Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?
Evet 458 67,85%
Hayır 217 32,15%
Oy Verenler: 675. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 85)

Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?

Yanıt
Old 06-04-2006, 20:14   #31
poseidonofshadows

Hukuk mezunu değilim ama geçmişte imkanın olsaydı mutlaka okurdum. Henüz geç sayılmaz belki gelecekte ben de sizler gibi gerçek bir hukukçu olurum.
Old 07-04-2006, 08:15   #32
deniz24

1.sınıf öğrencisiyim,hukuka bilerek ve isteyerek geldim.hukuk hayatın içinden birisi,heran karşınıza çıkabilir.tekrar başa dönme imkanım olsa hiç vakit kaybetmeden hukuku tekrar seçerdim
Old 07-04-2006, 12:44   #33
av.zuhala

Evet hukuk okurdum. Hayata ve olaylara hukukçu gözüyle bakmanın nasıl bir zevk olduğunu bildiğim için başka bir cevap veremiyorum.Ama bu ülkede hukukçu olarak çalışmak öyle zor ve yıpratıcıki insanı hukuk okuduğuna zaman zaman pişman edebiliyor.(Ya da ben ve çevremdeki bazı hukukçu arkadaşlarımın düşüncesi bu yönde)
Old 07-04-2006, 13:56   #34
gulaslan

Birçok zorluğa ve karmaşaya rağmen hukukçu olmak insanda tuhaf bir bağımlılık yaratıyor istesenizde vazgeçemiyorsunuz; bu yüzden herhalde evet,yine de hukuk okurdum.
Old 07-04-2006, 21:56   #35
Av. Galip DAĞTEKİN

Hukuku BİlİnÇsİz SeÇtİm Aİlem Ve Yakin EŞ Dostun Baskisi İle Oldu Bİr Nevİ.ve İyİ Kİ De SeÇmİŞİm Dİye DÜŞÜnÜyorum.sonuÇta İnsanlarin En Rahat Oratam Da YaŞamasi İÇİn Gereklİ Olan Olgu Hukuk Olgusudur.hukuk Olmayan Ortamda AnarŞİ Vardir KargaŞa Vardir Ve Kavga Vardir...
Old 08-04-2006, 11:06   #36
ibrahimkovanci

arkadaslar bende yenien dünyaya gelsem ve yine gelsem hukuk okurdum daha öğrenci olmamama rağmen bu bölümün ayrıcalığını fark ediyorum yani insanlarla içiçe bir yaşam yani sosyallik dahadası hayatı yasatan bir bölüm...
Old 08-04-2006, 11:09   #37
şoreşger

Olumlu Hukukçu haklarını bilen öncü insandır.

Günümüz toplumunda çoğu kimse ne gibi haklara sahip olduğunu bilmemektedir;tabi bu durum bir sürü alanda çoğu kişinin ve kurumun işine gelmektedir.Demokratik ve özgürlükçü bir düzende yaşıyorsak haklarımızı bilmek ve bunları almak,alma yolunda mücadele etmek için ilkin bu hakların olup olmadığını veya ne gibi içeriklere sahip olduğunu bilmek gerekir.Bu anlamda Tarihin her safhasına baktığımızda haklarının varlığından haberdar olanlar ve bu amaç için mücadele etmiş toplumlar refah ve düzen içinde yaşamalarının yanı sıra bugün Dünyaya öncülük etmektedirler.Buanlamda hukukçu toplumda her zaman lider konumundadır.
Old 08-04-2006, 12:16   #38
Av.Nevra BAŞKAL

Adaleti sağlamaya çalışarak ulvi bir amaca hizmet etmek, toplumda saygınlık kazanmak,...vs. konularını geçiyorum.

Hukuk, hatta dar anlamda avukatlık, olayları, insanları yukarıdan izleyebilme yetisini kazandırmasıyla hayata bakış açınızı genişletiyor. Boşanmak için gelen birinin, aslında boşanma niyetinde olmadığını, size danışmakla eşinden intikam aldığı düşüncesiyle rahatladığını, daha ilk 10 dk.da çözebiliyorsunuz. Başkalarının uykusunu kaçıran, sanki dünyanın sonu gelmiş gibi düşünmesine sebep olan olaylar, sizin için "Asliye Ticaret Mahkemesinde açılacak menfi tespit davası" niteliğinde olduğundan, hayatı olduğu gibi, basit görmeye başlıyorsunuz.

Tabi bir de avukatlık, insanları artık daha kolay tanımanızı sağlıyor. Mesleğin başındayken "tamam, parayı yarın öğleyin getiriyorum, abla/abi" diyen borçlulara güvenip, sonra kaçtıklarını öğrenince duyduğunuz hayal kırıklığı, size insan ölçebilmeyi, kimin doğru kimin yalan söylediğini daha kolay ayırt edebilmeyi öğretiyor. Özel hayatınızda dahi, temkinli olmaya başlıyorsunuz; öyle olmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz, çünkü bir arkadaşınıza güvenip kefil olursanız, siz de müvekkiliniz Mehmet Bey gibi olabilirsiniz...

Kendi sorunlarınız da küçülüyor gözünüzde, çünkü biliyorsunuz, "bu dava 1998 yılından beri bitmiyor olabilir ama er ya da geç karara çıkacaktır. Aleyhe olursa sorun değil, temyizi var, karar düzeltmesi var..." Hayat hoş, gerisi boş, nasılsa çözülür...

Hukuk her yerde,... Bakkaldan aldığınız ekmek "satım akdi", içinden yabancı cisim çıkarsa "ayıba karşı tekeffül " hükümleri devreye girer, eve giderken araba çarparsa 2918 ve BK uygulanır, hastanede hemşireye aşık olup evlenirseniz MK, iyileştikten sonra çalışmaya başlayınca 4857... Hukuk, hayatın içinde...

Evet, yine hukuk okur, yine avukat olurdum.

Av. Nevra BAŞKAL
Old 09-04-2006, 14:37   #39
abkahraman

Ben hukuk fakültesini gayet bilinçli ve isteyerek seçen nadir gruba dahilim sanırım ama halimden fazlasıyla memnunum. İnsanların bir sorunu olmadan kapınızı çalmayacakları iki bölüm vardır, tıp ve tabi ki hukuk. Ama insanlar için çalışarak insanlığa katkı sağladığınızı bilmek; özetle insanlık için bir şey yapabilmek çok güzel bir duygu. Tüm öğrenci arkadaşlara fazlasıyla tavsiye ederim
Old 09-04-2006, 20:45   #40
alirizadizdar

Çünkü insanla toplumla içiçe olacağınız tek yaşam biçimiz hukukla birlikte oluşur ve ondan alacağınız hazı kelimeler anlatamazsınız.
Old 10-04-2006, 17:45   #41
parezger

Evet !Evet! Evet! Tüm sorunlara dertlere rağmen yine hukuk.Çünkü hukuk bir yaşam tarzıdır,bir kara sevdadır...Yıkılmadık ayaktayız tüm dertlerle başbaşayız Ama yarınlar için ümitvarız.İnşallah tüm hukukçu meslektaşların çabasıyla hukuku ve hukuçuları hakedecekleri saygın makamına oturtacağız....
Old 10-04-2006, 18:37   #42
Desarac

bu ankete katılmamak için uzun süre direndim

demekki akacak kan damarda durmamış;atalarımız haklıymış..

ben hukuk fakültesini ailemin şiddetli baskılarına dayamayarak işaretlemiştim tercih ösym formuma..ağlaya ağlaya.. hayalim olan öğretmenliğe veda ederek.. ailemin ilk üniversite mezunu olacağım için,herhez aşırı bir hassasiyet gösteriyordu seçimim söz konusu olunca.

böylelikle bana seçme şansı kalmadı.. kazanamayayım diye tüm bir sene yaptığım emekleri hiçe sayarak şehrimdeki en yüksek puanlı hukuk fakültesini yazdım ve boğaziçi üniversitesi edebiyat bölümünü sıfır nokta binde bilmem kaç puanla kaçırdıktan sonra istanbulk hukuka girdim.. "kader" kelimesi anlam kazandı gözümde.. sonrası "keder" oldu ama..

istemediğim bir okul..
sindiremediğim ve sevmediğim bir meslek..
tüm okullarını birincilikle bitirmiş biri olarak herkes ayıpladı beni üniversiteyi 7 senede bitirince..

devlet memuru olmak istemiyordum,hakim savcı olmayı çoktan silmiştim kafamdan.. ve avukat olmak deyince ne yalan söyleyeyim "devil's advocate" geliyordu aklıma hep..

idealizm ve haysiyet sapkınlığımdan belkide,"gerekirse ekmeğimi kazanmak için temizlikçi bile olurum,ama yine de avukat olmam!" dedim,büyük konuştum,onu bile oldum inanmazsınız..

"okulu bitirmezsen intihar ederim" diyen babamın hatırına okulumu bitirdim. kader ,belki de razı olmaktır dedim içimden.. ve Saint Exupery'nin dediği gibi "yaşamak,yavaş yavaş doğmak"sa,ben de kendime bir şans vermeliydim..bana verilmeyen seçme şansına inat..

evet itiraf etmeliyim şimdi içime sinmeyen bu mesleği yapmaya eski bir hükümlü ikna etti beni.. garip ama gerçek.. üstelik,haksız yere işkence görmüş, ,savcı bile beraatini istediği halde hapislerde yatmış biri.. sırf bana "Adaleti ayakta tutanlardan olmam" gerektiğini anlattığı için burdayım.

kader,razı olmaktır evet,ama "hukuksuzluk"tan razı değilim. hukukun işletilmediği bir ülkede en ızdırap verici şey bir hukukçu olmaya çalışmak! belki başından beri isyanım ve tepkim bunadır! körler ve sağırların birbirini ağırladığı kadim bir seramoni olmaktan çıksaydı hukuk,ben de "EVET YENİDEN DOĞSAM YİNE SEVE SEVE HUKUKÇU OLURDUM,KENDİ ÖZ RIZAMLA!" diyebilirdim..oysa şimdi sadece yaptığım bir "GÖREV"..belki edilmiş bir duanın karşılık bulması..

yeniden dünyaya geldiğimde ülkemi işleyen bir hukuk devleti olarak bulursam ,elbette seve seve avukat olurum.. yoksa yaşayacaklarım sadece bir dejavu'den ibaret olacak ,biliyorum..hem de karabasan gibi bir dejavu'den..

anketteki suale açık cevabım; şimdilik "HAYIR !"
Old 10-04-2006, 22:19   #43
Hoca

Bir fakülte bitirip o alanda 7 yıl çalıştıktan sonra Hukuk'a girdim. Çok emek verdim (herkes gibi). Bu gün maddi etkenlerden bağımsız olarak dahi baktığımda bu emeğe değdiğini düşünüyorum. Ancak günümüzde çok daha iyi ve seçkin koşullarda, 4 yıldandaha uzun süren bir hukuk eğitimi verilmesine daha fazla ihtiyaç var. Çünkü lise eğitiminin bilimsel ve akademik düzeyi belli. Öncelikle hukuk eğitiminin süresi en az 6 yıl olmalı. Sonrası için ise önerilecek şeyler oldukça fazla... Saygılar.
Old 12-04-2006, 16:56   #44
sıne causa

Varsayılan YaŞam Kavgasi

Aslinda Sorunum Hukukla DeĞİl Durumunuzun KÖtÜ Olmasi Halİnde Okumanin Ne Kadar Zor Şartlarda GerÇekleŞtİrİlebİldİĞİdİr.hele Hukuk Okuyup Uzun Bİr ÖĞrenİm SÜrecİ GeÇİrmİŞsenİz Devamli Maddİ Ve Manevİ Kaygilarin VerdİĞİ Sikintilarla Sadece Okulu Bİtİrme Çabasindan Pek De İlerİ GİdebİlmİŞ Sayilmazsiniz.evet Hukuk Bİr YaŞam BİÇİmİdİr Hukuku Hayatina YansitabİldİĞİn ÖlÇÜde Fakat Ülkemİz AÇisindan DeĞerlendİrme Yaparsak Yasalarin Çok TartiŞmali Hal AldiĞi Ve Uygulamada Bİr SÜrÜ KariŞikliĞin Ortaya ÇiktiĞi Şu DÖnemde Ne Hukuk Tam İŞlemİŞ Sayilir Ne De Bİzler Hukuku YaŞamimiza Yansitabİlİrİz.
Ünİversİte Sinavlarina GİrdİĞİm Yillarda İŞletme İktİsat RevaÇtayken Şİmdİ Pek Tercİh EdİldİĞİnİ Sanmiyorum.o Siralar Tercİhİm Hukuk DeĞİl O YÖnde Olsaydi Şİmdİ İŞ Bulmakla UĞraŞacaktim.dÜŞe Kalka Bİten ÖĞrenİm Yillarimin Ardindan HİÇ Olmazsa GÜncellİĞİ Olan Bİr Meslekte Yol AldiĞim İÇİn Memnunum.geÇmİŞe DÖnsem Yİne Şans Eserİ Hukuk FakÜltesİnİ KazanacaĞimi Bİlİyorum...
Old 12-04-2006, 20:12   #45
genç hukukçu

hukuk fakültesi okumak benim 6 yıllık hayalimdi ve bu hayali gerçekleştirmiş bulunuyorum.Henüz 1.sınıf öğrencisiyim ama hukuk okumaktan büyük bir zevk alıyorum,anayasa hukuku dersi şu an en sevdiğim ders...
Old 12-04-2006, 21:54   #46
Çaba

Mesleğimi çok sevmeme,ilk başladığım yıllarda iyiki Avukat olmuşum her gün aynı şeyleri yapan veya her yaptığı iş bir birinin benzeri olan bir mesleğim olmadığı için güne güzel başlayan biri olmama rağmen 40 yaş sonrası unutkanlık ve aşırı yorgunluk başladığı,sağlık problemleri yaşadığım için hayır diyenlerdenim.
Duruşma beklemekten, mübaşirlere duruşma saatinin geldiğini hatırlatmaktan, sürekli değişen hakimlerden, 1.sınıfa ayrılmak çabası içinde olanlardan, hukuk bilgisi vicdanı başka söylesede Yargıtayın her verdiği karara uyma gereği duyanlardan yorulduğum için yine hayır diyorum.
Yardıma ihtiyacı olupta söylediğiniz bir kaç cümleyle kafasındaki soruları cevaplayıp rahatlara rağmen yine de hayır.
Avukatın müvekkiline ait parayı icra dosyasından çekip , 1yıl sonra müvekkilinin idareden parasının ödendiği tarihi öğrendiği andaki kısa süreli şokunu görmekten, bir milyarlık harç için on altı milyar harç isteyip alan Avukatı görmekten,tapucu ile savcının samimiyetini birinin apar topar noterliğe geçmesini diğerinin ihraç işlemlerinin başlatılmasını ve sivil polisin garson olarak konuşmaları kaydetmesini duymaktan ve öğrenmekten yoruldum saygıdeğer arkadaşlar.
tüm bu sebeplerle hayır diyorum.
Old 13-04-2006, 19:35   #47
agebeloglu

Olumlu

Sıkıntısı,zorluğu bile güzel bu mesleğin.Tabiki okurdum.
Old 17-04-2006, 10:15   #48
atakancoksezen

Bundan sekiz sene evveline dönsem ve tekrar üniversite sınavına girecek olsam yine aynı şeyi yapardım. Sadece 5 tercih yapardım ve bunların hepsi HUKUK FAKÜLTESİ olurdu.

Yürekten isteyen herkesin HUKUKÇU olma keyfini yaşaması dileğiyle...
Old 17-04-2006, 12:48   #49
sibelniko

Ben hukukun doğrudan ve adaletten yana tecelli etmesi taraftarıyım. Elbetteki her hukuk sistemi sonuç itibarı ile bunu hedefler ama önemli olan bunu yüzde kaç oranında tutturabiliyorsunuz. Ben, ülkemizde hukuk yolu ile adaletin tecelli etme oranının pek fazla olmadığı inancındayım. Onun için tekrar hukuk okumazdım veya en azından bu ülkede okumazdım demek daha doğru olur.
Old 17-04-2006, 13:07   #50
gülşah

ankete cevabı evet olanlardanım.henüz öğrenci olmama rağmen hukukçu kimliğimi ilerde de seveceğimi biliyorum.ve şuna inanıyorum ki bu yıllarımızda kavramlara ideallere ne kadar sıkı sıkıya bağlı kalırsak meslek hayatımızda da bunların alt üst olmasına o kadar güçlü karşı çıkarız.
Old 17-04-2006, 13:16   #51
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Hukuk fakultesi benim istedigim degil, bana yakıstırılandı ama bugün sınava girsem yine Hukuk Fakültesinde hatta yine İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okumak isterdim.Ancakmeslekte yasadıgım sorunlar asla avukat olmazdım dememe sebep oluyor.
Old 18-04-2006, 10:45   #52
nursel citil

Başlangıçta üniversite sınavlarında kazandığımız bir yer olduğu için fazla seçme şansımız yoktu. Çok zorlu bir eğitimden geçmiştik. Hayatla mücadele etmek ve başarmanın verdiği mutluluk ve gurur duygularını yaşamayı o zamanlar öğrendim. Üniversite eğitimi almak o zamanlar benim için çok önemliydi.Üniversite öğrencisi olmak tüm zorluklara rağmen çok güzeldi.Mezun olup staj yapmaya başlayınca idealimdeki hukuk adalet ve meslek ile gerçekte yaşananlar arasında çok fark olduğunu gördüm. Ben duygusal bir insandım ve avukatlık yaptığım sürece başkasının dertlerini kendi derdim gibi kabul edip elimden geleni yapıyordum ama sadece benim çaba göstermem yetmiyordu.Adaleti tek başıma gösterdiğim çabayla gerçekleştiremiyordum.Bir süre sonra çok yıpranmaya başladım ve farklı mesleklere yöneldim.Bu nedenle avukatlık mesleğinin tüm zorluklarını göğüsleyerek bu işi gereği gibi gerçekleştiren meslektaşlarıma büyük saygı duyuyorum. Pek çok sınava girdim. Sonunda akademik kariyer edinmeyi başardım. Üniversite ortamında kalmaya devam ettiğim ve idealimdeki hukuku öğretmeye devam ettiğim için bu mesleği çok seviyorum.Hukuk ayrıca hayatım boyunca karşılaştığım sorunları çözmemde bana yol gösterici olduğu için de geçmişe dönsem yine Hukuk Fakültesini seçerdim bu sefer bilerek ve isteyerek
Old 18-04-2006, 22:31   #53
zekeriya.gunal

dünyaya bir değil bin kez gelsem bin kez hukukçu olurdum..
Old 19-04-2006, 11:52   #55
avslh

ben hukuk okumazdım, neden? hakim-savcıların geçim derdine düştüğü, avukatların halk arasında üçkağıtçı yalancı olarak bilindiği bir toplumda neden tekrar hukukçu olmak isteyeyim ki. ayrıca geçim derdi sıkıntısı olan, hiç bir güvencesi olmayan avukatlık zaten bitmiş durumda. hakim -savcılar ayrı bir sıkntıdalar...ama maddi olanaklar iyi olsa hukuk okumam desem yalan olur..
Old 19-04-2006, 13:15   #56
orthia

Mutsuz hukuk okurdum evet ama hersey burda mutlu sonla biterdi.. ötesi olmazdı ASLAAA :)

selam olsun herkese.. siteye yeni üye oldum ve ilk olarak bu hususta görüş bildiriyor olmak inanın içimi dökmek adına güzel bir fırsat cok yerinde bi soru.. henüz öğrenim gören hukukçu arkadaşlar ve hukuk okumayı düşünen arkadaşları olumsuz etkilemek istemem ama.. bu foruma, soru "yeniden hukuk okumak istermisiniz" olduğu için "EVET" dedim fakatsadece hukuk okumaya evet! ama uygulamacı olmaya maalesef hayır.. maalesef okunan pek çok şeyin pratikte yeri yok.. ((bu ifade cok uygun işte bu bakışlarla "ama kitapta öyle yazmıyodu" diyerek hukukçuluğunuzu sorgulamaya başlıyorsunuz..))
yaklaşık 10 cümle yazıp sildim şimdi
en iyisi bu kadar yorum yapmak.. gerisi hukuk aleminde halden anlayan tüm hukukçularca tahmin edilior olmalı..
Old 19-04-2006, 13:58   #57
Atakan

Soru Düşünmeden EVET...AMA !!!

Ne yazık ki bu ülkede okumak istemeyeceğimden eminim

Hukukun üstünlüğünün hem devlet hem de toplum yaşamında mevcut , inanılır ve dahi GÜVENİLİR olduğu , Hakimi ve Savcısının geçim derdi çekmediği , Avukatlarının ve "Hukukçularının " "en saygın meslekler" sırlamasında üstlerde olduğu bir yerde ( elbetteki yine ülkemde ) okumak isterdim.

Ama inanıyorum ki çocuklarımız bu imkanı bizlerin sayesinde yakalayacaktır.
Old 20-04-2006, 09:07   #58
Av.Duygu Keleş

İlkokul yıllarımda bu kızın ağzı iyi laf yapytor kesin avukat olur derlerdi aile büyüklerim.Dedikleri de oldu sonunda.Belkide lise yıllarında hukuk fakültesine girmeyi istememin sebebi de bilinç altımdaki ağzı iyi laf yapar sözleriydi4 yıl fakülteyi bitirmek için gece gündüz çalışıp,uykusuz kaldığım günlere;tabiri caizse boğaz tokluğuna çalıştığım,yeri gelince sekreter, yeri gelince avukat ,yeri gelince takip elemanının üstleneceği işleri yaptığım günlere rağmen hayata birkez daha gelsem HUKUKÇU ve ÖZELLİKLE AVUKAT olurdum.Önümüz açık arkadaşlar sadece zamana ihtiyacımız var ,sabredelim ve görelim.
Old 20-04-2006, 13:06   #59
tiny lady

Varsayılan Ferhat Sarıkaya tekrar Van Cumhuriyet Savcısı olmayı seçer miydi?

Bir kaç dakika önce Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya hakkında hazırladığı bir iddianamedeki suçlamalar nedeniyle HSYK tarafından ihraç kararı verildi. Ben gerçekten her defasında sorulduğunda yinelerim; Tekrar seçme şansım olsa hukuk fakültesini, istanbul hukuku seçerim diye. Hukuk mezunu(tam hukukçu diyemiyorum kendime,hakkını vermek gerek) basın mensubu olarak adli gelişmeleri yakından takip etmeye çalışıyorum. Van savcısının ihracı gerçekten hukuk adına büyük ayıp. ve tekrar hukukçu olmak ister miydin? sorusuna bir haşiye koyduruyor istemeden zihnimde. Ama gerçekten Türkiye'de hukukçu olmak zor!!!
Old 20-04-2006, 13:17   #60
tiny lady

Varsayılan Bu soruyu bir de Van Cumhuriyet Savcısına sormak gerek

Bu soruyu bir de meslekten ihraç edilen Van cumhuriyet Savcısı'na sormak gerek. Ben gerçekten cevabını merak ediyorukm. Hem hukukçu hem gazeteci olarak.
Ve savcıya verilen ecza benim 'tekrar hukuk okurum' sözlerime haşiye düşürüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi