Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve tayin

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2010, 08:48   #1
Konuk

Varsayılan boşanma ve tayin

Slm şimdiden yardımlarınız ve ilginizden dolayı teşekkür ederim. ben 2006 yılında K____ Devlet Hastanesinde 4/B sözleşmeli Hemşire olarak göreve başladım. bu sırada eşim İ____ ilinde Polis Memuru idi.o İ____'da ben de ikimizinde memleketi olan Karamanda iki çocuğumla birlikte çalışmamdan dolayı kaldık.2009 yılında eşim M____ B____ ilçesine Şark görevi için atandı. ancak o dönemde benim eş durumu tayin hakkım olmadığı için eşimin B____ tan bulduğu bir becayiş ile K____ ili ile B____ ilçesini değişmek sureti ile B____ Devlet Hastanesinde çalışmaya başladım.ben bu hastanede çalışmaya başladıktan yaklaşık 4 5 ay sonra 4/B sözleşmeli hemşilerele eş durumu tayin hakkı verildi. ancak eşimle aramızda çıkan anlaşmazlıklar ve şiddetli geçimsizlik nedeni ile Anlaşarak Boşandık.Boşanma 2010 un 11.ayında gerçekleşti.eski eşim bu yıl B____ ilçesinde görev süresi dolduğu için 8 ayda başka bir ile tayin olacak.şu anda ben B____'ta ben ve mahkemenin bana verdiği tek çocğum ile birlikte yalnızım.Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği Madde 21 de Olağan üstü haller eşin ölümü ve boşanma halinde personelin yazılı dilekçesi ile birlikte boşanmanın gerçekleştiği tarihten 1 yıl içerisinde başvurulması halinde bulunduğu ilden C ve D statüsündeki illere tayin dönemi beklenmeksizin ataması yapılır diyor.ben K____ ilinde Devlet Hastanesindeki eski görevime babamın annemin kardeşlerimini kısacası akrabalarımın yanına geri dönmek istiyorum. şu an ailemden 1100 Km uzaktayım.Burada Sürekli Terör olayları gösteri çarşıyı yakıp yıkma olayları oluyor hadi beni geçin çocuğum için çok kötü bir durum olduğunu düşünüyorum.bu konuyu Sağlık bakanlığına telefon açarak sordum. ayrıca sendika yetkilileri ilede konuştum. Becayişle geldiğim için bu şekilde bir tayin hakkımın olmadğını söylediler. ancak Yönetmelikte Becayişle gelenler veya eş durumu ile gelenler denmiyor. ayrıca diyelimki ben boşanmamıştım ve eşim Ölmüştü ben iki çocuğumla birlikte Bulanık tamı kalacaktım. ben İdari Mahkemeye Dava açmak istiyorum. ( Önce dilekçe ile kurumuma başvurduktan sonra ) benim bu tayin ile ilgili olabilirlik şansım varmı bana yardımcı olursanız sevinirim aksi takdirde itifa edip Memleketim olan K____ iline gitmeyi düşünüyorum.saygılarımla.
Old 30-12-2010, 22:08   #2
Av. Oktay Durmaz

Mutlu boşanmave tayin

Sayın Başvurucu,

Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği’ne göre

Olağanüstü Hallerde Atama

Madde 21- “…………, Herhangi bir nedenle görev yaptığı ilde kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının can güvenliği tehlikeye düşen personel ile eşin vefatı, boşanma gibi nedenlerle ruh sağlığı önemli ölçüde etkilenen personel, ile eşin vefatı, boşanma gibi nedenlerle ruh sağlığı önemli ölçüde etkilenen personel, ilgili Valinin, tevsik edici belgelerle birlikte gerekçeli teklifi üzerine, halen çalıştığı hizmet bölgesinin, bu mümkün değilse bir alt veya bir üst hizmet bölgesinin C ve D illerinden birine, Bakanlıkça nakil dönemi beklenmeden atanabilir.”

Diyor.
Bu durumda becayiş ve terör durumunu hiç karıştırılmamalıdır.
Önce psikiyatri bölümüne başvurarak “boşanma nedeniyle ruh sağlığınızın önemli ölçüde bozulduğuna ilişkin rapor alınmalı; bu nedene dayanarak kurumunuza tayin talebi ile yazılı olarak başvurulmalıdır. Beraberinde talebinizin haklılığı ile ilgili diğer belgeleri eklenmelidir.
Başvurunuza olumlu cevap gelirse ne ala.
Başvurunuza 60 gün geçmesine rağmen yanıt verilmemiş ise zımnen red olmuş sayılır. 60 günü takip eden ikinci 60 gün içinde idare mahkemesine tayin talebinizin reddi kararının iptalini dava edebilirsiniz.

Bu dava öncesinde de bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise Baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi