Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bir avukat kendini nasıl yetiştirir?

Yanıt
Old 30-03-2007, 10:04   #1
av.sally

Varsayılan Bir avukat kendini nasıl yetiştirir?

Tüm meslektaşlarımı burdan en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum
Mesleğe yeni başlayan bizler sizlerin deneyim ve tecrübelerinden yararlanmalıyız diye düşünüyorumm.Bu her türlü deneyim ve tecrübe olabilir tabi.Bazen kendimi bu hukuk deryasında kaybolmuş yada kaybolacak hissediyorum.Öyle uçsuz bucaksız ki nerden nasıl başlaycağımı hangi dalda uzmanlaşmam gerektiğini bilmeyerek her dalı öğrenmek,her konuda bir görüşüm olsun istiyorum.Peki ama ne yapmalıyım?Buradaki üstatları gördüğümde hem çok mutlu oluyor hemde gıpta ediyorum.Acaba yıllar geçtikçe bu bilgi birikimine nail olacak mıyım diye de kendime sormaktan ve endişe duymaktan kendimi alamıyorum
Sizlerin bizlerle her türlü deneyiminizi paylaşmanızı istiyor ve diliyorum.Çünkü ben ve diğerleri gerçekten en başta bilgiye sonra tecrübeye,nasihata,yol gösterici birilerine aç mı aç...
Old 30-03-2007, 17:34   #2
üye8180

Değerli meslektaşım, emekli hukuk hakimi Hasan ÖZKAN ile yapılmış bir röportajdan çok beğendiğim için alıntı yaptım. İyi bir hukukçu nasıl olmalı sorusuna yanıt olarak vermiş sayın hakimimiz.
' Hukukçunun genel kültürü diğer mesleklerden fazla olmalıdır. Eğer avukat iseniz önünüze gelen/gelecek olan dosyanın içeriğine de hakim olmalısınız. Mesela hukukçular adli tıp okuyor neden? Otopsiyi doktor yapar ama onu inceleyecek, irdeleyecek, delil niteliğini inceleyecek olan avukattır. Aynı şey bir aile hukuku, miras hukuku meselesinde de sayısız örneklerle karşımıza çıkabilir. O yüzden okuyun, çalışın, araştırın, her konudan haberdar olmaya çalışın. Sadece hukuk değil genel kültürünüze de önem verin. Kanunları takip edin. Meslek kurallarına uyun. Kesinlikle peşin hükümlü olmayın. Adliyede nezaket kurallarına uymalısınız. Adliyeye saygılı olmalısınız. Hakkınızı peşin hükümlü olmadan çalışarak, araştırarak, uğraşarak arayın.
Old 30-03-2007, 22:45   #3
cemaydın

Çok güzel bir konuya değinilmiş, bende daha stajın başındayım ve kendimi sudan çıkmış balık gibi hissediyorum herhalde normaldir bu diye düşünüyorum hocalarımız bizi uyarmışdı daha önceden. Gerçi soğukkanlı olmaya çalışıyorum tabi oda biryere kadar.

Sayın Av. Neslihan yapmış olduğunuz alıntı gercekden çok güzel teşekkürler.
Old 31-03-2007, 09:13   #4
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan avsevil
Tüm meslektaşlarımı burdan en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum
Mesleğe yeni başlayan bizler sizlerin deneyim ve tecrübelerinden yararlanmalıyız diye düşünüyorumm.Bu her türlü deneyim ve tecrübe olabilir tabi.Bazen kendimi bu hukuk deryasında kaybolmuş yada kaybolacak hissediyorum.Öyle uçsuz bucaksız ki nerden nasıl başlaycağımı hangi dalda uzmanlaşmam gerektiğini bilmeyerek her dalı öğrenmek,her konuda bir görüşüm olsun istiyorum.Peki ama ne yapmalıyım?Buradaki üstatları gördüğümde hem çok mutlu oluyor hemde gıpta ediyorum.Acaba yıllar geçtikçe bu bilgi birikimine nail olacak mıyım diye de kendime sormaktan ve endişe duymaktan kendimi alamıyorum
Sizlerin bizlerle her türlü deneyiminizi paylaşmanızı istiyor ve diliyorum.Çünkü ben ve diğerleri gerçekten en başta bilgiye sonra tecrübeye,nasihata,yol gösterici birilerine aç mı aç...

Kolay öğrendiğiniz ,sevdiğiniz,uygulamasını daha iyi yapabileceğinize inandığınız
alanda uzmanlaşmanız daha iyi olur.Okul yıllarınızı hatırlarsınız sevdiğiniz alanı görebilirsiniz.Zira her avukatın kendisini geliştirdiği,daha çok bilgiye sahip olduğu alan veya alanları vardır.Her alanda bilgi sahibi olmaya çalışırken bildiklerimizin tümünü unutmamız mümkündür Hukuk uzun bir yoldur yavaş yavaş gideceğiz işte.Bilgili olmak istiyorsanız ; sabır ve çalışma.. Ha iyi avukat diye anılmak istiyorsanız en kısa tabirle şans.Tabii bir sürü kriter sayılabilir.. Mesleğinizde başarılar diliyorum .

Saygılarımla ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi