçük aile.
İng.: family Fr.: famille Alm.: Familie
Budunbilim Terimleri Sözlüğü

3.) büyük aile: Büyükbaba ve büyük anne ile evli oğullarının, bunların karılarının ve çocuklarının birlikte oluşturdukları, aynı zamanda geniş aile diye de adlandırılan toplumsal ve ekonomik birlik.

4.) aile: Canlıların sınıflandırılmasında benzer cinslerin meydana getirdiği grup anlamında kullanılan terim.
Zootekni Terimleri Sözlüğü
5.) aile: Ortak özellikleri olan matematiksel nesneler kümesi. (Örneğin yüzeyler ailesi, operatörler ailesi gibi.)
İng.: family Fr.: famille Alm.: Familie Dgr.: aile
Matematik Terimleri Sözlüğü
6.) aile: Canlı organizmaların sistematik sınıflandırılmasında benzer cinslerin bir araya gelmesiyle oluşan kategori, familya.
Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

Bu tanımlarda yer alan en önemli ortak nokta : benzer ve ortak özelliklere sahip olanların çeşitli gerekçelerle bir araya gelmesi. Bu birliğin temelinde toplumsal ve ekonomik gereklilikler olabiliyor.
Sözlük böyle dese de bana göre bu gereklilikler ortadan kalsa bile devam edebilen birlikler aile olarak tanımlanabilir.

Kısaca ve özetle: Aile; sözcüklerden mi oluşur?
Old 04-11-2008, 09:00   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Soruyu nereye göre sorduğunuza bağlı olarak yanıt da değişecektir.
Örneğin, "aileye mahsus" bir çay bahçesi sözkonusu ise, tek başına bir kadın "aile" sayılabilecek ama baba ve 6 yaşındaki oğlu "aile" sayılmayacaklardır.
Old 04-11-2008, 10:51   #11
Gülümse

Aynı duygu düşünce ve mücadele güçüne sahip olan insanlar, kan bağları olmasa da kendilereni aile diyebiliyorlar.
Old 04-11-2008, 11:53   #12
Dilge

Ama en özendiğim kalabalık, şamatası bol bir aile
Old 04-11-2008, 22:01   #13
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Soruyu nereye göre sorduğunuza bağlı olarak yanıt da değişecektir.
Örneğin, "aileye mahsus" bir çay bahçesi sözkonusu ise, tek başına bir kadın "aile" sayılabilecek ama baba ve 6 yaşındaki oğlu "aile" sayılmayacaklardır.

Eksiden, 1 lt'lik cam şişedeki kolaya "aile boyu" denirdi. (en azından bizim bakkalda ) Şimdi 500 cl'ler tek kişilik oldu...

Aileler daha da mı çekirdekleşiyor yoksa yine oyuna mı geldik?
Old 04-11-2008, 22:20   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Eksiden, 1 lt'lik cam şişedeki kolaya "aile boyu" denirdi. (en azından bizim bakkalda ) Şimdi 500 cl'ler tek kişilik oldu...

Aileler daha da mı çekirdekleşiyor yoksa yine oyuna mı geldik?

Aileler küçüldü, küçükler büyüdü...
Old 04-11-2008, 22:27   #15
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Bence bu düne aitti, bugün aksi bile iddia edilebilir bana kalırsa
Old 04-11-2008, 23:19   #16
Gülümse

Kebapçı ya da pastalerde aile salonumuz vardır diye ibareler konulur. Siz de kız arkadaşınızla okuldan çıkıp oraya girdiğinizde aile salonuna oturtulurdunuz. Ama bir baba oğul aile salonuna oturtulmazdı. Bu durumu masaya yatırıp çıkarım yapmak gerekirse, aile anne, kız kardeş ve kız arkadaşlarınızın olduğu yer demek.
Old 04-11-2008, 23:59   #17
Doç. Dr. Özge Yücel

Aile daha önce kadının olduğu yer demekti, bugün aile çocuğun olduğu yer demek.
Old 05-11-2008, 07:26   #18
Gemici

Sitede ailenin ne olduğu konusundaki tartışma hızlanıyor. Neredeyse herkesin kendine göre bir tanımı var diyeceğim geliyor. Soru/n şu: herkesin kendine göre göre bir aile kavramı mı olacak, yoksa çoğunluğun üzerinde hemfikir olduğu bir aile kavramı üzerinde birleşecek miyiz, dilimizi çorbaya çevirmemek için?

Sap die adlandırılan erkeği veya erkekleri, aile salonu veya bölümü olarak ayrılan yerden çıkaran, yalnız veya yanında bir çocukla giden kadına ‚buyur bayan aile salonumuz birinci kattadır’ diyen lokanta sahibi mi karar verecek ailenin ne olduğuna?

Lokanta sahibinin bu yaptığı anayasanın alta aldığım maddesine geçerlilik kazandırmak mıdır, yoksa ayırımcılık mıdır? Bu davranış anayasanın 10.cu maddesine uygun mudur?

Alıntı:
Anayasa
I. Ailenin korunması
MADDE 41. – (Değişik: 3.10.2001-4709/17 md.) Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır.
Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar.

'Mafya ailesi' bu tanımın içine girer ve anayasa tarafından korunur mu?

Saygılarımla

Not: Sahabın bu erken saatinde siteye girip birşeyler yazmamın ve bu suretle 'Gece kuşları' ailesine katılmamın sebebi gribe yakalanmam ve uyuyamamam.
Old 05-11-2008, 08:38   #19
HMK150

Aile kavramı maalesef yok olmak üzere... Aile , sadece , bir kadın , bir erkek bir araya geldiğinde , buna bir de çocuk eklendiğinde oluşmaz... O topluluk içerisinde , saygı ve sevgi varsa , insanlar birbirlerini kırmaktan , üzmekten çekiniyorsa , her türlü zorlukta birbirlerinin ankasında durabiliyorsa , anne , babadan , baba , anneden , çocuk anne ve babasından nefret etmeden aynı ev içerisinde yaşayabiliyorsa , evin erkeği , akşam olunca , işten çıkıp , eline ekmeğini alıp eve gitmeyi düşünüyorsa , kadın , eşim hangi yemeği sever , bu akşam onu yapayım diye düşünüyorsa , çocuk , hafta sonu anne-babasıyla geçireceği bir plan yapabiliyorsa , kısaca , aynı evin içinde yaşayıp herkes kendi hayatını yaşamıyorsa , o zaman aile olmuşsunuz demektir... Çakma aile olmaktansa , tek başıma yaşamayı tercih ederim... ( Maalesef)
Old 05-11-2008, 08:41   #20
Dilge

Ev arkadaşlarım da bence benim ailem. Yeri geldiğinde birbirimizin annesi, babası, ağabeyi, ablası, kardeşi, her bir şeyi oluyoruz.
Old 05-11-2008, 19:45   #21
Gemici

Varsayılan En Büyük Aile!

Bana en büyük aile hangisidir türünden bir soru sorulsa cevabım hemen ‘Türkiye’ olur. Türkiye gerçekten de en büyük aile.

Yolda gördüğümüz ve hiç tanımadığımız yaşlı adama amca deriz.
Belirli durumlarda bu amca dayı olur. Ama dayı ile amca arasında nereden geldiğini tam olarak çıkaramadığım bir fark vardır. Küçük çocuk annesinin verdiği yemeği komşuya götürdüğünde ‘amca annem bunu sana gönderdi’ der, dayı demez. Dayı genelde hiç tanımdığımız ve yolda karşılaştığımız yaşlı adamdır. Amcada daha fazla saygı dayıda biraz fazla ciddiye almamak vardır gibime geliyor nedense. Sokağın köşesindeki bakkal genelde Hasan amaca veya Osman Amcadır çocuklar için. Amca dayı diye nitelendirdiğimiz bu kişilerin bizim ailemizle hiç alakaları, akrabalık bağları yoktur, buna rağmen amcamız ve dayımız olurlar.

Konuştuğumuz erkeğin eşi söz konusu olduğunda devamlı olarak yengemizdir bu kişi.

Komşumuz olan kadın veya yolda gördüğümüz kadın devalı olarak teyzemizdir. Bu türden halalarımızda vardır, sayıları teyzeler kadar çok olmasa bile.

Bizden yaşlı olan erkekler devamlı olarak abimiz kadınlar ablamız olur.

Yolda gördüğümüz bizimle aynı yaşta olan kimseler genelde kardeşimiz olur.

Küçükler genelde yaşlıların evladıdır. Bu arada yegen oldukları da gözlemlenebilir. Yaşlılar buna karşılık baba veya dededir.

Arkadaşlarımızın ana ve babalarına bazen bizde ana veya baba deriz.
Bazı yerlerde amcalar emmi teyzeler bibi olsalar bile değişen fazla bir şey yoktur çünkü onlarda ailedendir.

Her bir ferdi diğerinin amcası, dayısı, abisi, babası, dedesi, evladı, yegeni, kardeşi, anası, nenesi olan ve büyük bir aile oluşturan başka bir ülke var mı bilmiyorum.

Saygılarımla
Old 05-11-2008, 19:54   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gemici
Bana en büyük aile hangisidir türünden bir soru sorulsa cevabım hemen ‘Türkiye’ olur. Türkiye gerçekten de en büyük aile.

Yolda gördüğümüz ve hiç tanımadığımız yaşlı adama amca deriz.
Belirli durumlarda bu amca dayı olur. Ama dayı ile amca arasında nereden geldiğini tam olarak çıkaramadığım bir fark vardır. Küçük çocuk annesinin verdiği yemeği komşuya götürdüğünde ‘amca annem bunu sana gönderdi’ der, dayı demez. Dayı genelde hiç tanımdığımız ve yolda karşılaştığımız yaşlı adamdır. Amcada daha fazla saygı dayıda biraz fazla ciddiye almamak vardır gibime geliyor nedense. Sokağın köşesindeki bakkal genelde Hasan amaca veya Osman Amcadır çocuklar için. Amca dayı diye nitelendirdiğimiz bu kişilerin bizim ailemizle hiç alakaları, akrabalık bağları yoktur, buna rağmen amcamız ve dayımız olurlar.

Konuştuğumuz erkeğin eşi söz konusu olduğunda devamlı olarak yengemizdir bu kişi.

Komşumuz olan kadın veya yolda gördüğümüz kadın devalı olarak teyzemizdir. Bu türden halalarımızda vardır, sayıları teyzeler kadar çok olmasa bile.

Bizden yaşlı olan erkekler devamlı olarak abimiz kadınlar ablamız olur.

Yolda gördüğümüz bizimle aynı yaşta olan kimseler genelde kardeşimiz olur.

Küçükler genelde yaşlıların evladıdır. Bu arada yegen oldukları da gözlemlenebilir. Yaşlılar buna karşılık baba veya dededir.

Arkadaşlarımızın ana ve babalarına bazen bizde ana veya baba deriz.
Bazı yerlerde amcalar emmi teyzeler bibi olsalar bile değişen fazla bir şey yoktur çünkü onlarda ailedendir.

Her bir ferdi diğerinin amcası, dayısı, abisi, anası, babası, dedesi, evladı, yegeni, kardeşi, anası, nenesi ve büyük bir aile oluşturan başka bir ülke var mı bilmiyorum.

Saygılarımla

Sayın Gemici,

Gribinizin hala devam ettiğini görüyoruz. Geçmiş olsun.
Old 06-11-2008, 12:53   #23
Gemici

Alıntı:
Yazan Saim
Gribinizin hala devam ettiğini görüyoruz. Geçmiş olsun.

Teşekkürler,
haklısınız halen devam ediyor ve istirahatlıyım. THS'deki uğraşı gribe iyi mi gelir, yoksa tam tersi müzminleştirir mi, iki günlük dinlenmeden sonra göreceğiz.

Saygılarımla
Old 06-11-2008, 15:08   #24
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Gülümse
Kebapçı ya da pastalerde aile salonumuz vardır diye ibareler konulur. Siz de kız arkadaşınızla okuldan çıkıp oraya girdiğinizde aile salonuna oturtulurdunuz. Ama bir baba oğul aile salonuna oturtulmazdı. Bu durumu masaya yatırıp çıkarım yapmak gerekirse, aile anne, kız kardeş ve kız arkadaşlarınızın olduğu yer demek.

Bence bu tür yerlerdeki "Aile Salonu" anlayışı; bizim ailemizi değil, "salonda o an oturanların" ailesini korumakla meşgul.

Önceden gelenler ailedir. Baba, anne ve çocuklar. Sonradan gelenler ise mutlaka "Anne ve çocuk veyahut ablalar" dan oluşmalıdır.

Bu nedenle: Ailen mi var, derdin var ! )
Old 12-11-2008, 13:03   #25
Nur Deniz

Kendini ailem gibi görüp, ailemin içine girebileceğini düşünen kan bağımız olan ailem;

Ben aslında size isminizle hitap edip , tanıdıktan öte davranmak istemiyorum.

Ve hep gülmüşümdür, piyango çıkan insanların akrabalarının bir anda çoğaldığına.

Akrabam ya da ailem gibi davranmanıza gerek yok demek istiyorum, gönülsüzüm... Dur diyememin size verdiğim kıymetten değil sadece kendime olan saygımdan olduğundandır.
Old 12-11-2008, 13:53   #26
Gülümse

Benim canım sıkıldığında sığındığım, izlemekten zevk aldığım, varlıkları ile gurur duyduğum 20,439 kişiden oluşan büyük bir ailem var.
Old 24-11-2008, 12:54   #27
Nur Deniz

İtiraf etmekten çekiniyorum , Kardeşim kelimesini ne çok severim..Bir de Ablacığım..Ömrüm boyunca bunun eksikliğini yaşayacağım sanırdım.3 kişiden o kadar güzel ve sıcak duyuyorum ki Ablacığım hitabını, eksikliği dolduruyor.

Büyük ve geniş aileleri çok seviyorum..
Old 09-12-2008, 18:34   #28
üye18721

Aile çok güzel bir kavram.Ama aile bireylerinizi erken kaybettiyseniz bu da büyük bir acı.Şahsen ben bu acıyı hala yaşıyorum.Aileme dahil olan tek varlığım ve oğlum da YTÜ'de okuduğu için- Beşiktaşta yaşıyor-Aile yaşamı yaşayamıyorum.Tek kişilik bir yaşamda da aile mefhumu oluşmuyor malum. Eğer bir aile yaşamı yaşıyorsanız bunun kıymetini bilin.Saygılarımla...
Old 09-12-2008, 20:30   #29
ebrus

Aralarında kan bağı olsun olmasın aslında hayatın en güçlü bağı olan 'sevgi' ile birbirine sıkıca bağlanmış, yaşamın en zor anlarında kenetlenen ve zor günleri birlikte atlatan, her biri bir diğerini kendisinden daha fazla düşünebilen, acıyı mutluluğu sevinci ve tüm kederleri paylaşabilen birden çok insan bir arada aile kavramını oluşturur bence. Mesela benim bir kızım var. Ben dünyaya getirmedim ve 1,5 yıldır hayatımda, gönüllü annesiyim. Anneme anne babama baba diyor. Onun ailesi biziz artık. Çünkü planladığımız herşeyi onu da düşünerek planlıyoruz, o üzüldüğünde üzülüyor, başarılarında seviniyoruz, hastalandığında başında bekliyoruz, ağladığında bağrımıza basıyoruz.Çünkü aramızda yaşamın en güçlü bağı olan kocaman bir sevgi var. O evimizin en küçük ferdi Onsuz bir hayatı düşünemiyorum. Ve herşeyden en güzeli oda bizi ailesi olarak görüyor kabul ediyor. Bunu biliyorum çünkü bana 'seni çok seviyorum' dediğinde bunu gözlerinde görebiliyorum. Ve böyle güzel bir ailem olduğu için yıllar sonra da olsa aileme yeni bir fert katıldığı için çok mutluyum.
Old 10-03-2009, 22:24   #30
suskun_juliette

Aile,birbiriyle ilişik,ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır.Biyolojik,fizyolojik,aritmetik ve dahi bütün alanlarda bence tanımı budur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi