Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hakim ve Savcı adaylığı sınavında değişiklik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-06-2007, 12:34   #1
tükenmez kalem

Varsayılan Hakim ve Savcı adaylığı sınavında değişiklik

Adli ve İdari Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yazılı sınav, Mülakat Ve Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre yazılı yarışma sınavı, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, katılanların öğrenim konularına ilişkin bilgileriyle ile genel yetenek ve genel kültür bilgilerini değerlendirmek amacıyla yapılacak.
Yazılı sınavda 100 tam puan üzerinden asgari 70 puanın altına düşülmemek kaydıyla en yüksek puan alandan başlamak üzere, sınav ilanında belirtilen kadro sayısının yüzde 50 fazlası mülakata çağrılacak. En düşük puana sahip adayla aynı puanı alanlar da mülakata kabul edilecek.

MÜLAKAT KURULU
Mülakat Kurulu; Adalet Bakanlığı Müsteşarı veya görevlendireceği Müsteşar Yardımcısı başkanlığında, Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri, Hukuk İşleri ve Personel Genel Müdürü ile Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunun her sınav için kendi üyeleri arasından belirleyeceği iki üye olmak üzere toplam yedi üyeden oluşacak.
Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulunda Yargıtay ve Danıştay mensubu birer üye bulunması halinde bu üyeler, Mülakat Kurulunda asil üye olarak görevlendirilecek. Yargıtay ve Danıştay mensubu üye sayısı birden fazla ise ya da hiç yoksa, Adalet Akademisi Yönetim Kurulu üyeleri arasından gizli oyla seçim yapılacak.

MÜLAKATIN KAPSAMI
Mülakatta, hakim ya da savcı adayının yazılı sınava tabi olduğu konulardaki bilgisi ölçülecek ve ayrıca yetenek, kültür ve çağdaş yaşam anlayışı, muhakeme, ifade ve bir konuyu kavrayıp özetleme yeteneğiyle genel davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu ve liyakati açısından değerlendirilecek. Adayın dış görünüşü itibariyle yadırganacak bir halinin bulunup bulunmadığı da mülakatla tespit edilecek.
Mülakat 100 tam puan üzerinden yapılacak ve alan bilgisi düzeyi 50 puan, yetenek, kültür ve çağdaş yaşam anlayışı; muhakeme gücü; bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade etme yeteneği; genel davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu ve liyakati ve dış görünüşü itibarıyla yadırganacak bir halinin bulunup bulunmadığı 10'ar puan üzerinden değerlendirilecek.
Yönetmeliğin geçici birinci maddesiyle, 15 Ekim 2006 tarihinde yapılan İdari Yargı Hakim Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı'nı kazanan adaylardan mülakata alınacakların tespitinde, ilgililerin kazanılmış hakları saklı tutulacak.

http://www.hurriyet.com.tr/egitim/an...64.asp?gid=180
Old 13-06-2007, 11:25   #2
Av.Selim Balku

Varsayılan Hakim ve Savcı olabilme üzerine...

Bugüne kadar Hakimlik-savcılık sınavına hiç girmediğim halde konunun ucu, yargı dünyasındaki yerimden dolayı, dokunduğundan mütevellit görüş bildiriyorum...

Anayasa Mahkemesinin kararından sonra daha iyi anlaşıldı ki tarafsız bir makama gelebilmek için taraflı mülakat kurulundan onay almak gerekmekteydi. Gerçi yeni oluşturulan kurulun eski kuruldan ne farkı var tam olarak anlamış değilim.

İçinde Adalet Bakanı Müsteşarının bulunduğu tüm kurullara ister istemez ön yargılı bakmaktan alamıyorum kendimi...

Şuan ki hakimlerin ve savcıların, referanslı(!) mülakatlardan geçtikleri için tarafsız olamayacaklarını söylemiyorum, samimi olarak belirtmeliyim ki gerek hakimlerimiz gerek savcılarımız bu şartlar altında mesleklerini layıkıyla yapmaktadırlar ama sonuç ortadadır ki şimdiye kadar adil olmayan bir süreçten geçerek bu mertebeye gelmişlerdir...

Geçmiş dönemde olduğu gibi mülakatın kapsamı haberdeki alıntaladığım gibi değil miydi?

Alıntı:
MÜLAKATIN KAPSAMI
Mülakatta, hakim ya da savcı adayının yazılı sınava tabi olduğu konulardaki bilgisi ölçülecek ve ayrıca yetenek, kültür ve çağdaş yaşam anlayışı, muhakeme, ifade ve bir konuyu kavrayıp özetleme yeteneğiyle genel davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu ve liyakati açısından değerlendirilecek. Adayın dış görünüşü itibariyle yadırganacak bir halinin bulunup bulunmadığı da mülakatla tespit edilecek.
Mülakat 100 tam puan üzerinden yapılacak ve alan bilgisi düzeyi 50 puan, yetenek, kültür ve çağdaş yaşam anlayışı; muhakeme gücü; bir konuyu kavrayıp özetleme ve ifade etme yeteneği; genel davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu ve liyakati ve dış görünüşü itibarıyla yadırganacak bir halinin bulunup bulunmadığı 10'ar puan üzerinden değerlendirilecek.

İstisnalar hariç olmak üzere kaç hakim ve savcımıza mülakatta formaliteden uzak bir şekilde hukuk bilgisi ölçülmüştür, kaç hakim savcımızın, davranış ve tepkileriyle mesleğe uygunluğu gerçekten incelenmiştir.

Sırası gelmişken elinde hukuk diploması olup, sınavdan belli bir aşamayı geçen birinin hukuki bilgisi neden ölçülmekte, kuruldaki şahısların uzmanlık alanımıdır ki dış görünüşü, davranış ve tepkileri hakkında karar verebiliyorlar, eğer gerçekten bu konu bu kadar mühimse neden uzman doktorlar, rehberler yok...

İyimser olarak bakmak gerekirse Türk Hukuk Sistemin, tüm mesupları içselleştirdiği hukuk kültürüyle, yüreklerinde barındırdığı adalet duygularıyla büyük sorunları haledebilmekte ama bu sistem nereye kadar ve daha ne kadar ilerleyebilecek...

Bu konuda benden ziyade yazılı sınavdan sonra referans arama telaşıyla, kapı kapı dolaşan hakim ve savcılarımız yazmalıydı belki ya da 80-90 alıp mülakattan elenen arkadaşlar tepki vermeliydi, ama Adalet bakanlığın binasında müsteşarının başkan olduğu bir kurula bağlı yargı mensupları ne derece bağımsız ki buradan tepki versin emin değilim...

Bu kadar yazdıktan sonra hakimlik savcılık sınavı ile ilgili çözüm önerimi sunuyorum:

Sınav iki aşamalı olmalı, ilk aşama, sağlık aşaması - mesleği yapmaya bedenen ve ruhen elverişlidir uzman raporu-

İkinci aşama Hukuk Bilgi ve kültürünü ölçmeye yetecek yazılı sınav... (test, yazılı ve görsel anlatım)

Barajı geçenler başka bir mülakata gerek kalmaksızın seçilmelidir...

Herkese saygılarımı sunuyorum...
Old 10-10-2008, 16:53   #3
Murat Avan

Mülakat kuluna baktığımızda hep idari görevlerdeki insanların olduğu görülüyor oysaki bağımsız bir yargı bağımsız yargıçlar ve savcılarca oluşturulabilir yani hakimler savcılar yüksek kurulu ve yüksek yargı organı üyeleri bu işleri yapmalı örneğin adli yargıda yargıtay üyeleri idari yargıda da danıştay üyeleri bu sınavlar sonucunda yapılan mülakata katılıp adayları değerlendirmeli bunun yanında üyeler içinde hakimler ve savcılar yüksek kurulu üyeleride bir miktar olmalı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi