Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Anket Sonucu: Evli bir kişinin ünlü bir kişinin resmini telefon duvar kağıdı yapması eşi açısından MK 166/1 kapsamında
Haklı boşanma nedeni sayılmalıdır 71 14,23%
Haklı boşanma nedeni sayılmamalıdır 399 79,96%
Kararsız 29 5,81%
Oy Verenler: 499. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 320)

evli kadının, bir erkek ünlünün resmini telefonuna kaydetmesi, boşanma sebebi?

Yanıt
Old 26-10-2011, 16:12   #1
GECE

Varsayılan evli kadının, bir erkek ünlünün resmini telefonuna kaydetmesi, boşanma sebebi?

Evli bir kadının, beğendiği yakışıklı bir erkek ünlünün resmini telefonuna duvar resmi yapması; ya da resmi, dolabının kapağına asması, kocanın da bundan rahatsız olması ve uyarması üzerine kadının davranışında ısrar etmesi TMK m. 166 uyarınca kocaya haklı boşanma hakkı verir mi?
Old 27-10-2011, 09:10   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan GECE
Evli bir kadının, beğendiği yakışıklı bir erkek ünlünün resmini telefonuna duvar resmi yapması; ya da resmi, dolabının kapağına asması, kocanın da bundan rahatsız olması ve uyarması üzerine kadının davranışında ısrar etmesi TMK m. 166 uyarınca kocaya haklı boşanma hakkı verir mi?
MK 166/1: "Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir..."

Kadının, ünlü ve yakışıklı bir erkeğin fotoğrafını ya da erkeğin ünlü ve güzel bir kadının fotoğrafını telefonunda sık görebileceği bir şekilde ayarlamış olması.. Öncelikle bir olaya hukuk perspektifinden yaklaşılıyor ise gerçekçi olunması gereklidir. Dolayısıyla evli isek ya da sevdiğimiz biri var ise aynı durumla karşılaşırsak nasıl bir tavır gösterebileceğimiz noktasından hareket etmek gerekir diye düşünüyorum.

Şahsen ben, böyle bir durumu tasvip etmeyeceğim gibi kendim de yapmak istemem. Öncelikle söz konusu fotoğrafın telefonda/masada/cüzdanda vs. herhangi bir yerde kullanılmasında niyetin ne olduğunu sorgularken bir ayırımı da göz önünde bulundurmalıyız: Örneğin; çok yaşlı ve ünlü birinin (Yaşı 80'i geçmiş Prof. Hayrettin KARACA-tanıştım, çok tatlı biri bu arada) fotoğrafını eşiniz/sevgiliniz cep telefonuna duvar resmi yaptı. Buradaki tavır nasıl olur? Dünya yararına çok güzel çalışmalar yapan birisi olduğu ve bu yüzden kendisine duyulan değer gereği fotoğrafı kullanılmış olabilir. Bu durumda gösterilecek tavır değişiklik gösterir.

Boşanmadan bahsedildiği için sevgililiği bir yana bırakıp eş üzerinden fikir yürütmeye devam edersek, fotoğrafın kullanılmasında ısrar edilmesi sonucunda evlilik birliğini olumsuz etkileyecek bir durum ortaya çıkabilir. Çıkmıyor ise sorun yok ancak bu durumdan rahatsızlık duyan eş, evliliğini/sevgisini,/güvenini sorgular hale gelmiş ise 166. madde kapsamında boşanma nedenidir diye düşünüyorum.
Old 27-10-2011, 16:07   #3
üye31284

Tam tersini düşünsek ve böyle bir şeye ben maruz kalsam, buz gibi soğurdum ve barisfer ( çekirdek ) tabakaya kadar evlilik birliği temelinden hem de doğru düzgün sarsılmadan direk çökerdi. Dolapta Angelina fotosu ? Kıskançlık falan değil de buz kalıbına dönme tepkisi oluştururdu bende.

Ama kültürel olarak değerlendirirsek ( Daha az kültürlü daha çok kültürlü diye değil de kültürel farklılık açısından...) hala lise çağı ruhunu ( Gerçi ben o zamanlarda da kimseye hayranlık besleyip fotoğrafını saklamazdım ama mesela diyelim...) koruyan insanlarda normal bir şey olarak değerlendirilebilir.

İnsan evlenecek boyuta geldiyse herhalde karşıdaki insanın dolaba fotoğraf yapıştırıp yapıştıramayacak bir insan olduğunu anlar diye düşünüyorum. Anlayamaması kendinden kaynaklanmışsa kusur kendindedir kadında değil.

Bir de bazıları mesela Kurt Cobain'e kızmazken Kıvanç Tatlıtuğ'a kızabilir.
Old 27-10-2011, 16:36   #4
Admin

Bahsettiğiniz evlilikte bir taraf MK 166/1'de ifadesini bulan evlilik "birliğinin" bir telefon duvar kağıdı resmi ile "temelinden sarsıldığı" iddiasındaysa, ben kendi adıma artık o evliliğin sağlamlığını daha fazla test etmem ve kanun zoruyla devamında da bir yarar görmem.

Ancak sorunuz evliliğin devamına ilişkin değil, kusurlu tarafın tesbitine ilişkinse, benim naçizane görüşüm, evlilkte sadakatin telefon duvar kağıdı resimlerine kadar sirayet etmeyeceği ve böyle bir olay nedeniyle çıkan şiddetli(!) geçimsizlikte de kusurun da telefonuna duvar kağıdı resmi seçen eşe değil, buna dahi katlanamayan eşe ait olacağı şeklindedir. (Kimsenin alınmaması ricasıyla!)

Öte yandan benim bu konulara bakışım oldukça radikal, sıradışı ve toplumun genelinden farklı nitelikte olduğundan kanun koyucu bakışı ile görüşlerimin uyuştuğu iddiasında da değilim, bu açıdan mevcut hukuki yorumu değil, sadece bana göre "olması gereken yorumu" ifade ettim. Benim yorumum bu şekildeyse, baskın hukuki yorumun tam zıt yönde olacağı konusunda da herhangi bir şüphem yok.
Old 27-10-2011, 17:27   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan GECE
Soruya doğrudan cevap vermek gerekirse ; kadının bu davranışı ve ısrarı " evlilik birliğini temelinden sarsan ve en azından müşterek hayatı çekilmez hâle getiren (buna nisbi veya kesin karine sayılan) kusurlu bir davranıştır; boşanma sebebidir. Her halde, kocanın ihtarname çekipte, bu yakışıklı erkeğin resmi hakkında gereğini yap demesi beklenemez. 743 s. Medeni Kanun zamanında bu, böyle sayılıyordu. Şimdi görüşler değişmişse, onu bilemiyorum. Şunu da belirtmek gerekir ki, evliliklerdeki çekilmezlik veya sarsıntı hallerinin kesin bir ölçüsü bulunmayıp, tarafların katlanma ve tahammül derecelerine bağlıdır.
Old 27-10-2011, 18:23   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan GECE

Konu yargıya geldiğinde ne olur bilemem ama "bir ünlünün fotoğrafını dolaba asmak" nedeni ile "fotoğrafı asan kişinin kusuru nedeniyle" evlilik birliğinin temelinden sarsılmayacağını; tam tersine, böyle bir konuyu sorun yapan ve adeta karşısında çocuk varmış gibi onu "uyaran" kişinin aşırı ve gereksiz kıskançlık ile evlilik birliğini temelinden sarsmış olabileceğini düşünüyorum.
Old 27-10-2011, 18:28   #7
üye31284

Bence bu kıskançlık ve sadakat problemi değil.
Old 27-10-2011, 18:30   #8
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Konu yargıya geldiğinde ne olur bilemem ama "bir ünlünün fotoğrafını dolaba asmak" nedeni ile "fotoğrafı asan kişinin kusuru nedeniyle" evlilik birliğinin temelinden sarsılmayacağını; tam tersine, böyle bir konuyu sorun yapan ve adeta karşısında çocuk varmış gibi onu "uyaran" kişinin aşırı ve gereksiz kıskançlık ile evlilik birliğini temelinden sarsmış olabileceğini düşünüyorum.

Düşüncenize saygı duymaka birlikte, katılma kudretini kendimde bulamıyorum. Saygılarımla...
Old 27-10-2011, 18:33   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Misal, ben karımın kendi telefonuna Rihanna'nın fotoğrafını duvar kağıdı yapmasını sorun etmem.

Konu tam anketlik bir konuymuş aslında.
Old 27-10-2011, 18:44   #10
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Misal, ben karımın kendi telefonuna Rihanna'nın fotoğrafını duvar kağıdı yapmasını sorun etmem.

Konu tam anketlik bir konuymuş aslında.

İstanbul Boğazı veya Uludağ ne güne duruyor ki ?
Ha bu arada unuttum ; resmin kapağına asıldığı dolabın niteliği de ayrıca önem arzetmektedir.
Old 27-10-2011, 19:07   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan GECE

Şiddetli geçimsizliğin neden kaynaklandığının önemi yoktur.
Old 27-10-2011, 20:02   #12
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Bir de bazıları mesela Kurt Cobain'e kızmazken Kıvanç Tatlıtuğ'a kızabilir.

Bence de hangi erkek olduğuna bağlı olarak durum değişir.
Jon Bon jovi olursa boşanma sebebi ama Leonard Cohen olursa bir durup düşünmek lazım.
Old 28-10-2011, 08:17   #13
üye38190

Yeni Fikir

Alıntı:

Konu ilginç olmakla birlikte ben kültürlere göre anlayış açısından farklılık göstereceğini düşünüyorum. Şimdi bir kişi bir ünlüye hayran olabilir, onu telefonuna kaydedebilir, posterini asabilir..v.b. Bazı insan için bu hayranlıktan öte gitmez ve sorun oluşturmaz. Ancak kimi insan bu durumu öyle takıntı haline getirir ki neredeyse, o ünlünün hayaliyle yaşamaya başlar. Onu takip eder, nerde ne yapmış araştırır. Dolayısıyla olaya bu açıdan bakmak lazım.
(Benim bir arkadaşımın Michael Jackson a olan hayranlığı öyleki, eşi ısrarlı şekilde hakkında kötü konuşsa boşanır o derece
Old 28-10-2011, 09:00   #14
Cumhur Okyay

Evlilik birliği, toplumun temelini meydana getiren ciddi bir müessesedir (kurumdur). "Flört"ten ayrı düşünülmesi gerekir. " Ünlü" ne demekse zaar? Ha! bu arada hep yabancı isimlerden söz ediyoruz, yerlilerimize de haksızlık etmeyelim. Bizdekiler de dolap kapağına yakışır yani. Şöyle ki, koca, sabah sabah gözünü açınca ünlüyü görsün. Öte yandan bir anne ya da anne adayı veya yuvanın yapıcısı !!!
Old 28-10-2011, 09:02   #15
Atahun

Alıntı:
Yazan Zeytinn
Bence bu kıskançlık ve sadakat problemi değil.

Bence de...

Şahsi düşüncem, saygı ve güven problemidir. Bu tür davranışlar, şiddetli geçimsizliğin (geçimsizliğin şiddetlisi nasıl oluyor onu da anlamış değilim) ayak sesleridir diye düşünüyorum. Hatta, bence olayda tahrik bile var.

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Bence de hangi erkek olduğuna bağlı olarak durum değişir.
Jon Bon jovi olursa boşanma sebebi ama Leonard Cohen olursa bir durup düşünmek lazım.

Burda da, önemli olan sizin ne düşündüğünüz değil; resmi dolap kapağın asan eşin onun hakkında ne düşündüğüdür.

Ayrıca; ha temizlik dolabının kapağına asmışsınız, ha soyunma dolabının kapağına asmışsınız; ne önemi var?

Sayın Admin' in de belirttiği gibi (umarım doğru anlamışımdır), fiili bir durum olmadığı için boşanmayı gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyorum.
Ancak, bu tür davranışların travma etkisi yaratacağı kuşkusuzdur.

Kıssadan hisse; hal böyle devam ederse, bu hasta iyileşmez (evliliğin devamı anlamında).
Old 28-10-2011, 10:15   #16
Av. Ali YILMAZKARA

Kıvanç Tatlıtuğ olma ihtimali yüksek
Boşanma için elbette yeterli değil. Bir ünlünün hayranı olmak kabul edilebilir birşey. Fakat takıntı haline getirdiyse "Platonik Aşk" boyutuna soktuysa olayı. Diğer sebeplerle birlikte gerekçe gösterilebilinir kanaatindeyim.
Ama tek başına gerekçe olamaz.
Old 28-10-2011, 10:23   #17
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan GECE

Eşin bu yönlü uyarısı ve ısrarı haklı sebep ve temellere dayanmıyor. Bu uyarı egosantrik ve mütehakkim bir davranış olarak da addedilebilir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve eşlerin "birlikte yaşamaları beklenemeyecek" bir hal olarak görülemeyeceği kanısındayım.
Saygılar.
Old 28-10-2011, 11:21   #18
Av. Engin EKİCİ

Diğer eşin razı göstermemesi ve uyarıda bulunmasına rağmen fotoğrafın kullanılmasında ısrar edilmesinin evlilik birlikteliğinin sarsılmasına yol açması durumunda boşanma nedeni olacağını ifade etmiş ve gerçekçi olunmasının gerekliliğini, herkesin kendisiyle ilgili benzer bir durumda nasıl hareket edebileceğini değerlendirmesi hususunun da üzerinde durmuştum. Sayın Admin, Sayın Zeytinn ve Sayın Cengiz ALADAĞ, zorunda olmadıkları halde kişisel görüşlerini de dile getirerek daha somut yaklaşımlarda bulunmuşlar.
Old 28-10-2011, 11:27   #19
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
Kıvanç Tatlıtuğ olma ihtimali yüksek
Boşanma için elbette yeterli değil. Bir ünlünün hayranı olmak kabul edilebilir birşey. Fakat takıntı haline getirdiyse "Platonik Aşk" boyutuna soktuysa olayı. Diğer sebeplerle birlikte gerekçe gösterilebilinir kanaatindeyim.
Ama tek başına gerekçe olamaz.

Yazdıklarınıza katılıyorum. Mesajıma devam etseydim bunları yazardım zira.
Old 28-10-2011, 15:03   #20
concardia

Bir ünlünün resmini, sürekli görebileceği veya taşıyabileceği bir konumda bulundurmakta ısrar etmek davranışı, eşinin sadakakatsizliğine delil midir?

Sadakat; kişinin sevdiği şeylerden, hobilerinden, eğlencelerinden sırf eşinin hoşlanmaması nedeni ile vazgeçmesi ise evet eşin sadakat yükümlülüğünü yerine getirmediği iddia edilebilir.

Ancak eşin sadakatini, dediklerine uymaması, dediklerini yerine getirmemesi ile ölçmek aile birliğinin devamını sağlamak adına uyumlu bir davranış olarak nitelendirilebilir mi?

Bu durumda "ünlünün resmini bulunduruyor - kişisel beğenilerime müdahale ediyor" gibi yakınmalar sarsıcı olarak görülüyorsa tabiki bu evlilik birliği temelinden sarsılmıştır. Ancak kusur oranını bulmak adına bunların, kusuru ölçmede birebir ve yeterli unsurlar olmadığını düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan Av. Uğur İHTİYAROĞLU
Ancak kimi insan bu durumu öyle takıntı haline getirir ki neredeyse, o ünlünün hayaliyle yaşamaya başlar.

Tabi böyle bir durum varsa, burada resim sadece fitili ateşleyen unsurdur, artık psikolojik bir rahatsızlık başgöstermiş ve kişinin tedaviye ihtiyacı vardır. Yoksa George Clooney'yi ya da Angelina Jolie'yi kim beğenmesin
Old 28-10-2011, 15:11   #21
eşitlik mi

sorulan soruyla ilgili bir an dejavu yaşadım )Şahsi kanaatim sadakat yükümlülüğüne aykırılık teşkil etmekle birlikte çokca da şiddetli geçimsizliğe sebep olacağıdır.Yaşadım ordan biliyorum
Old 28-10-2011, 15:34   #22
Cumhur Okyay

Ancak eşin sadakatini, dediklerine uymaması, dediklerini yerine getirmemesi ile ölçmek aile birliğinin devamını sağlamak adına uyumlu bir davranış olarak nitelendirilebilir mi? ( bkz. Sn. concardia)

Burada, bu anlatılan durum yok ki, yukarıdaki ilk soruda sorulan " yakışıklı ünlü"
söz konusudur. Saygılarımla...
Old 28-10-2011, 16:11   #23
üye31284

Zaten böyle bir durumda çıkart denilip çıkartmayınca o fotoğraf tamam o zaman deyip orda kalmaz heralde, bilek gücüyle çıkartılır. Şimdi burada kim suçlu?

Uhuyla yapıştırdıysa şiddetli geçimsizlik nedeni çünkü bir de temizlikle uğraşmak gerek.

Çift taraflı bantla yapıştırılmışsa affedilebilir. Affetmeyen taraf kusurlu olur.

Şaka bir yana işler dolaba fotoğraf asılması, geçimsizliğe yol açacak kadar bunun kafaya takılması noktasına gelmişse o aşamaya kadar kim bilir daha ne problemler vardır.
Old 28-10-2011, 16:25   #24
Cumhur Okyay

Peki, sormazlarmı insana ; " a güzel kızım, yerli - merli , ünlü - ünsüz, yakışıklı - makışıklı, madem iştigal konuların bunlardı, niye evlendin, yoksa emrivaki ve görücü usulümü oldu ? " diye. Evlilikmi yoksa oyuncak mı?
Old 28-10-2011, 19:29   #25
vla

Kanaatimce eşlerden birinin karşı cinsten bir ünlüyü duvar kağıdı yapması tek başına evliliği temelinden sarsmaz fakat,
bu konudaki "ısrar"ı ve eşin tüm uyarılarına rağmen kaldırmaması evlilik birliğini temelinden sarsacak niteliktedir.

Gerçi kişiye göre değişir ama en azından benim için o evliliğin devam etmesine dair herhangi bir emare kalmaz artık
Old 28-10-2011, 19:59   #26
concardia

Alıntı:
Yazan 06Cumhur
Ancak eşin sadakatini, dediklerine uymaması, dediklerini yerine getirmemesi ile ölçmek aile birliğinin devamını sağlamak adına uyumlu bir davranış olarak nitelendirilebilir mi? ( bkz. Sn. concardia)

Burada, bu anlatılan durum yok ki, yukarıdaki ilk soruda sorulan " yakışıklı ünlü"
söz konusudur. Saygılarımla...

Sorunları yakışıklı ünlü gibi görünse de aslında asıl iddia sadakatsizlik. Fakat ben de diyorum ki;

"Ey eş! Sen eşine yakışıklı ünlünün resmini astın diye sadakatsiz diyorsun ama sen onun bu basit mutluluğu (gerçeği bilmediğim için basit mutluluk diyorum) elinden almaya çalışarak, bencillik ederek, sözümü dinlemedi diye boşanmaya kalkarak gerçek sadakati gösterdiğine mi inanıyorsun?" Yani tamamen kusur ve kusurluyu tespit amacıyla soruyorum...
Old 28-10-2011, 22:08   #27
Adli Tip

Alıntı:
"ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede"
Alıntı:
"müşterek hayatı çekilmez hâle getirmek"

"Beklenilmeme", "çekilmeme"...
Bunlar edilgen fiiller.
Özne belli değil, ve sanki önemsizmiş gibi...

Eşlerden biri ortak hayatı o sebeple sürdüremiyorsa, müşterek hayatı çekemiyorsa... Başkası tarafından çekilebilirmiş, başkaları sürdürmesini beklermiş... Ne önemi var?

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Şiddetli geçimsizliğin neden kaynaklandığının önemi yoktur.

Sayın Dikici gibi düşünüyorum.
Old 29-10-2011, 08:24   #28
Av. Hulusi Metin

1.Eşler birbirleriyle mi, kafalarındakilerle mi sevişiyorlar…

2.Gerisi… “Tak tak takıntı”.
Old 29-10-2011, 10:37   #29
GECE

Av. Hulusi Metin: "Eşler birbirleriyle mi, kafalarındakilerle mi sevişiyorlar…"
güzel soru ???
Old 29-10-2011, 10:42   #30
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
1.Eşler birbirleriyle mi, kafalarındakilerle mi sevişiyorlar…

2.Gerisi… “Tak tak takıntı”.
Hafazanallah kafalarındakiyle sevişiyorlarsa, kadın ünlü yakışıklı erkekle sevişiyor diyip boşanma sebebi sayacak mıyız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi