Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Riskli Yapı Yıkım Tebliğine İtiraz

Yanıt
Old 27-12-2012, 17:33   #1
zizou21

Varsayılan Riskli Yapı Yıkım Tebliğine İtiraz

Müvekkile maliki olduğu dairenin bulunduğu binanın riskli yapı niteliğinde olduğu ve ilgili binanın 60 gün içinde yıkılması gerektiği tebliğ edilmiş. 15 gün içinde itiraz hakkı olduğu belirtiliyor. Riskli yapı raporu özel bir yapı denetim firması tarafından alınmış. Kentsel dönüşümle ilgili yasayı ve yönetmeliği inceledim ancak net bir sonuca varamadım. Bu hususta tecrübesi olan meslektaşlarımız tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.
Old 28-12-2012, 23:00   #2
Malik Eskişehirli

İtiraz üst ( resmi ) heyete gidecek ve oradan çıkan karar da kesin olacak.
Old 29-07-2013, 09:46   #3
ssblll

Merhaba,
Yazışmaların üzerinde uzun bir süre geçmiş, ancak benimde aynı konuda emin olamadım hususlar var. Yardımlarınızı bekliyorum.

Riskli yapının tespitine itirazı "üst (resmi) heyete gidecek" der iken, itirazımızı İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne mi yapmalıyız?(Bahse konu taşınmaz şişli'de bulunmakta)

Birde, iş bu tespitten tapunun müvekkile gönderdiği tebligat ile haberdar olduğumuzdan raporun içeriği hakkında bilgi sahibi değiliz.
Gönderilen bildiride raporun Deprem Müh. Mimarlık ve Müş. Ltd. Şti tarafından yapıldığı beyan ediliyor. Bu firmaya başvurarak raporu alabilir miyiz?
Old 29-07-2013, 11:09   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ssblll
Merhaba,
Yazışmaların üzerinde uzun bir süre geçmiş, ancak benimde aynı konuda emin olamadım hususlar var. Yardımlarınızı bekliyorum.

Riskli yapının tespitine itirazı "üst (resmi) heyete gidecek" der iken, itirazımızı İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'ne mi yapmalıyız?(Bahse konu taşınmaz şişli'de bulunmakta)

?

Evet, itirazı belirttiğiniz müdürlüğe yapacaksınız.

Alıntı:
Birde, iş bu tespitten tapunun müvekkile gönderdiği tebligat ile haberdar olduğumuzdan raporun içeriği hakkında bilgi sahibi değiliz.
Gönderilen bildiride raporun Deprem Müh. Mimarlık ve Müş. Ltd. Şti tarafından yapıldığı beyan ediliyor. Bu firmaya başvurarak raporu alabilir miyiz

Adı geçen firma sizi muhatap kabul eder mi, bilemem ama rapor zaten tapu müdürlüğünde ve İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'nde bulunmaktadır. Tapudan almak, en pratik yol gibi.
Old 29-07-2013, 13:00   #5
ssblll

Teşekkür ederim.
Birde biz malik değil kiracıyız Oysaki, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun uygulama yönetmeliği M.7/6'da malikle ve kanuni temsilcileri demekte olup,
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun m.6'da idare mahkemesine 30 günlük süre içinde başvurma hakkı vermektedir.
Müvekkil bahse konu gayrimenkulde kiracı olduğundan itiraz hakkı bulunmamakta mıdır?
Zira, Yönetmeliğin m.5'te Tapu Müdürlüğ'nce (maddede ayrıntılı olarak düzenlendiği üzere) itiraz yolları ayni ve şahsi hak sahiplerine bildirir diyor. Bu madde nedeniyle kiracının da bu rapora itiraz hakkının var olduğu söylenebilir mi?

Birde, müvekkil durumu tebligat ile değil, tapuda asılı belge ile öğrenmiştir. Kiracının itiraz hakkının varlığını kabul ettiğimizde itiraz süresinin öğrenme tarihinden başladığını mı kabul etmeliyiz?
Old 29-07-2013, 13:53   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ssblll
Teşekkür ederim.
Birde biz malik değil kiracıyız Oysaki, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun uygulama yönetmeliği M.7/6'da malikle ve kanuni temsilcileri demekte olup,
Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun m.6'da idare mahkemesine 30 günlük süre içinde başvurma hakkı vermektedir.
Müvekkil bahse konu gayrimenkulde kiracı olduğundan itiraz hakkı bulunmamakta mıdır?
Zira, Yönetmeliğin m.5'te Tapu Müdürlüğ'nce (maddede ayrıntılı olarak düzenlendiği üzere) itiraz yolları ayni ve şahsi hak sahiplerine bildirir diyor. Bu madde nedeniyle kiracının da bu rapora itiraz hakkının var olduğu söylenebilir mi?

Birde, müvekkil durumu tebligat ile değil, tapuda asılı belge ile öğrenmiştir. Kiracının itiraz hakkının varlığını kabul ettiğimizde itiraz süresinin öğrenme tarihinden başladığını mı kabul etmeliyiz?

Mevzuata göre kiracının itiraz hakkı bulunmamaktadır. Bulunma hakkı osaydı, süre tebliğten itibaren işlerdi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi