Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası Sürerken Eşlerden Birinin Düğün Yapması

Konuyu Kilitleyin
Old 09-08-2008, 19:38   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davası Sürerken Eşlerden Birinin Düğün Yapması

Merhabalar,
Öncelikle vermiş olduğunuz hizmetten dolayı hepinize sonsuz teşekkür ederim. Şu an eşimle boşanma davamız 1 yıldır devam etmektedir. Daha davamız olmadan eşim nişanlandı ama benim tanıklarım eşimin nişanlandığı kişiyi görmedikleri için sadece duyduklarını beyan ettiler. Hakim de nerde duydunuz dediğinde tüm Adana herkes biliyor dediler ama şimdi öğrendim ki haftaya düğün yapıyorlarmış herkesten gizli benim haberim olmayacak şekilde. Ama ben bunu duydum,düğün salonunun yerini öğrendiğimde ne yapabilirim.düğüne polisle mi gitmeliyim mahkemeye sunmam için ne yapmalıyım. Bir de eşimin nişanlısıyla çekilmiş bir resmini buldum resmi mahkemeye sunabilir miyim? Bunun bir faydası olabilir mi? Hepinize çok teşekkür ederim şimdiden.
Old 09-08-2008, 20:09   #2
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Birden çok evlilik, hileli evlenme, dinsel tören

MADDE 230 - (1) Evli olmasına rağmen, başkasıyla evlenme işlemi yaptıran kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (SULH CEZA MAHK.)

(2) Kendisi evli olmamakla birlikte, evli olduğunu bildiği bir kimse ile evlilik işlemi yaptıran kişi de yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) Gerçek kimliğini saklamak suretiyle bir başkasıyla evlenme işlemi yaptıran kişi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (SULH CEZA MAHK.)

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan suçlardan dolayı zamanaşımı, evlenmenin iptali kararının kesinleştiği tarihten itibaren işlemeye başlar.

(5) Aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir. Ancak, medeni nikah yapıldığında kamu davası ve hükmedilen ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar. (SULH CEZA MAHK.)

(6) Evlenme akdinin kanuna göre yapılmış olduğunu gösteren belgeyi görmeden bir evlenme için dinsel tören yapan kimse hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir. (SULH CEZA MAHK.)

Yukarıdaki madde ikinci kez resmi nikah yapılması halini cezalandırmaktadır. Sadece düğün yapacaklarsa buna ilişkin bir suç ihdas edilmemiştir. Bu nedenle polis konu ile ilgilenmeyecektir.

Düğün olgusunu tespit ettirip mahkemeye delil olarak sunmak istiyorsanız. Bu durumu noter veya mahkemeye tespit ettirebilirsiniz.

Boşanma davanızı açarken eşinizin evlilik dışı ilişkisini boşanma sebebi olarak gösterdiyseniz, bu yaptıracağınız tespiti delil olarak sunabileceğinizi ve etkili olacağını düşünüyorum.
Old 09-08-2008, 20:23   #3
Konuk

Davayi AÇarken Sadece Şİddetlİ GeÇİmsİzlİk Olarak AÇmiŞtik.ama Ben Bunlari Davayi AÇtiktan Sonra ÖĞrendİĞİm İÇİn Şİmdİ Ne Yapabİlİrİm Onu AraŞtiriyorum.yanİ EŞİmİn Şuan DÜĞÜn Yapmasinda Bİr Sakinca Yokmu Kanunen,haklimi.boŞnma Davasi SÜrerken DÜĞÜn Yapmak SuÇ DeĞİlmİ.ÇÜnkÜ EŞİmde Bana KarŞ BoŞanma Davasi AÇti Ve Benden 5o Mİlyar Tazmİnat İstİyor,oturduĞum Evİn Yarisini,ve Arabamin Yarisini İstİyor.ben Şunu ÖĞrenmek İstİyorum.bİr İnsan Hem BoŞanmadan Hayatina Devam Edİyor Çok Rahat DÜĞÜn Yapiyor Ve Bunlari Yaparkende Benden Tazmİnat Ve Mal VarliĞimin Yarisini Talep Edİyor.bu Haksizlik DeĞİlmİ Pekİ.hem Evlenİp Hemde Benden Para Talep Etmesİ. Şİmdİ DÜĞÜn Yapilirken Polİsle Gİdemezmİyİm.Şuan Bİz Halen Evlİyİz,daha BoŞanmadik.
Old 09-08-2008, 22:20   #4
Av. Can DOĞANEL

Eylemin Türk Ceza Kanunu veya diğer ceza kanunlarında bir karşılığı olmadığından suç teşkil etmemektedir. Eşiniz örneğin sahte belgelerle resmi nikah yapmaya kalkışırsa veya dini nikah yapmaya tevessül ederse "ki bunu ispatlamanız biraz zordur" o zaman suç teşkil eden bir eylemden bahsedilebilir. Sizin yapmanız gereken dediğim gibi düğün saatinde orada olacak şekilde mahkemeden delil tespiti talep ederek durumu tespit ettirmenizdir. Mahkeme heyeti olay yerinde kiminle kimin düğününün yapıldığı vs. durumları tespit eden bir tutanak tutacaktır. Bu tutanağı boşanma davanızda delil olarak ileri sürdüğünüzde eşinizin tazminat talepleri yersiz kalacağı gibi varsa sizin taleplerinizin yerine gelme olasılığı güçlenecektir. Tüm bunlar için Avukat yardımından yararlanmanızı tavsiye ederim. Malvarlığınıza göre Adli Yardımdan yararlanmanız pek mümkün olacağını sanmıyorum. Ancak farklı yerlere göre Adli Yardım uygulamaları değişebiliyor.
Old 09-08-2008, 22:34   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evli kişinin henüz boşanma davası devam ederken başka biri ile evlenmeyi vaad etmesi ve düğün yapması kusurlu bir eylemdir,şartları varsa tazminat sebebidir.

Fakat her kusurlu eylem aynı zamanda suç olarak yasaca kararlaştırılmamış olabilir.Nasıl ki zina evlilikte kusur fakat TCK ya göre suç değildir,düğün yapmakta böyle bir durumdur.

Suç olan ,daha önceki mesajda belirtildiği gibi nikah işlemi yaptırmaktır ki,eşinizin böyle bir girişimde bulunup bulunmadığı mesajınızdan anlaşılmamaktadır.

Eşinizin açmış olduğu boşanma davasında sizden tazminat istemesi onun yasal bir olanağıdır.Her talep kabul edilecek diye bir kural da yoktur.Onun açtığı davada ,başkası ile birlikte oluşu ispatlandığında ,davanın ve tazminat talebinin reddedilmesi beklenebilir.

Eşinizin evin ve arabanın yarı değerini istemesi,mal rejimi tasfiye alacağı niteliğindedir.Her ne kadar bu davayı açmasına yasal engel yok ise de,boşanma davası kesinleşmeden bu konuda karar verilemeyecektir.

Hatırlatalım ki,tasfiye alacağında ,tasfiye alacaklısının cana kast ve zinası ispat edildiğinde hakim alacağın miktarını azaltabileceği gibi tamamen kaldırılmasına da karar verebilir.

Sonuç:
Suç olarak düzenlenmemiş bir konuda,eylem soruşturma konusu yapılamaz.Bu nedenle polisi alıp düğün mekanına gitme düşünceniz yararlı olmayacaktır.Fakat bu olayın ispatı için her türlü delilden yararlanmak olanaklıdır.

Bu olayı dava açtığınızda ileri sürmemiş iseniz bu yeni bir boşanma ve tazminat sebebidir .

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz uygun değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 10-08-2008, 08:43   #6
Konuk

çok teşekkür ederim bana çok yardımcı oldunuz.rica etsem mahkeme yoluyla tespit ettirme konusundadad yardımcı olabilirmisiniz.düğün 15 ağustosta çünkü vakit çok az.bu tür işlemler uzun sürermi?
Old 11-08-2008, 19:27   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Görevli mahkemeye vereceğiniz dilekçe ile sorunu ve durumu anlatmanız ve delil tespiti istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.
Old 15-08-2008, 19:13   #8
Konuk

BİrŞey Daha Sorabİlİrmİyİm.ayrica Şuan Beraber YaŞiyorlar ,beraber YaŞadiklari Ev İÇİnde Mahkemeye Tespİt Edİlmesİ İÇİn BaŞvurabİlİrmİyİm.bunun Benİm AÇimdan Bİr Yarari Olabİlİrmİ,ÇÜnkÜ EŞİm Benden 5o Mİlyar Tazmİnat Taleplİ Bİr Dava AÇti,en Azindan Benİm SuÇlu DeĞİlde EŞİmİn SuÇlu OlduĞunu İspat Etmeme Faydasi Olurmu.Çok TeŞekkÜr Ederİm Hepİnİze,yardimlariniz İÇİn.
Old 16-08-2008, 14:06   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin bir başkası ile birlikte yaşadığını tanık,muhtarlık kayıtları vb.ile de kanıtlayabilirsiniz.

Tespit talep ettiğinizde mahkeme bu konuda talebinizi değerlendirecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi