Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hiçbir Şey Talep Etmeyeceğime Dair Bosanma Dilekçesine Imza Attım

Konuyu Kilitleyin
Old 29-03-2008, 18:36   #1
Konuk

Varsayılan Hiçbir Şey Talep Etmeyeceğime Dair Bosanma Dilekçesine Imza Attım

merhaba ben2007 haziranda evlendim 2007 ogustosta annmin evin döndüm esimin ailsi esim tarafından sürekli asalandım esim küfürlükonus ması yetmiyo ail sinin asalaması yetimiyogibi birde msnde baska kadınlarla konusuyo ve telefondada görüsüyomus hepsini yakaladım ama ıspatım yoktu çaresiz maddi bi talepte bulunmayayım diye kendisinin esimle anlasamıyoz yalvardım yakardım vine dönmedi erkeklik gururum zedelendi evlilige dair bisey kalmadı diye dilekçe yazdırmış imzalamam için getirdiginde piskolejim çok bozuk tu düşüncesizce imzaladım gerçek dısı seyleri ama bi aradım ve ailsinin yaptıkgı kendisinin yaptıgı seyleri kaydedip yani ses kaydıyla ıspat etmek için aradım herseyi konustu küfür etti bu ses kaydını mahkemeye delil olarak versem aldıgı takılarımı çeyizimi alabilir ve tazminat alabilir miyim telefonda takılarızorla vurarak aldıgını da ıspatlıyorum
Old 29-03-2008, 19:53   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

İmzaladığınız dilekçede ne yazdığını bilemiyoruz. Şu anda boşanma davası açıldı mı veya boşanma kararı verildi mi bunu da bilmiyoruz.

Eğer henüz boşanma kararı verilmemişse siz boşanmaktan vazgeçtiğinizi belirtebilirsiniz, çünkü boşanma protokolü hakim önünde kabul edilmelidir.

Ayrıca vazgeçtiğiniz haklarınızla ilgili olarak hata, aldanma veya korkutma nedenlerine dayanarak imzaladığınız belgenin geçersizliğini ileri sürebilirsiniz. Ancak hataya düştüğünüzü, aldandığınızı öğrendiğiniz tarihten itibaren ve korkutmanın ortadan kalktığı tarihten itibaren bir yıl içinde bunu ileri sürebilirsiniz.

Takılarınız, çeyiziniz kişisel mallarınızdır, bunların size ait olduğunu ve kişisel malınız olduğunu kanıtlayarak isteyebilirsiniz.

Eğer boşanma davası söz konusu ise bu davada veya boşanmışsanız kararın kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde aldatma ve kötü muamele nedeniyle kişilik haklarınız saldırıya uğradığı için manevi tazminat ve boşanma nedeniyle doğacak maddi zararlarınız için maddi tazminat isteyebilirsiniz.

Ses kaydı kanıtlardan biridir, ancak iddia ettiğiniz olguların varlığına hakim karar verir. Ses kaydı dışında tanık gibi kanıtlara da başvurabilirsiniz.

Haklarınızı güvenle kullanabilmek, kendi durumunuz bakımından yeterince aydınlanmak için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 29-03-2008, 20:00   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Sizin tarafınızdan duruşmada özgürce boşanma talep edilmedikçe,dilekçedeki anlaşmayı kabul etmedikçe ve hakim tarafındn onaylanıp kararın hüküm kısmına geçmedikçe attığınız bu imzanın hiç bir önemi yoktur.

Bu nedenle kaygı duymaya gerek yok.

Size gelen duruşma gününü de belirten dava dilekçesine dilediğiniz yönde cevap verebilir,isterseniz boşanmak istemediğinizi söyleyebilirsiniz.Eğer boşanmaya karar verilecek olur ise maddi,manevi tazminat,nafaka takıların iadesini talep edebilirsiniz.

Bu durumda eşiniz ancak sizin kusurunuzu ispatladığında boşanmaya karar verilebilir.

Eğer siz de boşanmak istiyorsanız ,dava dilekçesinin size tebligatından itibaren 10 gün içinde boşanma ,maddi-manevi tazminat ve nafaka,takıların iadesini talep edebilir,müşterek konutun dava süresince size tahsisini talep edebilirsiniz.Buna karşıdava denmektedir.

Boşanmada kendinizin kusursuzluğunu,eşinizin kusurunu ispatladığınızda eşinizin davası reddedilecek,ama sizinki kabul edilecektir.

Tüm aşamalarda bir avukattan destek almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise,bulunduğunuz yer barosu adli yardım srervisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 29-03-2008, 20:11   #4
HÜLYA ÖZDEMİR

Sn. Konuk;

1. Eşinizin size imzalattığı belgenin manevi baskı altında, hata, hile, ikrah gibi iradeyi fesada uğratan koşulların varlığı nedeni ile geçersiz olduğunu beyan ederek kabul etmezseniz ; içeriğinin mahkemede sizin aleyhinize kullanılmasını önleyebilirsiniz.

2.Eşinizin size karşı küfür,hakaret içeren davranışları ve başka kadınlarla sadakatsizlik olarak değerlendirilecek ilişkileri boşanmada kusurlu taraf olarak değerlendirilmesine neden olacaktır. Bütün bu kusurlu davranışları mahkemede tanık ve iletişim araçlarının görüşme dökümü ile ispatlamanız mümkün. Böylece eşinizden boşanmak istemezseniz onun sizin aleyhinize açmış olduğu davanın reddine, boşanmanız ( boşanmayı kabul etmeniz ) halinde mahkemece lehinize maddi, manevi tazminat ( varsa katılma alacağı ) ve nafakaya hükmedilecektir.

3. Ziynet eşyası kadına ait olup, eşinizde kalmış ise aynen, olmazsa bedelini talep etmeniz mümkündür.

Davanızı bir avukat vasıtası ile takip etmenizde , ekonomik gücünüz elvermiyorsa bulunduğunuz ilin Barosuna müracaat ederek yardım almanızda yarar olduğunu düşünüyorum.
Old 30-03-2008, 14:39   #5
Konuk

Varsayılan hiçbirsey talep etmiyceme dair bosanma dilekçesine imza attım

Merhaba öncelikle çok tesekkür ediyorum yönlendirdiniz için ne yapacağımı bilemiyordum. Ülkemizde kadınlar hep ezilmeye mahkum olmasın artık haklarımızı savunalım psikolojim çok bozulmustu evlilikten beklentilerim yaşadıklarım degildi. Neyse şimdi yere saglam basıp haklarımı elde etmeliyim savunmalıyım 2007 haziranda evlendim ailesiyle aynı evde yasıyorduk. Annesi felçli idi ayrı evi olsun demedim fazla bir sey degil, sevgi saygı istedim ama ne esim den ne de ailesinden iyi olan hiç bir şey görmedim. Esimle 8 yıl kadar çıktık kısa bi zaman tanışıp evlenmedik ama olmadı ailesi aşağıladı yapmayın demedi. Kendisi de kadınlık gururumla onurumla oynadı. Küfür aşağılama ve başka kadınlarla msn de ahlak dısı şeyler konuşuyormus. Telefonda msj lar yakaladım baska kadın msj ları. Dügünde ailesinin taktıgı 12 bilezik beraber yasarken zorla vurarak aldı severek evlendigim dürüstlügüne namusuna inandım insan degil baska biri idi 2007 ağustosta annemin evine döndüm ve kendisi anlasmalı olarak dilekçe yazdımış dilekçede annesinin evinde bütün yalvarmalarıma karsın dönmedi evine erkeklik onurum zedelendi evlilige dair aramızda hiç bisey kalmadı esimin de bosanmak istemesiyle karşılıklı istiyoruz ve birbirimizden madddi hiçbir şey talep etmiyoruz diye yazdırmıs okudugu dilekceye düsüncesizce imza attım psikolojm çok bozuktu ve yaptığı hiç bir şeyi ispat edemezdim. Attım imza caresiz 06/05.2008 de mahkeme var ama ben onu aradım ve herseyi konustu ses kaydı yaptım telefona herseyi kendi sesiyle ıspat edebilirim mahkemece karar ne olur bu sekilde ıspat edersem tazminat, takılarım ceyizim ala bilirmiyim. tesekür ederim
Old 30-03-2008, 16:51   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Gizlice yaptığınız ses kaydı, hukuka aykırıdır, delil olarak takdim etmeniz ve eşinizin şikayetçi olması durumunda, cezai anlamda sorumluluğunuz gündeme gelir:

Alıntı:
TCK.M.132

Haberleşmenin gizliliğini ihlal

MADDE 132 - (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (SULH CEZA MAHK.)

(2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(ASLİYE CEZA MAHK.)

(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. (SULH CEZA MAHK.)

(4) Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması halinde, ceza yarı oranında artırılır.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi