Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

yasal stajın sürecinde şehir değiştirmek

Yanıt
Old 17-08-2016, 14:10   #1
hakant

Varsayılan yasal stajın sürecinde şehir değiştirmek

herkese selamlar stajımın 2. ayında olan bir stajyer avukatım. şuan stajımı İstanbul'da icra ağırlıklı olmayan dava çeşitliliği var denilebilen bir büroda sürdürüyorum. fakat staj sonrasında ya da stajımın ikinci altı ayında bursa'ya yerleşmek gibi bir düşüncem var. bu hususta ise kafama takılan birçok sorum...
1-öncelikli olarak memleketim diyebileceğim ve güçlü bağlarımın ve çevremin olduğu bir il maalesef yok. bu sebeple kendi çabalarımla belli noktalara gelmeliyim sanırım. bu hususta mesleğe İstanbul'da mı devam etmeliyim yoksa stajımın ikinci altı ayını nispeten daha küçük olan ve giderlerin daha az olduğu bursa gibi bir şehirde mi sürdürmeliyim?
2- Bursa'ya gitmem durumunda aldığım duyumlara göre stajyerler sadece icra işlerinde çalışıyormuş bu durumda bursa'da stajımın son altı ayını verimli geçirebilmem ne derece olası?
3- stajdan sonra büro açmak gibi bir niyetim ve şükür ailemin bu konuda maddi desteği var fakat takıldığım yerde arayıp sorabileceğim bir avukat abim ,tanıdığım maalesef yok gibi bir şey bu durumda staj sonrası doğrudan büro açmak aptallık olur mu?
4-diğer yandan bakınca birilerinin yanında çalışarak mesleği özümsemenin çok mümkün olmadığını ve bu suretle çevri edinmenin çok mümkün olmadığını , bunun en iyi kişinin kendi bürosunda gerçekleştirebileceğine inanıyorum fakat doğrudan kendi büromu açarak telafisi mümkün olmayan hatalar yapmak suretiyle avukatlık imajımı zedeleme riskim de var gibi (yukarıda takıldığım yerleri danışabileceğim bir avukat abimin olmadığını üzülerek belirtmiştim...)
5-mevcut durumda büro açmam halinde nasıl müvekkil edinebilirim ve süreç çok uzun sürer mi acaba
6- kendi kendimize tecrübe edinmemiz bu siteden faydalanmak suretiyle ya da uygulamaya yönelik kitaplar , yargıtay kararları vesaire okumak suretiyle dava sürecini aksamadan sürdürmek ve tamamlamak mümkün müdür , yani stajdan sonra doğrudan büro açan herkesin ihtiyaç duyduğunda danışabileceği bir akıl hocası mı var idi?
7-bursa'ya gitmem durumunda İstanbul'da geçirdiğim sürenin benim için zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. ağırlıklı olarak ceza davaları bakan bir büroda çalışmamın da bana mesleğin ilk yılları için faydalı olamayabileceği kanaatimdeyim zira meslekte ilk yıllarda iş davaları tapu iptal tescil boşanma davaları icra işleri gibi fazlaca nitelik aranmayan ve belirli prosedür içerisinde işleyen işlerle muhatap olma olasılığımız yüksek. çalıştığım büroda iş davası pek yok ve icra da yok denecek kadar az bu açıdan şahsım adına olumsuz bir durum oluşturup oluşturmadığı konusunda da kaygılarım var.
sonuç olarak ne yapmam gerektiği hakkında tam bir düşünce karmaşası içerisindeyim ve meslekte tecrübe edinmiş üstatların fikirlerine ihtiyacım var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi