Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk 1. sınıf sadece bana mı zevksiz geliyor ?

Yanıt
Old 11-12-2009, 15:21   #1
fanarin

Varsayılan Hukuk 1. sınıf sadece bana mı zevksiz geliyor ?

Merhabalar,

İstanbul Üniversitesi'ne gecikmeli de olsa bu sene başlayabildim.

Yalnız, 1. sınıf müfredatı gerçekten çok zevksiz geliyor. İlk vizeler bitti, çok şükür 60'ın altında notum yok. Öyle saatlerce çalıştığım da söylenemez. Günlerimin çoğu farklı şeyler yaparak geçiyor.

Fakat 1. sınıfta bu kadar tabir-i caizse "light" şeyler varken, 2. sınıfta birden keskin bir dönüş olması acaba size de mantıksız geliyor mu ?

Ders programını unutan avukatlarımız ve büyüklerimiz için şöyle bir kopyala/yapıştır yapayım.

Alıntı:
I. YARIYIL
Zorunlu Dersler H/S. (Kredi)
Anayasa Hukuku I 4
Medeni Hukuk I (Giriş, Kişiler Hukuku) 5
Hukuk Başlangıcı 3
İktisat 2
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I 2
Türk Dili I 2
Yabancı Dil I 2

Seçimlik Dersler H/S. (Kredi)
Türk Hukuk Reformu 2
Sosyoloji 2
Uygarlık Tarihi 2

bu da 2. sınıf ilk yarıyıl dersleri :

Alıntı:
III. YARIYIL
Zorunlu Dersler H/S. (Kredi)
Borçlar Hukuku I (Genel Hükümler) 4
Ceza Hukuku I (Genel Hükümler) 5
İdare Hukuku I 4
Devletler Umumi Hukuku I (Genel Esaslar) 4
Hukuk Felsefesi 2
Güzel Sanatlar I 1

Seçimlik Dersler H/S. (Kredi)
Kriminoloji 2
Afet Hukuku ve Kültürü 2
Doğal Kaynaklar Hukuku 2
Hukuk Metodolojisi 2

Ben demiyorum ki,hadi hemen 2 günde hukukçu olalım fakat iktisat - atatürk ilke ve inkılapları gibi zaten bildiğimiz ilkokuldan beri gördüğümüz dersleri üniversite müfredatına sokmak neden ?

Zaten yabancı dil görmüyoruz bile, ayrıca Roma Hukuku'nu 2. dönem hafta 5 saat olarak görecek olmamız bile saçma. Pek çok okul hem güz hem bahar yarıyılında görmüş oluyor.

Anayasa hukuku zaten pek çok erkek öğrencinin aşina olduğu şeyler, tek ilgimi çeken medeni hukuk o da zaten 2 ana dersimizden biri.

Okuduğunuz için teşekkürler, saygılar
Old 12-12-2009, 22:08   #2
üye25928

Çok değerli dostum,

ilk dönemki teori ağırlıklı dersler biraz syot kaldığı ve henüz yeni bir başlangıç olduğu, çalışma düzeni başta olmak üzere bir sürecin başladığını göz önüne alacak olursak, yakınmakta haksız sayılmazsın.

Sana naçizane tavsiyem, ikinci dönemi bekle dersler zevklenmeye başlayacaktır, eminim.

Anayasa Hukuku için - Anayasa Yargısı
Medeni Hukuk için - Aile Hukuku

ve ikinci dönem görmeye başlayacağınız Roma Hukuku (hatam varsa düzelt lütfen) bence çok zevkli geçecektir. Tabii ki derslerin içeriğinden ziyade bazen hocaların anlatış tekniği ve sınıfın durumu da bu hususta etkili olabilir. Başarılı ve eğlenceli bir dönem olması dileğiyle.
Old 12-12-2009, 22:39   #3
suskun_juliette

Ben uzatmalı 4cü sınıf öğrencisiyim,birinci sınıftaki dersleri ne kadar özlediğimi tahmin bile edemezsiniz))
Old 13-12-2009, 00:01   #4
fanarin

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Ben uzatmalı 4cü sınıf öğrencisiyim,birinci sınıftaki dersleri ne kadar özlediğimi tahmin bile edemezsiniz))

Şöyle alıyorum ceza muhakemelerini, deniz ticaretini, icra-iflas kitaplarını elime. Açıyorum inceliyorum, ne kadar somut ne kadar hayata uygun ve zevkli şeyler.

Tercih meselesi tabi, hangi dersten uzatmalısınız ?
Old 15-12-2009, 13:13   #5
heyyou

Nasıl zevksiz geliyor ki ? 1. sınıf hepimizin göğsümüzü gere gere "hukukçuyum ben" diye kitaplarımızı insanların gözüne soktuğumuz bir dönemdi . Hukukçu olmaktan hırslı bir şekilde gurur ve kibir duyduğumuz bir zamandı.O kibir azalmaya başıyor tabi ders çalışmaktan saçlarımız dökülmeye ve beyazlamaya başladığı zaman
Old 15-12-2009, 14:11   #6
E.Polat

ÖSS yi kazanıp hukuk fakültesine girdiğimde, 11 yıl ne kadar gereksiz şeyler görmüşüm, keşke okuma -yazmayı öğrendiğimde hemen hukuk fakültesinde soluğu alsaydım diyordum. Hukuk fakültesi bitipte çalışmaya başladığımda, 4 yıl eğitimle beraber keşke hep uygulamanın içinde olsaydım diye yakındım. Sizin yakınmanızda buna benziyor. Herşeyi öğrenme isteği, çabuk öğrenme isteği sanırım ama aralardaki aşamaları atlayıp bir sonraki aşamaya geçmek sağlıklı bir durum değil. Her aşama sizi bir süreki aşamaya taşıyor.
Old 15-12-2009, 19:06   #7
üye30428

Ben de İstanbul Üni. 1. sınıftayım.(tekim) Zevksizlik konusunda size katılıyorum fakat Medenî konusunda değil... Anayasa daha zevkli geliyor bana. Hele ki Gemalmaz girdiği zaman... Medenî'yi de severim ama Anayasa kadar değil. Bu ikisi haricinde tüm derslere "fason" diyebiliriz. Tabi Türk Hukuk Reformu da fena değil... Hocanın üslûbu bana ne kadar hitab etmese de sevdim ben o dersi...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi