Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Trafik Kazası

Old 18-02-2002, 20:28   #1
Okan

Varsayılan Trafik Kazası

Mart 2000 de Eskişehir de babama ait tipo marka arabayla Eskişehir Şeker fabrikasından terminal yönünde seyir halindeyken, önümde giden fiesta marka araba tali yola girip yaklaşık 150 metre ilerde U dönüşü yapılmaz yerden ters istikamete tüm korna ve ikazlarıma rağmen dönmeye kalktı.25 metre fren izi ile normal yoldan 15 derecelik açı yaparak kurtarma çalışmalarım netice veremedi çünkü karşı sürücü tamamen yolun ortasına çıkmıştı.Kaza olduktan sonra polis nezaretinde sigorta hastanesinde ifadelerimiz alındı.İyi niyetimden ve olayın şokundan dolayı şikayetçi olmadığımızı belittik.Karşı taraf şuçun tamamen kendisinde olduğunu ifade etti ve yolun benim gittiğim yönde trafiğe kapalı olduğunu zannedip, onun için tali yola girdiğini ve benim geldiğim yöne hiç bakmadığını ifadesinde belirtti.
Aradan uzun bir süre sonra bana bilgi mahiyetinde karşı tarafın sigortası Toprak Sigorta tarafından yeniden değerlendirilmek üzere bilirkişi tespit edilip (Bu bilirkişi Eskişehir Tülomsaş fabrikasında bir mühendis) olay yerinde tekrar inceleme yapıldığı ve benim %25 suçlu olduğum tespit edildiğine dair bir yazı geldi.
Ben sigorta şirketimde arabamın kaskosu ve trafik sigortası olduğu için bu olayların iki sigorta arasında geçtiğini düşünüyordum.
Daha sonra uzun bir aradan sonra şimdi beni şubat ayında mahkemem olduğuna dair karşı tarafın sigorta şirketi bir yazı gönderdi.Bir avukat tutmama gerek varmı? 8 senelik ehliyetim var ve bu kaza ilk kazamdı.Bu konularda hiçbir tecrübem yok.Karşı taraf 1 senelik ehliyetli canımı tehlikeye atması haricinde arabamda değerinin altında pert oldu ve maddi manevi zarar gördüğüm düşüncesindeyim.Bende karşı tarafa karşı bir zarar davası (tazminat) açabilir miyim? Açarsam bunun bana ne faydası olur?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Değerli vaktinizi aldığım için de ayrıyetten teşekkürler...
25-12-2000 10:31:15
Old 18-02-2002, 20:30   #2
Erdener

Bu kazada sizin kusurlu olup olmadığınız sigorta tarafından aleyhinize açılmış davada yapılacak keşif ve bilirkişi incelemesi neticesinde ortaya çıkacaktır. Haricen yaptırılan bilirkişi incelemesinde muhtemelen sizin aşırı hızlı olmanız ve gerekli dikkat ve özeni göstermemeniz kazada etken sayılmıştır. Kazada %25 kusurlu bulunmanız halinde karşı yanda meydana gelen hasarın 1/4'ünü karşılamakla mesulsünüz. Yalnız sizin zorunlu trafik sigortanız 750 milyona kadar, kaskonuzun olduğunu bildirdiğinize göre poliçede yer alan ihtiyari mali mesuliyet miktarı kadar siz sigortalısınız. Davayı açan sigorta şirketi sadece sizi hasım gösterip sigorta şirketlerini davalı olarak göstermediyse, davayı takip edip, davanın sigorta şirketlerine İHBAR EDİLMESİNİ isteyebilirsiniz. Karşı yana ait herhangi bir tazminat ödemeye mahkum edilirseniz eğer ödeyeceğiniz parayı da zorunlu ve ihtiyari mali mesuliyet sigortalarınızdan limitler oranında rücuen tahsil edebilirsiniz. Rücu için dava açmanız gerekmez, yazılı olarak evrakları ikmal ederek bavuruda bulunabilirsiniz. Genellikle ödeme yapılır.
Sizin karşı yana dava açıp açamayacağına gelince, sizin aracınız kaskolu olduğuna göre, hasarınız kasko tarafından karşılanmıştır. Artık hasardan dolayı alacaklı Kasko şirketidir. Kasko size yaptığı ödeme ile sizin halefiniz olacaktır. Eğer hasarınızın tamamını sigorta şirketinden almışsanız, dava açma hakkınız yoktur.
Avukat yardımına başvurup başvurmayacağınıza gelince, yukarıda anlattığım ve bazı önemli olup detaylarına giremediğim hususların bir avukat tarafından takip edilmesinde fayda vardır. Çünkü, açılmış davanın risklerini ve bu riskleri en az zararla nasıl bertaraf edileceğini bilmeniz mümkün ve gerekli değildir. Bu sorunu bir avukata başvurarak çözebilirsiniz.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi