Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka Ve Tazminat Borcu İçin İcra Takibi Maaş Haczi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-09-2009, 01:16   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka Ve Tazminat Borcu İçin İcra Takibi Maaş Haczi

eşimden mart 2009 da boşandım.boşanmada manevi tazminat kazandım.manevi tazminat için icraya gidildi.eski eşimde bundan dolayı kızımın nafakasını yatırmamaya başladı.şimdi ben nafaka içinde icraya versem aynı anda maaşına iki icra uygulanırmı.nasıl bir yol izlemem gerekir.
Old 25-09-2009, 09:35   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Konuk
eşimden mart 2009 da boşandım.boşanmada manevi tazminat kazandım.manevi tazminat için icraya gidildi.eski eşimde bundan dolayı kızımın nafakasını yatırmamaya başladı.şimdi ben nafaka içinde icraya versem aynı anda maaşına iki icra uygulanırmı.nasıl bir yol izlemem gerekir.
Sayın konuk,
Her ay işlemekte olan nafaka alacağınız önceliklidir, diğer hacizlerden etkilenmez.

Öncelikle;

1-Hükmedilen nafakalari tahsil için İCRA takibi yapılmalıdır.

2-İcra takibinde birikmiş nafakalar ve devam edecek ayların nafakası talep edilmelidir.İcra takibinde birikmiş nafakaları da talep ediniz aksi takdirde talep edilmemiş miktarlar ile ilgili işlem de yapamazsınız.

3-Ödeme emrine rağmen nafaka ödenmemesi suçtur.İcra mahkemesine şikayet edebilirsiniz .Koşullar oluşmuş ise eşinizi nafaka ödemeye zorlamak için ceza verilecektir.

4-Nafakanın ödenmemesi nedeni ile maaş haczi isteyebilirsiniz.Bu durumda nafaka miktarı kadar maaştan kesinti yapılarak doğrudan icra dosyasına para gönderilecektir.
Ayrıca birikmiş nafakalar için maaşın geri kalanı üzerinden kesinti yapılmasını isteyebilirsiniz.

5-Borç bitmediği sürece dilerseniz boçlunun taşınır taşınmaz mallarının haczini her zaman isteyebilirsiniz.

6-Ayrıca kesinleşmiş bir nafakayı ödememek suçtur. Nafaka borçlusunu nafakayı ödememesinden dolayı şikayet edebilirsiniz.

Sn.konuk

Tüm bu olasılıkları değerlendirmek, haklarınızı etkin bir biçimde aramak için bir avukattan doğrudan hukuksal destek alınız. Herhangi bir geliriniz yoksa, bu iş için ücreti devletçe ödenen bir avukat atanması istemi ile bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurunuz

Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi