Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kadının çalışması / boşanma / nafaka

Konuyu Kilitleyin
Old 05-11-2009, 16:59   #1
sakar

Varsayılan Kadının çalışması / boşanma / nafaka

10 yıldır süren evliliğimde 2004 yılında doğum yaptım , çocuğum ve eşimin işi, nedeniyle yaşadığımız şehir değişikliğinden ötürü 3.5 sene iş hayatıma ara verdim. Parasal konularda da eşimle anlaşamamaktayım. Bu sebeple 2 senedir yeniden çalışmaya başladım. ancak eşim bir türlü çalışmamı kabul etmedi. şu anda ya işi bırakmak yada evliliği bitirmek anlamında bir tercihle karşı karşıyayım. çocuğum 6 yaşında. eşim 10.000 tl maaş alıyor. maaşını belgeleyebilir miyim bilmem ama ne kadar nafaka talep edeblirim. hem çocuğum hem de kendim için . ben 1000 tl maaş alıyorum
Old 05-11-2009, 22:00   #2
üye8180

Sayın Konuk, eşinizin, ' ya işe gitmezsin, ya boşanırsın ' şeklinde dayatması hukuka aykırıdır. Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre, çalışmanız, eşinizin iznine bağlı değildir.

Boşanmak isterseniz, dava devam ederken tedbir nafakası, boşanma kararı kesinleşince, boşanmaya sebep olan olaylarda ağır kusurlu değilseniz, boşanmayla yoksulluğa düşecekseniz yoksulluk nafakası, çocuğunuz için iştirak nafakası, maddi ve manevi tazminat, boşanma kararı kesinleşmesiyle mal rejiminin tasfiyesinden doğan katkı payı/ katılma alacağı talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Nafaka miktarını kesin olarak belirleyemeyiz. Ancak, eşinizin gelirini her türlü delille ispatlayabilirsiniz. Aile mahkemesi hakimi, sizin ve çocuğunuzun bakım, barınma ve diğer ihtiyaçları için bir nafaka miktarı tayin edecektir.

Avukat yardımı almanız çok önemlidir. Hak kaybına uğramamak için, doğrudan avukata başvurunuz.
Old 06-11-2009, 00:44   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan sakar
10 yıldır süren evliliğimde 2004 yılında doğum yaptım , çocuğum ve eşimin işi, nedeniyle yaşadığımız şehir değişikliğinden ötürü 3.5 sene iş hayatıma ara verdim. Parasal konularda da eşimle anlaşamamaktayım. Bu sebeple 2 senedir yeniden çalışmaya başladım. ancak eşim bir türlü çalışmamı kabul etmedi. şu anda ya işi bırakmak yada evliliği bitirmek anlamında bir tercihle karşı karşıyayım. çocuğum 6 yaşında. eşim 10.000 tl maaş alıyor. maaşını belgeleyebilir miyim bilmem ama ne kadar nafaka talep edeblirim. hem çocuğum hem de kendim için . ben 1000 tl maaş alıyorum

Sayın katılımcı,
Medeni Kanunumuza göre eşler, meslek ya da iş seçiminde, çalışıp çalışmama konusunda birbirlerinin iznini almak zorunda değildir. Fakat bu konularda evlilik birliğinin huzuru ve yararı gözönünde tutulmalıdır.
Meslek ya da işinizi bilmiyoruz. Çalışmanızın evlilik birliğine etkisini de...
Bu nedenle bir avukata doğrudan başvurup somut durumu anlatarak hukuksal yardım almanızı öneririm.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi