Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlatlık olan oğlumu almak için dava açacağım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-08-2012, 23:43   #1
ne yapacam

Mutsuz evlatlık olan oğlumu almak için dava açacağım

evlatlık verdiğim oğlumla 3 senedir ayrıyım görmüyorum artık ona kavuşmak istiyorum ve dava açacağım ama nereye baş vuracağım bilmiyorum avukat tutacak param yok. gittiğim avukatlarda evlatlık konuşunda bişey bilmiyorlar. kimse yardımcı olmuyor. başbakanlığa yazı yazdım 3 kez ama bu konu hakkında detaylı bilgi veren olmadı. ya ben benim olanı almak istiyorum artık televizyona çıkıp haykıracağım bu ülkenin insafsızlığını, nasıl kandırıldığımı haykıracağım. birisi artık yardım etsin desin ki şunu yap alırsın oğlunu ne yapayım ne? hergün 3yıl ağladım yandım yaşım 25 benim gençliğime yazık değil mi?
ben 2009 da oğlumu dünyaya getirdim. hamileliğim boyunca bize bakan imam nikahlı eşim bize sahip çıktı fakat çocuk başkasından idi. çocuğun babası benim hamileliğimi öğrendiğinde ilgilenmedi bende zorunlu olarak başkasıyla evlendim fakat alkoliğin tekiydi, birgün ayrılmak istediğimde oğlumu kucağıma alıp evden çıktım şöforüyle birlikte gelip arabaya zorla bindirip benden ayrılamazsın diye ağzımı yüzümü morarttı. şikayetçi olan vatandaşlar sayensinde ölümden kurtuldum öldüresiye dövüyordu ve daha öncede dövmüştü, ailem beni evlatlıktan red etti üniverste hayatım yarıda kaldı, hayatım sırf oğlumu doğurabilmek için bitirmiştim psikolojim darmadağınıktı. dayak yediğim gün polisler arabayı durdurup beni götürdüler ertesi günde
kadın sığınma evine gönderdiler, sakarya sosyal hizmetler müdürlüğüne gönderildim orada yetkili olan kadın benimle konuştu ben kendimi anlattım ve kucağımdaki oğlumu evlatlık vermem için konuştu zengin aileye vereceklerini, benim bakamayacağımı, oğluma bakamadığımı söyledi oğlumu evlatlık vermem için ikna etti fakat benim psikolojim bozuktu o an olur dedim yazıyı yazdım imzaladım ama kafam yerinde değildi, bana kadın sığınma evinde çocuğunla birlikte kalabilirsin gibi bir sözde bulunmadı zaten köhne ve kötü bi yerdi 3 gün kaldım ve ayrıldım gittim oğlumu geri istedim ama vermedi. imza attın artık göremezsin alamazsın dedi ve beni kandırdı oğlumu vereli 1 ay bile olmamıştı alamasam bile görebilme hakkım vardı, beni resmen kandırdı benim iyiliğimi istiyormuş gibi göründü oradaki yetkileye neredeyse 10 kez gittim oğlumu istiyorum diye dava açacağım dedim oda bana boşuna dava açmış olursun vermezler mahkeme mahkeme dolaşırsın dedi ve beni dava açmayada caydırdı. şimdi 3 sene oldu oğlumu almak istiyorum ya bana çıkar yol gösterin ne yapmalıyım.
Old 12-08-2012, 20:45   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evlat edinme /evlatlık ilişkisinin sona erdirilmesi ile ilgili olarak ve sorunuzla bağlantılı olmak üzere 4721 sayılı Medeni Kanunda aşağıdaki düzenlemeler yapılmıştır.

MADDE 309. Evlat edinme, küçüğün ana ve babasının rızasını gerektirir.

Rıza, küçüğün veya ana ve babasının oturdukları yer mahkemesinde sözlü veya yazılı olarak açıklanarak tutanağa geçirilir.

Verilen rıza, evlat edinenlerin adları belirtilmemiş veya evlat edinenler henüz belirlenmemiş olsa dahi geçerlidir.

MADDE 310. Rıza, küçüğün doğumunun üzerinden altı hafta geçmeden önce verilemez.

Rıza, tutanağa geçirilme tarihinden başlayarak altı hafta içinde aynı usulle geri alınabilir.

Geri almadan sonra yeniden verilen rıza kesindir.

MADDE 312. Küçük, gelecekte evlat edinilmek amacıyla bir kuruma yerleştirilir ve ana ve babadan birinin rızası eksik olursa, evlat edinenin veya evlat edinmede aracılık yapan kurumun istemi üzerine ve kural olarak küçüğün yerleştirilmesinden önce, onun oturduğu yer mahkemesi bu rızanın aranıp aranmamasına karar verir.

Diğer hallerde, bu konudaki karar evlat edinme işlemleri sırasında verilir.

Ana ve babadan birinin küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmemesi sebebiyle rızasının aranmaması halinde, bu konudaki karar kendisine yazılı olarak bildirilir.

E. Evlatlık ilişkisinin kaldırılması

I. Sebepleri
1. Rızanın bulunmaması
MADDE 317. Yasal sebep bulunmaksızın rıza alınmamışsa, rızası alınması gereken kişiler, küçüğün menfaati bunun sonucunda ağır biçimde zedelenmeyecekse, hakimden evlatlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebilirler.

2. Diğer noksanlıklar
MADDE 318. Evlat edinme esasa ilişkin diğer noksanlıklardan biriyle sakatsa, Cumhuriyet savcısı veya her ilgili evlatlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebilir.

Noksanlıklar bu arada ortadan kalkmış veya sadece usule ilişkin olup ilişkinin kaldırılması evlatlığın menfaatini ağır biçimde zedeleyecek olursa, bu yola gidilemez.

II. Hak düşürücü süre
MADDE 319. Dava hakkı, evlatlık ilişkisinin kaldırılması sebebinin öğrenilmesinden başlayarak bir yıl ve her halde evlat edinme işleminin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.

Yasal düzenleme çerçevesinde dava açılıp açılmayacağının ayrıntılı ve varsa belgeye dayalı olarak bir avukatça incelenmesi uygun olacaktır.

Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilir ve tarafınıza bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi