Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

işçi alacağı için açılan ilamsız icra takibi itirazın iptali yetkisizlik kararı

Yanıt
Old 18-02-2013, 19:01   #1
tevfikyurdal

Varsayılan işçi alacağı için açılan ilamsız icra takibi itirazın iptali yetkisizlik kararı

Sayın Meslektaşlarım,
İstanbul Maslak merkezi ve ikitelli'de şubesi bulunan işveren aleyhine müvekkilimizin şubede de çalışması bulunduğundan Bakırköy Adliyesinden ilamsız icra takibi yaptık. İşveren vekili yetkili icra dairesinin Küçükçekmece icra daireleri olduğunu bildirerek hem yetkiye ve hem de borca itiraz etti. Yine Bakırköy'de itirazın iptali davası açtık.
Açtığımız davada hakim, bir seneden uzun bir süre öninceleme safhası geçirdi ve duruşma günü dava açıldıktan bir sene sonra geldi.
İlk celse icra takibinin yetkili Küçükçekmece İcra Müdürlüğünde açılmadığı ve geçerli icra takibi bulunmadığı, bu nedenle geçersiz icra takibine dayalı itirazın iptali davası açılamayacağı gerekçesiyle davayı reddetti.
Biz karar kesinleştikten sonra en azından yeniden alacak davası açmak niyetinde iken karşı yan vekili süre tutum vererek yazılmayan karardaki vekalet ücretine itiraz ile vekalet ücretinin nisbi olması gerektiği yönünde temyiz dilekçesi verdi. Davamız kısmi dava değildi. Tam dava açmış idik. Her ihtimale karşı ben de süre tutum dilekçesi verdim.
Müvekkilim, izahatlarımı anlamamakta ısrar ediyor ve geçen süre yüzünden beni sorumlu tutuyor.
Ne gibi bir yol izlemeliyim.
Old 18-02-2013, 23:53   #2
carlito

Sadece Merak ettigimden soruyorum : Niye direkt dava açmadınız( icra inkar tazminatı? Olabilr mı? Genelde hukmedilmiyor)
Anlasilan Davalı vekili eline geçirdiği kozu sonuna kadar Dava'yi uzatma adına ve pahasına kullanıyor..
Old 19-02-2013, 17:40   #3
tevfikyurdal

Varsayılan niye direk dava açmadık

Birinci sebebi ilamsız takipte itiraz süresinin kaçırılması ihtimali. İkinci sebebi temerrüt. Bu ihtarla da sağlanabilirse de kimi zaman icra harçlarının ihtar giderinden düşük oluşu ve ödediğiniz harcın dava açarken dava harcından mahsup edilebilmesi. Halbuki ihtar çektiğinizde daha yüksek bir noter masrafı yapabiliyorsunuz ve bunu dava harcından mahsup etme imkanı da olmuyor.
Old 12-03-2013, 20:22   #4
Nusret

Varsayılan Mahkemenin yetki ile ilgili kararı hatalı...

Yetkisizlik kararı kesinlikle yanlış ve hukuka aykırı. Eğer öyle olmasaydı, SGK'ya karşı açılan bütün davaların Ankara'da açılması gerekirdi.

Bir işveren şirkete karşı dava, onun merkezinin bulunduğu yerde açılabildiği gibi şubelerinin bulunduğu yerde de açılabilir. Kaldı ki, Bakırköy yargı çevresinde bulunan şubesinde de müvekkilinizin çalışması varmış. Buna dair yüzlerce içtihat bulabilirsiniz. Hakim, davayı başından savmak istemiş; zaten verdiği duruşma gününde meymenet yokmuş, baksanıza. Bir yıl sonraya gün mü verilirmiş! Bir de davanın uzamasına avukatlar sebep oluyor diyorlar utanmadan!!!

Temyiz ettiğinizde kesinlikle Yargıtay'dan döner bu karar; merak etmeyin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi