Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı Dava Açtım Nafaka ve Tazminat Talebinde Blunabilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 24-06-2010, 14:29   #1
deniz acar

Varsayılan Anlaşmalı Dava Açtım Nafaka ve Tazminat Talebinde Blunabilirmiyim?

şiddetli geçimsizlik yüzünden anlaşmalı boşanma davası açtım.karşı taraf benden sonra benim ziynet eşyalarımı ve bir miktar nakit alıp Kaçtığımı iddia ederek bana boşanma davası açmış. beni savcılıga vermiş savcılık kovuşturmaya gerek duymamış. ayrılık nedenimiz olarak benim kaçmamı öne sürmüş. fakat benim elime evine dön diye herhangi bir ihtarname gelmedi. benim davayı acma nedenim siddetli gecimsizlik ama karşı taraf şiddetli geçimsizliğimizin olmadığını ve evi terk edip/kaçmamdan dolayı güvenin sarsılması nedeniyle davasını açmış bulunmakta. ben anlaşmalı boşanma davası açtım fakat karşı tarafın iftira atması benim bir miktar parayla kaçtığımı söyleyip böyle iddiaya karşı ben nafaka ve tazminat talebinde bulunabilirmiyim. anlaşmalı dava açarken herhangi bi tazminat yada nafaka talep etmemiştim.şuan böyle bi talepte bulunabilir miyim..? ya da böyle bir talepte bulunmam için yeniden bir dava mı açmam gerek..? şu an mahkeme şahitlerimizin yazılmasını istiyor. bu süreçte barodan avukat talep edebilirmiyim..? Teşekkürler...
Old 24-06-2010, 23:09   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
Anlaşmalı boşanma ,boşanmanın mali sonuçları olan,nafaka,tazmiant ,eşyaların iadesi ve varsa velayet konusunda tam bir anlaşma olması koşuluyla açılır ve karara bağlanır.Bu anlaşmaya mal rejimi tasfiyesi de dilenirse ilave edilebilir.

Anlaşmalı boşanmanın kabulü için tarafların özgür iradeleri ile anlaşmayı şartlarını kabul etmeleri ve boşanma isteklerini açıklamaları gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında eşler duruşmada anlaşmayı kabul etmezler ise dava çekişmeli davaya dönüşür ve taraflardan boşanmaya yol açan olayları açıklamaları ve delilleri sunması istenir.Bu durumda yine boşanma davası açılmadan önceki olaylara ve karşı tarafın kusuruna bağlı tazminat talep edilebilir.Yargılama dosya kapsamına göre sonuçlandırılır.

Boşanma davası açıldıktan sonra ortaya şıkan olaylar açılmış olan davada tartışılamaz ve karara esas alınamaz.Yeni olaylar olsa olsa yeni bir boşanma sebebei oluşturur ve yeni bir davada ileri sürülebilir.

Sizin olayınızda mevcut davanızı takipsiz bırakmak ve yeni olayları da içine alacak biçimde yeni bir dava açmanız düşünülebilir.Bu davanızda ve mevcut davanızda tazminatı dava sonuçlanıncaya kadar-eğer feragat etmemiş iseniz- ileri sürebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi