Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

idare hukuku kamulaştırma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-06-2009, 18:44   #1
damla_

Önemli idare hukuku kamulaştırma

iyi günler; ben sizlere bir idare hukuku sınav sorusunu buraya kısaca yazıyorum.ben cevabını kesin olarak bulamadım. sizlerin düşüncelerinizi almak istiyorum. bir den fazla kişiye ait olan büyük bir arazi var. kişiler hisseli olarak bu araziye sahipler. tapuda da malik olduklarına dair kayıt var. kişiler üzerinden 51 yıldır geçtikten sonra bu arazileri için tapuya başvuruyorlar. tapu dairesi arazilerin tapusunun malikler üzerine olduğunu doğruluyor ancak devletin bu arazilere sahip olduğunu söylüyor. bu durum hukuki olarak geçerli olabilir mi olamaz mı?
ben burada kamulaştırma olabilir diye düşündüm ama malikler harhangi bir kamulaştırma bedeli veya kamulaştırma kararı tebliği vs almamışlar. idarenin mal edinme yöntemlerinden hiçbirini olaya uyduramıyorum.sadece kamulaştırmasız el atma olabilir diye düşünüyorum. ama emin olamıyorum. devlet belli bir süre boyunca ilgilenilmeyen yerleri kendi mülkiyetine geçirebiliyor mu? geçiriyorsa bunun tapuda gözükmesi gerekir herhalde bu durumda oluşan durum hukuka aykırı. lütfen yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
Old 23-06-2009, 14:37   #2
prooofhayat

Meseleyi menafii umumiye kanunu,istimlak kanunu,221 sayılı yasa ve kamulaştırma kanunu hükümlerine göre değerlendirmekte fayda var. Taşınmaz kamulaştırılmış olsaydı tapuda tescil edilmiş olurdu. Buna göre taşınmazın kamulaştırma yapılmaksızın fiilen amme hizmetine tahsis edilmiş olduğu varsayılarak Kamulaştırma yasasının 38. maddesinin 2003 yılında iptal edildiği de nazara alınarak yerin fiilen kamuya tahsis edildiği tarihten-2003 yılına kadar 20 yıllık süre geçmişse artık yapabilecek bir şey yoktur diyebiliriz. Umarım işine yarar...
Old 23-06-2009, 14:55   #3
damla_

Önemli

çok teşekkür ederim.yani bu durumda 2003 yılından geriye doğru 20 yıl gidip 1983 yılında veye o yıldan daha önce kamuya tahsis edilip edilmediğine bakmak mı gerekiyor? peki bu 20 yıllık süre geçmemişse maliklerin hakları var mıdır? melesa kamulaştırmasız el atma da istihkak davası vs açılabiliyor.
Old 25-06-2009, 17:52   #4
prooofhayat

Damla, bu konu biraz ayrıntılı bir konu sana detaylı bilgi vermem gerekiyor ama inan yazmaya takatim şimdilik şunu diyebiliriz evet 1983 yılı ve öncesi fiilen kamu hizmetine tahsis edilip edilmediğine bakılacak edilmişse geçmiş olsun,hiz bir yargı yolu kalmamıştır. Şunu da belirtmeden geçmeyelim,bu konu idare hukuku sınavında sorulduğuna göre sizden istenen aslında tapunun bu cevabının "idari işlemin yokluğu,yetki tecavüzü,yetki aşımı gibi" hukuka aykırılık halleri yönünden değerlendirilmesiydi. Zira tapunun taşınmazı amme hizmetine tahsis eden başka idare adına irade beyanında bulunması yetkisi yoktur.
Old 25-06-2009, 18:01   #5
damla_

çok teşekkür ederim işlerinizin yoğunluğu arasında cvp verdiğiniz için kolay gelsin iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi