Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Sigara İçiyor musunuz?
Evet, sigara içiyorum. 568 47,73%
Hayır, sigara içmiyorum. 622 52,27%
Oy Verenler: 1190. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 113)

Hukukçular ve Sigara Kullanımı

Yanıt
Old 09-11-2006, 18:29   #91
Ebru ÜNLÜ

merhaba ben sigara içmeyenlerdenim. hatta içenlere sinirlenenlerdenim de denilebilir. bence irade önemli bu noktada...insan hayır dedi mi bir kez bırakabilmeli...
Old 09-11-2006, 22:30   #92
hakanfe

Varsayılan a new idea!

ya hani şu klasik savunma mekanizması varya: "Sigara içenler öldü de, içmeyenler ölmedi mi?" Bu savunmayı hiç sevmiyorum; Bu konuda yeni bir fikir ortaya koyabilir miyiz? Ne dersiniz? Biraz beyin jimnastiği yapalım mı?
Old 10-11-2006, 09:24   #93
Ebru ÜNLÜ

bence bu bir savunma bile değil!! ama eğer bir savunma olsaydı bende şu cevabı verirdim;

evet sigara içenlerde ölüyor, içmeyenlerde ama sigara içenler kırkında, içmeyen temiz ciğerler altmışında...
Old 19-11-2006, 14:10   #94
halilyaşar

İnceleme sigara ve hukuk

ben hukuk işi ile iştigal edip de sigara kullanmayan meslektaşlarıma gıpta ederek bakıyorum.
ancak sigara içenlerinin de tükettikleri miktarı öğrendikçe bi hayli moralim bozuluyor.
toplumun en entellektüel sınıflarından birinde olduğumuz halde sağlığımızı bu denli hiçe sayıyor olmamız beni epey üzüyor.
umarım yeryüzündeki müptelalarından herbiri bu illetten en kısa zamandda kurtuluruz.
ama ben kendim bu mereti bıraktıktan sonra yerini ne ile dolduracağım bilemiyorum.
zannediyorum bırakırsam hep bir boşlukla yaşamak zorunda kalacağım
dumansız ve berrak uzun ömürler...
Old 24-11-2006, 18:14   #95
allegria

Ben de sigara içmiyorum ve bununla da övünüyorum.İçen arkadaşlarıma da hep bırakmaları için baskı yapıyorum ama nafile..
Old 27-11-2006, 13:33   #96
justiz

Varsayılan Sigarayi birakmanin keyfi

10 yil araliksiz sigara ictikten sonra, sporla sigarayi birakmayi basardim. Kendimi 10 yas genclesmis hissettim ve agzima aldigim bir cöp tanesinin bile tadi oldugunu anladim. Uyku düzenmdeki bozukluklar, istenmeyen kokular falan hepsi gitti.
Sigarayi birakmadan önceki korkularin hepsi bos, sigarayi biraktiktan sonra kendinizi bambaska hissediyorsunuz..

selamlar
Old 27-11-2006, 17:50   #97
kmola_yargi

küçüklükten beri çevremdeki kişilerin hemen hepsinin sigara içmesine rağmen bu kötü alışkanlığa başlamamakla kendimi istisna-i müstesna görüyorum.
Bu illeti kullanan yakınlarımın halını gordukçe bir sigara düşmanlığı oldu desem yalan olmaz. Dikkat edilecek husus sigara içenlere değil de bunun teşvik eden kişi ve kurumlaradır kızgınlığım.İşin acı tarafı, ailesinin sıcak ekmeğe, yemeğe muhtaç olupta en pahalı sigara kullananlara şahit olunca acıma ve kızgınlık hallleri birbirine karışıyor.
Maksadım toplumsal mesaj vermek değil ama yılda milyonlarca insanın öldüğü milyarlarca liranın intihar edercesine heba edildiği bir illet için diyorum ki:
Daha temiz bir toplum ve dünya için;

HAYDİ HUKUKCULAR GÖREVE...
Old 28-11-2006, 15:58   #98
allegria

Alıntı:
Yazan kmola_yargi
küçüklükten beri çevremdeki kişilerin hemen hepsinin sigara içmesine rağmen bu kötü alışkanlığa başlamamakla kendimi istisna-i müstesna görüyorum.
Bu illeti kullanan yakınlarımın halını gordukçe bir sigara düşmanlığı oldu desem yalan olmaz. Dikkat edilecek husus sigara içenlere değil de bunun teşvik eden kişi ve kurumlaradır kızgınlığım.İşin acı tarafı, ailesinin sıcak ekmeğe, yemeğe muhtaç olupta en pahalı sigara kullananlara şahit olunca acıma ve kızgınlık hallleri birbirine karışıyor.
Maksadım toplumsal mesaj vermek değil ama yılda milyonlarca insanın öldüğü milyarlarca liranın intihar edercesine heba edildiği bir illet için diyorum ki:
Daha temiz bir toplum ve dünya için;

HAYDİ HUKUKCULAR GÖREVE...

benim de annem ve babam uzun yıllardır içiyor onların sayesinde nefret ettim sigaradan dumanı zaten insanı hasta etmeye yetiyor.O yüzden aslında faydalı bir şey anne babası sigara içen kişiler sigaradan nefret eder hale geliyor onların sayesinde
Old 30-11-2006, 12:25   #99
av.m.a.g

herkese iyi günler,

Biz hukukçular yoğun stres altında çalışıyoruz, doğru ancak bu bahane değil...
Ben de sigara kullanıyorum ve hukukçu olmazdan evvel başlamıştım bu illete...
Tabiki hukukçu olduk, stres te arttı, ayrıca istanbul gibi bir şehirde yaşamak ta cabası...
Ancak ne olursa olsun sigara sağlığa zararlıdır. bunu herkesin bildiği gibi ben de biliyorum. Sigara maddi ve manevi olarak şahsımı büyük zararlara sokmuş ve zarar vermeye de devam etmektedir. Olması gereken bu duruma son vermek. Hukukçu diye gerçiniyorum ancak, maddi ve manevi zararımın söz konusu olduğu bu kendi davamı, bırakın kazanmayı, açmaya dahi cesaret edemiyorum...
Old 30-11-2006, 14:15   #100
Av.Gizem ZAMBAK

çok şükür ki sigara içmiyorum ama etrafımdaki vatandaşlar saolsun içmiş kadar oluyorum
Old 30-11-2006, 15:54   #101
duyurucu1

Mutlu Evdekİ Hesap ÇarŞiya Uymadi

Sevgili Dostlar,

Ben 35 sene sigara içtim.Hatta buna sigara içmek denmez ,ben sigarayı yedim,yaladım yuttum.

Bir ara eski eşime,"Dünyada üç şeyden vazgeçmem dedim.
1)Anamdan 2)Senden 3)Sigaramdan"

Ama zaman geçtikçe evdeki hesap çarşıya uymadı.

1)Anam öldü.
2)Eşimden boşandım
3)Sigarayı bıraktım.

Bu üç olgunun gerçekleşmesi zor oldu.Bende derin izler bıraktı.Ama yaşam devam ediyor.Ben yaşamı seçtim.Öksürüksüz aksırıksız bir düzeni seçtim.Şimdi başka insanlara sigara kokmuyorum.Benimle birlikte olduklarında da kimse yüzünü buruşturmuyor.

Ama çoğu kez baroda başka arkadaşların sigara dumanlarını pasif olarak içerek sigara içmeyi bedavaya da getiriyorum

Selam ve sevgiyle kalın
Old 30-11-2006, 15:57   #102
allegria

Sayın duyurucu1 35 sene içtikten sonra anlattığınız gibi sigarayı bırakmak kolay olmamıştır ama azminizden ötürü sizi tebrik ediyorum
Old 02-12-2006, 12:07   #103
av.levent öge

sigarayı bırakmayı başarmış arkadaşlar bize yani hala sigara içmeye devam edenlere bu konuda yol gösterse,biraz bu işin sırlarını paylaşsa nasıl olur? lütfen "hemen irade göstermek gerek" demeyin. tamam o kısmı malum da mesela yemekten sonra,çay içerken ne yapmalı da ismi lazım değilin iradeyi tuzla buz etmesinin önüne geçmeli?
Old 04-12-2006, 09:56   #104
kmola_yargi

değerli meslektaşım
piyasada değişik sigara bırakma yöntemleri var.Hatta bazıları sigarıyı bırakanlara ödül dahi veryor.Mesela 10-15 sigarayı ağıza doldurup hepsini yakmak.Bir yakınım, tehlikeli olan bu yönetmi denemiş ve söylediğne göre bırakmış.devamlı kuruyemiş yiyerek ve sakız çiğneyerek hatırına getirmemeye çalıştı. Ancak bu seferde aşırı kilo aldı. Bu yöntemlerin elbette faydası olmakla beraber en büyük engeliniz iradenizde(nefsinizde) başlayıp bitiyor.
bırakacağınıza inanıyorum,
sağlıcakla kalın
Old 04-12-2006, 12:15   #105
av.levent öge

henüz yeni üye olduğum bu güzel sitede "iradesiz" olarak tanınma riskini göze alarak şu anda bir kez daha, ama bu kez son olacağı umuduyla sigarayı bırakma kararı verdiğimi ilan ediyorum. benim gibi sigara tiryakilerine de bir çağrı yapıyorum ki onlar da bir denesinler bu zorlu süreci birlikte-birbirimize destek olarak atlatalım,bu sefer olacak...
Old 04-12-2006, 15:02   #106
Av.Ayşegül Aydoğan

maalesef ben de sigara içen hukukçulardanım stres altında sigara kullanımı artıyor sözü belki bir teselli ama ikinci sınıfın başında başladım ve bırakamıyorum şimdi 4.sınıfım ve stresim gitgide artıyor ve bununla beraber içtiğim sigara sayısıda umarım en kısa sürede bırakırım
Old 04-12-2006, 15:42   #107
eyinusruk

Merhabalar,
Ben de sıgara ıcen hukukculardanım..Acıkcası tıryakı degılım..Soyle ızah edeyım, staja baslamadan evvel bır paketı 5 gunde bıtırırken ; stajla beraber bu 3 gune dustu.Sebebı stres olsa gerek..Bu konuda kendıme en cok kızdıgım nokta ıse, zararını, kendıme ne yatıgımı bılıyor olmama ragmen hala ıcıyor olmak..
Old 04-12-2006, 17:56   #108
Av. Nur Camgöz

Sigara içince noluyo arkadaslar cok merak ediyorum. Olsa olsa cebinizden bir kısım para daha eksiliyor,sigarasız bi bir ay geçirin ve sigaraya vereceğiniz parayla eşinize çiçek alın mesela(hic değilse birini mutlu etmiş olursunuz) Hiç öyle dertlere derman olduğu falan yok sigaranın sakın inanmayın böyle şeylere, iradenizi gösterin ve bırakın!!!
Old 05-12-2006, 23:10   #110
av.levent öge

bu kadar yoğun destek(!) geleceğini bilseydim daha önce bırakırdım yahu
Old 08-12-2006, 14:05   #111
Erkan1988

Ben de sigara içen hukukçu adaylarından biriyim ama ne hukuk sitresi ne de ders sitresi beni bu yola sevk etti.Beni sigara bağımlısı yapan bir vefasızdı
Old 08-12-2006, 15:01   #112
av.semire nergiz

Bir gün 6 yaşındaki kızım ağlayarak yanıma geldi ve 'anne anne erken ölmeni istemiyorum lütfen sigara içme 'dedi bana.Önce çok şaşırdım sora öğrendim ki Meğer okulda sigaranın zararlarını anlatmış öğretmenleri.O günden sonra bir daha içmemek üzere bıraktım.Veee tam 4 yıl oldu bırakalı.
İçen herkese bırakabilmeyi diliyorum
Old 08-12-2006, 15:06   #113
av.semire nergiz

Varsayılan bir dost

Alıntı:
Yazan Erkan1988
Ben de sigara içen hukukçu adaylarından biriyim ama ne hukuk sitresi ne de ders sitresi beni bu yola sevk etti.Beni sigara bağımlısı yapan bir vefasızdı
sevgili meslektaşım,bu dünyada vefasızlar çok her biri sizde bir bağımlılık bırakıp gidiyorsa işin hiç iç açıcı değil.İyisi mi yol yakınken öncelikle sigarayı bırakmakla başla o vefasız dediğinle savaşmaya
Old 08-12-2006, 15:12   #114
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan Erkan1988
siteden kimlik bilgilerine baktım yaşın da peeeek küçükmüş .vah vah dedim,pek üzüldüm, senin keeesin bırahman lazım
Old 08-12-2006, 15:59   #115
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan av.levent öge
sigarayı bırakmayı başarmış arkadaşlar bize yani hala sigara içmeye devam edenlere bu konuda yol gösterse,biraz bu işin sırlarını paylaşsa nasıl olur? lütfen "hemen irade göstermek gerek" demeyin. tamam o kısmı malum da mesela yemekten sonra,çay içerken ne yapmalı da ismi lazım değilin iradeyi tuzla buz etmesinin önüne geçmeli?
Ben de sigarayı 4 yıl oldu bırakalı bu iş zor ama imkansız değil.Nasıl mı ?
1.Öncelikle bırakmak gibi bir niyetiniz varsa ertelemeyin.bugün,yarın,....gün sonra,kar yağarsa,güneş çıkars,çok para kazanırsam vs......diyorsanızbu iş olmazzzzzzzzz,hemen şimdi olmalı
2.Bıraktınız,içmiyorsunuz ve kararlısınız. Çok iyi. Sigarayı bıraktığınızı fırsat buldukça herkese söyleyin,tanıdık tanımadık hiç farketmez.Bu hem kararlılığınızı pekiştirir hem de şu malum sigara uzatıp ikram etme riskinden korur sizi.ya da çevrenizdekiler size uzatsa bile siz utanıp almayacaksınız.Zamanla onlarda size uzatmamaya başlar.
3.Bu aşamada iyice kapana kısılmış oluyorsunuz.arıyorsunuz.içmiyeceğim diyorsunuz ısrarla.veee içmiyorsunuz
4.Başınız ağrımaya başlıyor.birşey olmaz diyorsunuzi .Ben bıraktımdiyorsunuz.içmiyorsunuz
5.Ağrıyla beraber kafanız karışmaya başlıyor.sağa sola sataşıyorsunuz.kavga ediyorsunuz.Yine de içmiyorsunuz. herkese bu halinizi mazur görmesini çünkü sigarayı bıraktığınız için böyle davrandığınızı söylüyorsunuz.onlar da hem sizi mazur görüyor hem de tebrik ediyor.Gururlanıyorsunuz ama içiniz cızzlıyor.yine de içmiyorsuzuz,kararlıyım diyorsunuz.Ben sigaradan çok daha güçlüyüm diyorsunuz ,ben onu yeneceğim o kim ki diyorsunuz.
6.Berbatsızınız,dağılmışsınız,neredeyse Şener Şenin filmlerindeki gibi tanrım kör mü oldum ne diyorsunuz.çünkü gözünüz kararmaya başlıyor.Arkadaşlarınız nasılsın dediğinde gözleriniz istem dışı yaş doluyor.ve en tehlikeli noktaya geliyorsunuz,dikkat son aşamdasınız bunu da aşarsanız başardınız demektir.
7.Bu son ve tehlikeli dediğim aşamada kendinizle kavga ediyor,kendi kendinizle konuşuyorsunuz ve kendi kendinize nerden çıktı bu sigara bırakma sevdası diyorsunuz,seni zorlayan yok,alacak paran var,o seni seviyor sen de onu seviyorsun bu ayrılık kararı neden diyorsunuz ve mahkemenizi kurup kendinizien acımasız şekilde yargılıyorsunuz.ve bütün bu aşamalardan sonra ben kazanacağım deyip bırakmak için birsürü iyi sebep sıralıyor ve kendinizi galip sigarayı da mağlup ilan ediyorsunuz.
Ve görüyorsunuz ki gerçekten sigara olayını aslında çok büyütmüşsünüz.
Not.Bütün bu aşamaladan geçerken bir paket sigaraız içmemek kaydıyla muhakkak elinizin altında olmalı.
Nasıl sigarayı bırakmak kolaymış değil mi?
Old 10-12-2006, 11:01   #116
Av.Can

bende sigara içmiyorum.Ancak bol miktarda alkol tüketiyorum.Ara sıra rakı ya da bira içerken tek tük yaktığım oluyo ancak üniversitede bi müddet içmeme rağmen düzenli olarak başlamadım.Başlamayıda düşünmüyorum.Sigara içenleri eleştirmeye de çok anlam veremiyorum.Ancak genç kızların sigara içmesi zarifliklerine hiç yakışmıyor bence.İnşallah eşim sigara içmez.Bir de çocukların yanında sigara içilmesine kızıyorum küçük ciğerlerini kirletmesek olmaz mı?
Old 13-12-2006, 02:10   #117
Eflal

Ben de sigara içmeyenlerdenim çok şükür...Yalnız şunu anlayamadım hukuk okumanın verdiği stres ya da hukukçu olmanın verdiği stresle sigara içmenin bağlantısı nedir bence.Olay tamamen iradedir mesleğin zorluğuna göre birtakım kötü alışkanlıklar beraberinde gelmemeli olduğu görüşündeyim.
Old 16-12-2006, 20:37   #118
hakanfe

"Ah bir bilsem nedir semm-i katildeki bu tat
Ve binler devrilirken binlercedeki inat."
Old 18-12-2006, 15:06   #119
Av.Özlem KALAY

Arkadaşlar,

Antalyalı bir avukat arkadaşın söylediğine göre; "İyi bir avukat,çok iyi sigara,çok iyi çay ve çok iyi rakı içermiş."...
Bu olaya biraz esprili bakış belki ama gözlemlediğim kadarıyla meslektaşların çok büyük bir çoğunluğu sigara kullanıyor.Bu durumun,mesleki stresle doğru orantılı olduğunu ve bunun bir savunma mekanizması olmadığını düşünmek istiyorum,bir sigara tiryakisi olarak...
Old 19-12-2006, 20:09   #120
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Antalyalı bir avukat arkadaşın söylediğine göre; "İyi bir avukat,çok iyi sigara,çok iyi çay ve çok iyi rakı içermiş."...

Ben kesinlikle iyi bir avukatım.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi