Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet mi?hizmet akdi mi?hukuki ilişkinin niteliği

Yanıt
Old 09-10-2008, 12:57   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan vekalet mi?hizmet akdi mi?hukuki ilişkinin niteliği

yabancı müvekkil,Türkiye'ki taşınmazına iki adet dubleks villa yaptırmaya karar vermiş ve inşaata başlamıştır.

Ancak işleri yurt dışında olduğundan Türkiye'de bulunan A şahsına vekalet vermiştir.Vekalete göre A şahsı inşaatlarla ilgili tüm işleri yaptıracak,resmi başvuruları mal sahibi adına takip edecektir.Mal sahibinin banka hesabından işler için para çekecektir.

Müvekkil bir yıl boyunca A şahsına toplam 90.000 İngiliz siterlini göndermiştir.Ancak Türkiyeye geldiğinde inşaatların yarım olduğunu,işçi ücretlerinin ve SSK primlerinin ödenmediğini görmüştür.Ayrıca A şahsı belediyeden ruhsat alırken kendiisini müteahhit olarak göstermiştir.İnşaat ruhsatında müteaahit olarak görünmekte.Ancak müvekkille böyle bir anlaşmaları yok.Müvekkil eksik işleri kendisi tamamlatmıştır.

Şimdi böyle bir durumda müvekkille A şahsı arasındaki ilişki vekalet mi yoksa hizmet akdi mi karar veremedim.Ayrıca olayın bir de vergi boyutu var.A şahsı kat karşılığı inşaat sözleşmesi varmış gibi fatura kesmiş.İki villa yaptırılcak.Birisi kendisinin olacak şekilde.

Aklıma ilk gelen tespit yaptırmak.Ancak eksik işleri müvekkil tamamlamış durumda.Ayrıca siterlinin gönderildiği tarihteki kur farklı.Şu anda inşaat maliyetleri yüksek.

Vergi kaçakçılığı ve inancı kötüye kullanma nedeniyle suç duyurusunda bulunmayı da düşündüm.

Fakat hukuki boyutunda kararsız kaldım.Değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Old 09-10-2008, 16:53   #2
v. Aynur

Sayın Aybüke bence öncelikle A şahsı adına vekalet ilişkisini kötüye kullanmaktan ve vekaletsiz iş görmekten dolayı bir ceza davası açın.Elbetteki bu davayı sizin ispat etmeniz gerekecek. Müvekkiliniz buraya geldikten sonra kalan işlemleri tamamladı ise buna ilişkin varsa faturalarını,belgelerini,tanıklarını sunarak işin yarım yapıldığını ispat edebilirsiniz. Bu durumda da toplam zararınızı belirleyip bir alacak davası açabilirsiniz diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.
Old 10-10-2008, 14:12   #3
Aybüke Kağan

Öncelikle ceza davası açmak bence de daha uygun.

Çünkü müvekkilin banka kanalıyla yaptığı ödeme 90.000 siterlin.30.000 siterlin de elden ödemiş.Toplam 120.000 siterlin.İnşaatta yapılan işlerin tespitini istediğimizde 90.000 nin üzerinde bir meblağ çıktığında hukuk mahkemesinde talep edeceğimiz birşey kalmıyor.
Müvekkil maddi boyutundan ziyade vekalet verdiği kişinin cezalandırılmasını istiyor?Ben de inancı kötüye kullanma ve vergi kaçakçılığından suç duyurusunda bulunacağım.
Teşekkürler.
Old 11-10-2008, 01:08   #4
Av.Bektaş Salim Topbaş

Burada vekalet akdi ile eser sözleşmesi arasında tereddüt yaşanabilir.Hizmet akdi, işverenin denetim ve gözetimini,bağımlılık unsurunu gerektirdiğine ayrıca ortada bir vekalet olduğuna göre hizmet akdi konu dışı kalmaktadır.
Ayrıca kişinin kendini müteahhit olarak göstermesinde bir sakınca yoktur.Parası olan herkes müteahhit olabilmektedir.
Vergi kaçırma olayına gelirsek bu durumda vekalet verenin de sorumluluğu olabilir.Nasıl biz avukatlar muhasebecimizin hatasından sorumlu oluyorsak vekalet verenin vekil seçmedeki özeni yada kusursuz sorumluluk sözkonusu olabilir.
Old 11-10-2008, 07:37   #5
Armağan Konyalı

Karşı taraf bu anlaşmanın bir yapım sözleşmesi olduğunu iddia edecek. Bence bu konu tartışılmalı.

Saygılarımla
Old 13-10-2008, 12:02   #6
Aybüke Kağan

Değerli görüşlerinize katılıyorum.
vekaletnamede verilen yetkiler içinde inşaat yaptırmak ve bunula ilgili tüm yetkiller olduğuna göre ; görünürde sadece vekalet ilişkisi olsa da bu vekalet ,yazılı olmayan bir eser sözleşmesine delalet etmekte.
Bu durumda %25 müteahhit kar payı da dahil olmak üzere öncelikle bir tespit yaptırıp,çıkan maliyet tablosuna göre hareket etmek daha doğru olacak sanırım.

Bu halde de vekaletin kötüye kullanılması değil,eksik ifa gündeme gelecek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi