Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Psikolojik Şiddet/ Hakaret/ Velayet / Haklar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-11-2009, 15:37   #1
Konuk

Varsayılan Psikolojik Şiddet/ Hakaret/ Velayet / Haklar

11 yıllık evliyim. 8 yaşında bir çocuğum var. Eşim evde sürekli psikolojik baskı ve aşağılayıcı sözler kullanıyor.Artık katlanmak istemiyorum. Her ikimizde özel bir kurumda çalışıyoruz. Çocuğumun velayeti kime verilir. İki tane evimiz var fakat ikiside kendisinin üzerine ve onun birikimleriyle alınmış olup, benim içerisinde bir maddi katkım yok bu nedenle evlerden talebim yok. Fakat bunun dışında alabileceğim diğer haklar nelerdir ? Oğlumun velayeti bana verilse bile ileride cocuğumun velayeniti benden alma hakkı olurmu?
Teşekkürler...
Old 12-11-2009, 16:24   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinize karşı şiddetli geçimsizlik nedeni ile evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayalı bir boşanma davası açabilirsiniz.

Eşinizin, manevi şiddetini, hakaretlerini ve diğer kusurlu davranışlarını dava içinde kanıtlamanız gerekecektir. Bunun için de en yakın akrabalarınızın tanıklığı da dahil olmak üzere her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Açtığınız boşanma davası içinde, halen oturmakta olduğunuz evden ve ev eşyalarından tedbiren sizin yararlanmanıza ilişkin talepte bulunabilirsiniz.

Yine bu davanın içinde, çocuğunuzun velayeti, kendiniz ve çocuğunuz için TEDBİR nafakası, boşanma kararının verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere çocuğnuz için İŞTİRAK nafakası talebinde bulunulabilir.

Boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleriniz (miras, evlilik şansının azalması..) yok olacağından maddi tazminat talep edilir.

Yine, eşinizin kusurlu davranışları sebebi ile, kişilik haklarınızın zarar görmesi(hakaret, şiddet, aldatılma...) hali için manevi tazminat talep edilebilecektir.

İki evin edinilmesi 2002 yılı sonrasında ise ve karşılığı verilerek alınmış ise, tapusu eşinizin üzerine olsa da; sizin bu ev ya da evlerde ya da diğer birikimlerde "tasfiye payı alacağınız" hukuken vardır.(Evlerden talebim yok demiş olsanız da bilgi vermek amacı ile konu ile ilgili açıklama yapmakta yarar var.)

Evlerin alınmasında eşiniz, kendisine miras kalan bir parayı ya da bağışı ya da evlilik öncesi kendine ati bir parayı kullanmış ise bu alacağınız bulunmamaktadır.

Yine, eğer evlerin 2002 yılı sonrası kira gelirleri oldu ise bunlar da tasfiye payı alacağı hesabına dahil edilecektir.

Bu alacak için _ayrı bir_ dava açılması gerekmektedir. Boşanma gerçekleşince ancak görülebilmektedirler.

VELAYET: Velayet hususunda ise, mahkemenin araştıracağı husus, çocuğun fikren, bedenen ve ruhen nerede ve kimin yanında sağlıklı olacağıdır.

Bunun için uzman bilirkişi incelemesi ve raporu da alınabilecektir.

Çocuğunuz kendini ifade edebilecek yaştadır, hakim tarafından dinlenilebilecektir.

Siz de yine velayet hususunda, tanık delilinden de yararlanabilirsiniz.

Mahkeme, çocuğun yüksek menfaati icabı kararını verecektir.

Mahkemenin velayeti, size vermesinden sonra, eğer velayet sorumluluklarınızda herhangi bir ihmaliniz olur ise, çocuğunuzun mevcut ya da olası bir zararı olası ise, bu durumda velayet kendisinde bulunmayan eş, velayetin sizden alınması için dava açabilir.

Önemli olan çocuktur.

Anlaşmalı Boşanma; Velayet, maddi ve manevi tazminat ve miktarları, nafaka ve miktarları gibi boşanmanın tüm sonuçları üzerinde anlaşılması ve buna ilişkin protokol hazırlanması halinde mümkündür.

Sayın Katılımcı;

Herhangi bir HAK kaybına uğramamak, çocuğunuzun ve kendinizin haklarını eksiksiz savunabilmek için MUTLAKA avukat yardımı alınız.

Hakları bilmek kadar, kullanabilmek de önemlidir. Profesyonel yardım almak sizi güçlü kılacaktır.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi