Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk fakültesinde 1. sınıfta yatay geçiş?

Yanıt
Konu Notu: 3 oy, 2,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-10-2009, 23:08   #31
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Cihan91
Arkadaşlar, bu konuda sizlere danışmak istediğim birşey var. (Forumdaki ilk mesajımın bu tür yardım isteği olmasını istemezdim ama karar vermeye kısıtlı bir zamanım olduğu için böyle oldu.)

Bu yıl ÖSS'ye girdim ve Selçuk Hukuk'a yerleştim.Kayıt yaptırdım ve 3 haftadır da ders işliyoruz fakültede.
Aklımda Ankara Hukuk'a yatay geçiş düşüncesi vardı ama; hem ÖSS puanımın A.Hukuk'un taban puanından 13 puan düşük olması hem de fakültemiz de yatay geçiş için yüksek bir ortalama yapmanın oldukça zor olması nedeniyle benim için hayal olarak kaldı A.Hukuk'a yatay geçiş.

Eğer 2010 ÖSS'ye girerse, bu yıl yerleştiğim için AOBP yarı yarıya düşecek ve Ankara Hukuk'a giremeyeceğim.

Ama 2011'de böyle bir sorun olmayacak, gereken puanı aldığım takdirde girmem mümkün olacak.
Eğer bu yıl alttan ders bırakmazsam, A.Hukuk'a girdiğim vakit 2.sınıftan devam edebiliyormuşum.
Sormak istediğim 1.şey: Bu yeni sınav sisteminde de aynı mı?
2.si de: Selçuk Hukuk ve Ankara Hukuk'ta gösterilen zorunlu dersler aynı. Ama A.Hukuk'ta seçmeli dersler var. Geçtiğim vakit, ben bu dersleri alttan mı almak zorundayım, yoksa seçmeli olduğu için almama gerek yok mu?
2. sorunuz için şunu söyleyebilirim.Sınıf arkdaşım da Konya'dan dikey geçişle geldi.Dediği şu ki Ankara Hukuka geldiğiniz zaman sizi bazı derslerde muaf tutuyorlar.Daha doğrusu size muaf tutulması için belli sayıda kredi veriyorlar.Arkadaşım,geçen yıl kredi muafından yararlanarak seçmeli ders almadı.Ama bu sene tüm dersleri alıyor.Yani sizin de öyle bir geçişiniz soz konus olduğunda kredi muafından yararlanıp seçmeli ders almanız şart değil
Old 17-10-2009, 14:06   #32
Cihan91

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
2. sorunuz için şunu söyleyebilirim.Sınıf arkdaşım da Konya'dan dikey geçişle geldi.Dediği şu ki Ankara Hukuka geldiğiniz zaman sizi bazı derslerde muaf tutuyorlar.Daha doğrusu size muaf tutulması için belli sayıda kredi veriyorlar.Arkadaşım,geçen yıl kredi muafından yararlanarak seçmeli ders almadı.Ama bu sene tüm dersleri alıyor.Yani sizin de öyle bir geçişiniz soz konus olduğunda kredi muafından yararlanıp seçmeli ders almanız şart değil

Öncelikle teşekkür ederim. Arkadaşınızın durumu da benimle benzer, yanlış anlamadıysam bahsettiğiniz dikey geçiş de sınavla yerleşip ara sınıftan devam etmek.
Old 18-10-2009, 11:31   #33
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Cihan91
Öncelikle teşekkür ederim. Arkadaşınızın durumu da benimle benzer, yanlış anlamadıysam bahsettiğiniz dikey geçiş de sınavla yerleşip ara sınıftan devam etmek.
sevgili Cihan özel mesajla düşüncelerimi belirttim.umarım doğru kararı verirsin
saygılarımla
Old 12-12-2009, 04:57   #34
taz10

Denizcan Sarıkaya, size özel ileti yollamak istedim ancak başaramadım..
Konya'dan Ankara'ya dikey geçişle geçen arkadaşlarınızla ilgili sorum vardı..! ayrıca hukukta nasıl dikey geçiş yaptı :S
Old 12-12-2009, 22:10   #35
üye25928

Alıntı:
Yazan taz10
Konya'dan Ankara'ya dikey geçişle geçen arkadaşlarınızla ilgili sorum vardı..! ayrıca hukukta nasıl dikey geçiş yaptı :S

Dikey geçiş, Adalet Meslek Yüksekokullarından hukuk fakültelerine yapılır. İki Senelik ön-lisans eğitiminin sonunda girilen ve Türkiye çapında olan Dikey Geçiş Sınavında olağanüstü bir başarı elde etmeniz durumunda geçiş hakkı elde edebilirsiniz.
Old 18-12-2009, 12:50   #36
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan taz10
Sevgili taz10
Sayın Tavus gerekli bilgiyi vermiş. Ancak varsa merak ettiğiniz bir şey ya da cevaptan tatmin olmadıysanız özel mesajla iletebilirsiniz.
Bu sefer iletilir
Old 18-12-2009, 13:14   #37
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Sevgili taz10
Sayın Tavus gerekli bilgiyi vermiş. Ancak varsa merak ettiğiniz bir şey ya da cevaptan tatmin olmadıysanız özel mesajla iletebilirsiniz.
Bu sefer iletilir
Sayın Taz10.Size yardımcı olabileceğimi sandığım birkaç şey araştırdım.Ancak özel mesajınız kapalı olduğu için gönderemedim .
Old 18-12-2009, 15:56   #38
taz10

Alıntı:
Yazan Denizcan Sarıkaya
Sayın Taz10.Size yardımcı olabileceğimi sandığım birkaç şey araştırdım.Ancak özel mesajınız kapalı olduğu için gönderemedim .

evet ben de size özel mesaj yollamak istedim ama daha etkin değilim burda sanırım goksugokdemir@hotmail.com araştırdıklarınızı burdan alabilirim teşekkürler..!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi