Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Organize Sanayi Bölgesinde Bulunan Yüksek Gerilim Hattı

Yanıt
Old 28-07-2011, 15:50   #1
kezzy

Varsayılan Organize Sanayi Bölgesinde Bulunan Yüksek Gerilim Hattı

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum zaman ayırıp ilgilenen arkadaşlara da şimdiden teşekkürü borç bilirim
Organize sanayi bölgesinde fabrikası bulunan müvekkil şirket, fabrikanın yakından geçen ve insan sağlığı için tehlike oluşturan yüksek gerilim hattı ve elektirik tellerinin yerlerinin değiştirilmesi için başvuruda bulunmuş, cevap olarak kurulan iskele ve akım belirtilen emniyet mesafesini ihlal etmekte olduğu ancak tellerin uzaklaştırılması için tüm proje ve tesis masraflarının müvekkil şirket tarafından karşılanmasının uygun görüldüğü bildirilmiştir. Yapılan keşifle birlikte müvekkil şirketten 50.000-TL kadar masraf talep edilmektedir.
Benim merak ettiğim husus, bu masrafları müvekkil şirket karşılamak zorunda mıdır eğer karşılamak durumunda kalır ise rücu etme hakkı bulunmakta mıdır, eğer rücu hakkı bulunuyorsa bu hakkını kime yada kimlere karşı kullanabilir?
Old 28-07-2011, 16:21   #2
Levent Cirit

Geçmişte TEDAŞ lehine üst hakkı tanınmış ve Yüksek gerilim hattı döşenmiş, daha sonrasında mı müvekkil tarafından söz konusu yere fabrika inşa edilmiştir?
Old 28-07-2011, 16:28   #3
kezzy

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Geçmişte TEDAŞ lehine üst hakkı tanınmış ve Yüksek gerilim hattı döşenmiş, daha sonrasında mı müvekkil tarafından söz konusu yere fabrika inşa edilmiştir?

Hayır fabrika daha önce inşa edilmiş sayın üstadım
Old 28-07-2011, 16:45   #4
Levent Cirit

Sanırım TMK Md.791 gereğince masrafların size ait olacağını belirtmişlerdir. Ancak burada sizin menfaatinizden ziyade kurumun kusurlu olarak inşa ettiği Yüksek gerilim hattı bulunmaktadır. Dolayısıyla TMK Md.791'e göre masrafları talep etmelerinin mümkün olmayacağı kanaatindeyim.
Ancak böyle bir olay ile daha önce hiç karşılaşmadığım için yapmış olduğum yorum tamamen şahsi kanaatimi içermektedir.
Old 28-07-2011, 17:13   #5
y.can_hukuk

Alıntı:
Yazan kezzy
Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum zaman ayırıp ilgilenen arkadaşlara da şimdiden teşekkürü borç bilirim
Organize sanayi bölgesinde fabrikası bulunan müvekkil şirket, fabrikanın yakından geçen ve insan sağlığı için tehlike oluşturan yüksek gerilim hattı ve elektirik tellerinin yerlerinin değiştirilmesi için başvuruda bulunmuş, cevap olarak kurulan iskele ve akım belirtilen emniyet mesafesini ihlal etmekte olduğu ancak tellerin uzaklaştırılması için tüm proje ve tesis masraflarının müvekkil şirket tarafından karşılanmasının uygun görüldüğü bildirilmiştir. Yapılan keşifle birlikte müvekkil şirketten 50.000-TL kadar masraf talep edilmektedir.
Benim merak ettiğim husus, bu masrafları müvekkil şirket karşılamak zorunda mıdır eğer karşılamak durumunda kalır ise rücu etme hakkı bulunmakta mıdır, eğer rücu hakkı bulunuyorsa bu hakkını kime yada kimlere karşı kullanabilir?

Sayın Keezy
Sayın Cirit TMK madde 791'den bahsetmiş maddede irtifak hakkının yerinin değiştirilmesinden bahsediliyor. Sizin sorunuzu içerisinde irtifak hakkına ilişkin bir şey göremedim. Konunun daha net anlaşılması bakımından tapuda herhangi bir kısıtlama bulunmaktamıdır. Saygılarımla
Old 28-07-2011, 20:15   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan kezzy

Sorun, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili olduğundan, 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'na göre çözümlenmelidir. 20. maddeye göre "OSB'lerin ihtiyacı olan elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz, arıtma tesisi, yol, haberleşme, spor tesisleri gibi alt yapı ve genel hizmet tesislerini kurma ve işletme, kamu ve özel kuruluşlardan satın alarak dağıtım ve satışını yapma, üretim tesisleri kurma ve işletme hakkı sadece OSB'nin yetki ve sorumluluğundadır." ve yine 19.maddeye göre "OSB alanından katılımcıların ortak yararlanmasına tahsis edilenlerin giderleri, OSB bütçesinden karşılanır." Bu iki hükmün birlikte değerlendirilmesi ile, sorudaki gibi bir durumda masrafların OSB tarafından karşılanması gerektiğini sonucuna varıyorum.

Not: MK 791, taşınmaz maliki ile, o taşınmaz üzerinde irtifak hakkı sahibi arasındaki ilişkiyi düzenlediği, oysa burada OSB'nin ortak alanındaki bir altyapı tesisinden sözedildiğinden, bu maddenin konuyla ilgili olmadığı kanısındayım.
Old 01-08-2011, 19:46   #7
Muhsin KOÇAK

Sorun alt yapı hizmet husurundan kaynaklı olsa gerek, 4562 sayılı OSBK 3/b nmaddesinde OSB tanımı yapılmış,kanunun 4 maddesinde " Ortak yerlerden sayılan zorunlu idari, sosyal ve teknik altyapı alanları ile arıtma tesisi alanı ve aktif yeşil alanlar bölge büyüklüğünün % 8 inden az; katılımcı ve/veya kiracı vasfı ile bölge içinde faaliyet gösteren küçük imalat ve tamirat, ticaret, eğitim ve sağlık hizmet alanları ise bölge büyüklüğünün % 10 undan fazla olamaz." hükmü ile OSB kuruluş hükümleri arasında yer verilmiş, yine 7/7 maddesi ile " Müteşebbis heyet; OSB'nin kuruluş amacını gerçekleştirmek için gerekli kararları ve tedbirleri almak, yer seçimi raporunda belirtilen hususları yerine getirmek, kanun, yönetmelik, kuruluş protokolü ve benzeri düzenlemelerle verilen görevleri yapmak, ....." şeklindeki ilk kuruluş aşamasında müteşebbis heyetin görevleri arasında sayılan yer tahsisleri ile bu tahsislere ilişkin gerekli alt yapı hizmetlerinin de planda belirtilen şekil ve şartlarda yerine getirilmesinden, denetiminden sorumlu tutulmuştur. Bu bağlamda, Müvekkil şirket tarafından katlanılan giderler OSB tüzel kişiliğine rücu edilebilecektir.

iyi çalışmakar
Old 12-08-2011, 10:07   #8
günsu

Alıntı:
Yazan kezzy

Müvekkiliniz şirketin parsel sınırları içerisinden geçmedikçe sırf yakınından geçmesi nedeniyle söz konusu tesislerin yer değişimini talep edemeyeceğini düşünüyorum. Ya da isterse de masrafları kendisinin karşılaması gerektiğini. Çünkü tabi ki organize sanayi bölgelerinin her türlü hizmeti vermek gibi bir yükümlülüğü bulunmaktadır. Ve zaten bu nedenle elektrik hizmetini karşılamak için böyle bir hat konulmuştur. Her katılımcının talebi ile yer değişikliği yapılırsa bunun önüne geçilemez.
Hat kurulurken muhakkak ki proje çalışmasında en uygun yerler dikkate alınmıştır. Değiştikten sonraki yerden de bir başkası rahatsız olabilir. Bunun önüne geçilemez.
Dolayısı ile ben bu nedenle yapacağınız masrafları OSB' ye rücu edemeyeceğiniz kanaatindeyim.
Ama konuya ilişkin gelşmelerle ilgili bizleri de bilgilendirirseniz sevinirim.
Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi