Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik öncesi kiraladığımız ev ve eşyalar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-07-2011, 16:27   #1
Konuk

Varsayılan Evlilik öncesi kiraladığımız ev ve eşyalar

Merhaba,

erk.arkadaşımla birlikte ev kiraladık, o kontratı kendi üzerine yaptı ve ben de kefil oldum. İçine birlikte eşyaları aldık. %80 eşyaları o satın aldı. %20 ben (tv + orta sehpa + tüm küçük ev eşyaları, aksesuarlar)

tüm bunlara evlenmeden önce girişmezdim ancak çok istedi ve ısrar etti ve kendisi de ödemeleri yapıp sorumluluğu üstlendiği için güvendim ve kabul ettim.

Ancak ben eve taşındıktan sonra eve pek uğramadı ve işinden sonra erkek arkdaşlarıyla kağıt oyunlarına takılmaya başladı, bu durum beni rahatsız etmeye başladı birgün uygun bir şekilde dile getirdim, kendini değiştirmedi ve durum devam etti, tekrar dile getirdiğim bir zamanda ayrılmak istediğini işinin çok yoğunlaştığını, bu yoğunlukta beni düşünemediğini söyledi

Onun çok isteyip de açtığı o evde öylece kala kaldım.. masraflar inanılmaz... tek başına altından kalkamıyorum...taşınma zahmetine girmelimiyim? kendimi madur hissediyorum...kontrat onun üzerine ama taşınmak zorundamıyım bu durumda? beni hafiften tehdit etmeye başladı eve gelip eşyaları çıkartma şeklinde..kanuni bir hakkım var mı bu durumda? beni evden atabilirmi? lütfen yardımcı olun... ne yapmalıyım? manevi tazminatı davası açma hakkım var mı? teşekkürler
Old 20-07-2011, 09:26   #2
Levent Cirit

Sayın konuk,
Maalesef manevi tazminat alabileceğiniz kanaatinde değilim.
Kira akdini kontrat bitmeden feshetmeniz halinde ev sahibiniz, kira kontratı süresince evi boş kalacağı için uygun bir bedeli sizden talep etme hakkına sahiptir. Böyle bir zarar ile karşılaşmamak için ev sahibiniz ile konuşup anlaşarak evi boşaltmanız, kira akdinin karşılıklı feshedildiğine ve herhangi bir hak talep etmeyeceğine dair elinden yazılı belge almanızda fayda vardır.
Ev eşyaları konusunda ise erkek arkadaşınızın kendi aldığı eşyaları götürmek en doğal hakkıdır çünkü bu eşyalar ona aittir. Sİz de kendi aldığınız eşyaları götürebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi