Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

vekalet ücreti hakkında

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-11-2009, 14:13   #1
Konuk

Varsayılan vekalet ücreti hakkında

Eşimin açtığı boşanma davasında haklarımı savunabilmek için bir avukat tutmak istiyorum.Fakat çekişmeli boşanma için araştırdığım vekalet ücretleri benim karşılayabileceğimin oldukça üzerinde.Eşim çok yakın bir arkadaşına vekalet verdi,yoksa o da avukat tutabilecek maddi güce sahip değildi.Ben kendi işyerimde serbest çalışıyorum,kira ödüyorum,açıkcası günümü,yada o ayı ancak kurtarıyorum.Fakat yine de bu şartlar altında muhtardan fakirlik kağıdı alabilecek durumda da değilim,vereceklerini sanmıyorum.Yani fakirlik kağıdı alamayan herkesin aslında 5000-6000tl yi çıkarıp verebilecek durumda olduğu anlamına gelmiyor.Bu durumda acaba ne yapabilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 11-11-2009, 14:27   #2
üye8180

Sayın Konuk, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurmalısınız. Burada, başvurunuzu alan avukatlara, aynen yukarıda bize yazdığınız gibi, fakirlik kağıdı temin edememenize rağmen, evinizin olmadığını,kıt kanaat geçindiğinizi belirtmelisiniz. Geliriniz araştırılacaktır. Avukat tutmaya yeter geliriniz olmadığı kanaatine ulaşılırsa, size ücretsiz vekil atanabilir.
Old 11-11-2009, 14:40   #3
Av. Fatma Hoşgör

Sayın Konuk,

Baroların adli yardım servisinden yararlanmanız için gerekli evraklar;
1- Muhtardan fakirlik belgesi
2- Muhtardan ikametgah
3- Nüfus cüzdanızın fotokopisi dir.

Muhtardan fakirlik belgesi almanız için çalışmıyor olmanız şart değildir. Asgari ücret düzeyinde geliriniz olması halinde de muhtarlıklar fakirlik belgesi vermektedir. Bu nedenle önce bağlı bulunduğunuz muhtarlığa gidip fakirlik belgesi için başvuru yapınız. Alamanız halinde adli yardım hizmetinden malesef yararlanamayacaksınız.

Saygılarımla
Old 11-11-2009, 14:45   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Adli Yardımyadan yararlanamın ölçütü fakirlik değil,elverişsizlik olarak değerlendirilmelidir.Çünkü adli yardıma başvuran kişinin bir geliri olabilir ,fakat bu gelirden -zorunlu harcamaları sebebei ile -avukata vekalet ücreti verecek durumda olmayabilir.

Bu talebin reddedilmesi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin "Özel hayat ve aile hayatının korunması "hakkının ihlali olarak değerlendirilmeye uygundur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi