Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vasi tayinine itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-05-2007, 15:36   #1
avpınar

Varsayılan vasi tayinine itiraz

Değerli meslektaşlarım, müvekkilimizin babaannesiyle ilgili olarak (çok yaşlı olduğu ve mallarını idare edemediğinden) vasi tayinine ilişkin dava açtık. Müvekkil babaannesine vasi olarak tayin edildi. Fakat kısıtlının kızı bu duruma itiraz etti, mahkeme itirazı yerinde görüp kısıtlıya vasi olarak kızını atadı. Şimdi bu karar karşısında ne yapmam gerekiyor? Mahkeme kararına itiraz mı etmek gerekiyor yoksa temyiz yoluna başvurmak mı gerekiyor?
Teşekkür ederim
Old 04-05-2007, 16:13   #2
Av.Turhan Demiroğlu

HUKUK DAİRESİ 2
Esas No.2002/5555 Karar No. 2002/6108 Tarihi 09.05.2002
...A'nın vesayet altına alınmasını kendisinin de vasi atanmasını istemiştir.

Mahkemece; dava reddedilmiştir.
..1 - Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 488. maddesi, yürürlükten kaldırılan Medeni Kanunun 432. maddesini karşılamaktadır. ( madde gerekçesi ) Sözü edilen madde; vesayet makamının hafif yolsuzluklarda vasiyi görevden alınacağı hususunda uyarma, gecikmesinde tehlike bulunan hallerde vasiye geçici olarak işten el çektirme, gerektiğinde vasinin mallarına haciz koyma ve tevdii ettirme şeklinde oluşan önlemi almaya ilişkin kararlarına karşı ilgililerce itiraz edilebileceğine, bu nitelikteki kararlara itirazı inceleyen denetim merciinin kararının kesin olacağına ilişkindir. 488. madde, vesayet makamının vesayetin esası hakkında verdiği nihai kararlara karşı temyiz yolunu kapatan bir düzenleme değildir.

(Sizin olayınızda vesayetin esasına ilişkin bir karar izlenimi edindim. İtiraz yolu, vasinin görevden alınmasına ilişkin kararlara özgü ve sınırlı zannediyorum. Burada vasinin görevden alınmasının yanı sıra yeni bir vasi atanması sözkonusu. Bence esasa ilişkin bir karar ve temyiz edilebilir. Temyiz talebinin reddi kararı da temyiz edilebilir malumunuz.)
Saygılarımla...
Old 04-05-2007, 16:27   #3
avpınar

Cevabınız için teşekkür ederim Turhan Bey, MK m. 488 vesayet makamının kararlarına karşı denetim makamına itiraz edilebileceğini öngörmüş Yalnız olayda ilginç bir durum var çünkü karşı taraf vesayet makamının vasi atamasına ilişkin kararına karşı yine aynı mahkemeye yani vesayet makamına itiraz etmiş. Mahkemede itirazı kabul etmiş. Medeni Kanunun bu açık hükmü karşısında mahkeme görevsiz olmuyor mu?
Old 04-05-2007, 17:12   #4
Av.Turhan Demiroğlu

Madde 422.- Vasiliğe atanan kişi, bu durumun kendisine tebliğinden başlayarak on gün içinde vasilikten kaçınma hakkını kullanabilir.

İlgili olan herkes, vasinin atandığını öğrendiği günden başlayarak on gün içinde atamanın kanuna aykırı olduğunu ileri sürebilir.

Vesayet makamı, vasilikten kaçınma veya itiraz sebebini yerinde görürse yeni bir vasi atar; yerinde görmediği takdirde, bu konudaki görüşü ile birlikte gerekli kararı vermek üzere durumu denetim makamına bildirir.

(Olay m.422 kapsamında ve vesayet makamı bu konuda görevli anlaşıldığı kadarıyla.)
Saygılarımla...
Old 24-04-2008, 20:17   #5
muğlak

Benim de bir sorum olacaktı. Cevaplayan biri çıkarsa müteşekkir kalacağım.

Kişi kaza sonucu yatalak kalıyor. Eşi kendisine bakamayacağını anlayıp, evi terk ediyor. Kardeşi kendisine vasi tayin ediliyor. Kişi kazadan ötürü ilgili yerden belirli bir meblağ tazminat alınca, eşi vesayet önceliğinin kendinde olduğunu söyleyerek dava açıyor. Ve vesayet kendisine veriliyor. Bu duruma karşı ne yapılabilir? Kötüniyet nasıl ortaya çıkarılabilir?

saygılar
Old 25-04-2008, 11:07   #6
Av.Turhan Demiroğlu

Sayın muğlak,
Vesayet makamının kararına karşı denetim makamına (Asliye Hukuk M.) itiraz edilebilir. Denetim makamının da onayını alırsa karar, maalesef yapılacak birşey yok bu aşamada. kararları kesin mahiyette.

Vasinin değiştirilmesi için her zaman yeni bir dava açılabilir. Eşin kötüniyeti, kısıtlı ile arasında menfaat çatışması bulunduğu vb.hususları tanık vb. delillerle ispatlanabilir.

Saygılarımla.
Old 25-04-2008, 17:56   #7
muğlak

Alıntı:
Yazan Av.Turhan Demiroğlu
Sayın muğlak,
Vesayet makamının kararına karşı denetim makamına (Asliye Hukuk M.) itiraz edilebilir. Denetim makamının da onayını alırsa karar, maalesef yapılacak birşey yok bu aşamada. kararları kesin mahiyette.

Vasinin değiştirilmesi için her zaman yeni bir dava açılabilir. Eşin kötüniyeti, kısıtlı ile arasında menfaat çatışması bulunduğu vb.hususları tanık vb. delillerle ispatlanabilir.

Saygılarımla.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Benim için faydalı oldu.
Old 08-05-2008, 09:56   #8
muğlak

Vesayet ile ilgili davamızda yeni durumlar ortaya çıkmaktadır. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Daha önceki mesajımda belirttiğim üzere kişinin eşi kendisine vasi olarak atanıyor. Fakat evlilik birliğinin gereklerini yerine getirmediğinden ailesi kişiyi boşamak istiyor. Ve durum muğlak olmakla birlikte kişi tam ehliyetsiz görünmektedir. Bu durumda boşanma davası açılabilir mi? Tam ehliyetsiz birinin boşanmma iradesi olmayacağından bu davayı açma yetkisi sağlıklı olan eşde midir? Kişi sınırlı ehliyetsiz gösterilecek olursa boşanma davası açılabilir mi? Fakat garip olan durum mahcurun vasisinin eşi olmasıdır. Fikri olanların yardımı çok makbule geçecektir. Teşekkürler.
Old 31-05-2016, 11:09   #9
Av. Eelif

Merhaba, üzerinden çok uzun süre geçmiş ama nasıl bir yol izlediğinizi ve sonucu merak ettim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi