Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

5584 Sayılı Posta Kanunu

Old 27-02-2002, 04:14   #1
NET DAĞITIM

Varsayılan 5584 Sayılı Posta Kanunu

Değerli arkadaşlar,
Ben bir özel kurye şirketi sahibiyim.Sanayi ve Ticaret Bakanlığının verdiği yetkiye göre hizmet yaptığım sırada PTT tarafından hem şirketime hemde bana gönderi veren kuruluşa tedbir koydu.Tedbirin kaldırılması ile ilgili 4 kez müracaat etmeme rağmen mahkeme Posta Kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle tedbiri henüz kaldırmadı.1 haziranda ilk esas duruşma günü verildi.Teminat teklif ettiğimiz halde hakimin tedbiri yargılama sonuna kadar kaldırmaması (Haklılığımızı gösteren 17 sayfalık hukuki mütalaa olmasına rağmen)hukuka uygunmudur.Yoksa hakim esas davaya girmeden reyini belirtmişmidir.Tedbirin kaldırılması için öneriniz ne olabilir.
Bu konuda yargıtay kararı veya emsal kararı bulan hukukçular ödüllendirilecektir.Cep.0532 7172377 (Recep)den bana ulaşabilirsiniz.
19-05-2001 23:42:55
Old 27-02-2002, 04:14   #2
BİR HUKUKÇU

Sayın Recep,
Sanırım fazla kovboy filmi izlemişsiniz.

Hukukçulara ödül vaad etmek onur kırıcı
bir teklif olarak sanırım yanıt bulmayacaktır.

Hukukçular ödül almazlar. Tarihteki ilk avukatlar 'Honorio' denilen bugünkü dile çevrilirse 'şerefiye' denebilecek bir miktarı
yaptıkları şerefli işin karşılığında KABUL
ederlerdi. Şimdilerde bu şerefli işin karşılığına VEKALET ÜCRETİ adı verilmektedir.
Vekalet ücretinin ne kadar olacağı, nasıl
alınacağı meslek kurallarına göre belirlenmiştir.

İyiniyetinizden kuşku duymuyorum. Hukukçuları
aşağılama gibi bir niyetiniz olmadığından eminim. Sadece doğrusunun bilinmesi için mesajınıza yanıt verme gereğini duydum: Ödül
her ne kadar aşağılayıcı bir kavram değilse de
hukukçular ödül peşinde koşmazlar.

Bu durumda sizden ricam; Lütfen mesajınızdaki
ÖDÜL sözcüğünü düzelterek yeniden gönderiniz.
Yeni mesajınız geldiğinde eski mesajınız site
yöneticileri tarafından silinecek ve masum
yanlışınız ortadan kalkacaktır. (Şimdiden
silinmemesinin nedeni,sorununuza çözüm
aramanıza duyulan saygı ve hukukçuların böyle bir sorunun varlığından haberdar olmalarının
sağlanmasıdır.)

Saygılarımla
Old 27-02-2002, 04:14   #3
Mulayim

sayin <BIR HUKUKCU>
ben sizinle ayni fikrde degilim.
her ne kadar avukatlik fazla isim
olmamasina rahmen,basimdan gecen
birkac avukatlik isimde anladimki
avukat olaya maddi yonden bakiyor.
hatta bir seferinde senetlerimi
tahsil eden sn.avukat bana yalniz senetlerin uzerinde yazan rakamlari odemek istedi
kendisine bunlarin birikmis faizleri
neoldu sorusuna cok bozuldu istemeyerek
vermek zorunda kaldi.kendisinin hakki
olan butun ucreti almasina rahmen.
baroya sikayet dilekcesi verdigimde daha
onceden bu tip vakasi oldugu bildirildi.
tabi istisnalar kaideyi bozmaz diyebilirsiniz.
tarifedeki vekalet ucreti ile calisan
kac avukat var,daha ziyade tarifeyi
katliyorlar,davayi kazansan bile karsi
taraftan masrafin onda birini alamiyorsun.
saygilarimla
Old 27-02-2002, 04:15   #4
BİR HUKUKÇU

Sayın Mülayim,
Karşılaştığınız kötü örnekler
tüm avukatlar açısından üzüntü vericidir.

Keşke daha fazla avukatlık işiniz olsaydı
da her avukatın düşündüğünüz gibi işe maddi
yönden bakmadığını görme fırsatınız olsaydı.

Mesajınızda sevindirici olan konu: avukatınızın
haksız davranışını Baroya şikayet etmenizdir.
Müvekkillerin haklarını aramaları avukatların
içlerindeki kötü örneklerden kurtulmalarını
sağlar. Barolar mesleğin saygınlığını sağlamak
için gereken disiplin soruşturmalarına büyük
önem veriyorlar. Barolar tarafından cezalandırılan avukat sayısı tahminlerin üzerinde bulunmaktadır. Sizin şikayetiniz üzerine eminim avukatınız bir ceza almıştır.
Şikayetinizin sonucundan haberdar edildiniz mi
bilmiyorum ama bence sonucunu öğrenmenizde yarar var. Sonuç bilinsin ki, avukatlığın
disiplinli bir meslek olduğu görülsün. Sorumluluklar avukatın vicdanına bırakılmamış,
ceza, tazminat gibi yaptırımlara bağlanmıştır.
Meslek olmanın gereği de budur.

Meslekten olmamanıza karşın, mesleğin sorunlarını dile getirme zahmetine katlandığınız için büyük bir çoğunluktaki(iyi) meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum.
Çok küçük bir azınlıktaki (kötü) meslektaşlarım adına da özür diliyorum.

Ne yazık ki, o çok küçük azınlık her dönemde,
her toplumda bulunmaktadır. Hepsi birden yok edilememektedir.

Saygılarımla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi